номер провадження справи 9/62/20
02.11.2020 Справа № 908/982/20
м. Запоріжжя
За позовом: Комунального підприємства “Тепловодоканал” Енергодарської міської ради, код ЄДРПОУ 42346158 (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 1, а/с 3)
до відповідача Фізичної особи-підприємця Дубкова Артема Володимировича, РНОКПП НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 )
про стягнення суми 704763,46 грн.
Суддя Боєва О.С.
при секретарі судового засідання Бичківській О.О.
За участю представників:
від позивача: Сущенко П.Г., довіреність б/н, від 03.02.2020;
від відповідача: не з'явився
До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Комунального підприємства “Тепловодоканал” Енергодарської міської ради про стягнення з відповідача: Фізичної особи-підприємця Дубкова Артема Володимировича заборгованості за безоблікове користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в розмірі 704763,46 грн.
Ухвалою суду від 06.05.2020 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/982/20, присвоєний номер провадження 9/62/20, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 02.06.2020. В ухвалі суду від 02.06.2020 зазначено, що строк судового розгляду справи вважається продовженим на строк дії карантину, підготовче засідання відкладено на 14.07.2020. Ухвалою суду від 14.07.2020 підготовче засідання відкладено на 02.09.2020. Ухвалою суду від 02.09.2020 строк підготовчого провадження продовжено на тридцять днів, підготовче засідання відкладено на 29.09.2020. Ухвалою суду від 29.09.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 22.10.2020. Ухвалою суду від 22.10.2020 розгляд справи відкладено на 02.11.2020.
У судовому засіданні 02.11.2020 справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позивач підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві, які мотивовані, зокрема, наступним. На підставі рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 11.04.2019 № 96 комунальне підприємство “Тепловодоканал” Енергодарської міської ради визначено виконавцем комунальної послуги, зокрема з надання послуги з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових мереж), з централізованого постачання гарячої води, з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем). Тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових мереж), з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем). Відповідач не повернув підписані примірники договорів про надання комунальних послуг, направлені йому позивачем для підписання. 30.09.2019 представниками позивача було зафіксовано самовільне користування споживачем - ПП Дубковим А.В. системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення на об'єкті - магазин в приміщенні № 32 в будинку № 41 по вул. Молодіжній в м.Енергодар, що зафіксовано в акті обстеження водопровідних мереж № 007/19 від 30.09.2019. У зв'язку із цим позивачем на підставі п.п. 3.3., 3.4 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, було здійснено розрахунок за безоблікове користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення. На адресу відповідача направлено претензію № 269 від 04.02.2020 із розрахунком спричинених збитків та рахунками на оплату: послуг з централізованого водопостачання холодної води на суму 97184,09 грн., централізованого постачання гарячої води на суму 301920,95 грн., послуг з централізованого водовідведення на суму 395658,42 грн., всього на загальну суму по об'єкту - в розмірі 704763,46 грн. Позов заявлено на підставі ст.ст. 11, 525, 526, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст. 174, 193 Господарського кодексу України, Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190.
Відповідач надав відзив на позовну заяву в якому, зокрема, зазначив про незаконність тарифів, затверджених рішеннями виконавчого комітету Енергодарської міської ради № 97 та № 98 від 11.04.2019, якими керується позивач у своїй діяльності та у розрахунку заявлено до стягнення заборгованості. Відповідач не ухилявся від укладення відповідних договорів та оплати за ними, а намагався привести форму і зміст договору у відповідність до діючого законодавства. Відповідач звертався до позивача з листами № 2709/01, № 27/09/02, № 27/09/03 від 26.09.2019 в яких зазначав про готовність до укладення відповідних договорів та просив надати документи щодо розрахунку тарифів, однак позивач запитуваної інформації не надав. Відповідач зазначив, що приміщення за адресою: м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд. 41, прим. 32 дійсно йому належить на праві спільної сумісної власності та використовується виключно для надання приміщення в оренду іншим суб'єктам підприємницької діяльності. У період часу, за який позивач здійснив розрахунок, приміщення не використовувалось, було зачинено та жодні комунальні послуги не отримувались. Акти № 007/19 від 30.09.2019, № 1903 від 30.03.2019 складені представниками позивача в односторонньому порядку, без залучення свідків, без фото- та відеофіксації тощо, тому не відповідають вимогам ст.ст. 76-78 ГПК України. Згідно технічного паспорту № 328 від 25.01.2005, розробленого КП “Енергодарське БТІ” ЕМР на об'єкті нерухомості відповідача за адресою: вул. Молодіжна, 41, прим. 32, із сантехнічних приладів встановлено один унітаз та один рукомийник, змонтовано лічильник холодної та гарячої води, які були опломбовані КП «ПКВ» ЕМР, яке на той час надавало дані комунальні послуги. Користування комунальними послугами через зазначені сантехнічні прилади у кількості двох одиниць в період вісім календарних місяців на суму 704763,46 грн. є завищеною. На підставі викладеного, відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. У відзиві відповідачем також заявлено про винесення судом окремої ухвали відповідно до ч. 11 ст. 246 ГПК України стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення з боку позивача, передбаченого ст. 366 КК України з одночасним надсиланням прокурору або органу досудового розслідування. Крім того, відповідач вказав на необхідність відшкодування йому на підставі п. 2 ч. 4 ст. 129 ГПК України витрат на пальне для транспортного засобу з метою прибуття з міста Енергодар для участі у судових засіданнях у справі, орієнтовний розрахунок яких становить 2500,00 грн. та покласти на позивача всі підтверджені судові витрати, пов'язані з розглядом справи.
В судове засідання 02.11.2020 відповідач не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.
Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цієї статтею.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку про розгляд справи за відсутністю відповідача.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд
Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 14.12.2018 №348-л Комунальному підприємству “Тепловодоканал” Енергодарської міської ради (позивач у справі) видано ліцензію на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення на необмежений строк.
Рішенням Виконавчого комітету Енергодарської міської ради № 96 від 11.04.2019 Комунальне підприємство “Тепловодоканал” Енергодарської міської ради визначено виконавцем житлово-комунальних послуг: з централізованого опалення; з централізованого постачання гарячої води; з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових мереж); з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
Рішеннями Виконавчого комітету Енергодарської міської ради № 97 та № 98 від 11.04.2019 встановлено тарифи для КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на централізоване постачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових мереж); на послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, з 30.04.2019 згідно з додатками до цих рішень.
Позивачем на адресу Фізичної особи - підприємця Дубкова Артема Володимировича (відповідач у справі) направлено лист за вих. № 433 від 19.04.2019 з пропозицією надати документи для укладення договорів для надання з 30.04.2029 житлово-комунальних послуг.
ФОП Дубков А.В. 05.09.2019 було надано до КП «Тепловодоканал» ЕМР заяву на укладення договорів на послуги опалення, гарячого та холодного водопостачання та водовідведення на об'єкт споживача: магазин, за адресою: вул. Молодіжна, буд. 41, к.32, загальною площею 74,2 кв.м.
Позивачем були надані відповідачу для підписання відповідні проекти договорів на надання житлово-комунальних послуг, підписані зі свого боку.
Відповідач згідно з листами від 27.09.2019 (а.с. 16-18) зазначив, що не заперечує проти укладення договорів, які були надані нарочно 20.09.2019 представником КП «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради, але просив позивача надати завірені документи на підтвердження повноважень особи, яка підписала договори та підтвердження права надання послуг.
30.09.2019 представниками Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради складено Акт обстеження водопровідних мереж за №007/19 (а.с.28), з якого слідує, що у присутності представника споживача (особисті дані представником не надано) за адресою об'єкта споживача ФОП Дубкова А.В.: АДРЕСА_2 , магазин, встановлено факти порушень Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, а саме: самовільне користування споживачем системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення. До акту додається Схеми приєднання до мережі господарчо-питного водопроводу, до мережі господарчо-побутової каналізації та до мережі теплопостачання КП «ТВК» ЕМР, Акт обстеження № 1903 від 30.09.2019.
В акті обстеження № 007/19 зафіксовано перелік працюючих трубопроводів, приєднаних до мережі на момент перевірки розрахункової точки, а саме: дві, діаметр труби вводу ХВП Ду 15 мм, ГВП Ду 15. Початок безоблікового користування - 30.04.2019. В акті вказано, що усунути порушення неможливо (знаходиться у житловому будинку); мережі водопостачання та водовідведення залишились підключеними без обліку.
