Рішення від 11.11.2020 по справі 811/1433/18

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2020 року м. Кропивницький Справа № 811/1433/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

за участю секретаря судового засідання Ярошук Т.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Пашутінська, 1, код ЄДРПОУ 38613719)

представник: Яцула В.А.

відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю "Алма-трейд" (27641, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с. Соколівське, вул. Шосейна, 3, код ЄДРПОУ 31146272)

представник: Буров С.В.

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (надалі - УДСНС у Кіровоградській області) звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Алма-трейд" (надалі - ТОВ "Алма-трейд") про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Позов УДСНС у Кіровоградській області мотивовано тим, що за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ "Алма-трейд" вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у кінотеатрі "Портал" та нічному клубі "Провокатор", що розташовані за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, 1А, виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, про що складено акт №109 від 27.04.2018 року. У зв'язку з виникненням такої загрози, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, позивач на підставі цього акту просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ТОВ "Алма-трейд" у вигляді зупинення роботи (експлуатації) приміщень кінотеатру " Портал " та нічного клубу " Провокатор ", що знаходяться у будівлі за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, 1А, шляхом заборони їх використання (експлуатації) відповідачем та опечатуванням (опломбуванням) вхідних дверей до вказаних приміщень.

Ухвалою судді від 15.05.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі за вказаним позовом та призначено судове засідання для розгляду справи по суті, відповідачу встановлено порядок та строки для подання відзиву на позов.

Відповідач відзив на позовну заяву не подав.

Ухвалами від 11.06.2018 року, від 21.09.2018 року, від 25.03.2019 року, від 01.11.2019 року, від 05.02.2020 року суд на підставі пункту 4 частини 1 статті 236 КАС України за клопотанням представників сторін зупиняв провадження у цій справі з метою надання сторонам часу для примирення на умовах повного усунення відповідачем порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, у зв'язку з якими пред'явлено даний позов.

Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, дослідивши надані докази, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Алма-трейд" з 22.09.2000 року зареєстроване як юридична особа, основним видом його економічної діяльності є: КВЕД 55.10 діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування. (а.с. 38 - 46, т. 1)

На праві приватної власності відповідачу належить нерухоме майно - нежитлове приміщення площею 4270, 54 кв.м. (нежитлова будівля ІІІ черга), розташоване за адресою: м. Кропивницький, вул. 50 років Жовтня (Соборна), 1А, яке використовується як культурно-оздоровчий та виставково-торгівельний центр. (а.с. 16, т.1, а.с. 80 - 82, т.2)

Відповідач як суб'єкт господарювання віднесений до високого ступеня ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки за Критеріями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року №715 "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою з надзвичайних ситуацій".

Наказом Кропивницького міськрайонного відділу УДСНС України у Кіровоградській області №13 від 30.03.2018 року "Про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки" призначено проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки ТОВ "Алма-трейд" на об'єкті, розташованому за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, 1-А, у період з 20.04.2018 року по 27.04.2018 року. (а.с. 17, т.1)

Посадовими особами Кропивницького міськрайонного відділу УДСНС України у Кіровоградській області на підставі посвідчення №112 від 10.04.2018 року проведено перевірку ТОВ "Алма-трейд" та орендарів (кінотеатр "Портал", дитячий розважальний центр " Portal Park ", готель " Єлисаветград ", спортивний клуб " Alex ", більярдний клуб " Котовський ", нічний клуб "Провокатор"), що знаходяться за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, 1А , за результатами чого складено акт №109 від 27.04.2018 року проведення позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. (а.с. 19 - 28, т.1)

В акті №109 від 27.04.2018 року зафіксовані зокрема такі порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки:

1) Порушення у сфері пожежної безпеки в кінотеатрі "Портал":

- приміщення кінотеатру не обладнано системою протипожежного захисту (установкою системи оповіщення третього типу) із складанням договору на її технічне обслуговування з організацією, яка має відповідну ліцензію на право виконання цих робіт (підпункт 1.2, пункт 1, розділ V Правил пожежної безпеки в Україні, Додаток Б, таблиця Б.1, пункт 6, підпункт 6.1 ДБН В.2.5-56:2014);

- наявну систему оповіщення не обладнано резервним джерелом електроживлення (підпункт 1.4, пункт 1, розділ V Правил пожежної безпеки в Україні, розділ 9, пункт 9.6.2. ДБНВ.2.5-56:2014);

- допущено розміщення кабінки для фото у сходовій клітині біля виходу з кінотеатру (підпункт 2.37, пункт 2, розділ III Правил пожежної безпеки в Україні);

- допущено облицювання стін на шляхах евакуації з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж Г2, В2, Д2, Т2 (вагонкою) (підпункт 2.17, пункт 2, розділ III Правил пожежної безпеки в Україні);

- приміщення синього кінозалу не забезпечено другим евакуаційним виходом (підпункти 2.23, 2.26, пункт 2, розділ III Правил пожежної безпеки в Україні, пункт 7.2.4 ДБН В.1.1-7:2016);

- у приміщеннях червоного та синього кінозалів для килимового покриття не визначено показників небезпечності щодо токсичності продуктів горіння (підпункт 2.28, пункт 2, розділ III Правил пожежної безпеки в Україні);

- приміщення червоного та синього кінозалів не обладнано системою протипожежного захисту (установкою автоматичної пожежної сигналізації) із складанням договору на її технічне обслуговування з організацією, яка має відповідну ліцензію на право виконання цих робіт (підпункти 1.2, 1.4, пункт 1, розділ V Правил пожежної безпеки в Україні, Додаток А, таблиця А.1, пункт 5, підпункт 5.3 ДБН В.2.5-56:2014);

- не проведено вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій в приміщеннях червоного та синього кінозалів (підпункт 2.3, пункт 2, розділ VI Правил пожежної безпеки в Україні);

- у підсобному приміщенні червоного кінозалу не забезпечено відстань не менше 1 метра від кабелів та ізольованих проводів, прокладених відкрито, до місця розміщення горючих матеріалів (пункт 1.12, пункт 1, розділ IV Правил пожежної безпеки в Україні);

- керівником не визначено обов'язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки на об'єкті в цілому (пункт 2, розділ II Правил пожежної безпеки в Україні);

- відповідним наказом чи інструкцією не встановлено протипожежний режим щодо утримання шляхів евакуації, правил проїзду та стоянки транспортних засобів, порядок відключення від електромережі обладнання та вентиляційних систем у разі пожежі (пункт 3, розділ II Правил пожежної безпеки в Україні);

- не визначено порядок проходження посадовими особами навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів (пункт 3, розділ II Правил пожежної безпеки в Україні);

- працівники не ознайомлені з інструкціями про протипожежний режим (пункт 3, розділ II Правил пожежної безпеки в Україні);

- не доповнено план-схему евакуації людей на випадок пожежі з кожного поверху інструкцією, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей (пункт 5, розділ II Правил пожежної безпеки в Україні);

- не проведено практичні тренування всіх задіяних працівників щодо безпечної та швидкої евакуації людей з торговельних залів (пункт 5, розділ II Правил пожежної безпеки в Україні);

- у приміщеннях на видимих місцях біля телефонів не вивішено таблички із зазначенням номеру виклику пожежно-рятувальних підрозділів (пункт 7, розділ II Правил пожежної безпеки в Україні);

- повторно не проведено протипожежний інструктаж щодо безумовного виконання вимог пожежної безпеки (пункт 15, розділ II Правил пожежної безпеки в Україні).

