Україна
Донецький окружний адміністративний суд
06 листопада 2020 р. Справа№200/7043/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача по неперерахуванню пенсії позивачеві;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, виходячи з посадового окладу начальника сектору логістики в розмірі 2950,00 грн. врахувавши до складу грошового забезпечення інші види грошового забезпечення, які зазначені в довідці про грошове забезпечення № 229 від 05.04.2018 року, зокрема: винагорода за участь в АТО, матеріальна допомога на оздоровлення, надбавки за стаж служби, надбавки за ВОЗ, премії, компенсацію за невикористану відпустку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 01.10.2017 року позивачеві призначена пенсія за вислугу років на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, виходячи із суми грошового забезпечення, у розмірі 8950,94 грн., до якої враховані такі складові як: посадовий оклад - 2400,00 грн.; оклад за військове звання - 2000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років - 40% - 1760,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 2790,94 грн.
Вважає, що при розрахунку розміру його пенсії, до складу грошового забезпечення позивача не були включені певні складові з яких відраховувався ЄСВ, зокрема: реальний розмір посадового окладу, винагорода за участь в АТО, матеріальна допомога на оздоровлення, та інші.
Так, у відповідності до наказу начальника ГУ НП в Донецькій області № 363 о/о від 24.07.2017 року, на позивача з 24.07.2017 року тимчасово було покладене виконання обов'язків начальника сектору логістики з посадовим окладом у 2950,00 грн., що підтверджується також довідкою про грошове забезпечення позивача № 229, в якій вказано, що з 24 липня 2017 року посадовий оклад позивача склав - 2950,00 грн., однак даний факт не був врахований при розрахунку розміру його пенсії.
Позивач звернувся до відповідача із заявами про перерахунок пенсії, до яких додав, зокрема:
- наказ начальника ГУ НП в Донецькій області № 363 о/о від 24.07.2017 року;
- довідку про грошове забезпечення № 229 від 05.04.2018 року, за період з 07.11.2015 року по 30.09.2017 року;
- довідку про грошове забезпечення № 11317/п01/2018 від 05.04.2018 року, за період з 01.04.2014 року по 06.11.2015 року, та просив провести перерахунок його пенсії з 01 жовтня 2017 року, виходячи з дійсних розмірів посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, а також врахувати інші види грошового забезпечення, які зазначені в довідці про грошове забезпечення, зокрема: винагороду за участь в АТО, матеріальну допомогу на оздоровлення, надбавки, доплати, підвищення, премії, тощо.
У відповідь, позивач отримав листи ГУ ПФУ у Донецькій області, якими йому відмовлено у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що у відповідності до п. 5 постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода за участь в антитерористичній операції не відносяться до щомісячних (постійних) додаткових видів грошового забезпечення, а також на статтю 43 ЗУ № 2262, та п. 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 року, із зазначенням, що перелік складових грошового забезпечення є вичерпним, та не містить щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги (для вирішення соціально-побутових проблем), матеріальної (грошової) допомоги на оздоровлення, разових премій, грошової компенсації за невикористані відпустки, надбавок за несення служби (роботу) у нічний час, компенсації за службу понад установлений законодавством робочий час, компенсації за роботу у святкові дні, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні та грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції.
Вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, у зв'язку із чим наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
У поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог у повному обсязі зазначивши про відсутність у позивача права на проведення перерахунку розміру раніше призначеної пенсії, з огляду на правомірність її розрахунку, який був проведений у відповідності до документів, які були направлені Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, для призначення позивачеві пенсії, а саме: грошового атестату № 271, та довідки про додаткові види грошового забезпечення № 271 від 20.10.2017 року.
