проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
про залишення апеляційної скарги без руху
"18" листопада 2020 р. Справа № 905/316/20
Східний апеляційний господарський суд у складі
головуючого судді (доповідача) Чернота Л. Ф.
розглянувши апеляційну скаргу (вх.№3071Д/3)Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Східенерго”, м. Курахове, Донецька область
на рішення Господарського суду Донецької області
від29.10.2020 року (повний текст складений та підписаний 29.10.2020 року)
у справі за позовом до про№922/316/20 (суддя - Н. В. Величко) Товариства з обмеженою відповідальністю “Вільнянський молокозавод”, м. Вільнянськ, Запорізька область Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Східенерго”, м. Курахове, Донецька область стягнення 126 709,52 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Вільнянський молокозавод”, м. Вільнянськ, Запорізька область 09.02.2020 року звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою №1 від 08.02.2020 року до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Східенерго”, м. Курахове, Донецька область про стягнення 126 709,52 грн.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 29.10.2020 року (повний текст складений та підписаний 29.10.2020 року) у справі №922/316/20 позовні вимоги задоволено.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Східенерго”, м. Курахове, Донецька область на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Вільнянський молокозавод”, м. Вільнянськ, Запорізька область заборгованість у розмірі 126 709,52 грн., у тому числі 122 382,54 грн. - основний борг; 3 552,45 грн. - пеня; 774,53 грн. - 3% річних, а також витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 102,00 грн.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Східенерго”, м. Курахове, Донецька область 06.11.2020 року звернулось до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою №22-2972 від 06.11.2020 року, в якій просить суд:
- відкрити апеляційне провадження за скаргою;
- рішення Господарського суду Донецької області від 29.10.2020 року у справі №922/316/20 скасувати та ухвалити нове рішення;
- поновити строк на подання заяв по суті.
Крім того, в апеляційній скарзі заявником викладено клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.11.2020 року визначено колегію у складі: Чернота Л. Ф. - головуючий суддя (доповідач), судді: Гребенюк Н. В., Зубченко І. В.
Порядок та форма звернення з апеляційною скаргою до апеляційного господарського суду визначені Главою 1 Розділу ІV Господарського процесуального кодексу України.
Перевіривши матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, Східний апеляційний господарський суд дійшов висновку, що подана апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Східенерго”, м. Курахове, Донецька область не відповідає вимогам розділу ІV Господарського процесуального кодексу України з таких підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 258 Господарського процесуального кодексу України до апеляційної скарги додаються докази сплати судового збору.
Порядок сплати судового збору та ставки судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір”.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України “Про судовий збір” судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом позову є стягнення 126 709,52 грн., що є вимогою майнового характеру.
Згідно з пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року було встановлено у розмірі 2 102,00 грн. відповідно до приписів ст. 7 Закону України “Про державний бюджет України на 2020 рік”.
Виходячи з вищенаведеного, за подання до суду першої інстанції позовної заяви позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 2 102,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №226 від 29.01.2020 року на суму 181 грн. та платіжним дорученням №3912 від 24.12.2019 року на суму 1 921,00 грн. (а. с. 97, 98).
Відповідно до приписів п.п. 4 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання апеляційної скарги на рішення суду судовий збір складає 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Таким чином, враховуючи ставку судового збору, визначену за подачу апеляційної скарги, відповідач повинен був сплатити судовий збір у розмірі 3 153,00 грн. (2 102,00 *150%) за звернення з апеляційною скаргою на рішення Господарського суду Донецької області від 29.10.2020 року у справі №905/316/20.
Однак, як вбачається з матеріалів апеляційної скарги, докази оплати судового збору відсутні, натомість скаржник звернувся до суду апеляційної інстанції із клопотанням про відстрочення сплати судового збору.
В обґрунтування заявленого клопотання відповідач посилається на скрутне фінансове становище, викликане використанням вільних обігових коштів на своїх рахунках та отриманням Товариством кредитних коштів на закупівлю достатніх запасів вугільної продукції та мазуту з метою тепло- та електропостачання областей.
Враховуючи вищевикладене, апелянт просить суд відстрочити сплату судового збору до розгляду справи по суті.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
За приписами статті 7 Господарського процесуального кодексу України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин; рівності всіх фізичних осіб незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного і соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак; рівності фізичних та юридичних осіб незалежно від будь-яких ознак чи обставин.
Суд підкреслює, що обмеження, накладене на доступ до суду, буде несумісним із п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якщо воно не переслідує законної мети або коли не існує розумної пропорційності між застосованими засобами та законністю цілі, якої прагнуть досягти (рішення суду від 10.07.1998 року у справі компанії “Тіннеллі та сини, Лтд. та ін.” і “Мак-Елдуф та інші проти Сполученого Королівства”, Reports 1998-IV, с. 1660, п. 72, та рішення суду від 28.11.2006 року у справі “Апостол проти Грузії”, заява N 40765/02). При цьому, суд в якості “законної мети” визнає, зокрема, фінансування функціонування органів судової влади та дія в якості стримуючого фактору від легковажних позовів (рішення суду від 12.06.2007 року у справі “Станков проти Болгарії” (Case of Stankov v. Bulgaria, заява N68490/01, п. 57).
Частиною першою статті 8 Закону України “Про судовий збір” (у новій редакції) передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Так, статтею 8 Закону України “Про судовий збір” встановлено можливість відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, проте лише за вичерпних умов, зазначених вище. При цьому, приписами цієї статті визначено суб'єктів оскарження щодо яких можна здійснити відстрочення та розстрочення сплати судового збору.
