Справа № 560/5832/20
іменем України
16 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом від 29.09.2020, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови провести перерахунок обчислення розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням для перерахунку пенсії у відповідності до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; 2) зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок обчислення розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням у відповідності до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для перерахунку пенсії з 01.02.2020.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що предметом даного спору є відмова Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, зробити перерахунок пенсії у зв'язку з визнанням Постановою шостого апеляційного адміністративного суду протиправним та скасувати п.6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», у адміністративній справі №826/6453/18. Зазначає, що оскільки зміни внесені Постановою №103, зокрема до Пункту 4 Постанови від 30.08.2017 року №704 у якому визначено порядок обчислення розмірів посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням, згідно з додатками 1, 12, 13, 14 для перерахунку пенсії були визначені судом протиправними та не чинними, то з дня набрання (29.01.2020 року) законної сили рішення у справі 826/6453/18 діє редакція пункту 4 Постанови №704, яка діяла до зазначених змін. При цьому порядок дій, які повинен вчинити відповідач не змінився. Вказує, що виникли підстави для перерахунку пенсій призначених згідно Закону №2262-ХІ1 відповідно до вимог ст. 43 та ст. 63, та ст. 9 Закону №2011-XII виходячи з розміру складових (посадового окладу, окладу за військове звання) розрахованих згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 пункту 4 додатків 1, 12, 13, 14 і не встановлюють інших умов для такого перерахунку. Відтак, відмова Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, провести перерахунок пенсії у зв'язку з визнанням Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 протиправним та скасувати пункт 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 у адміністративній справі №826/1653/18 є протиправною.
Відповідно до ухвали від 06.10.2020, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
27.10.2020 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що здійсненню перерахунку пенсії передує процедура, чітко визначена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Вказує, що до моменту отримання належної довідки від відповідного уповноваженого структурного підрозділу у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача. Таким чином, позовна вимога щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 є передчасною та необгрунтованою. Також, просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Ухвалою суду від 28.10.2020 у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи №560/5832/20 з викликом (повідомленням) сторін, про залишення позовної заяви без розгляду, про залучення третьої особи та про зупинення провадження у справі, відмовлено.
30.10.2020 до суду поступила відповідь на відзив, в якій позивач просить відзив відповідача залишити без задоволення, оскаржене рішення без змін в тім, що відповідач не спростував докази та аргументи позову (арк. спр. 94-97).
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (далі Закон № 2262-ХІІ).
Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою від 01.06.2020, в якій просив провести перерахунок його пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (арк. спр. 71).
Листом №3094-2622/Т-03/8-2200/20 від 26.06.2020 позивача повідомлено, що пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахована та виплачується згідно покладених зобов'язань та вимог діючого законодавства (арк. спр. 73).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Згідно з п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.
Форма довідки про суму грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії затверджена додатком 2 до Порядку №45.
Перерахунок пенсії позивача проведено відповідачем на підставі Довідки №ХС49583 від 17.03.2018, яка видана Хмельницьким обласним військовим комісаріатом (арк. спр. 58, зворот).
Вирішення питання щодо розміру грошового забезпечення, зокрема посадового окладу, чи з іншими складовими відноситься до компетенції Хмельницького обласного військового комісаріату - органу, який видає довідку.
При цьому, потрібно враховувати, що відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не може самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Щодо твердження позивача про наявність судового рішення у справі 826/6453/18, суд зазначає, що таке рішення не є довідкою про суму грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, форма якої затверджена додатком 2 до Порядку №45, тому відповідно це рішення не може бути враховане відповідачем у цьому випадку як підстава для перерахунку пенсії позивача.
Отже, дії пенсійного органу при вирішення заяви ОСОБА_1 від 01.06.2020, шляхом надання відповіді листом за №3094-2622/Т-03/8-2200/20 від 26.06.2020, не порушують Закон України "Про звернення громадян" та прав позивача, і, на думку суду, є вірним вирішенням цієї заяви, враховуючи відсутність оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у відповідності до Порядку №45. Крім цього, потрібно враховувати, що відповідач провів перерахунок пенсії на підставі Довідки №ХС49583 від 17.03.2018, виданої уповноваженим органом, яким є в цьому випадку Хмельницький обласний військовий комісаріат, тому не може бути задоволена вимога позивача про проведення перерахунку з врахуванням інших видів (складових) грошового забезпечення та в інших розмірах ніж ті, які зазначені в Довідці №ХС49583 від 17.03.2018, яку не складає (формує) ГУ ПФУ в Хмельницькій області. Відповідно, питання правильності чи неправильності складових цієї довідки не стосується пенсійного органу, а військовий комісаріат не є відповідачем у цій справі. Тобто, з урахуванням вищенаведеного, немає підстав для перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а відповідач довів, що не порушив закону та прав ОСОБА_1 , відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії, тому позов слід залишити без задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на його користь.
Відповідно до Наказу Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.10.2020 №185-од "Про тимчасове припинення відправлення поштової кореспонденції Хмельницьким окружним адміністративним судом", у зв'язку із недостатнім фінансуванням, відсутністю поштових знаків та відмови Державної судової адміністрації України щодо виділення коштів відповідно до листа від 16.09.2020 №14-17229/20, наказано відділу документального забезпечення тимчасово припинити відправлення поштової кореспонденції до надходження коштів, тому суд про прийняте рішення у справі повідомляє учасників на вказані ними у позові засоби зв'язку (телефон, електронна пошта).
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Копії рішення надати учасникам судового розгляду наявними в них засобами зв'язку та відповідному підрозділу Хмельницького окружного адміністративному суду, який зобов'язати невідкладно організувати виконання вимог ст. 44, 251 КАС України, після усунення підстав, які стали підставою для не надсилання поштової кореспонденції учасникам справи, і про це повідомити суддю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 листопада 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович