Рішення від 16.11.2020 по справі 200/8818/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2020 р. Справа№200/8818/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИЛА:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, УПФУ), в якому позивач просив:

рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04 серпня 2020 року про відмову у призначенні мені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Список №1) визнати незаконними та скасувати;

зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 02 серпня 2020 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 частини 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Список №1), зарахувавши до пільгового стажу роботи за Списком №1 періоди роботи з 29 липня 1987 року по 21 листопада 1988 року на посаді "слюсаря по ремонту металургійного обладнання", з 01 жовтня 1990 року по 30 червня 1994 року на посаді "віджигальника дроту та металу" (після перейменування посади "терміст прокату та труб") в ВАТ Костянтинівський металургійний завод а також період служби в армії з 14 квітня 1985 року по 13 травня 1987 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено таке.

02.08.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пільгової пенсії відповідно до п. 1, ч. 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької від 04.08.2020 позивачу відмовлено у призначенні пенсії через відсутність необхідної кількості пільгового стажу. Вказана відсутність зумовлена не зарахуванням до пільгового стажу періодів трудової діяльності у зв'язку із не наданням документів на підтвердження пільгового характеру роботи.

На підставі викладеного, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 02.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.

Відповідач позовні вимоги не визнав, до канцелярії суду надав відзив, у якому заперечував щодо вказаного позову. В обґрунтування відзиву зазначив, що ОСОБА_1 звернувся до управління 02.08.2020 року з заявою про призначення пенсії за Списком №2 відповідно до пп. 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058.

Заявник претендує на призначення пенсії відповідно до пп. 2 частини другої статті 114 Закону України № 1058, із зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи:

з 21.11.1988 по 30.09.1990 - Список 2 - на Костянтинівському металургійному заводі ім. Фрунзе;

з 05.07.1984 по 07.04.1985 - Список 2 - на Костянтинівському заводі скловиробів ім. 13 розстріляних робітників.

Заявником надана архівна довідка від 07.02.2017 № 05-07-07/110 про період роботи з 05.07.1984 по 07.04.1985 за професією машиніст склоформуючих машин на Костянтинівському заводі скловиробів ім. 13 розстріляних робітників. Згідно довідки у записі про звільнення ім'я заявника не відповідає паспортним даним. Тому період роботи з 05.07.1984 по 07.04.1985 за професією машиніст склоформуючих машин на Костянтинівському заводі скловиробів ім. 13 розстріляних робітників заявнику необхідно підтвердити у судовому порядку.

Згідно запису № 9 трудової книжки від 14.02.1985 року НОМЕР_1 та архівних довідок від 07.02.2017 року № 05-07-07/107 та від 14.04.2020 року № 05-01-31//200 заявник переведений «отжигальщиком проволоки та металу термічного відділення калібровочного цеху» на Костянтинівському металургійному заводі ім. Фрунзе.

Згідно зазначених архівних довідок в документах з кадрових питань (особового складу) розпорядження щодо переходу з 01.10.1990 року на роботу в калибровочний цех, термічне відділення, за професією «отжигальщик проволоки и метала» відсутнє.

В документах «Аттестация рабочих мест по вредным условиям труда» за 1994 рік вищевказана професія не зазначена, але наказом № 1034 от 09.11.1994 р., за Списком № 1 - калібровочний цех, термічне відділення, затверджена професія «термист проката и труб», код професії 1030300а- 19110, р. III.

Згідно архівної довідки від 14.04.2020 року № 05-01-31//200 в картах умов праці за 1999 рік містяться відомості: «Калибровочный, термическое отделение, термист проката и труб, З р.» - выполняемая работа - «отжиг металла, загрузка металла в печь... увязка металла проволокой.».

Тобто заявник претендує на те, щоб період роботи з 01.10.1990 по 30.06.1994 за професією отжигальщиком проволоки та металу термічного відділення калібровочного цеху на Костянтинівському металургійному заводі ім. Фрунзе зарахували по Списку 1.

Довідки, що підтверджують пільгові періоди роботи заявником не надані, тому вищеперелічені періоди не враховані до пільгового стажу.

Згідно наданих документів страховий стаж ОСОБА_1 складає 34 роки 3 місяці 8 днів, в тому числі пільговий стаж по Списку № 1 - 00 років 0 місяців 0 днів.

На момент звернення відсутній необхідний пільговий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пп. 2 частини другої ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Враховуючи викладене, відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суддя Буряк І. В. з 02.11.2020 по 06.11.2020 перебувала на лікарняному, з 09.11.2020 по 13.11.2020 перебувала у відрядженні до Національної школи суддів України, отже розгляд справи по суті проведено у перший робочий день, а саме 16.11.2020.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 13.12.2001 Костянтинівським МВ УМВС України в Донецькій області, ідентифікаційний код НОМЕР_3 .

