Справа № 743/1510/20
Провадження №3/743/491/20
02 листопада 2020 року суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Яхно Ю.Л., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ріпки під час розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
02.11.2020 від Ріпкинського ВП ЧВП ГУНП в Чернігівській області до Ріпкинського районного суду Чернігівського області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173-2 КУпАП.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 581693, складеного 29.09.2020 ДОП Ріпкинського ВП ЧВП ГУНП в Чернігівській області Копичем О.О., 29.09.2020, о 16 год. 16 хв., ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив сімейну сварку з дружиною ОСОБА_2 , при цьому, виражався нецензурною лайкою та ображав її, чим вчинив насильство у сім'ї психологічного характеру, завдавши шкоди психічному здоров'ю.
Дії ОСОБА_1 були кваліфіковані за ст. 173-2 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що дійсно виразився на адресу його дружини ОСОБА_2 грубою нецензурною лайкою, оскільки остання спровокувала його на вчинення таких дій.
Вислухавши особу, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суддя дійшла наступних висновків.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Положеннями ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлюється Кодексом України про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень вказаного закону, однією з обов'язкових умов притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення нею конкретних дій, є наявність в цих діях події і складу адміністративного правопорушення, що доводиться шляхом подання доказів.
У відповідності до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Юридичне формулювання вчиненого адміністративного правопорушення з розкриттям його об'єктивної сторони викладається у протоколі про адміністративне правопорушення.
Юридичне формулювання має чітко відповідати положенням КУпАП, а саме відповідній диспозиції статті вказаного закону, за якою особа притягується до адміністративної відповідальності.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувається в межах протоколу про адміністративне правопорушення відносно конкретної особи.
Суд не має права у будь-який спосіб конкретизувати або змінювати юридичне формулювання вчиненого особою адміністративного правопорушення, оскільки це суперечить загальним засадам судочинства, передбаченим ст. 129 Конституції України, та є порушенням права на захист особи, що притягується до адміністративної відповідальності.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 581693 від 29.09.2020 вбачається, що ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності за вчинення насильства у сім'ї психологічного характеру відносно його дружини ОСОБА_2 , що виражалось у виді образ нецензурною лайкою під час сімейної сварки та завдало шкоди психічному здоров'ю останній.
Водночас, за змістом ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, яка містить визначення некваліфікованого складу адміністративного правопорушення (домашнього насильства), адміністративна відповідальність за вказаною нормою закону, настає за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Таким чином, юридичне формулювання вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, викладене у вищезазначеному протоколі, не відповідає диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, оскільки такий вид насильства як "насильство у сім'ї" дане положення не містить.
Відповідно до положень ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017, домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Положеннями ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Згідно ст. 3 вищезазначеного закону, дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється на таких осіб: подружжя; колишнє подружжя; мати (батько) або діти одного з подружжя (колишнього подружжя) та інший з подружжя (колишнього подружжя); особи, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою, їхні батьки та діти; особи, які мають спільну дитину (дітей); батьки (мати, батько) і дитина (діти); та ін.
Проте, у матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують факт перебування ОСОБА_1 та потерпілої ОСОБА_2 у шлюбі, що позбавляє суд можливості вирішити питання про належність ОСОБА_1 до суб'єктного складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення повинно бути зазначено нормативний акт, який передбачає відповідальність за вчинене правопорушення.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 581693 від 29.09.2020, в ньому відсутня правова кваліфікація дій особи, яка його вчинила, за конкретною частиною ст. 173-2 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення, який, крім іншого, є документом в межах якого розглядається справа про адміністративне правопорушення, складений без дотримання вимог, встановлених КУпАП, позбавляє суддю можливості розглянути справу у відповідності до вимог закону та, водночас, не може прийматися суддею як доказ, що фіксує подію адміністративного правопорушення.
За таких обставин, суддя дійшла висновку про закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 173-2 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 247, 252, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Ріпкинський районний суд.
Суддя Ю.Л. Яхно