Постанова від 03.11.2020 по справі 500/423/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2020 рокуЛьвівСправа № 500/423/20 пров. № А/857/11224/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Гінди О.М.,

суддів: Ніколіна В.В., Пліша М.А.,

за участю секретаря судових засідань - Михальської М. Р.,

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2020 року (головуючий суддя: Мартиць О.І., місце ухвалення - м. Тернопіль, дата складення повного тексту рішення - 17.08.2020) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Чортківської міської ради Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення, -

встановив:

ОСОБА_1 07.02.2020, звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення № 14 виконавчого комітету Чортківської міської ради Тернопільської області від 29.01.2020 про усунення перешкод у користуванні землями житлової та громадської забудови комунальної власності по АДРЕСА_1 , площею 0,0142 га шляхом демонтажу самовільно встановленої огорожі.

Обґрунтовує позов тим, що оспорюване рішення суперечить чинному законодавству, оскільки ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище ОСОБА_2 ), є власником земельної ділянки з кадастровим номером 6125510100:01:003:0656 площею 0,0339 га в АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягом з державного реєстру про реєстрацію права власності № 128848222 від 25.06.2018 та власником житлового будинку в АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягом з державного реєстру про реєстрацію право власності № 183535930 від 04.10.2019.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2020 року в задоволенні позову відмовлено.

Із цим рішенням суду першої інстанції не погодилася позивачка та оскаржила в апеляційному порядку. Вважає його необґрунтованим, таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить скасувати рішення та ухвалити нове про задоволення позову.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт покликається на аналогічні підстави викладені в позовній заяві.

Відповідач, 16.10.2020 подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Позивачка, 26.10.2020 подала заяву, в якій просила справу слухати у її відсутності, апеляційну скаргу просила задовольнити в повному обсязі.

Відповідач 03.11.2020 подав до суду письмове клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв'язку з зайнятістю його представника в іншому судовому засіданні.

Суд апеляційної інстанції відмовив у задоволенні цього клопотання, так як зазначені представником відповідача причини неявки визнано судом не поважними.

Оскільки, участь представника відповідача в судовому засіданні обов'язковою не визнавалась, відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України його неявка не перешкоджає апеляційному розгляду справи.

Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про його дату, час та місце.

У відповідності до ч. 4 ст. 229 і ч. 2 ст. 313 КАС України неявка сторін належним чином повідомлених про дату, час, місце розгляду справи не перешкоджає апеляційному розгляду справи і такий проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких мотивів.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно копії рішення виконавчого комітету Чортківської міської ради від 17.08.2011 № 589 «Про перенесення ГРП, відновлення газопроводу середнього тиску та реконструкцію міської огорожі по АДРЕСА_1 » вирішено:

1. Надати дозвіл ОСОБА_3 , за попереднього погодження із Чортківським УЕГГ, за власні кошти, перенести ГРП по вул. Степана Бандери м. Чортків на територію котельні по вул. Коновальця м. Чортків (роботи розпочати після завершення приватизації бажаної земельної ділянки).

2. Надати дозвіл ОСОБА_3 за попереднього погодження із Чортківським УЕГГ, за власні кошти, відновити аварійний газопровід середнього тиску, який проходить по земельній ділянці, яку бажає отримати ОСОБА_3 (роботи розпочати після завершення приватизації бажаної земельної ділянки).

3. Надати дозвіл ОСОБА_3 , за власні кошти, на відновлення міської огорожі по АДРЕСА_1 довжиною 26 метрів, яка проходить вздовж тротуару та повертає в сторону будинку АДРЕСА_2 , враховуючи її аварійний стан, який загрожує життю та здоров'ю людей (роботи розпочати після завершення приватизації бажаної земельної ділянки).

4. Надати дозвіл ОСОБА_3 на встановлення пожежного проїзду із АДРЕСА_1 , у відновленій огорожі, шириною не менше 3 метрів, який використовувати за цільовим призначенням.

5. Земельну ділянку довжиною 20 м. та шириною 6,5 м., площею 130 кв. м., яка прилягає до міської огорожі, надати ОСОБА_3 у користування для заїзду автомобільного транспорту.

6. Зобов'язати ОСОБА_3 після відновлення аварійної міської огорожі проводити її обслуговування та використання за призначенням.

7. Зобов'язати ОСОБА_3 утримувати в чистоті та обслуговувати територію, прилеглу до відновленої нею міської огорожі зі сторони земельної ділянки, яку вона бажає отримати у приватну власність.

8. Копію рішення направити в Чортківський ККП та заявнику.

Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 після реєстрації 29.09.2020 шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_4 .

Чортківська міська рада, 05.08.2020 звернулася до Головного управління Дсржгеокадастру у Тернопільській області з метою здійснення державного контролю за дотримання вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки, як об'єкта перевірки.

