Рішення від 15.11.2020 по справі 320/11637/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2020 року справа № 320/11637/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидатів в депутати Обухівської міської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області про визнання виборів такими, що не відбулись, визнання протиправними та скасування постанов та зобов'язання вчинити певні дії,

Суть спору: 13 листопада 2020 року о 19 год. 03 хв. до Київського окружного адміністративного суду звернувся з позовом кандидат в депутати Обухівської міської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_1 (далі - позивач-1) до Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області (далі - відповідач), в якому позивач-1 просить суд:

- визнати такими, що не відбулись вибори депутатів Обухівської міської ради та Обухівського міського голови в одномандатному виборчому окрузі, які відбулися 25 жовтня 2020 року;

- визнати протиправною та скасувати постанову Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області №174 від 08 листопада 2020 року "Про обрання депутатів Обухівської міської ради";

- визнати протиправною та скасувати постанову Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області №161 від 30 жовтня 2020 року "Про підведення підсумків голосування з виборів Обухівського міського голови в одномандатному виборчому окрузі";

- зобов'язати Обухівську міську територіальну виборчу комісію Обухівського району Київської області призначити повторні місцеві вибори депутатів Обухівської міської ради Обухівського району Київської області та Обухівського міського голови в одномандатному виборчому окрузі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя Кушнова А.О.) від 14.11.2020 у справі №320/11637/20 позовну заяву кандидата в депутати Обухівської міської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_1 до Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області №161 від 30 жовтня 2020 року "Про підведення підсумків голосування з виборів Обухівського міського голови Обухівського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі", - залишено без розгляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя Кушнова А.О.) від 14.11.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №320/11637/20 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання на 14.11.2020 о 13:00 год., витребувано докази у справі від позивача та відповідача.

13 листопада 2020 року о 19 год. 03 хв. до Київського окружного адміністративного суду звернувся з позовом кандидат в депутати Обухівської міської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_2 (далі - позивач-2) до Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області (далі - відповідач), в якому позивач-2 просить суд:

- визнати такими, що не відбулись вибори депутатів Обухівської міської ради та Обухівського міського голови в одномандатному виборчому окрузі, які відбулися 25 жовтня 2020 року;

- визнати протиправною та скасувати постанову Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області №174 від 08 листопада 2020 року "Про обрання депутатів Обухівської міської ради";

- визнати протиправною та скасувати постанову Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області №161 від 30 жовтня 2020 року "Про підведення підсумків голосування з виборів Обухівського міського голови в одномандатному виборчому окрузі";

- зобов'язати Обухівську міську територіальну виборчу комісію Обухівського району Київської області призначити повторні місцеві вибори депутатів Обухівської міської ради Обухівського району Київської області та Обухівського міського голови в одномандатному виборчому окрузі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя Лисенко В.І. ) від 14.11.2020 у справі №320/11638/20 позовну заяву кандидата в депутати Обухівської міської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_2 до Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області №161 від 30 жовтня 2020 року "Про підведення підсумків голосування з виборів Обухівського міського голови Обухівського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі", - залишено без розгляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя Лисенко В.І. ) від 14.11.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №320/11638/20 за позовом кандидата в депутати Обухівської міської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_2 до Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області про визнання виборів такими, що не відбулись, визнання протиправними та скасування постанов та зобов'язання вчинити певні дії за правилами спрощеного позовного провадження. Об'єднано в одне провадження адміністративні справи №320/11638/20 та №320/11637/20 з присвоєнням адміністративній справі номеру - №320/11637/20.

Позов мотивовано протиправністю оскаржуваної постанови Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області від 08.11.2020 №174 "Про обрання депутатів Обухівської міської ради», з огляду на те, що дана постанова не відповідає народному волевиявленню, була прийнята відповідачем з порушенням міжнародних стандартів проведення виборів та національного виборчого законодавства.

При цьому позивачі вказують, що відповідачем 05 листопада 2020 року близько 1:00 год секретарем Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області ОСОБА_4 було роздано табличку з результатами голосування до Обухівської міської ради на підставі протоколів з дільничних виборчих комісій, які мали бути винесені на затвердження Обухівської міської ТВК.

Відповідно до протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців, які знаходилися в Обухівській міській ТВК у порівнянні зі зведеними даними первинних протоколів з усіх ДВК, які були видані дільничними виборчими комісіями з мокрими печатками з'явилася разюча невідповідність кількості отриманих голосів за кандидатів в депутати:

кількість дійсних протоколів збільшилася з 12307 до 12677 - на 370 бюлетенів,

кількість бюлетенів, відданих за партії, які подали 5-ти відсотковий бар'єр, збільшилася з 10177 до 10538 - на 361 бюлетень.

Позивачі зазначають, що за фактом виявлених правопорушень п'ять суб'єктів виборчого процесу звернулись до правоохоронних органів із заявами про вчинення членами Обухівської міської ТВК кримінальних правопорушень, передбачених ст.158-3 КК України (фальсифікація виборчої документації).

Обухівським відділом поліції було внесено відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування.

В рамках кримінального провадження слідчим було зафіксовано в ході огляду місця події протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів з виборів депутатів Обухівської міської ради із спотвореними даними.

Також в обґрунтування позовної заяви позивачі посилаються на те, що відповідачем порушено п. 7 ст.240 Виборчого кодексу, в якому зазначено, що територіальні та дільничні виборчі комісії забезпечують суворий облік отриманих та виданих виборчих бюлетенів, при цьому вказує, що виборчий бюлетень є бланком суворої звітності і виготовляється відповідно до державних стандартів, визначених в п.4.4 ДСТУ 3498-96 (Система сертифікації УкрСЕПРО. Бланки документів. Форма та опис (40995)), де зазначено, що бланки документів, які є документами суворої звітності і виготовляються з друкарською нумерацією відповідно до «Правил виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку». Звертає увагу на п.4.8 Правил виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку, затверджених наказом Служби Безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України від 25.11.1993 №98/118/740, в якому зазначено, що нумерація бланків здійснюється нумераторами із заданим очком.

Позивачі у позовній заяві зазначають, що під час спотворення протоколів про підрахунок голосів було змінено кількість зіпсованих бюлетенів, кількість дійсних бюлетенів з голосами, отриманими за партії, які подолали 5-ти відсотковий бар'єр, під час проведення місцевих виборів 2020 року в місті Обухові Київської області, що не дозволяє встановити результат голосування кожного виборця.

Отже, на думку позивачів, такі дії відповідача свідчать про втручання в сам виборчий процес шляхом внесення змін у форму виборчої документації, що призвело до системних порушень виборчого законодавства по виборчим дільницям та ставить під сумнів встановлення результатів виборів депутатів Обухівської міської ради.

14.11.2020 через канцелярію суду представником відповідача надійшли витребувані ухвалою суду від 14.11.2020 докази у справі.

У судове засідання 14.11.2020 з'явились представники позивача-2 та відповідача. Позивач-1 у судове засідання 14.11.2020 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно.

У судовому засіданні 14.11.2020 представники позивача-2 підтримали позовну заяву з підстав, наведених у позові та зазначили, що відповідачем під час підведення підсумків голосування на виборах депутатів Обухівської міської ради до уваги були прийняті інші протоколи ДВК про підрахунок голосів, ніж ті, що були видані суб'єктам виборчого процесу дільничними виборчими комісіями після підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях.

Під час засідання ТВК 05.11.2020 позивачами було виявлено, що територіальною виборчою комісією заносилися до комп'ютера відомості з протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, які суттєво відрізнялись від відомостей щодо кількості бюлетенів, визнаних недійсними та кількості бюлетенів, відданих за партії, які подали 5-ти відсотковий бар'єр, з приводу чого 5.11.2020 було викликано поліцію за фактом фальсифікації виборчої документації, якою було зареєстровано відповідне кримінальне провадження та розпочато досудове розслідування.