Позивачем подано до Енергодарського ВП ГУНП в Запорізькій області заяву №1433 від 21.10.2019 про вчинення кримінального правопорушення (а.с.19), в якій зазначено, що фізична особа - підприємець Дубков А.В., в період з 30.04.2019, здійснюючи господарську діяльність на об'єктах м. Енергодара за адресами: вул. Придніпровська, 96 та вул. Молодіжна, 41/32, діючи всупереч Закону України “Про житлово-комунальні послуги” щодо обов'язковості укладання з виконавцем комунальних послуг відповідних договорів про надання комунальних послуг, вчинив викрадення питної води шляхом самовільного користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення м. Енергодар, які закріплені за КП “ТВК” ЕМР на праві господарського відання, чим спричинив значну шкоду на загальну суму 530181,14 грн.
04.02.2020 позивач направив на адресу відповідача претензію від 04.02.2020 №269 про оплату за самовільне користування системами централізованого водопостачання та водовідведення з доданими до неї розрахунком за самовільне користування та рахунками за травень - грудень 2019 (а.с.21-25). Вказана претензія з додатками була направлена з описом вкладення (а.с. 26) та вручена одержувачу 13.02.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.27).
Відповіді на вказану претензію відповідач не надав, оплату за самовільне користування системами централізованого водопостачання та водовідведення на підставі виставлених рахунків не здійснив. У зв'язку із цим, позивач звернувся до господарського суду з позовом, за яким відкрито провадження у даній справі, та просить стягнути з відповідача заборгованість за безоблікове користування системами комунального водопостачання та водовідведення в розмірі 704763,46 грн. за період з травня по грудень 2019.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, заслухавши представника позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між виконавцями, управителями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон).
Відповідно до ч. 3 ст. 2 зазначеного Закону його норми застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
За змістом статті 6 Закону учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні), управитель, виконавці комунальних послуг.
Згідно зі ст. 12 Закону надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору (частина перша статті 9 Закону).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» централізоване питне водопостачання - господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води.
Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 №30 затверджено Правила технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України (зі змінами та доповненнями) (далі по тексту - Правила № 30).
Згідно п. 10.4.5. Правил № 30 у разі виявлення самовільного приєднання споживача до системи водопостачання, а також самовільних робіт на водопровідному вводі складається відповідний акт. При цьому плата за воду стягується згідно з вимогами Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України.
Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 27.06.2008 № 190 затверджено Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (далі - Правила № 190), якими визначено порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України для виробників послуг централізованого постачання та осіб, що приєднані до системи централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України, та з якими виробником укладено договір на отримання питної води та скидання стічних вод.
Ці Правила є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод (п.1.1).
Відповідно до п. 2.1 Правил № 190 договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до законів України «Про питну воду та питне водопостачання» та «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно з п. 3.3 Правил № 190 у разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу.
Відповідно до ст. 10 цього Закону України “Про житлово-комунальні послуги” ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Як встановлено судом вище, рішеннями виконавчого комітету Енергодарської міської ради № 97 та 98 від 11.04.2019 Комунальному підприємству “Тепловодоканал” Енергодарської міської ради було встановлено тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізоване водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) та послугу з централізованого постачання гарячої води.
Суд зазначає, що постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.01.2020 скасовано рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.08.2019 у справі № 280/1946/19, яким було визнано протиправними та скасовано рішення Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області від 11.04.2019 № 97 та № 98 “Про встановлення тарифів для комунального підприємства “Тепловодоканал” Енергодарської міської ради, та відмовлено у задоволенні позову. Судом апеляційної інстанції не встановлено грубих порушень при прийнятті Виконавчим комітетом оскаржуваних рішень.
Згідно з ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Зважаючи на фактичну відсутність договірних відносин з позивачем, суд дійшов висновку про наявність факту самовільного користування відповідачем системи централізованого комунального водопостачання та водовідведення, що підтверджується відповідним Актом обстеження водопровідних мереж № 007/19 від 30.09.2019, складеним представниками позивача на об'єкті споживача за адресою: м. Енергодар, вул. Молодіжна, буд. 41, кв.32 (магазин).
Як зазначалося вище, в пункті 10.4.5. Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затверджених Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 №30, встановлено, що у разі виявлення самовільного приєднання споживача до системи водопостачання складається відповідний акт. При цьому плата за воду стягується згідно з вимогами Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України.
Таким чином, законом не встановлено обов'язкових вимог щодо складення двостороннього акту та підписання його споживачем, залучення свідків, а також здійснення фото- та відеофіксації.
На підставі вищевказаного акту позивачем на підставі п. 3.3 Правил № 190 здійснено розрахунок за безоблікове користування ФОП Дубковим А.В. системами централізованого водопостачання та водовідведення, з урахуванням витрат води за пропускною спроможністю труби та діючих тарифів, за період травень - грудень 2019 на загальну суму 704763,46 грн.
Водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними ( п. 3.2 Правил № 190).
Відповідно до пункту 4.3 цих Правил забороняється будь-яке самовільне приєднання об'єктів водоспоживання до діючих систем централізованого водопостачання та водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньобудинкових мереж або до мереж споживачів).
З огляду на викладене, законодавцем визначено в якості відповідальності за самовільне підключення до систем водопостачання, здійснення нарахування витрат води за формулою. При цьому, для здійснення нарахування має бути сам факт самовільного користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення, без обов'язкового встановлення факту безоблікового користування водою. Тобто, нарахування здійснюється навіть у випадку, якщо порушник фактично не користувався водою у період за який здійснено нарахування.
Вищенаведеним спростовуються викладені у відзиві заперечення відповідача про те, що у період часу, за який позивач здійснив розрахунок, приміщення не використовувалось та було зачинено, комунальні послуги не отримувались.
Щодо періоду за який позивачем здійснено розрахунок, суд зазначає про наступне.
Згідно з п. 3.4 Правил № 190 розрахунковий період при безобліковому водокористуванні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць.
Матеріали справи свідчать, що в Акті обстеження водопровідних мереж № 007/19 від 30.09.2019 початком безоблікового користування визначено 30.04.2019.
Проте доказів на підтвердження початку безоблікового водокористування відповідачем саме з 30.04.2019 позивачем суду не надано, тому враховуючи неможливість достовірно встановити дату початку такого користування відповідачем, суд дійшов до висновку, що в даному випадку належить до застосування визначення розрахункового періоду відповідно до п. 3.4 Правил № 190 - один місяць.
На підставі викладеного, судом задовольняються позовні вимоги про стягнення з відповідача нарахованої плати за один місяць - вересень 2019, в якому було належним чином зафіксоване самовільне користування відповідачем системами комунального водопостачання та водовідведення (акт складений 30.09.2019), яка становить загальну суму 88441,64 грн. з урахуванням ПДВ.
Таким чином позов задовольняється судом частково.
Щодо клопотання відповідача, викладеного у відзиві на позовну заяву, про винесення окремої ухвали на підставі ч. 11 ст. 246 ГПК України, суд зазначає про наступне.
Відповідач на обґрунтування зазначеного клопотання посилається на те, що позивачем вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ст. 366 КК України “Службове підроблення”, а саме: відповідач не підписував заяву від 05.09.2019 на укладання договорів на житлово-комунальні послуги з постачання опалення, гарячої води, холодної води та водовідведення. Крім того, на вказаній заяві відсутня печатка відповідача, яку він використовує у своїй підприємницькій діяльності.
Відповідно до ч.ч. 1, 11 ст. 246 ГПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, який повинен надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк. За відповідним клопотанням прокурора або органу досудового розслідування вказаний строк може бути продовжено.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Справи, що відносяться до юрисдикції господарських судів, визначені у статті 20 ГПК України.
Статтею 2 Кримінально-процесуального кодексу України визначено, що завданням кримінального судочинства є охорона прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, які беруть в ньому участь, а також швидке і повне розкриття злочинів, викриття винних та забезпечення правильного застосування закону з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин, був притягнутий до відповідальності і жоден невинний не був покараний.
Отже, господарський суд не наділений повноваженнями щодо надання діям позивача кримінально-правової оцінки.
Обов'язок відповідача з доведення факту підробки заяви від 05.09.2019 є способом реалізації основоположних засад господарського судочинства - змагальності сторін, доведеності та переконливості їх доводів та доказів перед судом.
На підставі викладеного, судом відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про винесення окремої ухвали відповідно до ч. 11 ст. 246 ГПК України.
Відповідно до положень статті 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи підприємця Дубкова Артема Володимировича, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) на користь Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради, код ЄДРПОУ 42346158 (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 1, прим. 8) суму 88441 (вісімдесят вісім тисяч чотириста сорок одна) грн. 64 коп. заборгованості.
У задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Стягнути з Фізичної особи підприємця Дубкова Артема Володимировича, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) на користь Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради, код ЄДРПОУ 42346158 (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 1, прим. 8) суму 1326 (одна тисяча триста двадцять шість) грн. 62 коп. витрат зі сплати судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 13.11.2020.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено впродовж двадцяти днів з дня складання повного судового рішення у порядку, встановленому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.С. Боєва