Рішення від 13.11.2020 по справі 240/17237/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/17237/20

категорія 102000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Майстренко Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Богунського районного відділу у місті Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (територіальний підрозділ) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій вона просить:

- "визнати протиправною відмову Богунського районного відділу у місті Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області у видачі, у зв'язку з втратою (викраденням старого паспорта), паспорта у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ;

- зобов'язати Богунський районний відділ у місті Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області у зв'язку з втратою паспорт, оформити та видати паспорт у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ".

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що у зв'язку з пошкодженням свого паспорта звернулася до відповідача із заявою про видачу паспорта громадянина України у вигляді книжечки, відмовившись від надання згоди на обробку своїх персональних даних. Вказує, що відмова відповідача у видачі їй паспорта-книжечки замість зіпсованого порушує її права.

Ухвалою від 07.10.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому він зазначив, що ОСОБА_1 звернулась до відповідача всупереч встановленому законодавством порядку, а саме: не надала заяву про видачу паспорта громадянина України за зразком, наведеним у додатку 1 до Тимчасового порядку; заяву про втрату/викрадення паспорта за зразком, наведеним у додатку 5 до Тимчасового порядку; 2 фотокартки розміром 3,5х4,5 см та рішення суду.

Згідно з ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 після втрати паспорта громадянина України звернулась із заявою від 01.02.2020 до начальника Богунського РВ ДМС України у м. Житомир про видачу паспорта у формі книжечки у зв'язку з втратою раніше виданого. До заяви долучено: заяву про втрату/викрадення паспорта; опис вкладення в ц/лист від 24.01.2020 та докази оплати поштового зв'язку; витяг з ЄДРДР (провадження №12019060020003430); довідка Житомирського ВП ГУНП; довідка про місце проживання.

Листом Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області від 01.02.2020 №З-2/6/1836-20 позивачу надана відповідь про результати розгляду заяви. Так, позивача повідомлено про відмову у видачі паспорта у вигляді паспортної книжечки у зв'язку з тим, що нормами Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 №5492-VI не передбачена можливість видачі паспорта у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія. Запропоновано позивачу звернутись із заявою про оформлення паспорта громадянина України відповідно до Закону у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30.03.2020 у справі №240/1722/20 позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, третя особа: Богунський районний відділ у м. Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області частково задоволено: визнано протиправною бездіяльність Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.02.2020 щодо видачі паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки замість втраченого; зобов'язано Управління Державної міграційної служби у Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.02.2020 щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки замість втраченого. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області листом від 24.09.2020 повідомило ОСОБА_1 про те, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.03.2020 у справі №240/1722/20 повторно розглянуто її заяву, за результатами розгляду якої позивачу відмовлено в оформленні й видачі паспорта, оскільки заявником подано не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта (пп. 5 п. 1 розділу ІХ Тимчасового порядку №456).

Богунський районний відділ у місті Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (територіальний підрозділ) у листі від 23.09.2020 також повідомив про те, що ОСОБА_1 всупереч вимогам Тимчасового порядку не подано у повному обсязі документи: не подано заяву про видачу паспорта громадянина України за зразком, наведеним у додатку 1 до Тимчасового порядку; заяву про втрату/викрадення паспорта за зразком, наведеним у додатку 5 до Тимчасового порядку; 2 фотокартки розміром 3,5х4,5 см, платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати, а також рішення суду, що набрало законної сили, прийняте щодо заявника, про зобов'язання підрозділу/органу ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, регулюються Законом України від 20.11.2012 №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон України №5492-VI).

Відповідно до частин 1, 2, 4, 5 статті 14 Закону №5492-VI передбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.

Частиною 1 статті 21 Закону України №5492-VI встановлено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, що також кореспондується з нормами Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України №2503-XII від 26.06.1992 (далі - Положення №2503-XII).

Відповідно до пп. 5 Положення №2503-XII паспортна книжечка являє собою зшиту в накидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.

Станом на день виникнення спірних правовідносин (день подання заяви) оформлення та видача паспорта також регулюється Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (далі - Порядок №302).

Пунктом 1 Порядку №302 затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України.

Крім того, п. 2 Порядку №302 із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру запроваджено:

з 01.01.2016 - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог п. 2 Положення № 2503;

з 01.11.2016 - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Між тим, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17 (ПЗ/9901/2/18) вказала, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID -картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря. У цій зразковій справі Велика Палата Верховного Суду констатувала незаконність відмови органів ДМС у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ від 26.06.1992.

У зв'язку з цим постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 внесено зміни до пункту 3 Постанови №302 та доповнено його абзацом такого змісту: "Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.".

На виконання цієї норми наказом Міністерства внутрішніх справ України №456 від 06.06.2019, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за №620/33591, затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (надалі - Тимчасовий порядок №456).