Жодної інформації з приводу використання територіальною виборчою комісією протоколів дільничних виборчих з іншими відомостями, що суттєво впливало на результати виборів, а саме кількість дійсних протоколів збільшилася з 12307 до 12677 - на 370 бюлетенів, а кількість бюлетенів, відданих за партії, які подали 5-ти відсотковий бар'єр, збільшилася з 10177 до 10538 - на 361 бюлетень, відповідачем не надавалось, процедура розгляду виборчої документації не була прозорою.

Вказане на думку позивачів є підставою для визнання виборів депутатів Обухівської міської ради такими, що не відбулись та призначення повторних виборів депутатів Обухівської міської ради Київської області.

Представники відповідача проти позову заперечували та пояснили, що в період з 25 по 27 жовтня 2020 року Обухівською міською ТВК під час безперервного засідання приймалась виборча документація дільничних виборчих комісій з 4 територіальних виборчих округів від 33 дільничних виборчих комісій, під час якої розпечатувались пакети з виборчою документацією, здійснювався розгляд документів ДВК та були винесені постанови від 25.10.2020, 26.10.2020, 27.10.2020 про прийняття протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Обухівської міської ради, якими враховано відомості протоколів про підрахунок голосів виборців від дільничних виборчих комісій: №№ 320747, 320755, 320761, 321330, 320746, 321328, 321324, 321326, 321333, 321332, 320756, 321327, 320740, 321331, 321334, від дільничних виборчих комісій з позначкою «Уточнений»: №№ 321337, 321337, 320752, 320760, 320751, 320753, 320744, 320745, 320743, 320757, 320758, 321325, 321335, 321329, 321323, 320741.

В подальшому надходили скарги суб'єктів виборчого процесу щодо порушення вимог Виборчого кодексу щодо порушення порядку підрахунку голосів на виборчих дільницях, які розглядались Обухівською міською ТВК під час безперервного засідання, за результатами розгляду яких комісією приймались протокольні рішення, без прийняття постанов про результати розгляду скарг.

30 жовтня 2020 року Обухівською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області підведені підсумки голосування з виборів Обухівського міського голови в одномандатному виборчому окрузі, про що прийнято постанову №161 від 30 жовтня 2020 року.

В подальшому в приміщенні Обухівської міської ТВК, а саме на столах, з'явилися протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів з виборів депутатів Обухівської міської ради із даними, які відрізнялись від даних, зазначених у протоколах дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів з виборів депутатів Обухівської міської ради, відомості яких вже були враховані комісією, що викликало бурхливе обурення присутніх під час засідання довірених осіб суб'єктів виборчого процесу.

У зв'язку з цим 04.11.2020 від представників різних політичних партій з дорадчим голосом, зареєстрованих в Обухівській міській ТВК, до Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області надійшло звернення (вх.№412 від 04.11.2020), в якому представники партій просили оголосити результати виборів депутатів до Обухівської міської ради Обухівського району Київської області по кожній ДВК, а також надати копії уточнюючих протоколів.

05.11.2020 представниками різних політичних партій з дорадчим голосом та кандидатів в депутати до Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області подано заяву (вх.№422 від 05.11.2020) про проведення перерахунку голосів на всіх 33-х ДВК та встановлення на підставі цього результатів виборів, оскільки під час безперервного засідання ТВК, яке почалось 25.10.2020 о 20:00 год, 04.11.2020 на робочому столі діловода виявлено оригінали протоколів ДВК, що містять ознаки фальсифікації.

Крім того, 05.11.2020 кандидатом в депутати Обухівської міської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_5 до Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області подано скаргу (вх.№420 від 05.11.2020) про порушення виборчого законодавства на виборчих дільницях №№321332-321336, оскільки після уточнення протоколів по вказаним ДВК виникла розбіжність по кількості голосів за певних політичних партій.

Відповідач пояснив, що з метою зняття напруги та вирішення поданих скарг суб'єктів виборчого процесу Обухівською міською ТВК прийнято рішення про проведення повторного перерахунку голосів виборців по ДВК №№321332-321336 та в період з 05.11.2020 по 06.11.2020 Обухівською міською територіальною виборчою комісією на виконання постанов від 05.11.2020 №166-169 було проведено повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№321332-321336 Обухівської об'єднаної територіальної громади Обухівського району Київської області з місцевих виборів 25 жовтня 2020 року.

У результаті проведеного Обухівською міською ТВК повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№321332-321336, Обухівською міською ТВК на бланках протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№321332-321336 складено відповідні протоколи ДВК про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№321332-321336 з виборів депутатів Обухівської міської ради у територіальному виборчому окрузі №3 з поміткою на бланку «Уточнений перерахунок», які підписані всіма присутніми на засіданні членами ТВК.

06.11.2020 Обухівською міською територіальною виборчою комісією підведені підсумки виборів депутатів, про що складені відповідні протоколи про підсумки голосування з виборів депутатів Обухівської міської ради у межах територіальних виборчих округів №№ 1, 2, 3, 4, а 08 листопада 2020 року прийнято постанову №174 "Про обрання депутатів Обухівської міської ради".

Вважає позовні вимоги безпідставними з огляду на те, що вичерпний перелік підстав для визнання виборів такими, що не відбулись та призначення повторних виборів визначено у статті 280 Виборчого кодексу, проте зазначені позивачами підстави для визнання виборів депутатів Обухівської міської ради такими, що не відбулись та призначення повторних виборів депутатів Обухівської міської ради Київської області у зазначеному переліку відсутні, а тому підстав для визнання протиправною та скасування оспорюваної постанови немає.

15.11.2020 на офіційну електронну адресу суду надійшли письмові пояснення представника позивача-2, в яких додатково зазначено, що невідповідність між протоколами щодо кількості бюлетенів випливає з різниці остаточного протоколу Обухівської міської ТВК про встановлення результатів виборів депутатів Обухівської міської ради та суми голосів із протоколів ДВК, примірники яких були видані на прохання суб'єктів виборчого процесу після підрахунку голосів на виборах та які були долучені до матеріалів справи 14.11.2020. Таким чином вважає, що Обухівською міською ТВК було спотворено протоколи ДВК про підрахунок голосів виборців, спотворено відомості в остаточному протоколі про встановлення результатів виборів, які своєю чергою спотворили волевиявлення громадян України на місцевих виборах.

15.11.2020 представником відповідача надано суду письмові пояснення, зміст яких зводиться до заперечень проти позову, в яких зазначено, що жоден з пунктів статті 280 Виборчого кодексу не підпадає під обставини, зазначені в позовах, як підстава для визнання виборів такими, що не відбулися.

Звертає увагу, що в позові та доданих до нього документах зазначається про порушення, які мали місце щодо 2 виборчих дільниць №321332, 321335.

Стверджує, що ані мотивувальна, ані прохальна частина позову не містять інформації щодо порушень на 31 дільниці, не вказано розбіжностей в протоколах, наданих позивачем з тими даними, які були прийняті відповідачем, що позбавляє суд можливості ідентифікувати такі порушення.

Зазначає, що позивач не вказує про джерело отримання протоколів ДВК про підрахунок голосів №321332, 321335, доданих до позовної заяви.