Ухвалою суду від 26 серпня 2020 року провадження у справі було відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою суду від 24 вересня 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Заяв від учасників справи про поновлення/продовження процесуальних строків, для вчинення процесуальних дій, у відповідності до положень п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, до суду не надходило, отже, враховуючи, що позиція сторін стосовно предмета спору зрозуміла, та в матеріалах справи достатньо документів для розгляду справи по суті, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу, суд проводить розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами. Саме по собі оголошення карантину не зупиняє роботи судів, участь учасників справи в судовому засіданні судом обов'язковою не визнавалась, та сторонами не повідомлено причин, які безпосередньо перешкоджають розгляду даної справи за наявними у ній доказами.
З'ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.
Відповідно до наказу ГУ НП в Донецькій області № 468 о/с від 29.09.2017 року «По особовому складу», майор поліції-інженер зв'язку Покровського ВП, ОСОБА_1 , з 30 вересня 2017 року звільнений зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 ЗУ «Про національну поліцію», - через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби (а.с. 13 з.б.).
З матеріалів справи встановлено, що 30 листопада 2017 року, Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області було направлене подання від 30 листопада 2017 року № 398/17 для призначення пенсії позивачеві ОСОБА_1 , звільненому 30.09.2017 року, страховий стаж для призначення пенсії - 29 років 09 місяців 23 дні, до якого додані документи для призначення пенсії, зокрема, грошовий атестат № 271, та довідка про додаткові види грошового забезпечення № 271 від 20.10.2017 року.
Згідно із грошовим атестатом № 271 від 20 жовтня 2017 року (Додаток 2 до Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (пункт 1 розділу ІV), виданим Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області відносно майора поліції нак. № 61 о/с від 07.11.2015 року ОСОБА_1 :
- посадовий оклад - 2400,00 грн. на місяць;
- підвищення посадового окладу - 0 грн. на місяць;
- оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн. на місяць;
- надбавка за стаж служби у розмірі - 40% - 1760,00 грн. на місяць.
Згідно із довідкою № 271 від 20 жовтня 2017 року, Про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Додаток 2 до Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсії звільненим зі служби поліцейським та членам їх сімей (пункт 2 розділу ІІІ), виданою Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області відносно ОСОБА_1 , додаткові види грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 30 вересня 2017 року становили:
- для призначення пенсії - премія - 2 790,94 грн.
Зазначено, що на виплати включені в довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно із протоколом за пенсійною справою позивача (0513017712 НПУ) від 18.12.2017 року, грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача становить - 8950,94 грн., та включає у себе:
- посадовий оклад - 2400,00 грн.;
- оклад за військове звання - 2000,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років - 40% - 1760,00 грн.;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 2790,94 грн.
Основний розмір пенсії - 45% грошового забезпечення (вислуга років 29, з урахуванням трудового стажу).
З матеріалів справи встановлено, та не є спірною обставиною у справі, що з 01.10.2017 року згідно із поданими ГУ НП в Донецькій області документами для призначення позивачеві пенсії, а саме грошовим атестатом, та довідкою Про щомісячні додаткові види грошового забезпечення № 271 від 20 жовтня 2017 року, позивачу ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області призначена пенсія за вислугу років на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, у розмірі 54 % грошового забезпечення.
Позивачем зазначено, та відповідачем не заперечується, що 02 серпня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії, до якої додав:
- наказ начальника ГУ НП в Донецькій області № 363 о/о від 24.07.2017 року;
- довідку про грошове забезпечення № 229 від 05.04.2018 року, за період з 07.11.2015 року по 30.09.2017 року;
- довідку про грошове забезпечення № 11317/п01/2018 від 05.04.2018 року, за період з 01.04.2014 року по 06.11.2015 року, та просив провести перерахунок його пенсії з 01 жовтня 2017 року, виходячи з дійсних розмірів посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, а також врахувати інші види грошового забезпечення, які зазначені в довідці про грошове забезпечення, зокрема: винагороду за участь в АТО, матеріальну допомогу на оздоровлення, надбавки, доплати, підвищення, премії, тощо (а.с. 8, 8 з.б.).
Згідно із Наказом ГУ НП в Донецькій області № 363 від 24.07.2017 року «Про покладення тимчасового виконання обов'язків», на майора поліції-інженера зв'язку Покровського ВП ОСОБА_1 з 24 липня по 15 жовтня 2017 року, покладено тимчасове виконання обов'язків за не вакантною посадою начальника сектору логістики та матеріально-технічного забезпечення Покровського ВП (а.с. 13).
Згідно із довідкою УФЗБО ГУ НП в Донецькій області № 229 від 05 квітня 2018 року, про грошове забезпечення ОСОБА_1 , за період з 07.11.2015 року по 30.09.2017 року, зазначено:
- липень 2017 року - посадовий оклад - 2400,00 грн.;
- серпень 2017 року - посадовий оклад - 2 950,00 грн. + 141,94 грн. (перерахунок за 07.17 р.);
- вересень 2017 року - посадовий оклад - 2931,67 грн.;
- липень 2017 року - надбавка за стаж служби 40% - 1760,00 грн.;
- серпень 2017 року - надбавка за стаж служби 40% - 1980+56,78 (перерахунок за 07.17);
- вересень 2017 року - надбавка за стаж служби 40% - 1972,67 грн.;
Згідно із листом ГУ ПФУ у Донецькій області № 3236-Ш-01 від 16.08.2018 року, позивачеві повідомлено про те, що пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядовою складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» передбачено обчислення пенсії військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу з урахуванням розміру: грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою і військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні видаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат) установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно з законодавством і залишені за їхньою згодою та із інтересах справи на службі) та премії.
На підставі п. 5 постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" матеріальна допомога на оздоровлення, і грошова винагорода за участь в антитерористичній операції не відносяться до щомісячних (постійних) додаткових видів грошовою забезпечення.
Відповідно до п. 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії згідно Закону України від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення, осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1, підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства.
Посилаючись на наведене, зазначено про відсутність законних підстав для перерахунку пенсії позивача за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України № 2262 (а.с. 5, 5 з.б.).
Листом ГУ ПФУ у Донецькій області № 2053-1954/Ш-03/8-0500/20 від 09.04.2020 року, на заяву позивача від 10 березня 2020 року, також повідомлено про те, на письмове звернення позивача від 02 серпня 2018 року, відповідь була надана листом відповідача від 16 серпня 2018 року за № 3236-Ш-01.
Зазначено, що пенсія за вислугу років позивачеві призначена з 01.10.2017 року відповідно до Закону №2262, на підставі грошового атестату № 271, довідки від 20.10.2017 року № 271 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії, наданих Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області.
Відповідно до пункту 1 пункту 12 Порядку №3-1, підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства.
З посиланням на ст. 43 Закону № 2262 та п. 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», та п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, зазначено, про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням інших видів грошового забезпечення (а.с. 7, 7 з.б.).
Предметом розгляду даної справи є питання щодо правомірності не проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області перерахунку раніше призначеної позивачеві пенсії, за його заявою, виходячи з посадового окладу начальника сектору логістики в розмірі 2950,00 грн. з врахуванням до складу грошового забезпечення інших видів грошового забезпечення, які зазначені в наданій позивачем до ГУ ПФУ у Донецькій області, довідці УФЗБО ГУ НП в Донецькій області № 229 від 05 квітня 2018 року про грошове забезпечення, а саме, згідно із позовними вимогами: винагороди за участь в АТО, матеріальної допомоги на оздоровлення, надбавки за стаж служби, надбавки за ВОЗ, премії, компенсації за невикористану відпустку.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначені Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII) .
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Згідно пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Тобто, виходячи з приписів наведених норм при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Велика Палата Верховного Суду приймаючи у подібних правовідносинах постанову від 06.02.2019 року у справі № 522/2738/17, прийшла до висновку, що при обчисленні пенсії на підставі статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення, як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Крім того, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
За таких обставин, суд зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористані дні відпустки, не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" переліку видів грошового забезпечення, а тому відсутні правові підстави для включення зазначених додаткових виплат до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія.
Виплата винагороди за участь в антитерористичній операції врегульована постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2014 року № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 року № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» та прийнятим на її виконання Порядком та умовами виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 49.
Аналіз наведених нормативно-правових актів свідчить про те, що винагорода за участь в антитерористичній операції є додатковою виплатою військовослужбовцям, яких залучено до участі у ній. При цьому, виплата винагороди залежить від певних умов та лише в означений період, а також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні після отриманих у такий період поранень (контузії, травми, каліцтва). Тобто, така виплата не є постійною і не має систематичний характер, а її розмір залежить як від днів участі в антитерористичній операції так і від виконаних завдань, що визначається наказом командира.
Правова позиція щодо відсутності підстав для включення до складу грошового забезпечення винагороди за участь в антитерористичній операції висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 18 квітня 2019 року (справа № 431/703/17), від 12 вересня 2019 року ( справа №235/6160/16-а).
За таких обставин, суд зазначає, що винагорода за участь в антитерористичній операції не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який є складовим елементом грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ.
Твердження позивача про необхідність врахування пенсійним органом до складу грошового забезпечення позивача іншого виду грошового забезпечення, який зазначений в довідці про грошове забезпечення № 229 від 05.04.2018 року, а саме окладу за спеціальним званням, в ході розгляду справи не знайшли підтвердження, оскільки згідно протоколу про призначення пенсії, пенсійним органом врахований оклад за військове (спеціальне) звання позивача - 2000,00 грн., згідно із грошовим атестатом № 271 від 20 жовтня 2017 року, виданим ГУ НП в Донецькій області та поданим до ГУ ПФУ у Донецькій області для призначення пенсії позивачеві, в якому розмір окладу за військове (спеціальне) звання є тотожним зазначеним у поданій позивачем довідці № 229 УФЗБО ГУ НП в Донецькій області № 229 від 05 квітня 2018 року, про грошове забезпечення ОСОБА_1 , за період з 07.11.2015 року по 30.09.2017 року, - 2000,00 грн., який за увесь період залишався незмінним.
Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням до складу грошового забезпечення розміру премії зазначеного у поданій позивачем довідці УФЗБО ГУ НП в Донецькій області № 229 від 05 квітня 2018 року, про грошове забезпечення ОСОБА_1 , за період з 07.11.2015 року по 30.09.2017 року, також є необґрунтованими, оскільки як вбачається з означеної довідки, та довідки № 271 від 20 жовтня 2017 року Про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виданої ГУ НП в Донецькій області на підставі якої ГУ ПФУ у Донецькій області здійснений розрахунок пенсії позивача, розмір премії позивача в цих довідках також є однаковим, та у підсумку становить - 2790,94 грн. (61400,78 грн./22 міс. = 2790,94 грн.).
Також необґрунтованими є вимоги позивача про перерахунок його пенсії з урахуванням надбавки ВОЗ, оскільки відомості про нарахування та виплату такої, а ні в грошовому атестаті № 271 від 20 жовтня 2017 року, а ні в довідці № 271 від 20 жовтня 2017 року, а ні у поданій позивачем довідці УФЗБО ГУ НП в Донецькій області № 229 від 05 квітня 2018 року, - відсутні.
Стосовно решти позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, виходячи з посадового окладу начальника сектору логістики в розмірі 2950,00 грн. врахувавши до складу грошового забезпечення інший вид грошового забезпечення, який зазначений в довідці про грошове забезпечення № 229 від 05.04.2018 року, - надбавки за стаж служби, суд зазначає наступне.
Відповідно до аб. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, в редакції станом на час звільнення позивача та призначення йому пенсії, передбачено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням.
Отже, пенсія позивача обчислюється з розміру грошового забезпечення з урахуванням таких його видів, як зокрема відповідного окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням.
