Справа № 367/448/19
Провадження №2/367/1689/2020
Іменем України
02 листопада 2020 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючої судді Оладько С.І.,
за участі секретаря с/з Герус Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по договору № 20 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь,-
Позивач звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги, що згідно з пунктом 1.1 Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, затвердженого рішенням сесії Ірпінської міської ради від 06.11.2014 №4146-60-VІ, залучення, розрахунок коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь проводиться відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та цього положення.
Зазначають, що пунктом 1.3. Положення визначено, що пайова участь полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до міського бюджету (бюджету розвитку) коштів для створення і розвитку зазначеної інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури.
Відповідно до пункту 2.1. Положення, величина пайової участі у розвитку інфраструктури визначається у договорі, укладеному Ірпінською міською радою з замовником будівництва об'єктів архітектури, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеною з державними будівельними нормами, стандартами і правилами.
Між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області в особі міського голови Карплюка В. А. та замовником будівництва ОСОБА_1 , який іменується надалі «Замовник» було укладено договір №93 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, (далі - Договір). Відповідно до п. 1.1. Договору, його предметом є участь Замовника у розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Ірпінь.
Звертають увагу, що згідно п.1.2 Договору, місце розташування об'єкта: АДРЕСА_1 , 1-х.
Цільове призначення: багатоквартирний житловий будинок загальною площею 11 360,63 м2, квартирною площею 7 32193 м2.
Пунктом 2.1. Договору визначено, що загальна вартість будівництва багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_1 , виходячи з опосередкованої вартості, складає 57821281,0 грн.
Величина пайової участі (внеску) Замовника у створенні інженерно- транспортної та соціальної інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпеня розраховується відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон № 3038-VI) та Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно- транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь визначається для багатоповерхових житлових будинків у розмірі 4(чотири) відсотка від загальної вартості будівництва.
Стверджують, що сторони домовилися, що для даної забудови величина пайового внеску складає : 57 821 281,21*4%= 2 312 851,25 грн.
Згідно п. 2.2. Договору, сплата коштів Замовником на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста здійснюється шляхом безготівкового перерахування в сумі - 2 312 851,25 грн., які Замовник зобов'язується сплатити згідно графіку, додаток до договору №1, але не пізніше, ніж до введення об'єкта в експлуатацію.
Пунктом 2.3. Договору сторони дійшли згоди, що за порушення строків сплати пайового внеску стягується пеня у розмірі 0,1% від нарахованої суми за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вказаної суми.
Відповідно до п.3.1.2 Договору, Замовник зобов'язується сплатити кошти на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у розмірі, визначеному у п. 2.2. цього договору.
Згідно п. 6.1. Договору, договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до виконання сторонами всіх своїх обов'язків за цим договором.
Вказують, що Сторонами 07.07.2016р. складено графік сплати пайового внеску замовника будівництва об'єкту архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, яким передбачено, що Замовник зобов'язується сплатити пайовий внесок до грудня 2018 року.
Звертають увагу, що між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області та Замовником будівництва до договору №93 від 07.07.2016 було укладено додаткову угоду № 101 від 07.07.2016 року про внесення змін до договору №93 «Про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь», яким звільнено Замовника будівництва від сплати штрафних санкцій за попередній період (в тому числі) за порушення строків сплати пайового внеску визначеними частинами: червень 2018 року-500 000,0 грн.; грудень 2018 року - 500 000,0 грн.; березень 2019 року - 500 000,0 грн.; липень 2019 року- 500 000,0 грн., грудень 2019 року - 312 851, 25 грн.
Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради повідомлялось відповідачу про наявність заборгованості та обов'язковість сплатити заборгованість по договору «Про залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, а саме листом від 27.11.2018 № 01-24/3895/1.
Зазначають, що станом на 26.11.2018 року заборгованість Замовником будівництва за договором №93 «Про залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь» складає 634 000,00 грн. За порушення умов договору в частині строків нарахована неустойка в розмірі 109 500,00 грн.( у т.ч. пеня у розмірі 0,1% за кожен день прострочення - 74 500,00 грн., штраф 7% від суми за прострочення понад 30 днів - 35 000,00 грн., інфляційну складову в розмірі 9 500, 00 та 3% річних - 15 000,00 грн.
У зв'язку з вищевикладеним, просили суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області за договором № 93 від 07.07.2016 року 634 000,00 грн., з них: 500 000,00 грн. - заборгованість по сплаті коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь; 109 500,00 грн. - неустойка ( у т.ч. пеня- 74 500, 00 грн., штраф- 35 000,00 грн.), інфляційну складову в розмірі 9 500, 00 та 3% річних - 15 000,00 грн. а також стягнути судові витрати.
В подальшому позивачем збільшено розмір позовних вимог, та згідно розрахунку заборгованості станом на 02.08.2019 року сума боргу за договором № 93 від 07.07.2016 року скаладає 2 614 378,76 грн., з них: 2 000 000,00 грн. - заборгованість по сплаті пайового внеску; 110 050,00 грн. - інфляційна складова; 30 328,76 грн.- 3% річних; 369 000,00 грн.-пеня; 105 000,00 грн.- штраф.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, Позивач у судове засідання не з'явилась, від позивача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити. Також до суду подали відповідь на відзив, відповідно до якого зазначили, що загальна кошторисна вартість будівництва станом на момент укладення годи № 101 від 28.09.2017 року до договору від 07.07.2016 року № 93 була визначена відповідно до п.п. 2.1., 2.2 Положення, яке підлягає обов'язковому застосуванню сторонами відповідно до п. 2.1. договору. З урахування того, що загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта була визначена відповідно до заяви ОСОБА_1 від 04.07.2016 року, відповідно до п. 2.2. Положення виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства країни показників опосередкованої вартості спорудження житла, розрахованої на дату укладання договору про залучення коштів замовників будівництва об єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури - для багатоповерхових житлових 5удинків, розділ 2 договору про пайову участь відповідає вимогам ч.5 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Водночас відповідач не довів того, що загальна кошторисна вартість будівництва, визначена відповідно до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.04.2016 року № 103, не відповідає будівельним нормам, державним стандартам і правилам. Отже, договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Ірпінь, який відповідач вважає нікчемним, є обов'язковим для укладення між позивачем та відповідачем, оскільки на необхідність укладення вказує пряма норма закону. Зазначають, що підписання відповідачем договору та, надалі, угоди про внесення до нього змін без будь-яких зауважень чи заперечень свідчить про погодження відповідача з умовами укладених правочинів, у тому числі і стосовно обрахунку розміру пайового внеску та його розміру, що відповідно породжує для відповідача обов'язок по перерахуванню до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвиток зазначеної інфраструктури у передбачених договором: обсягах, порядку та строки.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилися, подали до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та відзив на позовну заяву, відповідно до якого, не погоджується із позовними вимогами позивача, а також повідомляє, що із змісту угоди №101 від 28.09.2017 р. про внесення змін до договору від 07.07.2016 р. №93 (додаток №5 до позовної заяви) вбачається, що замовник будівництва ОСОБА_1 звільняється від сплати штрафних санкцій, в т.ч. пені, за порушення строків сплати пайового внеску за цим Договором, тобто взагалі, а не тільки від сплати нарахованих за попередній період штрафних санкцій, як на тому полягає виконавчий комітет. Зазначає, як забудовник не заперечує обов'язок пайової участі в розвитку інфраструктури м. Ірпінь, Київської обл., який станом на момент укладення договору був передбачений ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності». Разом із тим, обрахунок вартості будівництва, здійснений для наступного визначення величини пайової участі із такого будівництва та вміщений у п. 2.1. відповідного договору №93 від 07.07.2016 р., суперечить змісту абз. 2 ч. 5 ст. 40 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності" та пп. пп. З.2., 3.6. п. З Положення про визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затв. наказом Держбуду від 27.09.2005 р. №174, зареєстр. Мін'юстом 12.10.2005 р. за №1185/11465, а тому із огляду на зміст абз. 2 ч. З ст. 6 ЦК України він не може бути використаний в обґрунтування пред'явлених до нього позовних вимог. Просив з позові відмовити.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Так, судом встановлено, між Між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області в особі міського голови Карплюка В. А. та замовником будівництва ОСОБА_1 , який іменується надалі «Замовник» було укладено договір №93 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, (далі - Договір). Відповідно до п. 1.1. Договору, його предметом є участь Замовника у розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Ірпінь.
Звертають увагу, що згідно п.1.2 Договору, місце розташування об'єкта: АДРЕСА_2 , 1-ц , 1-х.
Цільове призначення: багатоквартирний житловий будинок загальною площею 11 360,63 м2, квартирною площею 7 32193 м2.
Пунктом 2.1. Договору визначено, що загальна вартість будівництва багатоквартирного житлового будинку в АДРЕСА_1 , виходячи з опосередкованої вартості, складає 57821281,0 грн.
Величина пайової участі (внеску) Замовника у створенні інженерно- транспортної та соціальної інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпеня розраховується відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон № 3038-VI) та Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно- транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь визначається для багатоповерхових житлових будинків у розмірі 4(чотири) відсотка від загальної вартості будівництва.
Стверджують, що сторони домовилися, що для даної забудови величина пайового внеску складає : 57 821 281,21*4%= 2 312 851,25 грн.
Згідно п. 2.2. Договору, сплата коштів Замовником на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста здійснюється шляхом безготівкового перерахування в сумі - 2 312 851,25 грн., які Замовник зобов'язується сплатити згідно графіку, додаток до договору №1, але не пізніше, ніж до введення об'єкта в експлуатацію.
Пунктом 2.3. Договору сторони дійшли згоди, що за порушення строків сплати пайового внеску стягується пеня у розмірі 0,1% від нарахованої суми за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вказаної суми.
Відповідно до п.3.1.2 Договору, Замовник зобов'язується сплатити кошти на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у розмірі, визначеному у п. 2.2. цього договору.
Згідно п. 6.1. Договору, договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до виконання сторонами всіх своїх обов'язків за цим договором.
Вказують, що Сторонами 07.07.2016р. складено графік сплати пайового внеску замовника будівництва об'єкту архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, яким передбачено, що Замовник зобов'язується сплатити пайовий внесок до грудня 2018 року.
Звертають увагу, що між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області та Замовником будівництва до договору №93 від 07.07.2016 було укладено додаткову угоду № 101 від 07.07.2016 року про внесення змін до договору №93 «Про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь», яким звільнено Замовника будівництва від сплати штрафних санкцій за попередній період (в тому числі) за порушення строків сплати пайового внеску визначеними частинами: червень 2018 року-500 000,0 грн.; грудень 2018 року - 500 000,0 грн.; березень 2019 року - 500 000,0 грн.; липень 2019 року- 500 000,0 грн., грудень 2019 року - 312 851, 25 грн.
Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради повідомлялось відповідачу про наявність заборгованості та обов'язковість сплатити заборгованість по договору «Про залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, а саме листом від 27.11.2018 № 01-24/3895/1.
Заборгованість по сплаті пайової участі на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь за договором №93 від 07.07.2016 року складає 634 000,00 грн.
За змістом положень ч. 1 ст. 40 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 40 Закону, замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Законом врегульовано організаційні та економічні відносини, пов'язані із залученням, розрахунком розміру, використанням коштів пайової участі замовників будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Ірпінь та укладання договору про пайову участь (п. 1.1 цього Положення). Зокрема, п. 2.6 Положення та ч2,3 ст. 40 Закону, встановлено, що замовник, який має намір укласти договір про пайову участь, зобов'язаний звернутися із заявою до міського голови.
Відповідно до ч. 9 ст. 40 Закону та п. 2.7 Положення договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Таким чином, Законом і зазначеним Порядком встановлено, що саме на замовника покладено обов'язок укладення договору про пайову участь і сплати відповідних коштів.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно- транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, затвердженого рішенням сесії Ірпінської міської ради від 06.11.2014 №4146-60-VІ зі змінами, затвердженими рішенням сесії Ірпінської міської ради від 26.03.2015 р. №4856-68-VІ - залучення, розрахунок коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь проводиться відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та цього положення.
Пунктом 1.3. Положення визначено, що пайова участь полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до міського бюджету (бюджету розвитку) коштів для створення і розвитку зазначеної інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури.
Відповідно до пункту 2.1. Положення, величина пайової участі у розвитку інфраструктури визначається у договорі, укладеному Ірпінською міською радою з замовником будівництва об'єктів архітектури, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеною з державними будівельними нормами, стандартами і правилами.
Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 526, 629 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від зобов'язання не допускається; договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
З положень п.1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Нормами ст. 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума, або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Частиною 2 ст. 549 Цивільного кодексу України встановлено, що штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Умовами укладеного між сторонами договору та Цивільним кодексом України передбачено цивільно-правову відповідальність за порушення умов договору у вигляді сплати пені та штрафу.
Крім того, ч. 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час просторечення.
Таким чином, відповідач свої зобов'язання не виконує, внаслідок чого виникла заборгованість і відповідно до розрахунку станом на 02.08.2019 року сума боргу за договором № 93 від 07.07.2016 року складає 2 614 378,76 грн., з них: 2 000 000,00 грн. - заборгованість по сплаті пайового внеску; 110 050,00 грн. - інфляційна складова; 30 328,76 грн.- 3% річних; 369 000,00 грн.-пеня; 105 000,00 грн.- штраф.
Згідно поданих доказів, з урахуванням норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовна заява знайшла своє підтвердження в повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а отже судовий збір підлягає стягненню з відповідача в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. З огляду на викладене фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
На підставі ст. ст. 526, 530, 549, 553, 554, 1049, 1054 ЦК України, керуючись ст.ст. 4,12,81,263-268 ЦПК України суд,-
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 ,( РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ), на користь Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області (08200, м. Ірпінь, Київської області, вул. Шевченка, 2-а, ЄДРПОУ 05408846), 2 614 378,76 грн., з них: 2 000 000,00 грн. - заборгованість по сплаті пайового внеску; 110 050,00 грн. - інфляційна складова; 30 328,76 грн.- 3% річних; 369 000,00 грн.-пеня; 105 000,00 грн.- штраф.
Стягнути з ОСОБА_1 ,( РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ), на користь Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області (08200, м. Ірпінь, Київської області, вул. Шевченка, 2-а, ЄДРПОУ 05408846), судові витрати в розмірі 9510,00 грн. згідно платіжного доручення № 424 від 26.12.2018 року.
Копію заочного рішення суду направити сторонам для відома.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 30 днів. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: С.І. Оладько