Вважає відсутньою правову підставу для визнання протиправною та скасування спірної постанови, оскільки прийняттю спірної постанови №174 від 08.11.2020 передує встановлення результатів виборів депутатів у єдиному багатомандатному виборчому окрузі, що оформляється відповідним протоколом про результати виборів. Проте вимога про визнання протиправним встановлення результатів виборів, оформлене відповідним протоколом, позивачем не заявлялася. Стверджує, що проведений відповідачем повторний підрахунок голосів по ДВК №№321332-321335 за результатами розгляду скарги ОСОБА_5 , що в розумінні ч.9 статті 254 ВК є законним. При цьому застосовується інший механізм, ніж передбачений ч.5 ст.254 ВК. У цьому випадку повторний підрахунок голосів здійснюється у відповідності до ч.12 ст.254 ВК. Звертає увагу, що про розбіжності у протоколах позивачу-2 стало відомо ще 06.11.2020, проте в межах передбаченого строку на оскарження дій, рішень чи бездіяльності комісії, позивач до суду не звернувся.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.11.2020 у відповідача для огляду в судовому засіданні витребувано оригінали протоколів про підрахунок голосів виборців на дільничних виборчих комісіях всіх територіальних виборчих округів з виборів депутатів Обухівської міської ради, у тому числі уточнених, врахованих виборчою комісією під час встановлення результатів виборів депутатів Обухівської міської ради (із окремими думками у разі їх наявності), у зв'язку з чим в судовому засіданні оголошено перерву до 15.11.2020, 11:00 год.

У судове засідання 15.11.2020 з'явилась представник відповідача, яка надала для огляду оригінали всіх 33 протоколів про підрахунок голосів на ДВК в межах 4 ТВО, у тому числі з уточненими протоколами, які були оглянуті судом у судовому засіданні, копії яких долучено до матеріалів справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач-1) зареєстрований кандидатом у депутати Обухівської міської ради Обухівського району Київської області, висунутим Політичною партією "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, що підтверджується копією посвідчення №1 від 23.09.2020, виданого Обухівською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області (том 1 а.с.8).

ОСОБА_2 (позивач-2) зареєстрований кандидатом у депутати Обухівської міської ради Обухівського району Київської області, висунутим Політичною партією "Громадський Рух «Хвиля», що підтверджується копією посвідчення №382 від 28.09.2020, виданого Обухівською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області (том 2 а.с.8).

Згідно з пунктом 1 постанови Верховної Ради України від 15.07.2020 №795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року. Водночас пунктом 5 указаної Постанови визначено, що чергові місцеві вибори не проводяться в разі призначення перших виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року.

Так, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №715-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області" визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Київської області, зокрема Обухівську територіальну громаду із центром у місті Обухів, до складу якої входять Обухівська, Германівська, Григорівська, Дерев'янська, Деремезнянська, Долинська, Копачівська, Красненська Перша, Краснослобідська, Маловільшанська, Нещерівська, Перегонівська, Першотравенська, Семенівська територіальні громади, території яких входять до складу території Обухівської територіальної громади.

Таким чином, позивачі є кандидатами у депутати Обухівської міської ради Обухівського району Київської області, включеними до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, зокрема позивач-1 від Політичної партії «Удар (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» та позивач-2 від Політичної партії "Громадський Рух «Хвиля» на перших виборах депутатів, які проводяться на території Обухівської об'єднаної територіальної громади Обухівського району Київської області.

Постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2020 №172 "Про утворення та формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій (зі змінами, внесеними постановами Центральної виборчої комісії від 18.08.2020 №184, від 21.08.2020 №199, від 28.08.2020 №206, від 04.09.2020 №229) утворено та сформовано склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій, зокрема, Обухівську міську територіальну виборчу комісію Обухівського району Київської області, у складі голови комісії, заступника голови комісії, секретаря комісії та 15 членів комісії (том 1 а.с.67-70).

25 жовтня 2020 року відбулись перші вибори депутатів Обухівської міської ради Київської області, які проводяться на території Обухівської об'єднаної територіальної громади Обухівського району Київської області.

Судом встановлено, що після завершення голосування на місцевих виборах 2020 року, 25 жовтня 2020 року о 20:00 год. розпочато безперервне засідання Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області з таким порядком денним:

1. Прийняття присяги новим заступником голови Обухівської міської територіальної виборчої комісії ОСОБА_7 .

2. Прийом протоколів підрахунку голосів виборців. Передача протоколів системному адміністратору. Перевірка даних протоколів в системі. Повернення на уточнення.

3. Розгляд скарг, заяв.

Під час безперервного засідання Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області від 33 дільничних виборчих комісій у складі чотирьох територіальних виборчих округів надходили протоколи про підрахунок голосів виборців, зокрема з виборів депутатів Обухівської міської ради.

На засіданні Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області окремо по кожній дільничній виборчій комісії вирішувалось питання про розгляд документів ДВК та скарг суб'єктів виборчого процесу.

Суд зазначає, що на перших місцевих виборах 2020 року до Обухівської міської ради в межах територіального виборчого округу №1 розміщені дільничні виборчі комісії №№ 321323, 321324, 321325, 321330, 321331; в межах територіального виборчого округу №2 розміщені дільничні виборчі комісії №№321326, 321327, 321328, 321329, 321337; в межах територіального виборчого округу №3 розміщені дільничні виборчі комісії №№ 321332, 321333, 321334, 321335, 321336; в межах територіального виборчого округу №4 розміщені дільничні виборчі комісії №№320753, 320740, 320741, 320742, 320744, 320745, 320746, 320751, 320752, 320761, 320747, 320754, 320743, 320756, 320757, 320758, 320760, 320755, всього 33 виборчі дільниці, із загальною кількістю виборців 38513 (том 1, а.с.207-210).

25 жовтня 2020 року Обухівською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області після перевірки отриманих протоколів прийнято постанови №№ 155, 156, 157 «Про прийняття протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців», відповідно до яких після прийняття відповідних перших та других екземплярів протоколів про підрахунок голосів виборців з виборів Обухівського міського голови, виборів депутатів Обухівської міської ради, виборів депутатів Обухівської районної ради та виборів депутатів Київської обласної ради та їх перевірки прийнято рішення: врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів виборців на дільничних виборчих комісіях: №№ 320761, 320755, 320747 відповідно. Згідно пункту 2 вказаних постанов вирішено прийняти протоколи підрахунку голосів виборців, бюлетені та списки виборців на зберігання до Обухівської міської територіальної виборчої комісії (том 1 а.с. 72-77).

26 жовтня 2020 року Обухівською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області після перевірки отриманих протоколів прийнято постанови №№ 158, 158/3, 158/1, 158/24, 158/23, 158/22, 158/21, 158/20, 158/19, 158/18, 158/17, 158/16 «Про прийняття протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців», відповідно до яких після прийняття відповідних перших та других екземплярів протоколів про підрахунок голосів виборців з виборів Обухівського міського голови, виборів депутатів Обухівської міської ради, виборів депутатів Обухівської районної ради та виборів депутатів Київської обласної ради та їх перевірки прийнято рішення: врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів виборців на дільничних виборчих комісіях: №№ 320754, 321330, 320746, 321328, 321324, 321326, 321333, 321332, 320756, 321327, 320740, 321331 відповідно. Згідно пункту 2 вказаних постанов вирішено прийняти протоколи підрахунку голосів виборців, бюлетені та списки виборців на зберігання до Обухівської міської територіальної виборчої комісії (том 1 а.с. 78-101).

Також 26 жовтня 2020 року Обухівською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області після перевірки отриманих протоколів прийнято постанови №№ 158/15, 158/14, 158/13, 158/12, 158/11, 158/10, 158/9, 158/8, 158/7, 158/6, 158/5, 158/4, 158/30 «Про прийняття протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців», відповідно до яких після прийняття відповідних перших та других екземплярів протоколів про підрахунок голосів виборців з виборів Обухівського міського голови, виборів депутатів Обухівської міської ради, виборів депутатів Обухівської районної ради та виборів депутатів Київської обласної ради та їх перевірки, виявлення технічних помилок, неточностей, виправлень прийнято рішення: зобов'язати ДВК виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений» на дільничних виборчих комісіях: 321334, 321742, 321337, 320752, 320760, 320751, 320753, 320744, 320745, 320743, 320757, 320758, 321336 відповідно. Згідно пункту 2 вказаних постанов вирішено прийняти протоколи підрахунку голосів виборців, бюлетені та списки виборців на зберігання до Обухівської міської територіальної виборчої комісії (том 1 а.с. 102-125, том 5, а.с.163-164).

27 жовтня 2020 року Обухівською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області після перевірки отриманих протоколів прийнято постанови №№ 158/26, 158/25, 158/27, 158/28, 158/29 «Про прийняття протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців», відповідно до яких після прийняття відповідних перших та других екземплярів протоколів про підрахунок голосів виборців з виборів Обухівського міського голови, виборів депутатів Обухівської міської ради, виборів депутатів Обухівської районної ради та виборів депутатів Київської обласної ради та їх перевірки прийнято рішення: врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів виборців на дільничних виборчих комісіях: №№ 321325, 321335, 321329, 321323, 320741 відповідно. Згідно пункту 2 вказаних постанов вирішено прийняти протоколи підрахунку голосів виборців, бюлетені та списки виборців на зберігання до Обухівської міської територіальної виборчої комісії (том 1 а.с. 126-135).

Відповідачем до матеріалів справи наданий протокол №20 засідання Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області, розпочатий 25.10.2020, в якому зафіксовано прийняті відповідачем рішення про врахування відомостей протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців, та зобов'язання ДВК виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений» (том 1, а.с.136-155).

Дослідивши зміст вказаного протоколу, суд зазначає, що 26 жовтня 2020 року відповідачем були враховані відомості протоколів ДВК про підрахунок голосів на виборчій дільниці після прийняття комісією постанов №№ 158/15, 158/14, 158/13, 158/12, 158/11, 158/10, 158/9, 158/8, 158/7, 158/6, 158/5, 158/4, 158/30 «Про прийняття протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців», відповідно до яких комісією прийнято рішення: зобов'язати ДВК виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений» на дільничних виборчих комісіях: 321334, 321742, 321337, 320752, 320760, 320751, 320753, 320744, 320745, 320743, 320757, 320758, 321336 відповідно. Отже, по даним виборчим дільницям відповідачем 26 жовтня 2020 року було прийнято рішення про врахування відомостей протоколів ДВК про підрахунок голосів.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач стверджує, що невідповідність між протоколами щодо кількості бюлетенів випливає з різниці остаточного протоколу Обухівської міської ТВК про встановлення результатів виборів депутатів Обухівської міської ради та суми голосів із протоколів ДВК, примірники яких були видані на прохання суб'єктів виборчого процесу після підрахунку голосів на виборах та які були долучені представником позивача-2 до матеріалів справи 14.11.2020. Вказані обставини на думку позивача свідчать про те, що Обухівською міською ТВК було спотворено протоколи ДВК про підрахунок голосів виборців, спотворено відомості в остаточному протоколі про встановлення результатів виборів, які своєю чергою спотворили волевиявлення громадян України на місцевих виборах.

До матеріалів справи представником позивача-2 долучені оригінали протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Обухівської міської ради Київської області, примірники яких були видані на прохання суб'єктів виборчого процесу після підрахунку голосів на виборах (том 3 а.с. 203-250, том 4 а.с. 1-119).

Своєю чергою у судовому засіданні судом оглянуто огляду оригінали всіх 33 протоколів ДВК про підрахунок голосів в межах чотирьох територіальних виборчих округів, у тому числі з позначкою «уточнений», копії яких судом були долучені до матеріалів справи (том 4, а.с.165-247, том 5, а.с.1-65).

Зміст протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців, примірники яких були видані на прохання суб'єктів виборчого процесу після підрахунку голосів на виборах, та протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців, примірники яких надані відповідачем у судовому засіданні, мають розбіжності у цифрових даних щодо кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці, кількості виборчих бюлетенів, визнаних недійсними, сумарної кількості голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки усіх місцевих організацій політичних партій.

Судом встановлено, що 04.11.2020 від представників різних політичних партій з дорадчим голосом, зареєстрованих в Обухівській міській ТВК Обухівського району Київської області до Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області надійшло звернення (вх.№412 від 04.11.2020), в якому представники партій просили оголосити результати виборів депутатів до Обухівської міської ради Обухівського району Київської області по кожній ДВК, а також надати копії уточнюючих протоколів (том 3 а.с.194).

Також, 05.11.2020 представниками різних політичних партій з дорадчим голосом та кандидатів в депутати до Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області подано заяву (вх.№422 від 05.11.2020) про проведення перерахунку голосів на всіх 33-х ДВК та встановити на підставі цього результати виборів, оскільки під час безперервного засідання ТВК, яке почалось 25.10.2020 о 20:00 год, 04.11.2020 на робочому столі діловода виявлено оригінали протоколів ДВК, що носять ознаки фальсифікації (том 3 а.с.4-5).

Крім того, 05.11.2020 кандидатом в депутати Обухівської міської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_5 до Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області подано скаргу (вх.№420 від 05.11.2020) про порушення виборчого законодавства на виборчих дільницях №№321332-321336, оскільки після уточнення протоколів по вказаним ДВК виникла розбіжність по кількості голосів за певних політичних партій (том 3 а.с.3, 195).

У скарзі від 05.11.2020 вх.№420 від 05.11.2020) кандидат в депутати Обухівської міської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_5 просить Обухівську міську ТВК врахувати дане питання та здійснити перерахунок по ДВК №№№321332-321336, при цьому перерахунок здійснити виключно по протоколу підрахунку голосів виборців на перерахованих дільницях з виборів депутатів Обухівської міської ради.

Крім того, судом встановлено, що кандидатом у в депутати Обухівської міської ради ОСОБА_8 05.11.2020 до Обухівського відділу поліції ГУНП в Київській області було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення, за результатами розгляду якої 05.11.2020 Обухівським відділом поліції Головного управління Національної поліції в Київській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ознаками ст.158-3 ч. 1 КК України за фактом ймовірного підроблення членами Обухівської ТВК протоколів виборчих дільниць №321335 та №321332, а саме знижено кількість бюлетенів, визнаних недійсними та на таку ж кількість додано голосів кандидатам із партії «За майбутнє»), що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 09.11.2020 за номером кримінального провадження 12020110230001534 (том 1 а.с.42).

05.11.2020 Обухівською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області у зв'язку з неможливістю усунення неточностей у протоколах дільничних виборчих комісій прийнято постанови №166, 167, 168, 169, 170 про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №321332, 321333, 321334, 321335, 321336 відповідно (том 1 а.с.162-166).

Судом встановлено, що у період з 05.11.2020 по 06.11.2020 Обухівською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області на виконання постанов від 05.11.2020 №166-170 було проведено повторний перерахунок голосів виборців на виборчих дільницях Обухівської об'єднаної територіальної громади Обухівського району Київської області з місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, а саме на виборчих дільницях №№ 321332-321336 (усього 5 виборчих дільниць).

У результаті проведеного Обухівською міською ТВК повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№ 321332-321336, Обухівською міською ТВК на бланках протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№ 321332-321336 складено відповідні протоколи ДВК про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№321332-321336 з виборів депутатів Обухівської міської ради у територіальному виборчому окрузі №3 з поміткою на бланках «Уточнений перерахунок», які підписані всіма присутніми на засіданні членами ТВК (том 1, а.с.167-201).

06.11.2020 Обухівською міською територіальною виборчою комісією підведені підсумки голосування з виборів депутатів Обухівської міської ради у межах територіальних виборчих округів №№ 1, 2, 3, 4, про що складені відповідні протоколи Обухівської міської територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з виборів депутатів Обухівської міської ради у межах територіальних виборчих округів №№ 1, 2, 3, 4 (том 3, а.с.99-188).

Судом встановлено, що 08 листопада 2020 року Обухівською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області прийнято постанову №174 "Про обрання депутатів Обухівської міської ради", в якій зазначено, що розглянувши протоколи Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області про результати виборів депутатів Обухівської міської ради від 08.11.2020 відповідно до п.2 ч.17 статті 256-260 Виборчого кодексу постановлено визнати обраними депутатами Обухівської міської ради згідно списку 34 депутати Обухівської міської ради (том 3 а.с.94-98).

Вважаючи постанову Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району від 08.11.2020 №174 незаконною, позивач звернувся до суду за захистом порушеного виборчого права з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України проголошено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

В той же час органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок підготовки та проведення виборів депутатів усіх рівнів визначено Виборчим кодексом України від 19.12.2019 №396-IX (з наступними змінами і доповненнями, далі по тексту також Виборчий кодекс або ВК).

Відповідно до частини першої статті 196 Виборчого кодексу виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Відповідно до частини другої статті 196 ВК у випадках, передбачених цим Кодексом, виборчий процес включає також такі етапи: 1) повторне голосування; 2) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів.

Порядок проведення територіальною виборчою комісією повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці чітко регламентований Виборчим кодексом України.

Відповідно до частини одинадцятої статті 254 Виборчого кодексу України протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та запечатані пакети з іншими виборчими документами дільничної виборчої комісії до проведення відповідного повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією зберігаються у приміщенні, де відбувається засідання територіальної виборчої комісії.

Відповідно до абзацу першого частини дванадцятої статті 254 Виборчого кодексу України повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією після розгляду і прийняття протоколів та інших документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку територіальною виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі на відповідних місцевих виборах.

Відповідно до абзацу другого частини дванадцятої статті 254 Виборчого кодексу України повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів здійснюється членами територіальної виборчої комісії в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією з урахуванням положень статті 250 цього Кодексу.

Такий порядок визначено Центральною виборчою комісією у постанові від 15 жовтня 2020 року №386 "Про Порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, порядок повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці".

Порядок підрахунку голосів на виборчій дільниці встановлений статтею 250 Виборчого кодексу.

Згідно з частиною першою статті 250 Виборчого кодексу підсумкове засідання дільничної виборчої комісії розпочинається після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці і проводиться у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування. Підсумкове засідання проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів завершується складанням протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів в порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу (абз.12. ч.2 ст.250 ВК).

Пакети з протоколами та іншою виборчою документацією з виборів, підрахунок щодо яких вже завершено, до закінчення засідання дільничної виборчої комісії зберігаються у приміщенні, де відбувається засідання, у полі зору членів дільничної виборчої комісії та осіб, присутніх на засіданні комісії. Пакети з виборчою документацією транспортуються в порядку, встановленому статтею 253 цього Кодексу, до територіальної виборчої комісії, яка встановлює підсумки голосування, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - до територіальної виборчої комісії, що встановлює результати виборів, відразу після завершення підрахунку голосів виборців та складання відповідних протоколів з усіх місцевих виборів, які організовувалися відповідною дільничною виборчою комісією (абз.14. ч.2 ст.250 ВК).

Згідно з частиною третьою статті 250 Виборчого кодексу на час проведення підсумкового засідання дільнична виборча комісія доручає ведення протоколу засідання виборчої комісії заступнику голови або іншому члену дільничної виборчої комісії. Секретар дільничної виборчої комісії на цьому засіданні вносить відомості до протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Відповідно до частини четвертої статті 250 Виборчого кодексу у разі якщо під час проведення голосування до дільничної виборчої комісії надходили заяви, скарги щодо порушень, що мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, дільнична виборча комісія розглядає їх на початку засідання, до початку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

Частина п'ята статті 250 Виборчого кодексу визначає, що підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і прозоро виключно членами дільничної виборчої комісії. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться у послідовності викладених положень цієї статті та у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

Згідно з частиною шостою статті 250 Виборчого кодексу дільнична виборча комісія запаковує опрацьовані виборчі документи у пакети. Пакет з виборчими документами заклеюється, на пакеті робиться напис, який вказує на кількість та вид запакованих документів, а також зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.

Кожен член дільничної виборчої комісії, відповідальний за роботу із списком виборців, підраховує та вносить на кожен отриманий ним аркуш списку виборців такі відомості по кожному аркушу окремо:

1) кількість виборців, включених у список виборців, на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування);

2) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені (за підписами виборців та відмітками "голосував за місцем перебування" у списку виборців) (ч.7 ст.250 ВК).

Список виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування у разі внесення до нього доповнень закривається шляхом закреслення незаповнених граф списку виборців для внесення прізвищ виборців таким чином, щоб унеможливити внесення до списку додаткових виборців, підписується головою та секретарем дільничної виборчої комісії і скріплюється печаткою комісії (ч.8 ст.250 ВК).

Відповідно до частини дев'ятої статті 250 Виборчого кодексу дільнична виборча комісія на підставі списку виборців (порівняння списку виборців та витягу із списку виборців) встановлює кількість виборців на виборчій дільниці. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем (секретарем засідання) виборчої комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів.

Дільнична виборча комісія підраховує невикористані виборчі бюлетені. Кількість таких бюлетенів оголошується головою і заноситься секретарем комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Невикористані виборчі бюлетені погашаються шляхом відокремлення правого нижнього кута бюлетеня. Погашені невикористані виборчі бюлетені разом з бюлетенями, зіпсованими виборцями під час їх заповнення і повернутими членам дільничної виборчої комісії, які їх видавали, запаковуються. На пакеті робиться напис "Невикористані виборчі бюлетені", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії (ч.10 ст.250 ВК).

Дільнична виборча комісія підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування з відповідних місцевих виборів, за підписами виборців у списку виборців та відмітками "голосував за місцем перебування" у списку виборців. Ця кількість оголошується (ч.11 ст.250 ВК).

Дільнична виборча комісія підраховує кількість контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів виборчої комісії, які їх видавали, окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці. Кількість таких талонів оголошується (ч.12 ст.250 ВК).

Відповідно до частини 13 статті 250 Виборчого кодексу у разі відповідності кількості контрольних талонів, зазначеної у частині дванадцятій цієї статті, кількості виборців, зазначеній у частині одинадцятій цієї статті, ця кількість оголошується і заноситься секретарем виборчої комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці як кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені.

У разі невідповідності кількості контрольних талонів, зазначеної у частині дванадцятій цієї статті, кількості, зазначеній у частині одинадцятій цієї статті, складається акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Підписи скріплюються печаткою комісії. Цей акт мають право підписати присутні кандидати у депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, довірені особи кандидатів, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі. Після цього комісія приймає рішення про встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування з відповідних виборів. Ця кількість оголошується і заноситься до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Список виборців, доданий до нього витяг із списку виборців, виготовлений згідно з частинами другою, третьою статті 249 цього Кодексу, заяви, на підставі яких складався витяг із списку, рішення суду про внесення змін до списку виборців, повідомлення органу ведення Державного реєстру виборців запаковуються в окремий пакет. На пакеті робиться напис "Список виборців", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії (ч.14 ст.250 ВК).

Контрольні талони виборчих бюлетенів для голосування з кожних місцевих виборів по кожному округу запаковуються в окремі пакети. На пакетах робиться напис "Контрольні талони", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих контрольних талонів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії (ч.15 ст.250 ВК).

Дільнична виборча комісія з кожних місцевих виборів перевіряє, чи дорівнює сума кількості невикористаних виборчих бюлетенів і кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, кількості виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією. У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Підписи скріплюються печаткою комісії. Цей акт мають право підписати присутні кандидати у депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, довірені особи кандидатів, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі (ч.16 ст.250 ВК).

Згідно з частиною сімнадцятою статті 250 Виборчого кодексу на дільничну виборчу комісію покладено обов'язок з перевірки цілісності пломб або печаток на виборчих скриньках.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 250 Виборчого кодексу у разі виявлення на виборчих скриньках пошкоджень пломб або печаток чи інших пошкоджень, які порушують цілісність виборчої скриньки, складається акт із зазначенням характеру виявлених пошкоджень, який підписують присутні члени дільничної виборчої комісії. Підписи скріплюються печаткою комісії. Цей акт мають право підписати присутні кандидати у депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, довірені особи кандидатів, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі.

При відкритті непошкодженої виборчої скриньки її вміст висипається на стіл, за яким розміщуються члени дільничної виборчої комісії. При цьому перевіряється наявність у виборчій скриньці контрольного листа (у переносній виборчій скриньці - контрольних листів) (ч.20 ст.250 ВК).

Якщо зазначені на виборчому бюлетені позначення (номер) виборчого округу та/або номер виборчої дільниці не відповідають позначенню (номеру) відповідного виборчого округу та/або номеру виборчої дільниці, на якій проводиться підрахунок голосів, такі виборчі бюлетені вважаються такими, що не підлягають врахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців (ч.25 ст.250 ВК).

Кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, оголошується і заноситься до протоколу про підрахунок голосів виборців. Виборчі бюлетені, що не підлягають врахуванню, запаковуються. На пакеті робиться напис "Виборчі бюлетені, що не підлягають врахуванню", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії (ч.26 ст.250 ВК).

Згідно з абзацом першим частини двадцять сьомої статті 250 Виборчого кодексу виборчі бюлетені для голосування з кожних місцевих виборів і по кожному виборчому округу відокремлюються одні від одних. Виборча комісія підраховує загальну кількість виборчих бюлетенів окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, за винятком бюлетенів, які не підлягають врахуванню.

Під час підрахунку виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії рахує виборчі бюлетені вголос. Усі предмети, що не є виборчими бюлетенями встановленої форми, складаються окремо і не підраховуються. У разі виникнення сумнівів, чи є предмет виборчим бюлетенем, дільнична виборча комісія вирішує це питання шляхом голосування. При цьому кожен член виборчої комісії має право особисто оглянути предмет. На час огляду підрахунок виборчих бюлетенів припиняється. Предмети, що не є виборчими бюлетенями, запаковуються в окремий пакет. До предметів відносять і контрольні листи. На пакеті робиться напис "Предмети", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії. Встановлена у підсумку підрахунку кількість є кількістю виборців, які взяли участь у голосуванні. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем комісії до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів (абз.2 ч.27 ст.250 ВК).

Частина двадцять восьма статті 250 Виборчого кодексу встановлює, що при підрахунку виборчих бюлетенів з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) виборчі бюлетені розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків назву організації партії, напис "Недійсні".

При підрахунку виборчих бюлетенів з виборів депутатів міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), сільського, селищного, міського голови виборчі бюлетені розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків прізвище кандидата у депутати, зареєстрованого у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, або відповідно прізвища кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, та для кожного з цих видів виборів - з написом "Недійсні".

При розкладанні виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії показує кожний виборчий бюлетень усім членам комісії, виголошуючи результат волевиявлення виборця. У разі виникнення сумнівів щодо змісту виборчого бюлетеня виборча комісія вирішує питання шляхом голосування. При цьому кожен член комісії має право оглянути особисто виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня робота з іншими виборчими бюлетенями припиняється.

Відповідно до частини тридцять першої статті 250 Виборчого кодексу дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки організацій партій з виборів депутатів Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше). Під час підрахунку голосів кожен член комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені. Результати підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, які отримали територіальні виборчі списки кожної організації партії та всіх організацій партій, оголошуються і заносяться секретарем комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Дільнична виборча комісія зобов'язана при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці, сумі кількості недійсних виборчих бюлетенів на виборчій дільниці та кількостей виборчих бюлетенів з голосами виборців, які підтримали територіальні виборчі списки організацій усіх партій. У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Підписи скріплюються печаткою комісії. Цей акт мають право підписати присутні кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі (ч.32 ст.250 ВК).

Частина тридцять три статті 250 Виборчого кодексу передбачає, що дільнична виборча комісія почергово опрацьовує виборчі бюлетені з голосами виборців, які підтримали територіальний виборчий список кожної організації партії, для встановлення кількості голосів, поданих на підтримку кожного кандидата у депутати, включеного до такого виборчого списку. З цією метою виборчі бюлетені з голосами виборців, які підтримали територіальний виборчий список кожної організації партії, розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків порядкові номери кандидатів відповідно до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від цієї організації партії, а також напис "Підтримали весь список".

Відповідно до частини тридцять четвертої статті 250 Виборчого кодексу дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, які підтримали кожного з кандидатів у депутати, включених до територіального виборчого списку відповідної організації партії, а також кількість голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від відповідної організації партії, не підтримуючи окремого кандидата з цього списку. Під час підрахунку голосів кожний член виборчої комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені.

У разі виникнення сумнівів у членів виборчої комісії щодо змісту волевиявлення виборця у виборчому бюлетені питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування. Перед голосуванням кожний член виборчої комісії має право особисто оглянути виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня та голосування підрахунок інших виборчих бюлетенів припиняється. Результати голосування фіксуються у протоколі засідання дільничної виборчої комісії.

Частина сорок перша статті 250 Виборчого кодексу визначає, що дільнична виборча комісія при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови зобов'язана перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, сумі кількості недійсних виборчих бюлетенів та виборчих бюлетенів, голоси в яких подані за кандидатів на виборчій дільниці в цьому виборчому окрузі. У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням установленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої розбіжності, який підписується членами дільничної виборчої комісії. Підписи засвідчуються печаткою комісії. Цей акт мають право також підписати присутні кандидати в депутати у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи та офіційні спостерігачі.

Після підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, виборчі бюлетені з голосами виборців, поданими за кожного кандидата, запаковуються окремо. На пакетах зазначаються прізвище та ініціали кандидата, назва виборів, позначення та/або номер округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії (ч.42 ст.250 ВК).

Статтею 251 Виборчого кодексу врегульовано вимоги до протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців.

Відповідно до частини першої статті 251 Виборчого кодексу дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці.

Форма протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за тридцять днів до дня чергових місцевих виборів.

Забороняється складання протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в іншому порядку, ніж визначено Центральною виборчою комісією відповідно до цього Кодексу.

Протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці може виготовлятися за допомогою технічних засобів. Порядок виготовлення та вимоги до протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці встановлюються Центральною виборчою комісією.

Відповідно до частини другої статті 251 Виборчого кодексу до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за територіальні виборчі списки кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) цифрами заносяться: 1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією; 2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничною виборчою комісією; 3) кількість виборців, включених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування); 4) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці; 10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 11) сумарна кількість голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки усіх організацій партій; 12) кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної організації партії; 13) кількість голосів виборців, які підтримали кожного кандидата, включеного до територіального виборчого списку від кожної організації партії; 14) кількість голосів виборців, які підтримали весь територіальний список від кожної організації партії, не підтримавши окремого кандидата у депутати з цього списку.

До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови цифрами заносяться: 1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією; 2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничною виборчою комісією; 3) кількість виборців, включених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування); 4) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці; 10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата.

Згідно з частиною третьою статті 251 Виборчого кодексу протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому, округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у чотирьох примірниках. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу.

Відповідно до частини четвертої статті 251 Виборчого кодексу у протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії. У разі незгоди із результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із позначкою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Непідписання або відмова від підписання протоколу окремих членів комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці напроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення.

Перший і другий примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці мають право також підписати кандидати, їх довірені особи, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі, присутні на засіданні дільничної виборчої комісії під час підрахунку голосів виборців.