Згідно з пунктами 4, 5 розділу І Тимчасового порядку №456 оформлення і видача паспорта здійснюються протягом 30 календарних днів з дня подання особою до територіального підрозділу ДМС заяви та документів для оформлення і видачі паспорта.

Заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем проживання особи.

Відповідно до пунктів 7, 8, 9 розділу І Тимчасового порядку №456 заяву заповнює особисто заявник від руки розбірливим почерком без скорочень та виправлень та власним підписом підтверджує правильність внесених до неї відомостей, а також надання згоди на обробку персональних даних згідно із Законом України "Про захист персональних даних". Якщо заявник через фізичні вади не може підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального підрозділу ДМС робить відмітку про неможливість такого підтвердження.

Після заповнення заявником заяви працівник територіального підрозділу ДМС перевіряє правильність заповнення заяви та її відповідність наданим документам, про що вчиняє відповідний запис у графі 9 заяви.

У графі 9 заяви працівник територіального підрозділу ДМС зазначає реквізити документів, що є підставою для оформлення паспорта (свідоцтва про народження / документа, що підтверджує обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну втраченого/викраденого паспорта / довідки про реєстрацію особи громадянином України та рішення суду). У разі подання довідки про реєстрацію особи громадянином України у графі "Службові відмітки" зазначаються номер і дата рішення про набуття особою громадянства України та країна попереднього громадянства.

Відповідно до пунктів 10, 11, 12 розділу І Тимчасового порядку №456 оригінали документів (крім довідки про реєстрацію особи громадянином України, паспорта, що підлягає обміну (у разі обміну паспорта), документів, що підтверджують сплату державного мита, рішення суду) повертаються заявнику після прийняття заяви, їх копії, завірені працівником територіального підрозділу ДМС, долучаються до заяви.

Після проведення перевірок та прийняття рішення про оформлення паспорта за заявою особи територіальний підрозділ ДМС отримує від територіального органу ДМС бланк паспорта громадянина України для його заповнення та подальшої видачі.

Після оформлення та видачі паспорта заява та подані документи зберігаються в алфавітному порядку у формі картотеки в територіальному підрозділі ДМС або у визначеному ДМС територіальному органі ДМС / структурному підрозділі апарату ДМС. Строки зберігання таких документів та матеріалів перевірки визначаються відповідно до вимог законодавства у сфері архівної справи і діловодства.

Розділом VI Тимчасового порядку №456 регламентована така процедура видачі паспортів замість утрачених або викрадених:

1. Для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого заявник подає:

1) заяву про втрату/викрадення паспорта (далі - заява про втрату паспорта) за зразком, наведеним у додатку 5 до цього Тимчасового порядку;

2) рішення суду;

3) заяву;

4) дві (три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см;

5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта);

6) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);

7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

У разі оформлення паспорта замість втраченого/викраденого, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив свою діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи. Для оформлення паспорта замість втраченого/викраденого рішення суду не подається, якщо паспорт, який було втрачено/викрадено, оформлювався на підставі рішення суду.

Судом встановлено, що позивачем при зверненні до відповідача з заявою при видачу повторно паспорта у вигляді книжечки було надано: заяву про втрату/викрадення паспорта; опис вкладення в ц/лист від 24.01.2020, докази оплати поштових послуг, довідка Житомирського ВП ГУНП, довідка про місце проживання.

Однак, позивачем до зазначеної заяви не надано фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта), витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України), рішення суду.

Також відповідачем зазначено, що позивачем надано заяву про втрату/викрадення паспорта за зразком, наведеним у додатку 5 до Тимчасового порядку, однак учасниками процесу копії зазначеної заяви суду надано не було.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем до заяви про видачу паспорта замість втраченого не було надано усіх документів, перелік яких передбачений чинним законодавством, зважаючи на що суд позбавлений можливості зобов'язати відповідача вчинити такі дії.

При цьому, суд зазначає, що позивач не позбавлена права на звернення до суду за судовим захистом у разі, коли нею буде дотримано всіх необхідних процедур, проте за наслідками буде відмовлено у задоволенні потреби у видачі паспорту у формі книжечки.

Суд враховує доводи позивача щодо необхідності застосування висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18), проте зазначає, що застосування правової позиції Великої Палати Верховного Суду та, як наслідок, ухвалення рішення про задоволення позову, було б можливим у тому разі, коли б позивач звернулася до відповідного територіального підрозділу Державної міграційної служби України у встановленому порядку з наданням усього переліку необхідних документів, чого нею зроблено не було.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За обставин, які склались у даній справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, що однак не позбавляє позивача реалізувати своє право на отримання паспорта у бажаному форматі, дотримуючись встановленої процедури.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі, відсутні.

Керуючись статтями 242-246, 295 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Богунського районного відділу у місті Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (територіальний підрозділ) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 13.11.2020.

Суддя Н.М. Майстренко