Під час проведення перевірки 22.08.2019, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Семенюком Юрієм Федорович встановлено, що ОСОБА_1 самовільно зайняла земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови комунальної власності територіальної громади міста Чорткова, площею 0,0142 га для розширення присадибної ділянки по АДРЕСА_1 , чим порушила вимоги статей 125-126 Земельного кодексу України.

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом земельної ділянки від 22.08.2019 № 780/ДК/0799/АП/09/01/-19 та акт обстеження земельної ділянки від 22.08.2019 № 780ДК/0155/АО/10/01/-19.

Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області 22.08.2019, ОСОБА_1 видано припис за № 780/ДК/0416/Пр/03/01/-19 щодо усунення порушення вимог земельного законодавства шляхом виготовлення документів, що посвідчують права власності на земельну ділянку, а також права постійного користування чи права оренди земельної ділянки та державної реєстрації цих прав або звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки і здійснено розрахунок розміру шкоди.

Головним управлінням Дсржгеокадастру у Тернопільській області 16.10.2019 та 27.11.2019 проведено перевірки щодо виконання припису та встановлено, що відповідач вимог припису не виконала, а порушення земельного законодавства залишилось не усуненим.

Згідно листа від 28.11.2019 № 10-19-0.184-570/90-19 Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області просило Чортківську місцеву прокуратуру та Чортківську міську раду вжити відповідних заходів реагування. Про їх результати повідомити Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області.

Рішенням № 14 виконавчого комітету Чортківської міської ради Тернопільської області від 29.01.2020 вирішено:

1. Усунути перешкоди у користуванні землями житлової та громадської забудови комунальної власності по АДРЕСА_1 площею 0,0142 га шляхом демонтажу самовільно встановленої огорожі.

2. Зобов'язати громадянку ОСОБА_1 , що проживає за адресою АДРЕСА_3 , самостійно демонтувати самовільно встановлену огорожу на земельній ділянці за адресою АДРЕСА_1 у термін до 15 лютого 2020 року.

3. У разі не виконання пункту 2 рішення доручити начальнику Чортківського комбінату комунальних підприємств Царику В.Я. спільно з Муніципальною вартою Чортківської міської ради забезпечити демонтаж самовільно встановленої огорожі з подальшою передачею демонтованого майна власнику, лише після повного відшкодування витрат, понесених у зв'язку з демонтажем та зберіганням огорожі.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Чортківської міської ради Тернопільської області від 29 січня 2020 року № 14 «Про усунення перешкод у користуванні землями житлової та громадської забудови комунальної власності по вул. Бандери Степана, 54Е в місті Чорткові Тернопільської області, площею 0,0142 га, шляхом демонтажу самовільно встановленої огорожі».

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР), органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями, зокрема у сфері регулювання земельних відносин. Для їх реалізації, органи місцевого самоврядування наділені правом приймати управлінські рішення.

Згідно пп. 7 п. «а» ст. 30 Закону № 280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-VI (далі Закон № 2807-VI) благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Статтею 5 № 2807-VI встановлено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 10 Закону № 2807-VI, до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.

Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни. (ст. 12 Закон № 2807-VI).

До об'єктів благоустрою населених пунктів віднесено: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору (ч. 1 ст. 13 Закон № 2807-VI).

Об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством (ст. 14 Закон № 2807-VI).

Згідно до пп. 1 п. 1 ст. 16 Закону № 2807-VI, на об'єктах благоустрою забороняється, зокрема, виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом.

Частинами 1, 4 ст. 20 Закон № 2807-VI передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Відповідно ч. 1 ст. 34 Закону № 2807-IV, правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Рішенням Чортківської міської ради від 24.01.2011 № 13 затверджено Правила благоустрою м. Чорткова (далі - Правила благоустрою).

Розділом 19 «ПОРЯДОК ОДЕРЖАННЯ ДОЗВОЛУ НА ПРОВЕДЕННЯ ЗЕМЛЯНИХ ТА РЕМОНТНО-БУДІВЕЛЬНИХ РОБІТ» Правил благоустрою, передбачено, що реєстрацію та надання дозволів на проведення земляних та ремонтно-будівельних робіт проводить виконавчий комітет міської ради.