Членам дільничної виборчої комісії, кандидатам, їх довіреним особам, уповноваженим особам організацій партій, офіційним спостерігачам, присутніми під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, на їхнє прохання невідкладно видаються копії зазначеного у цій статті протоколу з відповідних місцевих виборів, по відповідному виборчому округу, в тому числі з позначкою "Уточнений", засвідчені головою і секретарем дільничної виборчої комісії та скріплені печаткою комісії, з розрахунку не більш як по одній копії кожного протоколу для кожного члена комісії, кожної місцевої організації партії, яка висунула кандидатів у депутати в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, кожного кандидата. Копії протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці можуть виготовлятися за допомогою технічних засобів (ч.8 ст.251 ВК).

Частиною десятою статті 251 Виборчого кодексу передбачено, що пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також (за наявності) окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими комісією, після закінчення засідання комісії транспортуються до відповідної територіальної виборчої комісії у порядку, визначеному статтею 253 цього Кодексу.

Стаття 254 Виборчого кодексу передбачає порядок прийняття та розгляду виборчих документів дільничних виборчих комісій територіальною виборчою комісією.

Відповідно до частини першої статті 254 Виборчого кодексу з моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

Згідно з частиною другою статті 254 Виборчого кодексу засідання територіальної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії та/або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

Відповідно до частини третьої статті 254 Виборчого кодексу на засіданні територіальної виборчої комісії, зазначеному у частині першій цієї статті, голова територіальної виборчої комісії або визначений ним член комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною десятою статті 251 цього Кодексу. Час прийняття територіальною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

При прийнятті документів дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами (ч.4 ст.254 ВК).

Відповідно до частини п'ятої статті 254 Виборчого кодексу за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень:

1) врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці;

2) зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений";

3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до частини шостої статті 254 Виборчого кодексу рішення, передбачене частиною п'ятою цієї статті, приймається шляхом голосування членів територіальної виборчої комісії більшістю голосів від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

Згідно з частиною сьомою статті 254 Виборчого кодексу у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з позначкою "Уточнений" відповідно до пункту 2 частини п'ятої цієї статті (якщо зміст таких виправлень, помилок та неточностей неможливо з'ясувати та усунути без складання протоколу з позначкою "Уточнений" дільничною виборчою комісією), про що зазначається у протоколі засідання територіальної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання дільничною виборчою комісією подані до територіальної виборчої комісії примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, зазначені у частині десятій статті 251 цього Кодексу, зберігаються в територіальній виборчій комісії.

У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів та які не потребують складання протоколу з позначкою "Уточнений", територіальна виборча комісія приймає рішення, передбачене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті, із зазначенням виявлених виправлень, помилок та неточностей. Таке рішення додається до протоколу дільничної виборчої комісії.

Аналізуючи приписи частини п'ятої-сьомої статті 254 Виборчого кодексу суд зазначає, що певного строку для прийняття одного із зазначених трьох рішень територіальної виборчої комісії, яке вона зобов'язана прийняти на своєму безперервному засіданні, Виборчим кодексом не встановлено, проте аналіз даних норм свідчить на користь висновку про те, що таке рішення ТВК приймає за наявності двох умов:

- за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії;

- та за результатами розгляду скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці.

Як свідчать матеріали справи, досліджені судом, відповідачем в період часу з 25 по 27 жовтня 2020 року були прийняті постанови «Про прийняття протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців», відповідно до яких прийнято рішення: врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів виборців на всіх дільничних виборчих комісіях (33 дільниці) в межах чотирьох територіальних виборчих округів. При цьому по деяких дільницях комісією приймались постанови про зобов'язання ДВК виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений» на дільничних виборчих комісіях: 321334, 321742, 321337, 320752, 320760, 320751, 320753, 320744, 320745, 320743, 320757, 320758.

Отже, суд зазначає, що відповідачем реалізовано надані відповідно до частини п'ятої статті 254 Виборчого кодексу повноваження, а саме за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, в період з 25 по 27 жовтня прийнято рішення про врахування відомостей протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в межах чотирьох територіальних виборчих округів.

Як встановлено судом, після врахування міською ТВК відомостей протоколів ДВК про підрахунок голосів 05.11.2020 Обухівською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області у зв'язку з неможливістю усунення неточностей у протоколах дільничних виборчих комісій прийнято постанови №166, 167, 168, 169, 170 про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №321332, 321333, 321334, 321335, 321336 відповідно (том 1 а.с.162-166).

Підстави проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці визначені у частині дев'ятій статті 254 Виборчого кодексу, відповідно до якої за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

Змістовний правовий аналіз вказаної норми частини дев'ятої статті 254 Виборчого кодексу свідчить про те, що підстави для повторного підрахунку голосів виборців чітко визначені і ними можуть бути:

- заяви або скарги, підтверджені відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями;

- такі заяви, скарги та акти повинні підтверджувати порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці;

- порушення, в свою чергу, за своїм змістом повинні давати територіальній виборчій комісії підстави поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на дільниці.

Відповідно до абзацу першого частини десятої статті 254 ВК у разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 253 цього Кодексу, про порушення вимог цього Кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії - зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.

Таким чином, частина дев'ята статті 254 ВК визначає випадки, коли ТВК має право прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, а частина десята цієї статті передбачає випадки обов'язкового прийняття ТВК такого рішення.

Проте аналіз частини дев'ятої статті 254 у взаємозв'язку з частиною п'ятою цієї статті свідчить на користь висновку про те, що рішення про проведення територіальною виборчою комісією повторного підрахунку голосів виборців на дільниці не може бути прийнято у разі, якщо такою комісією вже прийнято рішення про врахування відомостей протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Натомість, як свідчать матеріали справи та не заперечується відповідачем, рішення про врахування відомостей протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців були прийняті відповідачем :

- по ДВК №321332 - 26 жовтня 2020року;

- по ДВК №321333 - 26 жовтня 2020року;

- по ДВК №321334 - 26 жовтня 2020року;

- по ДВК №321335 - 27 жовтня 2020року;

- по ДВК №321336 - 26 жовтня 2020року.

Суд акцентує увагу на положеннях абзацу другого частини десятої статті 254 Виборчого кодексу, відповідно до якої прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії не допускається.

Аналіз даної норми свідчить про те, що після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії не допускається прийняття територіальною виборчою комісією рішення про проведення повторного підрахунку голосів навіть у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії.

Отже, вказане підтверджує висновок суду про те, що у разі прийняття відповідачем виборчих документів від дільничної виборчої комісії та врахування відомостей протоколів ДВК про підрахунок голосів комісія після цього ні за яких обставин вже не має права повернутися до питання про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях.

При цьому суд зазначає, що відповідачем не пояснено суду і не надано доказів, звідки в приміщенні ТВК з'явились протоколи ДВК про підрахунок голосів з відомостями, що відрізнялись від відомостей протоколів ДВК про підрахунок голосів, які вже були враховані комісією.

Отже, надаючи оцінку меті, з якою відповідачем було прийнято рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №321332, 321333, 321334, 321335, 321336, в аспекті позовних вимог про фальсифікацію чи підробку виборчих документів, суд констатує, що з'ясувати питання про те, які протоколи ДВК були враховані комісією під час проведення такого повторного підрахунку з огляду на те, що в приміщенні комісії з'явились інші протоколи ДВК про підрахунок голосів з відомостями, що відрізнялись від відомостей вже врахованих відповідачем протоколів, суд позбавлений можливості.

Таким чином, суд не може виключати факт можливої підробки або незаконного виготовлення виборчої документації, використання або зберігання незаконно виготовленої чи підробленої виборчої документації, а так само включення до виборчої документації завідомо недостовірних відомостей, що передбачено диспозицією частини другої статті 158-3 Кримінального кодексу України.