02.08.2020 ОСОБА_1 , звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надав пакет документів. Вказану заяву зареєстровано за №3517.

Разом з заявою про призначення пенсії позивачем надано: копію трудової книжки від 14.02.1985 року НОМЕР_4 ; копію атестата № НОМЕР_5 від 27.06.1984, виданого ФЗУ заводу скловиробів м. Костянтинівки; копію військового квитка НОМЕР_6 від 02.04.1985; архівну довідку від 14.04.2020 №05-01-31/200; архівну довідку від 07.05.2020 №05-01-31/227; архівну довідку від 07.05.2020 №05-07-07/107; архівну довідку від 07.05.2020 №05-07-07/109; архівну довідку від 07.05.2020 №05-07-07/110; архівну довідку про заробітну плату від 07.02.2017 №05-07-07/108; копію паспорта НОМЕР_2 , копію довідки РНОКПП.

Рішенням Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04.08.2020 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно п. 2 ч. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку із відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу.

Відповідачем у мотивувальній частині оскаржуваного рішення зазначено, що заявник претендує на призначення пенсії відповідно до пп. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, із зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи: з 21.11.1988 по 30.09.1990 - Список 2 - на Костянтинівському металургійному заводі ім. Фрунзе; з 05.07.1984 по 07.04.1985 - Список 2 - на Костянтинівському заводі скловиробів ім. 13 розстріляних робітників.

Щодо спірного періоду трудової діяльності позивача з 01.10.1990 по 30.06.1994 вказано наступне.

Згідно запису 9 трудової книжки від 14.02.1985 року НОМЕР_1 та архівних довідок від 07.02.2017 року № 05-07-07/107 та від 14.04.2020 року № 05-01-31//200 заявник переведений «отжигальщиком проволоки та металу термічного відділення калібровочного цеху» на Костянтинівському металургійному заводі ім. Фрунзе.

Згідно зазначених архівних довідок в документах з кадрових питань (особового складу) розпорядження щодо переходу з 01.10.1990 року на роботу в калибровочний цех, термічне відділення, за професією «отжигальщик проволоки и метала» відсутнє.

В документах «Аттестация рабочих мест по вредным условиям труда» за 1994 рік вищевказана професія не зазначена, але наказом № 1034 от 09.11.1994 р., за Списком № 1 - калібровочний цех, термічне відділення, затверджена професія «термист проката и труб», код професії 1030300а- 19110 р. III.

Згідно архівної довідки від 14.04.2020 року № 05-01-31//200 в картах умов праці за 1999 рік містяться відомості: «Калибровочный, термическое отделение, термист проката и труб, Зр.» - выполняемая работа - «отжиг металла, загрузка металла в печь... увязка металла проволокой,...».

Тобто заявник претендує на те, щоб період робіт з 01.10.1990 року по 30.06.1994 року за професією отжигальщиком проволоки та металу термічного відділення калібровочного цеху на Костянтинівському металургійному заводі ім. Фрунзе зарахували по Списку 1.

Довідки, що підтверджують пільгові періоди роботи заявником не надані, тому вищеперелічені періоди не враховані до пільгового стажу.

Позивач не погодившись з відмовним рішенням, звернувся до суду за захистом своїх прав, при цьому оскаржує рішення в частині не зарахування до пільгового стажу роботи за Списком №1 періоди роботи з 29 липня 1987 року по 21 листопада 1988 року на посаді "слюсаря по ремонту металургійного обладнання", з 01 жовтня 1990 року по 30 червня 1994 року на посаді "віджигальника дроту та металу" (після перейменування посади "терміст прокату та труб") у ВАТ Костянтинівський металургійний завод а також період служби в армії з 14 квітня 1985 року по 13 травня 1987 року.

Спірним питанням у справі є правомірність рішення пенсійного органу щодо відмови у призначенні пенсії позивачу на підставі п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Список № 1), у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу для призначення пенсії за віком.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з абзацом першим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок (пункт 1 частина 2 статті 114 Закону № 1058-IV).

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31.12.1991 р.; якщо пільгова робота продовжується після 01.01.1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11.03.1994 р., - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 р. № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11.03.1994 р. (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16.01.2003 р. - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).

Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).

Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.1992 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.2 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, надає допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії (абзац четвертий пункту 3.3 ІІІ "Підготовка і подання документів для призначення пенсій" Порядку № 21-1).