2) Порушення у сфері пожежної безпеки в нічному клубі "Провокатор":

- приміщення не обладнано системою протипожежного захисту (установкою автоматичної пожежної сигналізації) із складанням договору на її технічне обслуговування з організацією, яка має відповідну ліцензію на право виконання цих робіт (пункт 1.2, пункт 1.4, розділ V Правил пожежної безпеки в Україні, Додаток А, таблиця А.1, пункт 5, підпункт 5.3 ДБН В.2.5-56:2014);

- у приміщенні для килимового покриття не визначено показників небезпечності щодо токсичності продуктів горіння (пункт 2.28, пункт 2, розділ III Правил пожежної безпеки в Україні);

- у приміщенні не забезпечено відстань не менше 1 метра від кабелів та ізольованих проводів, прокладених відкрито, до місця розміщення горючих матеріалів (пп. 1.12, п.1, розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні);

- приміщення нічного клубу не забезпечено 2-м евакуаційним виходом (безпосередньо назовні) (пп. 2.23, пп. 2.26, п. 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, п. 7.2.1, п.7.2.4 ДБН В.1.1-7:2016).

3) Загальні заходи (порушення):

- не проведено ремонт системи внутрішнього протипожежного водопостачання (пункт 2.2, пункт 2, розділ V Правил пожежної безпеки в Україні);

- не проведено ремонт системи протипожежного захисту (установки автоматичної системи пожежегасіння) (підпункти 1.2, 1.4, пункт 1, розділ V Правил пожежної безпеки в Україні, Додаток А, таблиця А.1, пункт 5, підпункт 5.1 Додаток Ж, пункт Ж.6.3 ДБНВ.2.5-56:2014);

- не виконано захист будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд" (підпункт 1.21, пункт 1, розділ IV Правил пожежної безпеки в Україні);

- сходи на перепадах висот на даху будівлі виконані з горючих матеріалів (дерев'яні) (підпункт 2.15, пункт 2, розділ III Правил пожежної безпеки в Україні, пункт 7.3.20. розділ 7 ДБН В.1.1-7:2016);

- не відремонтовано пожежний, гідрант на території підприємства (підпункт 2, підпункт 2.1, пункт 2, розділ V Правил пожежної безпеки в Україні);

- не проведено випробування систем зовнішнього протипожежного водопроводу (гідрантів) на тиск та витрату води з оформленням акта (підпункт 4, підпункт 2.1, пункт 2 розділ V Правил пожежної безпеки в Україні).

4) Порушення у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки:

- для надання допомоги персоналу в отриманні відомостей щодо конкретних дій у надзвичайних ситуаціях щодо місцевих умов і особливостей виробничої діяльності не обладнано інформаційно-довідковий куточок (пункт 3 статті 40 КЦЗУ);

- не вивішено на видних місцях інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (пункт 4.5.5 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях);

- працівників не забезпечено засобами індивідуального захисту (підпункт 2 пункт 1 статті 20 КЦЗУ, пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України №1200 від 19.08.2002 року);

- не розроблено план реагування на надзвичайні ситуації (стаття 130 КЦЗУ);

- керівним складом не пройдено навчання з питань цивільного захисту у навчально-методичному центрі (пункт 2 статті 91 КЦЗУ, пункти 10, 11 Кабінету Міністрів України №819 від 23.10.2013 року);

- працівниками не пройдено інструктажі з питань техногенної безпеки із відповідною відміткою у журналі інструктажів (пункт 4.5.1 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях);

- для працівників не проведено інструктажі щодо дій та способів захисту в разі виникнення аварійних ситуацій та аварій (пункти 4.5.1., 4.5.2. Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях).

Примірник цього акту перевірки 27.04.2018 року направлений до ТОВ "Алма-трейд" поштою. (а.с. 29, т.1) Зауважень на цей акт перевірки відповідач не подавав.

З метою усунення виявлених порушень посадовими особами Кропивницького міськрайонного відділу УДСНС України у Кіровоградській області 27.04.2018 року директору ТОВ "Алма-трейд" Гайдуку В.І. також видано припис №118 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у строк до 27.05.2018 року. (а.с. 126 - 130, т.2)

У зв'язку з наявністю порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей та які зафіксовані в акті перевірки №109 від 27.04.2018 року, позивач як територіальний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій 11.05.2018 року звернувся до суду з цим позовом про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), які можуть бути застосовані виключно за рішенням суду.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до абзацу 2 статті 1 цього Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно зі статтею 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Частинами 1, 2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Згідно з частиною 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: 1) здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; 11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; 12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052 затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, відповідно до якого Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи. (п.7 цього Положення).

Згідно з частинами 1, 3 статті 20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить зокрема: забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання; забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки.

Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до Закону як підприємці, виконують заходи цивільного захисту особисто.

Відповідно до статті 51 Кодексу цивільного захисту України діяльність із забезпечення техногенної безпеки є складовою виробничої, експлуатаційної та іншої діяльності відповідних посадових осіб і працівників підприємств, установ, організацій. Ця вимога відображається у відповідних статутах або положеннях. Забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника. Забезпечення техногенної безпеки в жилих приміщеннях державного, комунального, приватного житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів покладається на житлово-експлуатаційні організації, квартиронаймачів та власників квартир, а в жилих будинках приватного житлового фонду - на їх власників або наймачів, якщо це обумовлено договором найму.

Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях. Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання. Обов'язок із забезпечення пожежної безпеки в жилих приміщеннях державного, комунального, громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів покладається на квартиронаймачів і власників квартир, а в жилих приміщеннях приватного житлового фонду та інших спорудах, приватних житлових будинках садибного типу, дачних і садових будинках з господарськими спорудами та будівлями - на їх власників або наймачів, якщо це обумовлено договором найму.

Згідно з частинами 1, 3 статті 246 Господарського кодексу України здійснення будь-якої господарської діяльності, що загрожує життю і здоров'ю людей або становить підвищену небезпеку для довкілля, забороняється. Підстави і порядок обмеження та зупинення діяльності суб'єктів господарювання, а також повноваження уповноважених органів приймати відповідні рішення встановлюються законом.

У статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачені санкції за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки.

Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.

Підстави для зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів передбачені статтю 70 Кодексу цивільного захисту України.

Згідно з частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Частиною 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Згідно з частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Відповідно до частин 7, 11 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Відтак, позивач як територіальний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій у разі виявлення порушень вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, вправі ініціювати повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання, а також повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.

Суд зазначає, що за своєю правовою природою обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання є видом господарських санкцій (адміністративно-господарськими санкціями), які є правовим засобом відповідальності у сфері господарювання. (ст.ст. 216, 217, 238, 239, 246 Господарського кодексу України).

Частинами 1, 2 статті 216 Господарського кодексу України установлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.

Відповідно до статті 239 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Згідно з частиною 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України установлено, що учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

Як свідчать матеріали справи, за результатами здійснення позивачем позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ "Алма-Трейд" вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки у приміщеннях кінотеатру "Портал" та нічного клубу "Провокатор", що знаходяться у будівлі за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, 1-А, яка належить відповідачу, виявлені численні порушення.

Після проведення перевірки та під час судового розгляду справи відповідач частково усунув виявлені порушення, що підтверджується актами позапланових перевірок, проведених позивачем, та наданими відповідачем доказами. (а.с. 60 - 74, 88 - 95, 153 - 160, 198 - 206, 244 - 252, т.1; а.с. 4 - 14, 20 - 31, 45 - 53, 135 - 137, 156 - 181, т.2)

Проте наразі залишаються не усунутими порушення правил пожежної безпеки, що зафіксовані в акті перевірки №109 від 27.04.2018 року та у приписі №118 від 27.04.2018 року, а саме:

- приміщення кінотеатру "Портал" не обладнано системою протипожежного захисту (установкою системи оповіщення третього типу) із складанням договору на її технічне обслуговування з організацією, яка має відповідну ліцензію на право виконання цих робіт;

- приміщення червоного та синього кінозалів кінотеатру "Портал" не обладнано системою протипожежного захисту (установкою автоматичної пожежної сигналізації) із складанням договору на її технічне обслуговування з організацією, яка має відповідну ліцензію на право виконання цих робіт;

- приміщення нічного клубу "Провокатор" не обладнано системою протипожежного захисту (установкою автоматичної пожежної сигналізації) із складанням договору на її технічне обслуговування з організацією, яка має відповідну ліцензію на право виконання цих робіт;

- не проведено ремонт системи протипожежного захисту (установки автоматичної системи пожежогасіння).

У пункті 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України визначено, що пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697, затверджено Правила пожежної безпеки в Україні, які встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (далі - об'єкт). Ці Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Відповідно до пункту 4 розділу І Правил пожежної безпеки в Україні пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Згідно з пунктами 1.1, 1.2, 1.4 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах.

Будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

Підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

У пункті 3.15 ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" визначено, що система протипожежного захисту - це комплекс технічних засобів, що змонтований на об'єкті, призначений для виявлення, локалізації та ліквідування пожеж без втручання людини, захисту людей, матеріальних цінностей та довкілля від впливу небезпечних чинників пожежі.

Відповідно до пункту 6 ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" системи протипожежного захисту поділяються на: а) системи пожежної сигналізації; б) автоматичні системи пожежогасіння; в) автономні системи пожежогасіння локального застосування; г) системи оповіщування про пожежу та управління евакуюванням людей; д) системи протидимного захисту; е) системи централізованого пожежного спостерігання; ж) системи диспетчиризації СПЗ.

Згідно з пунктами 7.1, 8.1, 9.1 ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" системи пожежної сигналізації призначені для раннього виявлення пожежі та подавання сигналу тривоги для вжиття необхідних заходів (наприклад: евакуювання людей, виклик пожежно-рятувальних підрозділів, запуск протидимних систем пожежегасіння, здійснення управління протипожежними клапанами, дверима, воротами та завісами (екранами), відключенням або блокуванням (розблокуванням) інших інженерних систем та устаткування при сигналі "пожежа" тощо).

Автоматичні система пожежогасіння повинні забезпечувати: спрацювання протягом часу, який має бути меншим за час початкової стадії розвитку пожежі, розрахункову інтенсивність подачі та/або необхідну концентрацію вогнезахисної речовини, локалізацію пожежі протягом часу, необхідного для введення в дію оперативних сил і засобів, або її ліквідацію.

Система оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей призначена для оповіщення людей, що перебувають у будинку (споруді), про виникнення пожежі з метою створення умов для їх своєчасного евакуювання.

У клопотанні про зупинення провадження у справі від 11.11.2020 року представник відповідача стверджував, що наразі тривають роботи по монтажу, налагодженню та введенню в експлуатацію систем протипожежного захисту у приміщеннях кінотеатру "Портал" та нічного клубу "Провокатор", а для їх завершення необхідний строк у 70 днів, тож нагальної потреби зупиняти роботу господарських товариства в даних приміщеннях немає.

Судом установлено, що робочий проект на виконання робіт з реконструкції системи пожежної сигналізації в культурно-оздоровчому, виставково-торгівельному центрі по вул. Соборній, 1-А у м. Кропивницькому виготовлений ще у 2019 році. (а.с. 156- 171, т.2)

Між відповідачем та ТОВ "АПС-Кіровоград" укладено договір №ДГ-0009 від 09.01.2020 року про виконання робіт з монтажу приладів автоматичної пожежної сигналізації за цим проектом, строк яких був обумовлений в 300 календарних днів з моменту попередньої оплати. (а.с. 265 - 266, т.1) Проте роботи за цим договором розпочаті не були.

