Провадження № 3/331/1738/2020
ЄУН 331/4220/20
13 листопада 2020 року м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Кольц Д.М., розглянувши матеріали, що надійшли Олександрівського відділу державної виконавчої служби у м. Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1ст. 183-1 КУпАП,
10.11.2020 року до Жовтневого районного суду м. Запоріжжя надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення № ВП 54595803 від 04.11.2020 року, складеному відносно ОСОБА_1 зазначено, що на виконанні у державного виконавця відділу Кисліциної Ю.Д. перебуває виконавче провадження №54595803 з примусового виконання виконавчого листа №336/3151/17, виданого Шевченківським районним судом м. Запоріжжя від 16.08.2017 року, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на тримання дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 12.06.2017 року і до повноліття дітей. Згідно з розрахунком, складеним державним виконавцем відділу 04.11.2020 року загальна сума заборгованості зі сплати аліментних коштів станом на 31.10.2020 року становить 50689,52 грн.. За період з 01.02.2019 року та по теперішній час боржником не було надано жодної квитанції про сплату аліментів.
Відповідно до вимог пунктів 1, 2 статті 278 КУпАП при підготовці справи до розгляду перевіряється, чи належить до його компетенції розгляд даної справи, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Так, за вимогами статті 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначено: дата та місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи яка склала протокол, відомості про особу яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В порушення вимог у протоколі про адміністративне правопорушення викладений розрахунок заборгованості шляхом копіювання його повного змісту, що є зайвим у його змісті, враховуючи, що розрахунок заборгованості є доказом у справі та подається як додаток до протоколу, згідно з положенням ст. 251 КУпАП, а також подається окремим документом, засвідченим у встановленому Законом порядку.
Відповідно до ч. 2ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Також до протоколу про адміністративне правопорушення не додано жодного доказу, на підтвердження тих фактів, що викладені у фабулі скоєного правопорушення. Так, до протоколу не додано: копії рішення суду, копії виконавчого листа, копії постанови про відкриття виконавчого провадження, інформація компетентних органів, тощо.
Вказані вище обставини свідчать про істотну невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону, що унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому, без усунення зазначених недоліків розгляд справи є неможливим.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14).
Відповідно до ч.12 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження» у разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, державний виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби. Більш того, суд звертає увагу на той факт, що адміністративна відповідальність за несплату аліментів була введена в дію Законому України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», що набрав законної сили 06.02.2018. Таким чином, виклад суті адміністративного правопорушення повинен містити посилання на вчинення дій, які є складом правопорушення, зважаючи на той факт, що вони повинні бути вчинені в період дії закону.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, повернути до Олександрівського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжя Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
Керуючись ст. 276 КУпАП, Законом України «Про виконавче провадження», суд, -
Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.183-1КУпАП, повернути до Олександрівського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжя Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д.М. Кольц