Для одержання дозволу на проведення земляних та ремонтно-будівельних робіт, заявник подає такі документи: - заяву у встановленій формі, завірену печаткою (у разі її наявності); - погодження (повідомлення) встановленого взірця з власниками (балансоутримувачами) підземних і надземних комунікацій, мереж та уповноваженими на це органами місцевого самоврядування; - календарний графік проведення робіт із зазначенням початку та кінця проведення таких робіт (поетапного виконання); - схематичний план виконання робіт або траси прокладання чи ремонту комунікацій з прив'язкою відносно прилеглих вулиць; - копія наказу або іншого розпорядчого документу про призначення відповідальної особи за проведення робіт; - гарантійний лист на відновлення шляхового покриття та елементів благоустрою в обумовлені терміни. У випадку виконання відновлювальних робіт підрядною організацією, в гарантійному листі вказується номер і дата укладеного договору з відновлення асфальтобетонного покриття або елементів благоустрою.

Дозвіл видається протягом трьох днів після подання заявки та необхідних документів.

Виконання робіт без одержання дозволу або його своєчасної перереєстрації (продовження) вважається самовільним і тягне за собою юридичну відповідальність згідно чинного законодавства України.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно Акта обстеження земельної ділянки № 3 18.07.2019 (а. с. 60), Чортківською міською радою встановлено факт самовільного зайняття ОСОБА_1 земельної ділянки орієнтовною площею 0,0142 га по АДРЕСА_1 та встановлення металевих стовпців (огорожі та бетонної основи під огорожу).

В подальшому, Чортківська міська рада, звернулася до Головного управління Дсржгеокадастру у Тернопільській області з метою здійснення державного контролю за дотримання вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки, як об'єкта перевірки (а. с. 65).

Під час проведення перевірки 22.08.2019, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Семенюком Юрієм Федорович встановлено, що ОСОБА_1 самовільно зайняла земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови комунальної власності територіальної громади міста Чорткова, площею 0,0142 га. для розширення присадибної ділянки по АДРЕСА_1 , чим порушила вимоги статей 125-126 Земельного кодексу України.

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом земельної ділянки від 22.08.2019 № 780/ДК/0799/АП/09/01/-19 та акт обстеження земельної ділянки від 22.08.2019 № 780ДК/0155/АО/10/01/-19 (а. с. 66-67).

Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області 22.08.2019 щодо ОСОБА_1 винесено припис за № 780/ДК/0416/Пр/03/01/-19 щодо усунення порушення вимог земельного законодавства шляхом виготовлення документів, що посвідчують права власності на земельну ділянку, а також права постійного користування чи права оренди земельної ділянки та державної реєстрації цих прав або звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки і здійснено розрахунок розміру шкоди (а. с. 70-71).

Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області 16.10.2019 проведено перевірку щодо виконання припису № 780/ДК/0416/Пр/03/01/-19 від 22.08.2019 та встановлено, що позивачка вимог припису не виконала, а порушення земельного законодавства залишилось не усуненим (а. с. 74-76).

Цією ж датою щодо ОСОБА_1 винесено припис за № 933/ДК/0506/Пр/03/01/-19 щодо усунення порушення вимог земельного законодавства шляхом виготовлення документів, що посвідчують права власності на земельну ділянку, а також права постійного користування чи права оренди земельної ділянки та державної реєстрації цих прав або звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки і здійснено розрахунок розміру шкоди (а. с. 77-78).

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом земельної ділянки від 27.11.2019 № 1146/ДК/1177/АП/09/01/-19 встановлено, що позивачкою не виконано вимоги припису від 16.10.2019 за № 933/ДК/0506/Пр/03/01/-19 (а. с. 79-80).

Таким чином, судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачкою не виконано приписи від 22.08.2019 за № 780/ДК/0416/Пр/03/01/-19 та від 16.10.2019 за № 933/ДК/0506/Пр/03/01/-19, які, у відповідності до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджене Постановою КМУ від 14.01.2015 № 15, є обов'язковим для виконання особами щодо яких такі приписи винесені.

Крім цього, доказів того, що ці приписи скасовані або є нечинними, у матеріалах справи відсутні, що у свою чергу, підтверджує правомірність оскаржуваного рішення.

Також, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні будь які правовстановлюючі документи, які підтверджують, право власності позивачки на земельну ділянку по АДРЕСА_1 , саме площею 0,0142 га.

За встановлених судом апеляційної інстанції обставин в контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Чортківської міської ради Тернопільської області від 29 січня 2020 року № 14 «Про усунення перешкод у користуванні землями житлової та громадської забудови комунальної власності по АДРЕСА_1 , площею 0,0142 га, шляхом демонтажу самовільно встановленої огорожі», оскільки таке прийнято суб'єктом владних повноважень на підставі та в межах повноважень, у відповідності до норм чинного законодавства.

Згідно приписів ст. 139 КАС України підстав для стягнення судових витрат не має.

Таким чином, апеляційна скарга ОСОБА_1 не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.

Керуючись ст. ст. 313, 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2020 року у справі № 500/423/20 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. М. Гінда

судді В. В. Ніколін

М. А. Пліш

Повне судове рішення складено 13.11.2020.