Постанова від 12.11.2020 по справі 560/1330/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/1330/20 Головуючий суддя 1-ої інстанції - Тарновецький І.І.

Суддя-доповідач - Сторчак В. Ю.

12 листопада 2020 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сторчака В. Ю.

суддів: Граб Л.С. Іваненко Т.В. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Колісниченко Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Продажець І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 травня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області з наступними позовними вимогами:

- визнати протиправними дії Полонської міської ради ОТГ Хмельницької області щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих по АДРЕСА_1 ;

- визнати протиправними та скасувати пп. 3.6 та пп. 3.7 п. 3 рішення № 5 85-ї сесії Полонської міської ради ОТГ Хмельницької області від 31 січня 2020 року про залишення без задоволення заяв від 26 березня 2019 року про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих по АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати Полонську міську раду ОТГ Хмельницької області розглянути на черговій сесії ради заяви ОСОБА_1 від 26 березня 2019 року про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих по АДРЕСА_1 в строки, порядку та у спосіб, передбачені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 травня 2020 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погодившись із прийнятим рішенням судом першої інстанції, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати у зв"язку з порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення. З підстав викладених в апеляційній скарзі, апелянт просить прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Апелянт вважає, що Полонська міська рада об'єднаної територіальної громади Хмельницької області діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Позивач направив на адресу суду відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому просить залишити оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, оскільки вважає, що судом вірно встановлено всі обставини справи та надано їм належну правову оцінку.

Позивач в судовому засіданні заперечила проти задоволення апеляційної скарги.

Представник відповідача в судовому засіданні просив задовольнити апеляційну скаргу, скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, поивача та представника відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 26 березня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Полонської міської ради із заявами про надання дозволу на виготовлення проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 0.25 га для будівництва житлового будинку та 0.03 га для ведення особистого селянського господарства.

У клопотаннях (заявах), поданих позивачем до Полонської міської ради ОТГ, згідно вимог пункту 6 статті 118 Земельного Кодексу України, було зазначене цільове призначення земельних ділянок та їх орієнтовні розміри. До клопотань (заяв) було додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельних ділянок.

Заяви позивача про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок були розглянуті на черговій 71-ї сесії Полонської міської ради ОТГ 10.05.2019.

Рішенням 71-ї сесії Полонської міської ради ОТГ 10.05.2019 заяви були залишені без задоволення в зв'язку з тим, що дані земельні ділянки знаходяться в користуванні іншої особи.

Не погоджуючись із вказаними вище рішеннями, позивач звернулася до суду за захистом порушених прав.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.11.2019 позов ОСОБА_1 до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області про визнання дій протиправними, скасування пунктів рішення та зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Полонської міської ради ОТГ Хмельницької області щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства. Визнано протиправними та скасовано підпункт 3.1 та підпункт 3.2 пункту 3 рішення №5 71-ї сесії Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області від 10.05.2019 про залишення без задоволення заяв від 26.03.2019 про надання позивачеві дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 для ведення особистого селянського господарства. Зобов'язано Полонську міську раду об'єднаної територіальної громади Хмельницької області повторно розглянути на черговій сесії заяви позивача від 26.03.2019 про надання їй дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 для ведення особистого селянського господарства, розташованих по АДРЕСА_1 в строки, порядку та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.11.2019 відповідачем на повторно розглянуто заяви позивача про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих по АДРЕСА_1 .

Відповідно до пп.3.6 п. 3 Рішення 85-ї сесії Полонської міської ради ОТГ № 5 від 31.01.2020 заява позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд - залишена без задоволення в зв'язку з тим, що на даній земельній ділянці розташований будинок, право власності на який оформляється іншою особою.

Підпунктом 3.7 п. 3 Рішення 85-ї сесії Полонської міської ради ОТГ № 5 від 31.01.2020 заява позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0300 га для ведення особистого селянського господарства - залишена без задоволення в зв'язку з тим, що дана земельна ділянка знаходиться в користуванні іншої особи.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог позивача, суд першої інстанції виходив з того, що Полонська міська рада ОТГ Хмельницької області належним чином не розглянула заяву позивача про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою та не прийняла обґрунтованого рішення у відповідності до вимог Земельного кодексу України, а тому, в даному випадку, суд вважає за необхідне для повного забезпечення захисту прав позивача зобов'язати Полонську міську раду ОТГ Хмельницької області повторно розглянути на черговій сесії заяви позивача від 26.03.2019 про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 для ведення особистого селянського господарства, розташованих по АДРЕСА_1 в строки, порядку та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

Окрім того, суд першої інстанції зазначив, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.

При прийнятті рішення, судом першої інстанції враховано висновки Верховного Суду у постановах від 13.12.2016 у справі №815/5987/14, від 27.02.2018 у справі № 545/808/17 та від 22.02.2019 у справі № 813/1631/14.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та оскаржуваному рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками Хмельницького окружного адміністративного суду та враховує наступне.

Згідно п. "б" статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Частиною 1 статті 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства (пункт "а" частини 3 статті 22 Земельного кодексу України).

Згідно частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно частиною 7 статті 118 Земельного кодексу, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною 11 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що в разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Отже, відповідно до положень вказаних нормативно-правових актів визначено, що за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності селищної ради, останньою має прийматися відповідне рішення, яке приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу. Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його наданні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення відповідної селищної ради.

Вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою визначений статтею 118 Земельного кодексу України.

Дослідивши прийняте відповідачем Рішення №5 85-ї сесії Полонської міської ради ОТГ від 31.01.2020, яким залишенні без задоволення заяви позивача від 26.03.2019 про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0300 для ведення особистого селянського господарства, розташованих, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що таке рішення не є належною та вмотивованою відмовою у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки, оскільки користування земельною діялянкою іншими особами не може бути підставою для відмови, у відповідності до статті 118 Земельного кодексу України.

Водночас відповідачем не надано до суду належних доказів про те, що земельні ділянки, на які бажає позивач отримати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, станом на час розгляду справи перебувають в користуванні третіх осіб.

Враховуючи встановлені у справі обставини, за результатом апеляційного розгляду справи колегія суддів підтримує позицію суду першої інстанції, що дії відповідача у спірних правовідносинах, що виникли між сторонами не відповідають критеріям, які наведені у ч. 2 ст. 2 КАС України.

В свою чергу, доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи нових, переконливих доводів, які б були безпідставно залишені без розгляду судом першої інстанції.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Апеляційний суд вважає, що Хмельницький окружний адміністративний суд не допустив неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 травня 2020 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 16 листопада 2020 року.

Головуючий Сторчак В. Ю.

Судді Граб Л.С. Іваненко Т.В.