Як вбачається з Наказу ГУ НП в Донецькій області № 363 від 24.07.2017 року «Про покладення тимчасового виконання обов'язків», на майора поліції-інженера зв'язку Покровського ВП ОСОБА_1 з 24 липня по 15 жовтня 2017 року, було покладено тимчасове виконання обов'язків за не вакантною посадою начальника сектору логістики та матеріально-технічного забезпечення Покровського ВП (а.с. 13).
Отже, на позивача майора поліції-інженера зв'язку Покровського ВП на період з 24 липня по 15 жовтня 2017 року, було покладено тимчасове виконання обов'язків за не вакантною посадою начальника сектору логістики та матеріально-технічного забезпечення Покровського ВП.
Згідно із представленою позивачем довідкою УФЗБО ГУ НП в Донецькій області № 229 від 05 квітня 2018 року, про грошове забезпечення ОСОБА_1 , за період з 07.11.2015 року по 30.09.2017 року, в ній відображено, що, дійсно, у липні 2017 року посадовий оклад позивача складав - 2 400,00 грн., після чого, у серпні 2017 року нарахований посадовий оклад у сумі - 2 950,00 грн. + 141,94 грн. (перерахунок за 07.17 р.), та у вересні 2017 року посадовий оклад у сумі - 2931,67 грн.
Також, надбавка за стаж служби 40% за вказаний період склала: липень 2017 року - 1 760,00 грн.; серпень 2017 року - 1 980 + 56,78 (перерахунок за 07.17), та у вересні 2017 року - 1972,67 грн.
Разом з тим, як вбачається з Наказу ГУ НП в Донецькій області № 468 о/с від 29.09.2017 року «По особовому складу», позивач ОСОБА_1 був звільнений зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 ЗУ «Про національну поліцію», - через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби з 30 вересня 2017 року з посади - інженер зв'язку Покровського ВП (майор поліції) (а.с. 13 з.б.).
Тобто, останньою штатною посадою, займаною позивачем перед звільненням була посада інженера зв'язку Покровського ВП, з посадовим окладом - 2400,00 грн.
Як вбачається з подання для призначення пенсії № 398/17 від 30 листопада 2017 року, поданого ГУ НП в Донецькій області до ГУ ПФУ в Донецькій області для призначення пенсії за вислугу років, воно представлене відносно ОСОБА_1 - інженера зв'язку Покровського відділу поліції ГУ НП в Донецькій області, та згідно із доданим до вказаного подання грошовим атестатом № 271 від 20 жовтня 2017 року, відносно майора поліції нак. № 61 о/с від 07.11.2015 року ОСОБА_1 , зазначений посадовий оклад - 2400,00 грн. на місяць, та надбавка за стаж служби у розмірі - 40% - 1 760,00 грн. на місяць.
Згідно із протоколом за пенсійною справою позивача ( НОМЕР_1 НПУ) від 18.12.2017 року, враховане відповідачем грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача включає у себе: посадовий оклад - 2400,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років - 40% - 1760,00 грн.
Отже, відповідачем під час призначення позивачу пенсії правомірно враховані зазначені в грошовому атестаті ГУ НП в Донецькій області № 271 від 20 жовтня 2017 року, посадовий оклад - 2400,00 грн., та процентна надбавка за вислугу років - 40% - 1760,00 грн., які відповідали окладу та відсотковій надбавці за вислугу років, за останньою штатною посадою, займаною позивачем перед звільненням, - інженера зв'язку Покровського ВП (майор поліції).
Тобто, розрахунок пенсії позивача проведений відповідачем у відповідності до вимог законодавства, на підставі даних, зазначених уповноваженим органом, у зв'язку із чим у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись, ст.ст. 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132,159-161,164,192-194,224-228,241-247, 255,253-263,293-295 КАС України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ: 1348610) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 11 листопада 2020 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров