м. Вінниця
13 листопада 2020 р. Справа № 120/3773/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Свентуха Віталія Михайловича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про зобов'язання вчинити дії,-
до Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю відмови у виплаті одноразової компенсації у зв'язку із втратою годувальника, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Ухвалою суду від 04.08.2020 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 25.08.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву.
17.09.2020 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки позивач звернулась із заявою про виплату одноразової компенсації після спливу шестимісячного строку з дати смерті годувальника, а тому у відповідача не має законних підстав для призначення та виплати її такої компенсації.
21.09.2020 року позивачем подано відповідь на відзив, у якому останній вважає доводи відповідача необґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню.
Ухвалою суду від 01.10.2020 року витребувано у Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України інформацію про дату оформлення та направлення в адресу позивача експертного висновку щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті ОСОБА_2 з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, що було предметом розгляду на засіданні №69 від 26 вересня 2019 року та інформацію щодо підстав повторного направлення 27.12.2019 року експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України №8153 від 27.12.2019 року.
30.10.2020 року до суду надійшла витребувана інформація.
Відповідно до частини 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Водночас, дата ухвалення судового рішення у цій справі обумовлена перебуванням головуючого судді на самоізоляції з 03.11.2020 року по 12.11.2020 року включно.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебувала в шлюбі із ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції у Вінницькій області, серії НОМЕР_1 , актовий запис №1361 від 31.05.1986 року.
Згідно з посвідченням серії НОМЕР_2 , виданого Вінницькою обласною державною адміністрацією 19 вересня 2012 року ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
07 червня 2019 року Вінницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , відповідно до якого ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 07 червня 2019 року складено актовий запис № 1726.
Із листа Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (надалі - комісія) №2220 від 19.10.2020 року вбачається наступне.
Медична експертна справа померлого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_2 надійшла на адресу Центральної міжвідомчої експертної комісії 23.08.2019 року та була розглянута 26 вересня 2019 року на засіданні № 69. Комісія винесла рішення: захворювання, що призвело до смерті, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Експертний висновок після розгляду комісії був надісланий на домашню адресу дружини померлого ОСОБА_1 АДРЕСА_1 простим листом.
20 грудня 2019 року комісія отримала лист від ОСОБА_1 з проханням надіслати повторно експертний висновок щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті ОСОБА_2 , з посиланням на його помилкове повернення поштовим відділенням.
27 грудня 2019 року Центральна міжвідомча експертна комісія надіслала повторно експертний висновок ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
10.01.2020 року позивач отримала експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті ОСОБА_2 з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС про те, що захворювання призвело до смерті, пов'язане з виконанням обов'язків військової роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
28.02.2020 року позивач звернулась до міського голови м. Вінниці із зверненням про виплату їй грошової компенсації по втраті годувальника.
Листом Виконавчого комітету Вінницької міської ради №К-01-21755/1-00-10 від 13.03.2020 року позивачу відмовлено у виплаті одноразової компенсації у зв'язку із втратою годувальника.
03.03.2020 року позивач звернулась до Управління соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із зверненням щодо нарахування та виплати одноразової компенсації у зв'язку із втратою годувальника, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Однак, листом №К-08-22706 від 16.03.2020 року позивачу відмовлено у здійсненні такої виплати з тих самих підстав.
18.06.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із зверненням щодо виплати одноразової компенсації у зв'язку із втратою годувальника.
Проте, листом №К-08-48203/8-04-32 відповідач відмовив у здійсненні такої виплати, оскільки заява подається протягом шести місяців з дня смерті годувальника та у зв'язку з пропуском вказаного строку відсутні підстави для нарахування та виплати компенсації.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796-ХІІ).
Відповідно до статті 48 Закону № 796-XII, одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-VI статтю 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф" викладено у такій редакції "Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI.
Разом з тим, Законом України від 28.12.2014 року № 79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин", який набув чинності 01.01.2015 року, розділ VІ "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.05.2015 року № 285 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України".
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 760 затверджено Порядок виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян (далі - Порядок №760).
Цей Порядок регулює питання здійснення виплати передбачених статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї (далі - одноразова компенсація), та щорічної допомоги на оздоровлення (далі - щорічна допомога) деяким категоріям громадян.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 760 одноразова компенсація та щорічна допомога виплачуються за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік для соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи) за місцем фактичного проживання (перебування) громадян.
Виплата одноразової компенсації здійснюється за єдиною заявою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. № 1146 "Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги", поданою заінтересованою особою протягом шести місяців з дати встановлення інвалідності або смерті годувальника.
Згідно пункту 4 Порядку № 760 одноразова компенсація виплачується в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України № 285.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 760 виплата одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій, громадянам, які брали участь в ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, які стали особами з інвалідністю внаслідок відповідних ядерних аварій, участі в ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, здійснюється на підставі:
- посвідчення, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, віднесених до категорії 1;
- експертного висновку міжвідомчої експертної комісії з установлення причинного зв'язку хвороби, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, іншої ядерної аварії, участі в ядерному випробуванні, військовому навчанні із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт або військово-лікарської комісії, що діє у системі МВС, СБУ чи Міноборони;
- довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи, іншої ядерної аварії, участі в ядерному випробуванні, військовому навчанні із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт.
Суд звертає увагу, що експертний висновок вперше в адресу позивача був надісланий простим листом одразу після розгляду комісією відповідного питання, а з листом про повторне його надіслання, позивач звернулась лише 17 грудня 2019 року, тобто за межами шестимісячного строку з дати смерті годувальника. Причину необхідності повторного надіслання вказала його помилкове повернення поштовим відділенням.
При цьому, позивачем належними та допустимими доказами не доведено суду наявність обставин, які унеможливлювали чи були непереборними для повторного отримання, в межах шестимісячного строку з дати смерті годувальника, експертного висновку.
Позивач вперше із заявою про виплату одноразової компенсації звернулась до відповідача 28.02.2020 року, тобто не дотримавшись шестимісячного строку, який обраховується з дати смерті годувальника - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Звернення в зазначену дату зумовлено обставинами, які залежали не від відповідача чи комісії, а саме від послідовності дій позивачки, яка була зацікавлена в отриманні одноразової компенсації.
Наведене підтверджується інформацією, викладеною в листі Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 2220 від 19.10.2020 року.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, відмовляючи ОСОБА_1 у виплаті одноразової компенсації по втраті годувальника, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Відповідно до пунктів 1, 3 частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що у разі відмови у задоволені позову судовий збір не відшкодовується.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII, п. 2, 3, 4, 5 Порядку виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року № 760, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 );
Відповідач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради (вул. Соборна, 50, м. Вінниця, 21050, ЄДРПОУ 38782790).
Суддя Свентух Віталій Михайлович