Лише у жовтні 2020 року відповідачем залучено іншого підрядника - ФОП ОСОБА_2 , з яким укладено договір №217 від 26.10.2020 року про виконання робіт з проектування, монтажу, налагодженню та введенню експлуатацію систем протипожежного захисту (СПЗ) - автоматичної пожежної сигналізації (АПС), системи оповіщення про пожежу (СО) та управління евакуюванням людей, системи передавання тривожних сповіщень (СПТС), який передбачає проведення робіт у приміщеннях культурно-оздоровчого, виставково-торгівельного центру по вул. Соборній, 1-А у м. Кропивницькому, а саме в синьому залі з дитячим розважальним центром, холом, коридором і в червоному залі з двома коридорами, технічним приміщенням, тамбуром. (а.с. 152 - 154, т.2)

Належних доказів того, що ці роботи розпочаті та будуть завершені у найближчий час суду не надано.

Суд вважає, що ці порушення та тривале невжиття відповідачем заходів щодо їх усунення пов'язані з ризиком настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі та є обставиною, що може перешкоджати завчасному виявленню пожежі, її локалізації та ліквідації, повідомленню (оповіщенню) відвідувачів цих закладів та персоналу про пожежу, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виявлення пожежі.

Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у постановах Верховного Суду від 19.02.2020 року у справі №804/5713/16, від 09.07.2020 року у справі №640/18916/18, від 29.07.2020 року у справі №160/1903/19, від 10.09.2020 року у справі №620/1857/19 щодо оцінки цих порушень вимог пожежної безпеки як таких, що об'єктивно створюють загрозу життю та здоров'ю людей, можуть призвести до тяжких наслідків та є підставою для застосування за рішенням суду заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств та об'єктів.

Верховний Суд у постановах від 23.12.2019 року у справі №804/8378/17, від 26.06.2020 року у справі №620/1860/19 сформулював правовий висновок, згідно з яким захід реагування у вигляді повного зупинення будівництва (робіт) є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. При обранні такого заходу реагування, позивачем як суб'єктом владних повноважень, і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.

За правовою позицією, висловленою у постановах Верховного Суду від 09.07.2020 року у справі №640/18916/18, від 16.09.2020 року у справі 826/13931/15, застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю підстав, передбачених статтею 70 Кодексу цивільного захисту України, зокрема, фактом недотримання вимог пожежної безпеки. Такий захід реагування як повне зупинення роботи будівлі є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій, а часткове усунення відповідачем порушень не свідчить про усунення ризиків завдання шкоди життю і здоров'ю людей.

У ході судового розгляду справи доведено, що приміщення кінотеатру "Портал" та нічного клубу "Провокатор", що знаходяться у будівлі за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, 1-А, які використовується як культурно-оздоровчий та дитячий розважальний центр, наразі експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної безпеки. Відповідачем не надано доказів того, що ці порушення повністю усунуті. Подальша експлуатація вказаних приміщень, які використовуються у господарській діяльності для надання культурно-розважальних послуг, що належить до високого ступеня ризику, із порушенням вимог у сфері пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Отже до відповідача як до суб'єкта господарювання повинні бути застосовані адміністративно-господарські санкції, спрямовані на припинення правопорушення та ліквідацію його наслідків, у вигляді зупинення роботи (експлуатації) об'єкту, що експлуатується з порушеннями вимог у сфері пожежної безпеки.

Відтак позов УДСНС у Кіровоградській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) про заборону використання (експлуатації) цього об'єкту до повного усунення порушень слід задовольнити.

Суд зазначає, що застосований захід реагування має тимчасовий характер. Відновлення роботи цього об'єкту можливе з моменту отримання позивачем повідомлення відповідача про усунення ним усіх установлених судом порушень.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Такі судові витрати позивачем у даній справі не понесені.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Пашутінська, 1, код ЄДРПОУ 38613719) до товариства з обмеженою відповідальністю "Алма-трейд" (27641, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с. Соколівське, вул. Шосейна, 3, код ЄДРПОУ 31146272) задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю "Алма-трейд" у вигляді зупинення роботи (експлуатації) приміщень кінотеатру " Портал " та нічного клубу " Провокатор ", що знаходяться у будівлі за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна, 1А, шляхом заборони їх використання (експлуатації) до повного усунення порушень у сфері пожежної безпеки, встановлених судом.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш