Єдиний унікальний номер 725/5026/20
Номер провадження 3/725/3800/20
05.11.2020 Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Стоцька Л. А.,розглянувши справу про порушення митних правил, яка надійшла від Буковинської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 481 ч. 6 МК України громадянина Ірландії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого: АДРЕСА_1 , -
Із протоколу про порушення митних правил запровадженої у відношенні громадянина Ірландії ОСОБА_1 , вбачається, що 15.10.2020 року на територію міжнародного п/п «Порубне-Сірет», Буковинської митниці Держмитслужби заїхав легковий автомобіль марки «BMW 520», країна реєстрації Ірландія, р/н НОМЕР_1 під керуванням гр. Ірландії ОСОБА_1 . В даному транспортному засобі також слідував один пасажир. Вказані громадяни слідували з України до Румунії в приватних справах та обрали проходження митного контролю по «зеленому коридору».
Під час здійснення митних формальностей, згідно інформації, яка міститься в програмно інформаційному комплексі «Облік транспортних засобів в пунктах пропуску для автомобільного сполучення» ЕАІС ДМСУ було встановлено, що 10.09.2019 року громадянин Ірландії ОСОБА_1 ввіз на митну територію України, в режимі тимчасового ввезення, через митний пост «Вадул-Сірет» пункт пропуску «Порубне-Сірет» Чернівецької митниці ДФС автомобіль марки «BMW 520», р/ НОМЕР_2 , з VIN кодом № НОМЕР_3 , в термін до 1 року, тобто до 10.09.2020 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 380 Митного кодексу України тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.
Однак, станом на 15.10.2020 року транспортний засіб «BMW 520», р/ НОМЕР_2 , з VIN кодом № НОМЕР_3 , за межі території України вивезеним не значиться та продовжує перебувати на території України з перевищенням строку тимчасового ввезення.
Таким чином, на думку митного органу, громадянин Ірландії ОСОБА_1 перевищив встановлений відповідно до ст. 380 МК України строк перебування автомобіля марки «BMW 520», р/ НОМЕР_2 , з VIN кодом № НОМЕР_3 , у митному режимі тимчасового ввезення на митній території України більше ніж на 30 діб, чим вчинив порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України.
Крім того, на підставі ст. 511 МК України працівниками митниці було вилучено легковий транспортний засіб «BMW 520», р/ НОМЕР_2 , з VIN кодом № НОМЕР_3 , 2000 року випуску, чорного кольору, обладнаний бензиновим двигуном, об'єм двигуна 1990 куб. см.
Гр. ОСОБА_1 у поданих запереченнях вказував, що складений протокол відносно нього є незаконним і таким, що порушує його права в умовах пандемії корона-вірусу, оскільки кордони України були закриті в'їзду іноземцям, а саме в період з 28.08.2020 до 28.09.2020року. Стверджував, що 30.08.2020 року ОСОБА_2 мав прилетіти до України, про що свідчить квиток, однак авіакомпанія відмінила виліт в Україну у зв'язку із закриттям кордонів в Україні. Відповідно перебронював квиток на найближчу дату, а саме 11 жовтня 2020 року. Просив скасувати даний протокол та повернути вилучений автомобіль.
У судове засідання ОСОБА_2 не з'явися.
Дослідивши письмові матеріали вказаної вище справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч.2 ст.7 КпАП України провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Відповідно дост.489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного його вирішення.
Згідно із ст.103 МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Частина перша ст.105 МК України регламентує, що у митний режим тимчасового ввезення з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами поміщуються виключно товари, транспортні засоби комерційного призначення, зазначені у статті 189 цього Кодексу та в Додатках B.1 - B.9, C, D до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 рік), на умовах, визначених цими Додатками, а також повітряні судна, які ввозяться на митну територію України українськими авіакомпаніями за договорами оперативного лізингу.
Згідно із ч.ч.1, 2 ст. 108 МК України строк тимчасового ввезення товарів встановлюється органом доходів і зборів у кожному конкретному випадку, але не повинен перевищувати трьох років з дати поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення. Строк тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення встановлюється органом доходів і зборів з урахуванням того, що ці транспортні засоби повинні бути вивезені за межі митної території України після закінчення транспортних операцій, для яких вони були ввезені.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.189 МК України транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для переміщення товарів та/або пасажирів через митний кордон України, можуть тимчасово ввозитися на митну територію України без справляння митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що встановлення строку тимчасового ввезення транспортного засобу органом доходів і зборів в законодавчому порядку визначено не тільки для контролю за перебуванням таких товарів, транспортних засобів, а й має доводитись будь-яким доступним способом перевізнику, який після визначення такого строку і у випадку його порушення може нести відповідальність за ст.481 МК України.
В протоколі про порушення митних правил зазначено,що громадянину Ірландії ОСОБА_1 , встановлено строк тимчасового ввезення, транспортного засобу «BMW 520», р/ НОМЕР_2 , з VIN кодом № НОМЕР_3 , в режимі тимчасового ввезення в Україну. При цьому, у зазначеному протоколі відсутнє будь-яке посилання на документ чи електронний доказ, у якому зафіксована гранична дата його зворотнього вивезення.
Згідно заперечень ОСОБА_1 вказаний легковий автомобіль не міг бути вивезений за межі території України у встановлений ст. 95 Митного кодексу України строк, у зв'язку з оголошеною епідемією та введенням режиму карантину в Україні, а також у зв'язку з перебуванням його та його сім'ї на самоізоляції.
Особливості відповідальності за деякі види порушень митних правил визначені вимогами статті 460 МК України, зокрема, при вчиненні порушень митних правил, передбаченихчастиною третьою статті 469,статтею 470,частиною третьою статті 478,статтею 481цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущенні у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
ЗакономУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби(COVID-19)» № 530-IX від 17.03.2020 року карантин віднесено до обставин непереборної сили.
Згідно зі ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 489 МК України визначено, що при розгляді справи про порушення митних правил необхідно з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами у справі про порушення митних правил згідно зі ст. 495 МК України є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Частиною 2 ст. 495 МК для посадових осіб митного органу, а ст. 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Враховуючи вищенаведені положення законодавства та встановлені фактичні обставини, суд вважає, що у діях гр. ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України.
Відповідно до ч. 1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням вище викладеного, суд приходить до висновку, що в діях громадянина Ірландії ОСОБА_1 відсутній склад порушення митних правил, передбаченого ч. 6 ст. 481 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, а вилучений легковий транспортний засіб «BMW 520», р/ НОМЕР_2 , з VIN кодом № НОМЕР_3 , 2000 року випуску, чорного кольору, обладнаний бензиновим двигуном, об'єм двигуна 1990 куб. см., згідно протоколу про ПМП №0887/40800/20 від 15.10.2020 року підлягає поверненню громадянину Ірландії ОСОБА_1 .
Керуючись ст. 460, ч. 6 ст. 481 МК України, п.1ст.247 КУпАП , суддя,-
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності гр. Ірландії ОСОБА_1 за ч.6.ст.481 КУпАП закрити за відсутністю події, а в його діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучений згідно протоколу про ПМП №0887/40800/20 від 15.10.2020 року легковий транспортний засіб «BMW 520», р/ НОМЕР_2 , з VIN кодом № НОМЕР_3 , 2000 року випуску, чорного кольору, обладнаний бензиновим двигуном, об'єм двигуна 1990 куб. см.- повернути громадянину Ірландії ОСОБА_1 .
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду через Першотравневий районний суд м. Чернівці.
Суддя Першотравневого
районного суду м. Чернівці Л. А. Стоцька