Аналогічну позицію викладено в ухвалі Верховного Суду від 23.03.2020 року у справі №915/1865/19.
Апелянт не довів його приналежність до кола суб'єктів, на яких розповсюджується дія ст. 8 Закону України “Про судовий збір” щодо відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
При цьому слід зазначити, що за приписами норм вказаної статті відстрочення або розстрочення сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду, з огляду на що відповідна заява сторони розглядається виходячи із визначених стороною обставин, що унеможливлюють сплату судового збору на момент подання апеляційної скарги та підтвердження цих обставин належними доказами.
Окрім того, виходячи з наведених положень Закону України “Про судовий збір”, суд може відстрочити, розстрочити або звільнити від сплати судового збору в межах умов передбачених законодавством та з врахуванням майнового стану скаржника, який останній повинен довести суду, надавши відповідні докази.
Однак, як вбачається з матеріалів апеляційної скарги, заявлене клопотання відповідача не містить жодних доказів в підтвердженням неможливості оплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод виконання зобов'язання щодо забезпечення ефективного права доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах і так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах (рішення суду від 19.06.2001 року у справі “Креуз проти Польщі” заява N28249/95).
При цьому, Східний апеляційний господарський суд звертає увагу скаржника, що статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, тому самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням скаржника, та відсутність у нього коштів для сплати судового збору не можуть вважатися безумовною підставою для звільнення від такої сплати або її відстрочення.
Враховуючи даний принцип, а також положення ст. 5 Закону України “Про судовий збір”, господарський суд позбавлений права надавати перевагу будь-якій стороні, в тому числі й у питанні звільнення від сплати судового збору чи відстрочення такої сплати.
Окрім того, відстрочення сплати судового збору може мати місце на строк не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Відповідно до статті 273 Господарського процесуального кодексу України такий строк не може перевищувати шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі.
Звертаючись до суду апеляційної інстанції із клопотанням про відстрочення сплати судового збору, скаржником не наведено та не надано доказів на підтвердження того, що його матеріальне становище зміниться протягом визначеного процесуальним законом строку розгляду апеляційної скарги та скаржник матиме кошти на сплату судового збору у встановленому законом розмірі.
З огляду на викладене, Східний апеляційний господарський суд дійшов висновку, що простого факту відсутності у сторони коштів для оплати судового збору самого по собі недостатньо для безумовного висновку про необхідність відстрочити апелянту сплату судового збору при поданні апеляційної скарги.
Беручи до уваги вищевикладене, оцінивши доводи та обставини, що наведені в обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору, а також з огляду на імперативні приписи статті 8 Закону України “Про судовий збір”, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Східенерго”, м. Курахове, Донецька область про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Донецької області від 29.10.2020 року у справі №922/316/20.
Східний апеляційний господарський суд також звертає увагу заявника апеляційної скарги, що викладене ним у прохальній частині апеляційної скарги клопотання, має співвідноситися із колом повноважень апеляційної інстанції, передбачених статтею 275 Господарського процесуального кодексу України.
Так, зокрема, п.п. 2, 4, 5 ч. 1 ст. 275 Господарського процесуального кодексу України передбачають декілька альтернативних наслідків скасування оскаржуваного судового рішення, однак апелянт, вимагаючи такого скасування, не визначив яке саме рішення щодо позовних вимог замість повністю скасованого, на його думку, має бути ухвалено апеляційним судом.
Вищевикладене, відповідно до ч. 2 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України, є підставою для застосування наслідків, які передбачені в ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, а саме - залишення апеляційної скарги без руху з метою усунення скаржником протягом 10-ти днів з моменту отримання цієї ухвали недоліків.
Згідно з ч. 6 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України питання про залишення апеляційної скарги без руху вирішується суддею-доповідачем, визначеним в порядку ч. 1 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 234, 235, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд, -
1. Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Східенерго”, м. Курахове, Донецька область у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за звернення з апеляційною скаргою на рішення Господарського суду Донецької області від 29.10.2020 року у справі №905/316/20.
2. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Східенерго”, м. Курахове, Донецька область на рішення Господарського суду Донецької області від 29.10.2020 року (повний текст складений та підписаний 29.10.2020 року) у справі №922/316/20 - залишити без руху.
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Східенерго”, м. Курахове, Донецька область усунути впродовж 10-ти днів з моменту отримання цієї ухвали, встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки, а саме:
- сплатити судовий збір у розмірі 3 153,00 грн. за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Донецької області від 29.10.2020 року у справі №922/316/20 та надати до Східного апеляційного господарського суду оригінал платіжного доручення про сплату судового збору за наступними реквізитами: отримувач коштів: УК Шевченкі/мХар Шевченківс/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37999654; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA858999980313141206082020003; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: *;101;__________ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті; Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), на рішення від _______ (дата оскаржуваного рішення) у справі _____(номер справи), Східний апеляційний господарський суд (назва суду, де розглядається справа);
- конкретизувати апеляційні вимоги щодо бажаних наслідків скасування переглядуваного рішення в контексті визначених ст. 275 Господарського процесуального кодексу України повноважень апеляційного суду шляхом надання суду відповідної заяви з доказами її надсилання іншим учасникам справи.
4. Роз'яснити апелянту, що у разі неусунення вказаних недоліків в установлений строк, апеляційна скарга згідно з ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, яка застосовується в силу ч. 2 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України, буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню заявнику.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя - доповідач Л.Ф. Чернота