номер провадження справи 27/100/20
06.11.2020 Справа № 908/1420/20
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Дроздової С.С. при секретарі судового засіданні Шолоховій С.В., розглянувши матеріали справи
за позовом: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Ентузіастів 3” (69097 м. Запоріжжя, вул. Ентузіастів, буд. 3, ідентифікаційний номер юридичної особи 40684841)
до відповідача: Комунального підприємства “Наше місто” Запорізької міської ради (69095 м. Запоріжжя, вул. Українська, 29а, ідентифікаційний номер юридичної особи 40545596)
про спір немайнового характеру
за участю
представника позивача: Мухін О.І., дов. № 27/05 від 25.05.2020
Григоренко І.В., протокол № 3 від 13.05.2020
представника відповідача: Філіпова Л.Л., дов. № 19-22 від 29.11.2019
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Ентузіастів 3” звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовом до Комунального підприємства “Наше місто” Запорізької міської ради про зобов'язання Комунальне підприємство “Наше місто” припинити зловживання своїми правами та скасувати донарахування на загальну суму 212 209,24 грн. з ПДВ, що було здійснено Комунальним підприємством “Наше місто” у лютому 2020 по будинку № 3 по вул. Ентузіастів в м. Запоріжжя.
Відповідно до витягу з протоколу розподілу судової справи між суддями від 05.06.2020 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/1420/20 та визначено до розгляду судді Дроздовій С.С.
Разом з позовною заявою позивачем була надана заява про витребування доказів у Комунального підприємства “Наше місто” в порядку ст. 81 ГПК України, якою обґрунтував неможливість надання наступних доказів:
- наказ № 305 від 28.12.2019 “Про припинення надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території ОСББ “Ентузіастів 3”;
- розрахункові матеріали коригування тарифу на послугу з утримання будинку і споруд та прибудинкової території у зв'язку зі збільшенням витрат по складовим тарифу, що були направлені Комунальним підприємством “Наше місто” до виконавчих органів Запорізької міської ради у листопаді 2019 року.
Розглянувши заяву Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Ентузіастів 3” про витребування доказів в порядку ст. 81 ГПК України, суд дійшов висновку про задоволення заяви позивача про витребування доказів.
Ухвалою суду від 10.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1420/20, присвоєно справі номер провадження 27/100/20. Справу призначено до розгляд за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 06.07.2020.
Заяву Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Ентузіастів 3” про витребування доказів в порядку ст. 81 ГПК України задоволено. У Комунального підприємства “Наше місто” в порядку ст. 81 ГПК України витребувано:
- наказ № 305 від 28.12.2019 “Про припинення надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території ОСББ “Ентузіастів 3”;
- розрахункові матеріали коригування тарифу на послугу з утримання будинку і споруд та прибудинкової території у зв'язку зі збільшенням витрат по складовим тарифу, що були направлені Комунальним підприємством “Наше місто” до виконавчих органів Запорізької міської ради у листопаді 2019 року.
