Справа № 120/2551/20-а Головуючий суддя 1-ої інстанції - Поліщук Ірина Миколаївна
Суддя-доповідач - Сторчак В. Ю.
16 листопада 2020 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сторчака В. Ю.
суддів: Іваненко Т.В. Граб Л.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20 липня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В березні 2018 року відповідачем проведено перерахунок його пенсії з 01.01.2018 відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103. Разом із тим, починаючи з 01.01.2018 відповідач здійснює виплату лише 50% суми підвищення пенсії, а з 01.01.2019 - 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Поряд із цим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.02.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункт 2 постанови КМ України №103, який встановлював часткову виплату суми підвищення пенсії визначеного станом на 01.03.2018, визнано не чинним.
З огляду на викладене, позивач зазначає, що має право на перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2018 в розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 20 липня 2020 року адміністративний позов задоволено частково, а саме, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05.03.2019 по 04.09.2019 в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату позивачу пенсії з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з врахуванням проведених виплат.
В задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії з урахування 100% суми підвищеної пенсії з 01.01.2018 по 05.03.2019 та з 04.09.2019 по 31.12.2019 суд відмовив.
Не погодившись із прийнятим рішенням в частині відмовлених позовних вимог, позивач звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій просить його змінити у зв"язку з порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення та порушення прав позивача.
Апелянт вважає, що оскільки Постановою № 804 та Постановою № 103 протиправно встановлено часткову виплату суми підвищення пенсії визначеної станом на 1 березня 2018 року, то є усі підстави вважати Постанову № 804 протиправною та такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили за аналогією рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року щодо Постанови № 103.
Таким чином, на переконання апелянта, суд першої інстанції не мав права застосовувати Постанову № 804 під час її дії з 04.09.2019 по 31.12.2019 року, оскільки вона на той час не відповідала правовим актам вищої юридичної сили.
З підстав викладених в апеляційній скарзі, апелянт просить суд викласти абзац другий та третій резолютивної частини оскаржуваного рішення Вінницького окружного адміністративного суду у наступній редакції:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 01.01.2018 - 50 відсотків, а з 01.01.2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2018 року виходячи зі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з врахуванням проведених виплат.
Відповідач направив на адресу суду відзив на апеляційну скаргу позивача, в якому просить залишити апеляційну скаргу позивача без задоволення, оскільки вважає, що судом вірно встановлено всі обставини справи та надано їм належну правову оцінку в частині відмовлених позовних вимог.
В силу положень ст. 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до наявного у матеріалах справи розрахунку пенсії, починаючи з 01.01.2018 позивачу проводиться виплата підвищеної пенсії у розмірі 50% суми підвищеної пенсії, з 01.01.2019 - 75% суми підвищення пенсії, з 01.01.2020 - 100% суми підвищення пенсії.
Разом із тим, не погоджуючись із такими діями та вважаючи, що виплата підвищеної пенсії має бути здійснена з 01.01.2018 в розмірі 100% суми підвищеної пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалюючи оскаржуване судове рішення, суд першої інстанції прийшов до висновку, що при проведенні позивачу перерахунку та виплати йому пенсії з 01.01.2018, відповідач не мав правових підстав не врахувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення ст. 63 Закону №2262-ХІІ та Постанови №103 та в інший спосіб здійснювати виплату перерахованої позивачу пенсії, а саме з 01.01.2018 - 50 відсотків та з 01.01.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Водночас суд зауважив, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, в силу приписів ч. 2 ст. 265 КАС України, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 втратили чинність саме з 05 березня 2019 року.
Враховуючи зазначене, суд першої інстанції дійшов висновку, що підстави для задоволення позову в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії з урахування 100% суми підвищеної пенсії з 01.01.2018 по 05.03.2019 та з 04.09.2019 по 31.12.2019 відсутні.
Колегія суддів, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Враховуючи вимоги ст. 308 КАС України, апеляційному перегляду підлагає рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20 липня 2020 року в оскаржуваній позивачем частині, а саме в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії з урахування 100% суми підвищеної пенсії з 01.01.2018 по 05.03.2019 та з 04.09.2019 по 31.12.2019.
Так, вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд першої інстанції встановив, що при проведенні позивачу перерахунку та виплати йому пенсії з 01.01.2018 відповідач не мав правових підстав не врахувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення ст. 63 Закону №2262-ХІІ та Постанови №103 та в інший спосіб здійснювати виплату перерахованої позивачу пенсії, а саме з 01.01.2018 - 50 відсотків та з 01.01.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, оскільки зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Разом з тим, вирішуючи питання з якої дати необхідно зобов"язати пенсійний орган провести перерахунок та виплату пенсії з урахування 100% суми підвищеної пенсії, суд першої інстанції врахувавши, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 втратили чинність саме з 05 березня 2019 року, дійшов висновку, що на момент здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року, пункти 1 та 2 Постанови № 103 були чинними та не скасованими.
Колегія суддів апеляційної інстанції вважає вірною позицію суду першої інстанції в даному випадку та враховує наступне.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо проведення виплати позивачу перерахованої відповідно до пункту 1 Постанови №103 підвищеної пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 в розмірі 50 відсотків та з 01.01.2019 по 05.03.2019 в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 не можуть вважатися протиправними, оскільки здійснення такої виплати за вказаний період проведено відповідачем на виконання пункту 2 Постанови №103, який був чинним та не скасованим до 05.03.2019.
Колегія суддів враховує правовий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні в зразковій справі №160/3586/19, відповідно до якого "у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії".
Також необхідно зазначити, що 14.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яка набрала чинності 04.09.2019. Цією постановою встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Отже, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, у позивача починаючи з 05.03.2019 виникло право на виплату пенсії щомісячно з урахуванням 100% суми підвищення.
Проте, з 04.09.2019 набрала чинності постанова № 804 від 14.08.2019, яка є чинною та підлягає обов'язковому застосуванню відповідачем у справі.
Отже, за результатом апеляційного розгляду справи колегія суддів підтримує позицію суду першої інстанції, щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії з урахування 100% суми підвищеної пенсії з 01.01.2018 по 05.03.2019 та з 04.09.2019 по 31.12.2019.
В свою чергу, доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи нових, переконливих доводів, які б були безпідставно залишені без розгляду судом першої інстанції.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Зазначеним вимогам закону судове рішення в оскаржуваній частині відповідає.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Апеляційний суд вважає, що Вінницький окружний адміністративний суд не допустив неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20 липня 2020 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Сторчак В. Ю.
Судді Іваненко Т.В. Граб Л.С.