Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 листопада 2020 р. Справа№200/9388/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Хохленкова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85323, Донецька обл., м.Мирноград, вул.Центральна, 13, код ЄДРПОУ 42169323) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне. 29.08.2020р. він звернувся до Покровського об'єднаного управління ПФУ в Донецькій області з заявою зареєстрованою за № 2646, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку. 02.09.2020р. ОСОБА_1 отримав Рішення відповідача № 2646 про відмову в призначені пенсії, відповідно якого в призначені пенсії за віком на пільгових умовах, згідно до ч.3 ст. 144 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», було відмовлено, у зв'язку з відсутності необхідного пільгового стажу, з огляду на те, що він фактично має пільговий стаж - 24 роки 6 місяців 21 день. До пільгового стажу відповідач не зарахував періоди роботи з 16.05.2007р. по 30.05.2008р. в ТОВ «Укрпідземмонтаж» у якості електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті, у зв'язку із відсутністю довідки, щодо пільгового характеру роботи за цей період. До стажу відповідачем також не зараховано 8 днів безоплатних відпусток на ВП «Шахта «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля» та 1 день простою на ПРАТ «ШУ «Покровське». Вважає рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку неправомірним та просить суд
визнати не правомірним та скасувати рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області №2646 про відмову ОСОБА_1 , в призначенні пенсії,
зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецькій області у відповідності до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переглянути заяву №2646 від 29.08.2020р. про призначення пенсії з урахуванням до пільгового стажу періоду роботи на ТОВ «Укрпідземмонтаж», з 16.05.2007р. по 30.05.2008р. в якості електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті, періоду знаходження у відпустках без збереження заробітної плати на ВП «Шахта «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля» у кількості 8 днів та простою на ПРАТ «Шахтоуправління «Покровське» у кількості 1 дн.
Ухвалою від 12 жовтня 2020 року суд відкрив провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
10 листопада 2020 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.
Свою позицію відповідач вмотивовував наступним.
Позивач звернувся до управління із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
02.09.2020 року Управлінням на адресу позивача було направлено Рішення № 2646 про відмову в призначенні пенсії з відповідними роз'ясненнями.
Відповідно до ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заявнику необхідно мати не менше як 25 років роботи на підземних роботах, відповідно до переліку підземних робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202.
Згідно трудової книжки, позивач працював в ТОВ «Укрпідземмонтаж» з 16.05,2007 року по 30.05.2008 рік у якості електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті. Цей період роботи, управління не зараховувало до пільгового стажу, у зв'язку з відсутністю довідки, про пільговий характер роботи позивача за цей період. Для зарахування зазначеного періоду роботи до пільгового стажу необхідно надати довідку про пільговий характер роботи на даному підприємстві та довідку про наявність чи відсутність безоплатних відпусток, простоїв тощо.
Також зазначає, що позивач у свої позовній заяві вказує, що надав довідку про пільговий характер роботи щодо спірного періоду, але ця довідка підтверджує тільки наявність спусків у шахту за цей період, а не пільговий характер праці.
Також до пільгового стажу роботи що дає право на призначення пенсії згідно пункту З статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу не зараховано 8 днів безоплатних відпусток на ВП «Шахта «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля» та 1 день простою на ПРАТ «Шахтоуправління «Покровське».
Згідно наданих документів пільговий стаж позивача складає 24 роки 06 місяців 21 день, що недостатньо для призначення пенсії згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За таких обставин, Управлінням прийнято рішення відмовити позивачу в призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу та просить відмовити у повному обсязі.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Димитровським МВ УМВС України в Донецькій області 05.09.1997 року, РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації, згідно паспортних даних: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач, Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 42169323, 85323, Донецька обл., м.Мирноград, вулиця Центральна, 13 та суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до рішення № 32646 від 02.09.2020 року позивачу було відмовлено в призначені пенсії за віком відповідно до п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» оскільки немає необхідного пільгового стажу роботи на підземних роботах.
Згідно трудової книжки НОМЕР_3 , ОСОБА_1
1. Навчання у ПТУ №105 за спеціальністю електрослюсар підземний, машиніст підземних устаткувань з 01.09.1994р. по 12.02.1998р.,
2. Шахта А.Г. Стаханова ВО «Красноармійськвугілля» з 20.02.1998р. по 27.04.2007р. - позивач працював в якості електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті;
3. ТОВ «Укрпідземмонтаж» з 16.05.2007р. по 30.05.2008р. - працював в якості електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті;
4. ТОВ «Донбасвуглерозробка» з 07.07.2008р. по 07.06.2009р. - працював в якості електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею;
5. ВК «Красноармійськазахідна», на цей час ПрАТ «ШУ «Покровське» з 17.08.2009р. по цей час - працює в якості електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті.
Згідно довідки № 147 від 30.06.2020 року позивач підтверджує спуски в шахту за період з 16.05.2007 року по 30.05.2008 року.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 2 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно з п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За приписами ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 встановлено, що уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.
Суд зазначає, що вищевказаний Порядок, як вбачається з його назви та змісту, поширюється саме на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
З дослідженої трудової книжки ОСОБА_1 , копія якої знаходиться в матеріалах справи, вбачається, що в ній належно відображено спірний період роботи позивача на підприємстві на ТОВ «Укрпідземмонтаж» з 16.05.2007 року по 30.05.2008 року.
До того ж пільговий стаж роботи позивача на ТОВ «Укрпідземмонтаж» у вказаний період підтверджується довідкою №147 від 30.06.2020р. про спуски в шахту.
З огляду на викладене, суд приходить до переконання, що період роботи позивача з 16.05.2007 року по 30.05.2008 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу.
Щодо неврахування днів відпусти без збереження заробітної плати та днів простою до пільгового стажу, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 34 Кодексу законів про працю України простій - це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.
Згідно з статтею 26 Закону України «Про відпустки» за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
Час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.
Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 08.02.2016 року №713/039/161-16 періоди, зокрема відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.
У постанові від 19.03.2019 у справі № 295/8979/16-а Верховний Суд, між іншим, зазначив, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше одного місяця в календарному році.
Суд звертає увагу на те, що у наведених вище доводах відповідач не довів, що час простою та про надання позивачу відпусток без збереження заробітної плати у позивача виникли не у зв'язку з виробничою необхідністю.
З огляду на викладене, за заявленими в цій частині підставами позову, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог щодо зобов'язання зарахувати до пільгового стажу періоди простою та періоди перебування у відпустці без збереження заробітної плати.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно абзацу другому частини 4 статті 245 КАС Україні у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
У відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тож, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 840,80 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати не правомірним та скасувати рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області №2646 про відмову ОСОБА_1 , в призначенні пенсії.
Зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецькій області (85323, Донецька обл., м.Мирноград, вул.Центральна, 13, код ЄДРПОУ 42169323) у відповідності до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», повторно розглянути заяву №2646 від 29.08.2020р. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про призначення пенсії з урахуванням до пільгового стажу періоду роботи на ТОВ «Укрпідземмонтаж» з 16.05.2007р. по 30.05.2008р. в якості електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті, періоду знаходження у відпустках без збереження заробітної плати на ВП «Шахта «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля» у кількості 8 днів та простою на ПРАТ «Шахтоуправління «Покровське» у кількості 1 день.
Стягнути з Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області (85323, Донецька обл., м.Мирноград, вул.Центральна, 13, код ЄДРПОУ 42169323) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) суму судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Повний текст рішення складено та підписано 16 листопада 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної
сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О.В. Хохленков