Від відповідача надійшов відзив б/н від 01.07.2020 (вх. № 12466/08-08/20 від 01.07.2020), просить суд відмовити позивачу в позові, зазначивши, що сама по собі відсутність письмового договору між сторонами не звільняє від обов'язку споживача щодо оплати за фактично надані послуги, на адресу підприємства з боку мешканців буд. 3 по вул. Ентузіастів не надходило в письмовий формі відмови, від укладення договору, що свідчить про прийняття пропозиції з боку споживача на укладення договору згідно з ч. 3ст. 205 ЦК України, за правилами якої, у випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням. Окрім цього, слід зазначити, що між комунальним підприємством «Наше місто» і ОСББ «Ентузіастів 3», як колективним споживачем не укладався договір про надання послуг з утримання будинку, споруд і прибудинкових територій по вул. Ентузіастів, 3. За приписами п. 1 ч. 1 ст. 208 ЦК України правочини між юридичними особами належить вчиняти у письмовій формі. Разом з цим послуга надавалася безпосередньо мешканцям будинку на підставі публічного договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з власниками, наймачами, орендарями житлових будинків комунальної власності міста. Отже, споживачами послуги у спірному періоді були саме мешканці будинку, а не позивач, тому пред'являти вимоги щодо неправомірного здійснення донарахування за фактично надані послуги можуть саме мешканці будинку як сторони публічного договору із відповідачем. Починаючи з 01.11.2017 комунальне підприємство «Наше місто» почало обслуговувати лише ті будинки по яким не було призначено управителя багатоквартирних будинків, це гуртожитки та будинки ОСББ. Комунальним підприємством «Наше місто» було розраховано економічно обґрунтовані тарифи на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що забезпечать вчасне та відповідної якості надання житлово-комунальних послуг згідно до норм та стандартів визначених чинним законодавством. 20.04.2018 рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 175 було затверджено тарифи на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для будинків (гуртожитків) житлового фонду м. Запоріжжя. Власники житлових та нежитлових приміщень були проінформовані щодо наміру комунального підприємства «Наше місто» переглянути тарифи на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відповідно до вимог Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового-комунального господарства України від 30.07.2012 року №390 «Про затвердження Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад». На протязі січня 2020 року комунальним підприємством «Наше місто» було здійснено розрахунок вартості фактично наданих послуг та виконано перерахунок мешканцям житлового будинку за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих послуг, в результаті чого абонентською службою комунального підприємства «Наше місто» було здійснено остаточні нарахування плати за послугу з утримання будинку і споруд та прибудинкових територій та в лютому 2020 року мешканцями будинку було отримано рахунки на сплату наданих послуг із врахуванням здійснених перерахунків. Донарахування було здійснено відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який передбачає, що в разі зміни форми управління багатоквартирним будинком або обрання іншого управителя, виконавець послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій повинен здійснити остаточне нарахування плати за послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих послуг.
Ухвалою суду від 06.07.2020 строк підготовчого провадження у справі № 908/1420/20 відповідно до Конвенції про захист прав людини і основних свобод, продовжено, на підставі ст. 183 ГПК України підготовче засідання відкладено на 26.08.2020.
Позивач надав відповідь (вх. № 15048/08-08/2 від 08.08.2020) на відзив. Просить суд задовольнити позовні вимоги та зазначив, що відповідно до положень наказу відповідача № 305 від 28.12.2019 надання послуг з утримання житлового будинку № 3 по вул. Ентузіастів було припинено з 01.01.2020. Таким чином, відповідач надавав послуги співвласникам будинку включно до 01.01.2020, після чого договірні відносини між позивачем та відповідачем були відсутні, у зв'язку з чим донарахування на загальну суму 212 209,24 грн. з ПДВ, що було здійснено відповідачем у лютому 2020, слід вважати одностороннім збільшенням тарифу за послуги з утримання житлового будинку. Згідно вищезазначеного листа відповідач просив збільшити тариф на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій до економічно обгрунтованого рівня з 01.01.2020, тобто після закінчення дії Типового договору. У зв'язку з тим, що відповідач мав наміри збільшити тариф на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не з 2018 року (коли в останній раз був збільшений тариф), а з 01.01.2020, незрозуміло, які економічні чинники призвели до донарахування на загальну суму 212 209,24 грн. з ПДВ по будинку № 3 по вул. Ентузіастів в м. Запоріжжя.
Ухвалою суду від 26.08.2020, на підставі ст. 185 ГПК України, підготовче провадження у справі № 908/1420/20 закрито. Справу призначено до розгляду по суті на 18.09.2020.
Від позивача 17.09.2020 надійшло письмове вступне слово (вх. № 18235/08-08/20), відповідно до якого зазначив про незаконне донарахування в зв'язку з порушенням прав власників щодо можливості в односторонньому порядку відмовитись від Типового договору у зв'язку з рішенням Виконавця істотно збільшити розмір плати за надані послуги.
В судовому засіданні 18.09.2020, судом на підставі ст. 216 ГПК України оголошено перерву до 05.10.2020, про що судом винесено відповідну ухвалу.
02.10.2020 відповідач надав суду додаткові пояснення б/н від 01.10.2020 (вх. № 19350/08-08/20), відповідно до яких вказав, що порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій здійснюється з чітким дотриманням вимог діючого законодавства, також зазначив, що договірні відносини з ОСББ «Ентузіастів 3» та Комунальним підприємством «Наше місто» відсутні, фактичне надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій на житловому будинку №3 по вул. Ентузіастів в м. Запоріжжі здійснювався виключно з мешканцями житлового будинку, а не з ОСББ, а сума в розмірі 212209 грн. 24 коп. є розміром фактичних витрат за період з 01.01.2019 по 31.12.2019, що підтверджується первинними документами, які додано до даних пояснень.
Ухвалою суду від 05.10.2020 продовжити строк розгляду справи № 908/1420/20 відповідно до Конвенції про захист прав людини і основних свобод, засідання суду призначено на 06.11.2020.
У судовому засіданні 06.11.2020 справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У судовому засіданні 06.11.2020, відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України здійснювалося повне фіксування судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме програмно-апаратного комплексу “Оберіг”.
Суддею оголошено, яка справа розглядається, склад суду, та роз'яснено представникам позивача та відповідача, які прибули в судове засідання, їх права, у тому числі право заявляти відводи.
Відводів складу суду не заявлено.
06.11.2020 представник позивача підтримав заявлені вимоги, просить суд задовольнити позовні вимоги.
06.11.2020 представник відповідача в засіданні суду заперечив проти задоволення позовних вимог, просив суд в позові відмовити.
В засіданні суду 06.11.2020 здійснено безпосереднє дослідження доказів, поданих учасниками спору (ст. 210 ГПК України).
У судовому засіданні 06.11.2020, на підставі ст. 217 ГПК України суд закінчив з'ясування обставин та перевірки їх доказами і перейшов до судових дебатів - ст. 218 ГПК України.
Заслухавши представників сторін, після судових дебатів, дослідивши докази, суд вийшов з нарадчої кімнати та згідно ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголосив вступну та резолютивну частини рішення, повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.
Розглянувши матеріали справи та оцінивши надані докази, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути - визнання права.
Цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
У відповідності до пункту 1 частини 2 статті 1 Цивільного кодексу України договір - є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків. Цивільні права і обов'язки виникають як з передбачених законом договорів, так і з договорів, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать.
Договір - це категорія цивільного права, яка визначається як домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. До зобов'язань, що виникають з договорів, застосовуються загальні положення про зобов'язання, якщо інше не випливає із закону або самого договору. Як і будь-який право чин, він є вольовим актом, оскільки виражає спільну волю сторін, що втілюється у договорі. Змістом договору є, власне, ті умови, на яких сторони погоджуються виконувати договір, і вони мають дотримуватися взятих на себе зобов'язань.
У відповідності до статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Як вбачається з матеріалів справи та зазначено позивачем, у вересні 2016 року між усіма співвласниками багатоквартирного будинку № 3 по вул. Ентузіастів в м. Запоріжжя (співвласники будинку) та відповідачем був укладений типовій публічний договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (Договір про надання послуг).
Правовою підставою для укладання вищезазначеного договору було рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 495 від 26.08.2016, згідно з яким комунальному підприємству «Наше місто» дозволено укласти публічний типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з власниками, наймачами, орендарями житлових будинків комунальної власності міста шляхом оприлюднення його в офіційних засобах масової інформації.
Предметом договору про надання послуг є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (послуги) у житлових будинках (гуртожитках) комунальної власності міста, а споживачем - забезпечення своєчасної оплати таких послуг за встановленим тарифом у строк та на умовах, що передбачені цим договором.
Пунктом 2 Договору про надання послуг передбачено, що Виконавець надає послуги відповідно до встановленого рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 15 серпня 2016 року № 441 тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг, копія якого додається до цього договору.
Додатком № 3 до вищезазначеного рішення, для будинку 3 по вул. Ентузіастів в м. Запоріжжя встановлені наступні тарифи на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій:
- тариф для мешканців першого поверху -1,956 грн./м2, з ПДВ;
- тариф для мешканців вище першого поверху - 2,441 грн./м2, з ПДВ
- тариф для власників нежитлових приміщень, що мають окремий вхід (без виходу на сходові клітини) - 1,956 грн./м2, з ПДВ;
- тариф для власників нежитлових приміщень, що не мають окремого виходу (з виходом на сходові клітини) - 1,956 грн./м2, з ПДВ.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 175 від 20.04.2018 «Про встановлення тарифів на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для будинків (гуртожитків) житлового фонду м. Запоріжжя» був встановлений новий тариф на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, виконавцем якої є комунальне підприємство «Наше місто» Запорізької міської ради, для власників (наймачів) житлового фонду та власників (орендарів) нежитлових приміщень в будинках (гуртожитках) м. Запоріжжя в розрізі кожною будинку окремо згідно з додатком.
Як зазначено у додатку № 3 до вищезазначеного рішення, для будинку 3 по вул. Ентузіастів в м. Запоріжжя встановлені наступні тарифи на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій:
- тариф для мешканців першого поверху - 4,005 грн./м2, з ПДВ;
- тариф для мешканців вище першого поверху - 4,906 грн./м2, з ПДВ
- тариф для власників нежитлових приміщень, що мають окремий вхід (без виходу на сходові клітини) - 4,005 грн./м2, з ПДВ;
- тариф для власників нежитлових приміщень, що не мають окремого виходу (з виходом на сходові клітини) - 4,005 грн./м2, з ПДВ.
Статтею 12 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.
04.07.2019 на загальних зборах ОСББ «Ентузіастів 3» було прийнято рішення про здійснення управління багатоквартирним будинком № 3 по вул. Ентузіастів в м. Запоріжжя через статутні органи позивача.
Про рішення з 01.01.2020 здійснювати управління багатоквартирним будинком № 3 по вул. Ентузіастів в м. Запоріжжя через статутні органи позивач повідомив відповідачу листом від 31.10.2019.
22.11.2019 позивач звернувся до відповідача із запитом надати інформацію про кількість коштів, що залишились від утримання і ремонту будинку в управляючий компанії КП «Наше місто», однак, відповіді на запит не отримав.
Згідно наказу відповідача № 305 від 28.12.2019 «Про припинення надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території ОСББ «Ентузіастів 3» житлового будинку № 3, вул. Ентузіастів» з 01.01.2020 відповідач припинив надання послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової території житлового будинку № 3 по вул. Ентузіастів
Як зазначає позивач, договір про надання послуг, укладений між відповідачем та співвласниками будинку, припинив свою дію з 01.01.2020.
Однак, незважаючи відсутність договірних відносин з співвласниками будинку, відповідач у лютому 2020 року надіслав усім співвласникам будинку рахунки на сплату житлово-комунальних послуг за січень 2020 року.
З листа КП «Наше місто» № 619/01-05 від 17.02.2020 стало відомо, що у лютому 2020 року по будинку № 3 по вул. Ентузіастів здійснене донарахування на загальну суму 212209,24 грн. з ПДВ, так як фактичні витрати по складових тарифу перевищують нарахування за нормативним тарифом за 2019 рік.
Після отримання від відповідача рахунків на сплату житлово-комунальних послуг за січень 2020 року деякі співвласники звернулись до КП «Наше місто» із запитами на інформацію щодо законності здійсненного відповідачем донарахування.
У своїх відповідях на запити відповідач зазначив, що донарахування на загальну суму 212 209,24 грн. з ПДВ здійснено на підставі ч. 5 ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», згідно з якою у разі зміни форми управління багатоквартирним будинком або обрання іншого управителя виконавець послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій має здійснити остаточне нарахування плати за послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих послуг.
Співвласники будинку звернулись до Запорізького міського голови із запитами на інформацію, в яких просили надати інформацію щодо звернення К1І «Наше місто» до виконавчих органів Запорізької міської ради з пропозицією про збільшення тарифу на утримання будинку та прибудинкової території, встановленого рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 175 від 20.04.2018.
З відповіді виконавчого комітету Запорізької міської ради стало відомо, що КП «Наше місто» у листопаді 2019 року зверталось до виконавчих органів Запорізької міської ради щодо коригування на послугу з утримання будинків та прибудинкових територій у зв'язку зі збільшенням витрат по складовим тарифів.
Однак, у зв'язку з тим, що послуга з утримання будинків та прибудинкових територій не є окремою послугою, на яку встановлюється тариф, а є складовою послуги з утримання багатоквартирним будинком, яка є житловою послугою, розрахункові матеріали коригування тарифу на утримання будинків і споруд та прибудинкової території для власників (мешканці) житлового фонду та власників (орендарів) нежитлових приміщень в будинках (гуртожитках) комунального підприємства «Наше місто» повернуто без розгляду.
Позивач вважає незаконним та необґрунтованим здійснення відповідачем у лютому 2020 року донарахування на загальну суму 212 209,24 грн. з ПДВ. за нібито, надані КП «Наше місто» послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за період з вересня 2016 року по грудень 2019 року.
Позивач вважає, що відповідач зловживає своїм правом, намагаючись отримати додатковий дохід від співвласників будинку в порядку, не передбаченому законом та договором про надання послуг, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Згідно ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст.ст. 626,627 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. ст. 628, 629 Цивільного кодексу України).
В ст. 638 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Частиною 1 ст. 640 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
Згідно зі ст. 179 Господарського кодексу України, майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту. Суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів, зазначених у частині першій цієї статті, електроенергією, зв'язком, послугами залізничного та інших видів транспорту, а у випадках, передбачених законом, також інші суб'єкти зобов'язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг). Законодавством можуть бути передбачені обов'язкові умови таких договорів.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначає Закон України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до ст.ст. 13, 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються, зокрема, на:
- комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);
- послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).
Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 13 Закону «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг відносились послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).
Відповідно до приписів ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», об'єднання співвласників багатоквартирного будинку юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна; представник співвласника - фізична або юридична особа, яка на підставі договору або закону має право представляти інтереси співвласника; співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Як передбачено ч. 1 ст. 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Аналогічна норма передбачена ч. 1 розділу II Статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ентузіастів 3».
Відповідно до положень ч. 4 ст. 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Статтею 4 ГПК України передбачено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено право об'єднання захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності.
Враховуючи, що законом позивачу надано право на звернення до суду з метою захисту прав та інтересів співвласників будинку, співвласники будинку прийняли законне рішення щодо звернення позивача до господарського суду Запорізької області з позовом до відповідача.
Як передбачено ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об'єднання є загальні збори.
Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників.
Відповідно до п. 7 Статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ентузіастів 3» кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень у будинку.
Пунктом 8 Статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ентузіастів 3» передбачено, що рішення на загальних зборах приймаються шляхом відкритого голосування.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували співвласники (іхні представники), які разом мають більше половини голосів від загальної кількості голосів співвласників.
13.05.2020 загальними зборами ОСББ «Ентузіастів 3» прийнято рішення № 3 про звернення до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до КП «Наше місто».
За прийняття вищезазначеного рішення проголосувало 86 співвласників, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень яких становить 5098,4 кв. м і складає 60,69% голосів.
Таким чином, рішення загальних зборів щодо звернення до господарського суду Запорізької області з позовом до відповідача прийнято у відповідності до чинного законодавства та статуту позивача і є обов'язковим для співвласників будинку.
Згідно ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.
Типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затверджений постановою КМ України № 529 від 20.05.2009.
Істотними умовами вищезазначеного договору є: перелік послуг; вимоги до якості послуг; права і обов'язки сторін; відповідальність сторін за порушення договору; ціна послуги; порядок оплати послуги; порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги; строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання.
Підпунктом 5 п. 12 Договору про надання послуг встановлено, що виконавець має право вносити за погодженням із споживачем у договір зміни, що впливають на розмір плати за послуги.
Між відповідачем та співвласниками багатоквартирного будинку № 3 по вул. Ентузіастів у серпні 2016 року були укладені публічні типові договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Підставою для їх укладання було рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 495 від 26.08.2016.
Предметом договору про надання послуг є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - послуги) у житлових будинках (гуртожитках) комунальної власності міста, а споживачем - забезпечення своєчасної оплати таких послуг за встановленим тарифом у строк та на умовах, що передбачені цим договором.
Як передбачено п. 2 Договору про надання послуг, Виконавець надає послуги відповідно до встановленого рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 15 серпня 2016 року № 441 тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг, копія якого додається до цього договору.
Порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи визначав Кабінет Міністрів України.
Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій був затверджений постановою КМ України № 869 від 01.06.2011 (надалі - Порядок формування тарифів).
Пунктом 2 Порядку формування тарифів передбачено, що тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - тариф на послуги) є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг, розрахованою на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість або єдиного податку.
Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.
Згідно п. 34 Порядку формування тарифів виконавці під час виконання робіт можуть у разі потреби здійснювати перерозподіл витрат у структурі тарифів на послуги без зміни загального обсягу таких витрат та з урахуванням фактичної вартості наданих послуг у межах встановлених тарифів.
Таким чином, розрахунок тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій - це визначення на підставі економічно обґрунтованих планових (нормативних) витрат собівартості послуги, з подальшим розрахунком на підставі цієї собівартості з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість сукупної вартості послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Додатком № 3 до вищезазначеного рішення, для будинку 3 по вул. Ентузіастів в м. Запоріжжя встановлені тарифи на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Як зазначалось вище, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 175 від 20.04.2018 «Про встановлення тарифів на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для будинків (гуртожитків) житлового фонду м. Запоріжжя» був встановлений новий тариф на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, виконавцем якої є комунальне підприємство «Наше місто».
Постановою Кабінету Міністрів України № 712 від 05.09.2018 була скасована постанова Кабінету Міністрів України № 529 від 20.05.2009 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», однак, відповідач та співвласники будинку після скасування постанови Кабінету Міністрів України № 529 від 20.05.2009 не ініціювали зміни до договору про надання послуг.
Частиною 2 ст. 14 Закону «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції від 09.12.2015) встановлювалося, що ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Таким чином, рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 441 від 15.08.2016 та № 175 від 20.04.2018, якими був встановлений тариф на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, виконавцем якої є комунальне підприємство «Наше місто» Запорізької міської ради, були прийняти у відповідності з вимогами законодавства, що діяло на час прийняття вищезазначених рішень.
Пунктом 2 Договору про надання послуг встановлено, що Виконавець надає послуги за тарифом, встановленим виконавчим комітетом Запорізької міської ради. Відповідно до положень наказу відповідача № 305 від 28.12.2019 надання послуг з утримання житлового будинку № 3 по вул. Ентузіастів було припинено з 01.01.2020.
Таким чином, відповідач надавав послуги співвласникам будинку включно до 01.01.2020, після чого договірні відносини між позивачем та відповідачем були відсутні, у зв'язку з чим донарахування на загальну суму 212 209,24 грн. з ПДВ, що було здійснено відповідачем у лютому 2020 року є одностороннім збільшенням тарифу за послуги з утримання житлового будинку.
Відповідач протягом дії договору про надання послуг не звертався до співвласників будинку з пропозиціями збільшити тариф на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій; також не було повідомлень від відповідача про однобічну зміну цього тарифу.
Підпунктом 3 п. 10 Типового договору, Споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги у разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості у визначеному законодавством порядку, тоді як право Виконавця на збільшення плати за надання послуг договором не передбачено.
Всупереч положенням Типового договору, новий розмір плати за надані послуги з співвласниками будинку не погоджувався; виконавець також не повідомляв співвласників про можливість зростання вартості послуг, що надавалися за Типовим договором.
Вищезазначене призвело до порушення прав власників щодо можливості в односторонньому порядку відмовитися від Типового договору у зв'язку з рішенням Виконавця істотно збільшити розмір плати за надані послуги.
Відповідач надав суду лист № 4222/01-03 від 20.11.2019, в якому просив виконавчі органи Запорізької міської ради розглянути можливість приведення тарифів на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій до економічно обґрунтованого рівня.
Згідно вищезазначеного листа відповідач просив збільшити тариф на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій до економічно обґрунтованого рівня з 01.01.2020, тобто після закінчення дії Типового договору.
У зв'язку з тим, що відповідач мав наміри збільшити тариф на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не з 2018 року (коли в останній раз був збільшений тариф), а з 01.01.2020, донарахування на загальну суму 212 209,24 грн. з ПДВ по будинку № 3 по вул. Ентузіастів в м. Запоріжжя є безпідставними.
Виходячи з вищевикладеного, зміна умов договору по надання послуг, в тому числі щодо його ціни, могла бути здійснена виключно в період дії цього договору за умови згоди на такі зміни як виконавця, так і споживача.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що Договір є обовґязковим для виконання сторонами.
Тобто всі умови договору - істотні, звичайні та випадкові - з моменту його укладення стають однаково обовґязковими для виконання сторонами. В цьому полягає сенс цивільно-правового договору, як правової форми узгодження волі сторін, спрямованої на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обовґязків.
Відповідач односторонньо, без погодження з співвласниками будинку, змінив розмір тарифу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, передбачений п. 2 Договору про надання послуг, чим порушив вимоги цивільного законодавства та умови вищезазначеного договору. Доказів узгодження з співвласниками будинку нових тарифів матеріали справи не містять.
Згідно зі ст. 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій. які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. При здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства.
Неприпустимість зловживання правом, виходячи із конституційних положень, означає, що здійснення прав та свобод людини не повинно порушувати права та свободи інших осіб. У цьому випадку особа надає своїм діям повну видимість юридичної правильності, використовуючи насправді свої права в цілях, які є протилежними тим, що переслідує позитивне право.
Відповідач посилається на своє право на остаточне нарахування плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих послуг, у разі зміни форми управління багатоквартирним будинком або обрання іншого управителя, що передбачено ч. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Однак, вищезазначене не наділяє відповідача правом порушувати умови Договору про надання послуг та нараховувати співвласникам будинку плату в розмірі, що перевищує встановлений договором тариф.
З наведеного вбачається, що відповідач зловживає своїм правом, намагаючись отримати додатковий дохід від співвласників будинку в порядку, не передбаченому законом та договором про надання послуг.
Згідно ч. 6 ст. 13 ЦК України у разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.
За таких обставин, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача припинити зловживання своїми правами та скасувати донарахування на загальну суму 212 209,24 грн. з ПДВ, що було здійснено Комунальним підприємством “Наше місто” у лютому 2020 по будинку № 3 по вул. Ентузіастів в м. Запоріжжя.
Вищевикладене спростовує позицію та твердження відповідача.
Вимога п. 1 ст. 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітися як обов'язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь вмотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.
Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до ст.ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст.ст. 73, 77 ГПК України).
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд задовольняє позовні вимоги.
В порядку ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 42, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позовні вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Ентузіастів 3” до Комунального підприємства “Наше місто” Запорізької міської ради задовольнити.
Зобов'язати Комунальне підприємства “Наше місто” Запорізької міської ради (69095 м. Запоріжжя, вул. Українська, 29а, ідентифікаційний номер юридичної особи 40545596) припинити зловживання своїми правами та скасувати донарахування на загальну суму 212 209,24 грн. з ПДВ, що було здійснено Комунальним підприємством “Наше місто” у лютому 2020 по будинку № 3 по вул. Ентузіастів в м. Запоріжжя.
Стягнути з Комунального підприємства “Наше місто” Запорізької міської ради (69095 м. Запоріжжя, вул. Українська, 29а, ідентифікаційний номер юридичної особи 40545596) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Ентузіастів 3” (69097 м. Запоріжжя, вул. Ентузіастів, буд. 3, ідентифікаційний номер юридичної особи 40684841) 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення оформлено та підписано 16.11.2020.
Суддя С.С. Дроздова
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.