Як вже встановлено судом, кандидатом у в депутати Обухівської міської ради ОСОБА_8 05.11.2020 до Обухівського відділу поліції ГУНП в Київській області було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення, за результатами розгляду якої 05.11.2020 Обухівським відділом поліції Головного управління Національної поліції в Київській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ознаками ст.158-3 ч. 1 КК України за фактом ймовірного підроблення членами Обухівської ТВК протоколів виборчих дільниць №321335 та №321332, а саме знижено кількість бюлетенів, визнаних недійсними та на таку ж кількість додано голосів кандидатам із партії «За майбутнє», що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 09.11.2020 за номером кримінального провадження 12020110230001534 (том 1 а.с.42).

Таким чином, відповідачем 05 листопада 2020 року у порушення вимог частин 5, 9, 10 статті 254 Виборчого кодексу необґрунтовано прийнято рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №321332, 321333, 321334, 321335, 321336, в той час як по даним протоколам ДВК відповідачем вже були прийняті рішення про врахування відомостей протоколів ДВК про підрахунок голосів.

Відповідно до частини тринадцятої статті 254 територіальна виборча комісія за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці може виготовлятися за допомогою технічних засобів.

Відповідно до п.6.7 Порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, порядок повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, затвердженого постановою ЦВК від 15 жовтня 2020 року №386 територіальна виборча комісія за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці за формою, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 24 вересня 2020 року № 296 (додатки 5 - 8).

Так, у додатку 6 до постанови Центральної виборчої комісії від 24 вересня 2020 року № 296 затверджено форму відповідного протоколу, який складає територіальна виборча комісія за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, зокрема, з виборів депутатів міської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше).

В той же час, дослідивши результати оформлення відповідачем відповідних протоколів про повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях, судом встановлено, що у період з 05.11.2020 по 06.11.2020 Обухівською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області на виконання постанов від 05.11.2020 №166-170 було проведено повторний перерахунок голосів виборців на виборчих дільницях Обухівської об'єднаної територіальної громади Обухівського району Київської області з місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, а саме на виборчих дільницях №№ 321332-321336 (усього 5 виборчих дільниць).

У результаті проведеного Обухівською міською ТВК повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №№ 321332-321336, Обухівською міською ТВК на бланках протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№ 321332-321336 складено відповідні протоколи ДВК про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№321332-321336 з виборів депутатів Обухівської міської ради у територіальному виборчому окрузі №3 з поміткою на бланках «Уточнений перерахунок», які підписані всіма присутніми на засіданні членами ТВК (том 1, а.с.167-201).

Отже, використані відповідачем бланки за формою і змістом не відповідають формі бланку, який затверджено у додатку 6 до постанови Центральної виборчої комісії від 24 вересня 2020 року № 296.

Щодо тверджень відповідача про розбіжності у цифрових даних між протоколами ДВК про підрахунок голосів, примірники яких були видані на прохання суб'єктів виборчого процесу після підрахунку голосів на виборах та які були долучені представником позивача-2 до матеріалів справи 14.11.2020 та протоколами ДВК про підрахунок голосів, врахованих відповідачем під час встановлення результатів виборів депутатів Обухівської міської ради, суд, з огляду на порушення, допущені під час проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях №№ 321332-321336, право проводити який відповідач не мав, не може надати оцінку таким розбіжностям, адже відомості, отримані відповідачем за результатами повторного підрахунку голосів виборців взагалі не могли бути враховані під час встановлення результатів виборів депутатів Обухівської міської ради.

Судом встановлено, що зміст протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців, примірники яких були видані на прохання суб'єктів виборчого процесу після підрахунку голосів на виборах, та протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців, примірники яких надані відповідачем у судовому засіданні, мають розбіжності у цифрових даних щодо кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці, кількості виборчих бюлетенів, визнаних недійсними, сумарної кількості голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки усіх місцевих організацій політичних партій.

За фактами встановлених судом під час розгляду даної справи порушень відповідачем вимог виборчого законодавства, Київським окружним адміністративним судом постановлено окрему ухвалу у даній справі, якою суд повідомив Центральну виборчу комісію про допущені Обухівською міською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області порушення вимог Виборчого кодексу та про необхідність вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що їм сприяли.

Щодо впливу розбіжностей у протоколах ДВК про підрахунок голосів виборців, наданих позивачем та відповідачем, на встановлені результати виборів депутатів, суд зазначає таке.

Відповідно до частини четвертої статті 194 Виборчого кодексу України повторні місцеві вибори призначаються територіальною виборчою комісією у разі визнання відповідних місцевих виборів такими, що не відбулися, в порядку, встановленому цим Кодексом.

Підстави для визнання місцевих виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів визначені у статті 280 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 280 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, якщо:

1) у виборчому бюлетені в день голосування не залишилося жодного виборчого списку організації партії в єдиному багатомандатному виборчому окрузі;

2) за результатами виборів неможливо сформувати 2/3 складу Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради;

3) виборчий процес місцевих виборів був зупинений в зв'язку з введенням в Україні чи в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану.

Даний перелік підстав для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про визнання виборів депутатів міської ради (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

На думку суду на даному етапі виборчого процесу наведені позивачем підстави позову щодо розбіжностей у цифрових даних щодо кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці, кількості виборчих бюлетенів, визнаних недійсними, сумарної кількості голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки усіх місцевих організацій політичних партій у протоколах ДВК про підрахунок голосів виборців, примірники яких були видані на прохання суб'єктів виборчого процесу після підрахунку голосів на виборах, та протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців, примірники яких надані відповідачем у судовому засіданні, які були враховані під час встановлення результатів виборів, не є підставами для визнання такими, що не відбулись виборів депутатів Обухівської міської ради та визнання протиправною та скасування постанови Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області №174 від 08 листопада 2020 року "Про обрання депутатів Обухівської міської ради".

За відсутності юридичних підстав для визнання такими, що не відбулись виборів депутатів Обухівської міської ради та визнання протиправною та скасування постанови Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області №174 від 08 листопада 2020 року "Про обрання депутатів Обухівської міської ради", суд вважає позовні вимоги в цій частині такими, що задоволенню не підлягають.

Враховуючи, що позовні вимоги про зобов'язання Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області призначити повторні місцеві вибори депутатів Обухівської міської ради Обухівського району Київської області є похідними від позовних вимог про визнання такими, що не відбулись виборів депутатів Обухівської міської ради та визнання протиправною та скасування постанови Обухівської міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області №174 від 08 листопада 2020 року "Про обрання депутатів Обухівської міської ради", суд відмовляє у позові у повному обсязі.

Під час звернення до суду позивачами не був сплачений судовий збір відповідно до частини дев'ятої статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Суд зазначає, що у позовній заяві позивачами заявлено дві вимоги немайнового характеру, враховуючи, що вимоги про визнання протиправною та скасування постанови №174 від 08.11.2020 та зобов'язання відповідача призначити повторні місцеві вибори є однією вимогою немайнового характеру.

Враховуючи відмову у позові, стягненню з кожного з позивачів в дохід державного бюджету підлягає судовий збір за подання до суду двох позовних вимог немайнового характеру.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною другою цієї статті передбачено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру дорівнює 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2020 рік" з 1 січня 2020 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб 2102 гривні.

Таким чином, сума судового збору, яка підлягає стягненню з кожного з позивачів в дохід державного бюджету, складає 1681,60 грн. (2102,00 грн. х 0,4 х 2).

15.11.2020 об 11:35 год. суд вийшов до нарадчої кімнати для ухвалення рішення у справі. Повний текст рішення суду виготовлено та підписано 15.11.2020 о 18 год. 00 хв.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна грн. 60 коп.).

3. Стягнути з ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна грн. 60 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня проголошення рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Кушнова А.О.