Окрім того, згідно пункту 1.7 Порядку № 22-1 зокрема, передбачено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

З системного аналізу вищенаведених норм права слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви разом з поданими документами зобов'язаний повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви відсутніх документів для призначення пенсії. При цьому, перелік документів, яких не вистачає для призначення пенсії, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. Прийняти рішення про відмову в призначенні пенсії через відсутність необхідних документів орган, що призначає пенсію, має право виключно після надання особі тримісячного строку на подачу відсутніх документів з дня прийняття заяви та за умови, якщо протягом такого строку особа не надасть необхідні відсутні документи.

Отже, з наведених норм чинного законодавства випливає дуже великий обсяг прав та обов'язків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.

Враховуючи викладене, суд вважає, що пенсійний орган повинен використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.

Відповідачем не надано доказів того, що позивача було ознайомлено з переліком відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви, як це передбачено п. 4.1 розділу IV Порядку №22-1, натомість рішення про відмову прийнято упродовж 2 днів з дня надходження заяви на призначення пенсії, тобто відповідач не скористався наданими повноваженнями щодо, надання позивачу відповідної розписки з переліком не достатніх документів у відповідача та не надав позивачці відповідного терміну для їх надання.

Разом із тим, суд зазначає, що відповідачем розглянуто заяву та документи подані ОСОБА_1 на предмет призначення пенсійних виплат відповідно до пп. 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 (Список №2).

Позивач, же вказує, що звертався до органу Пенсійного фонду за призначенням пенсії відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Список №1).

Згідно документів про трудову діяльність позивача, останній обіймав посади, які передбачені як Списком 1 так і Списком 2.

Питання щодо наявності або відсутності підстав, які передбачені приписами статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» для зарахування до пільгового стажу позивача періоду проходження військової служби відповідачем взагалі не досліджувалось.

У відповідності до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В оскаржуваному рішенні відповідачем взагалі не наведено жодних обґрунтувань, мотивів зарахування чи не зарахування спірного періоду роботи позивача з 29.07.1987 по 21.11.1988 до пільгового стажу за Списком №1, як і періоду служби в армії, тоді як прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Окрім того суд звертає увагу, що позивач звертався до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, тоді як відповідач своїм рішення відмовив позивачу у призначенні пенсії згідно з п.п.2 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, вищенаведене свідчить про недотримання відповідачем принципів обґрунтованості та добросовісності рішення суб'єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог пунктів 3, 5 частини другої статті 2 КАС України, і недотримання яких є підставою для скасування такого рішення.

Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу період роботи з 01 жовтня 1990 року по 30 червня 1994 року на посаді "віджигальника дроту та металу" (після перейменування посади "терміст прокату та труб") в ВАТ Костянтинівський металургійний завод, суд зазначає таке.

Частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, позивачем не надано суду доказів того що посаду "віджигальника дроту та металу" перейменовано на "терміст прокату та труб, відповідачем не надано доказів повідомлення позивачу про необхідність подання документів на підтвердження факту перейменування посади, як і не надано доказів надання допомоги, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії (абзац четвертий пункту 3.3 ІІІ "Підготовка і подання документів для призначення пенсій" Порядку № 21-1) .

Суд вважає, що за відсутності належної мотивації, рішення суб'єкта владних повноважень не може бути визнане правомірним.

Рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях і домислах, відсутність в оскаржуваному рішенні мотивів, з яких позивачу відмовлено у призначенні пенсії, не дозволяє суду перевірити, чи правомірно відповідач обраховує пільговий стаж позивача та відповідно чи правомірною є відмова у призначенні пенсії, і свідчить про те, що відповідач діяв необґрунтовано.

З огляду на наведене позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Згідно із частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням відсутності обрахування відповідачем в оскаржуваному рішенні усіх періодів роботи позивача, які не зараховано до пільгового стажу, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог з застосуванням положень статті 245 КАС України, шляхом обрання належного способу захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права, а саме зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії, з урахуванням правових висновків суду.

Таким чином, суд вважає, що у спірних правовідносинах достатнім і необхідним (ефективним) способом захисту порушеного права є визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, а отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з коригуванням способу захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 840,80 грн. стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25, ЄДРПОУ 42171400) про визнання дій не правомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04 серпня 2020 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 .

Зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву від 02 серпня 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до п. 1 частини 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Список №1) з урахуванням правових висновків суду викладених у судовому рішенні.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25, ЄДРПОУ 42171400) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 16 листопада 2020 року.

Суддя І.В. Буряк