Справа № 749/926/20
Номер провадження 3/749/428/20
"16" листопада 2020 р. м. Сновськ
Щорський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді: Кравчук М. В.
за участю секретаря: Михалевич М. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Сновськ матеріали, які надійшли від Сновського відділення поліції Менського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, громадянина України, до адміністративної відповідальності притягувався, передбаченої частиною 2 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Щорського районного суду Чернігівської області надійшов протокол серії ДПР 18 № 221976 від 02.11.2020 р. про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 .
З вказаного протоколу вбачається, що 30.10.2020 р. 19 год. 30 хв. в м. Сновськ, по провул. Вокзальний водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Honda AF-24 (vin НОМЕР_1 ) в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у лікарні, за адресою: м. Сновськ, вул. Спортивна, 21. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, причини неявки не повідомив.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд звертає увагу на таке.
Станом на 30.10.2020 р. редакція ч. 1 ст. 130 КУпАП викладена наступним чином: «Керування річковими, морськими або маломірними суднами судноводіями в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само передача керування судном особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також відмова осіб, які керують річковими, морськими або маломірними суднами від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції,- тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, з позбавленням права керування всіма видами плавучих засобів на строк від одного до трьох років.».
А ч. 2 статті 130 КУпАП - «Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особами, які не мають права керування річковими, морськими або маломірними суднами, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.».
Вказаній редакції передувало набрання чинності з 01.07.2020 р. Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» № 2617-VIII від 22.11.2018 р. (далі Закон № 2617), яким статтю 130 було викладено у вищепроцитованій редакції.
За положеннями ч. 4 ст. 2 КУпАП (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури внесення змін» від 19 травня 2020 року № 619-IX) зміни до законодавства України про адміністративні правопорушення можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та інших законів України, що встановлюють адміністративну відповідальність, та/або до законодавства України про кримінальну відповідальність, та/або до кримінального процесуального законодавства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» від 10.02.2010 р. № 1861-VI (далі Закон № 1861) підписані Президентом України закони публікуються в газеті «Голос України» та у Відомостях Верховної Ради України, а також розміщуються на офіційному веб-сайті Верховної Ради. Публікація законів та інших актів Верховної Ради у цих друкованих засобах масової інформації є офіційною.
Як вбачається з офіційного веб-сайту Верховної Ради України, ч. 1 ст. 130 КУпАП зазначена у редакції, що не передбачає відповідальності за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння, а передбачає відповідальність за керування річковими, морськими або маломірними суднами судноводіями в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
При цьому, суд враховує, що 17 червня 2020 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» № 720-ІХ (далі Закон № 720), який 2 липня 2020 року підписано Президентом України, а 3 липня 2020 року опубліковано в офіційній парламентській газеті «Голос України».
Вказаним законом виключено, в тому числі, п. п. 4 п. 1 Р. І Закону № 2617, згідно якого набрала чинності нова редакція ч. 1 та 2 ст. 130 КУпАП.
Натомість, з тексту Закону № 720 судом не вбачається, що при його прийнятті законодавець вдавався до юридичної техніки відновлення попереднього правового регулювання.
Крім того, за положеннями ч. 6 ст. 90 Закону № 1861 законопроект може передбачати внесення змін лише до тексту первинного законодавчого акта (закону, кодексу, основ законодавства тощо), а не до закону про внесення змін до цього законодавчого акта.
Відтак у розумінні Закону № 1861 та приписів ч. 4 ст. 2 КУпАП Закон № 720 не може вважатися судом по відношенню до норм ч. 1 та 2 ст. 130 КУпАП законом про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки, фактично, скасовує положення Закону № 2617, а не КУпАП.
Згідно ч. 1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закон з нечітким змістом у доктрині ЄСПЛ розглядається як такий, що не відповідає принципу правової визначеності, який є загальним принципом права ЄС.
Так у справі «Серков проти України» (рішення від 07.07.2011 р., заява № 39766/05) Європейський суд з прав людини зазначив, що ведучи мову про «закон», стаття 1 Першого протоколу до Конвенції посилається на ту саму концепцію, що міститься в інших положеннях Конвенції. Ця концепція вимагає, перш за все, щоб такі заходи мали підстави в національному законодавстві. Вона також відсилає до якості такого законодавства, вимагаючи, щоб воно було доступним для заінтересованих осіб, чітким і передбачуваним у застосуванні.
З урахуванням викладеного суд вважає, що у справі про адміністративне правопорушення є необхідним застосування положень статті 62 Конституції України, згідно яких винуватість особи повинна бути доведена у встановленому законом порядку. Обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суд переконаний, що ціллю будь-якої санкції є, передусім, спонукання порушника дотримуватись вимог норм права, закріплених у доступному законі.
Застосування санкції до особи має негативні наслідки, а тому вимагає з боку суб'єкта владних повноважень пред'явлення цій особі конкретної норми права, що є порушеною.
При цьому, особа саме на момент вчинення правопорушення повинна розуміти як дозволену міру поведінки, так і обсяг відповідальності при відхиленні від неї, що у даній справі місця не мало.
В той же час, як вбачається з положень ч. 2 ст. 130 КУпАП, суб'єктом правопорушення є судноводій, який не має права керування річковими, морськими або маломірними суднами.
Натомість, ОСОБА_1 керував транспортним засобом.
Відповідно до ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу, передбачених статтею 241 цього Кодексу; про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Пунктом 1 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Зважаючи на викладене, провадження підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Підстави для вирішення питання про стягнення судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 8, 130, 245, 247, 280, 283, 284, 287 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , передбаченої частиною 2 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Щорський районний суд Чернігівської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя М. В. Кравчук