ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
13 листопада 2020 року м. Київ № 640/7315/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління ПФУ в м. Києві
про визнання протиправною бездіяльності та дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ПФУ в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), Служби безпеки України (01001, м. Київ, вул. Володимирська, 33, код ЄДР: 00034074), в якому початково були заявлені вимоги:
1) визнати протиправною бездіяльність Служби безпеки України щодо ненадання Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням усіх діючих складових грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував на час звільнення зі Служби безпеки України;
2) зобов'язати Службу безпеки України надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахування складових (надбавок, доплат, премій) грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення зі Служби безпеки України, а саме: надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, премія - 10%;
3) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 75% суми підвищення пенсії з 05.03.2019;
4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки наданої Службою безпеки України з урахуванням всіх діючих додаткових складових грошового забезпечення, - а саме: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, премії - 10%, виходячи з 100% суми підвищення пенсії, з 05.03.2019 та виплатити суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 05.03.2019 однією сумою, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді від 30.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін на підставі п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України.
Ухвалою суду від 13.11.2020 на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України закрито провадження у справі № 640/7315/20 в частині позовних вимог, заявлених до СБУ, оскільки оскаржувані порушення були виправлені СБУ шляхом видачі 20.07.2020 відповідної довідки (а.с. 69) та направлення її 21.07.2020 до ГУ ПФУ в м. Києві (а.с. 68). При цьому, отримавши відповідні матеріали 20.08.2000, позивачем не заявлено будь-яких заперечень щодо складових грошового забезпечення, вказаних у зазначеній довідці.
Відтак, розгляд справи продовжується в частині вимог, звалених до ГУ ПФУ у м. Києві.
Позиція заявника відносно вимог, заявлених до ГУ ПФУ.
Позивач зазначає, що після звільнення перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві. До цього у званні полковника проходив військову службу в СБУ та звільнений з військової служби з посади першого заступника начальника НТУ СБУ відповідно до наказу Голови СБУ від 22.12.2006 № 2067-ос.
З 01.01.2007 позивачу була призначена пенсія за вислугу років (пенсійна справа 2602000458.
Позивач зазначає, що в грудні 2019 року дізнався про здійснення перерахунку пенсії останньому на виконання постанови КМ України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Позивач у позові зазначає, що з повідомлення Пенсійного фонду України вбачається, крім іншого, зміна порядку виплати сум доплати до пенсії позивача: з 1 січня 2019 р. по 31.12.2019 р. - 75 %; з 01.01.2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
У зв'язку з чим, представником позивача було направлено адвокатський запит № 19/8 до ГУ ПФУ в м. Києві з приводу надання інформації відносно розрахунку пенсії під час її первісного призначення та подальших перерахунків з урахуванням всіх складових сум грошового забезпечення, які були враховані для обчислення розміру пенсії при перерахунку та відсоткової суми її складових з наданням підтверджуючих документів наявних в матеріалах пенсійної справи, на підставі яких здійснювався розрахунок пенсії.
Внаслідок з'ясування обставин виплати пенсії, було встановлено, що відбулося протиправне застосування розміру виплати 75% суми доплати до пенсії Позивача з 05.03.2019 з огляду на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 скасовано п. 2 Постанови КМУ № 103, який передбачав виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Посилаючись на положення профільного законодавства, позивач зазначає, що не проведення виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 05 березня 2019 року, у розумінні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод становить втручання у право Позивача на мирне володіння майном.
Враховуючи вищевикладене, позивач вважає протиправним таке зменшення виплат у зв'язку з чим звернувся до суду.
Позиція відповідача.
У відзиві на позов (а.с 59 і далі) ГУ ПФУ в м. Києві просило відмовити у задоволенні позову.
Щодо виплати 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018, відповідач посилається на положення постанови КМ України від 21.02.2018, від 30.08.2017 № 704, Порядок, затверджений постановою КМ України постановою від 13.02.2008 № 45, а також на положення постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019, пункт 3 якої набирав чинності з 01.01.2020, та приписи постанови КМ України від 14.08.2019 № 804, відповідач зазначив, що перерахунок пенсії здійснюється у порядку, встановленому постановою № 1088 та відповідно до 01.01.2020 виплата проводиться у наступних розмірах, а саме: з 01.01.2018 у розмірі 50%, з 01.01.2019 у розмірі 75% та з 01.01.2020 у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Підсумовуючи викладене представник відповідача наголосив на необґрунтованості позовних вимог.
Встановлені судом обставини.
У даному випадку учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини щодо постановки позивача на пенсійний облік, проведення перерахунків та виплат - як зазначено вище, у т.ч. щодо виплати у 2019 році 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Так, поетапність виплат підвищення перерахованої пенсії була передбачена пунктом 2 постанови Уряду № 103, відповідно до якого виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Проте, як вже було зазначено, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі №826/3858/18 Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, серед іншого вказав на те, що зміст статей 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить про наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Відтак, із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 15.07.2020 у справі № 520/3360/19, у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 та постанові від 09.04.2020 у справі № 640/19928/18.
У зв'язку з цим це рішення суду, як і втрата чинності постановою КМ України № 103 не потребують будь-якого додаткового узгодження та підтвердження, - у т.ч. в рамках п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019, який (п. 2 постанови КМ України № 1088 від 24.12.2019) в силу прийнятих судових рішень взагалі не має ніякого правового значення, відповідні пункти постанови КМ України № 103 не можуть втрачати чинність пізніше, ніж визначено судовими рішеннями, що у свою чергу свідчить про перевищення КМ України своїх повноважень в частині визначення порядку виконання судових рішень.
При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.04.2020 р. у справі № 640/559/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 8 вересня 2020 року, підпункт 1 пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 N 1088 "Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян" визнано протиправним та нечинним.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.06.2020 у справі № 640/620/20, яке залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року, частину другу пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року N 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" визнано протиправною та нечинною.
Між тим, 04.09.2019 набрала чинності постанова КМ України № 804, згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Однак, постанова КМ України №804 визнана протиправною та нечинною повністю рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, що є датою набрання рішенням суду першої інстанції законної сили.
В контексті останнього, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2. ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, з 04.09.2019 у ГУ ПФУ були правові підстави для виплати позивачу 75 відсотків підвищення до пенсії.
З огляду на зазначене, позовні вимоги в частині виплати 100% перерахованої пенсії підлягають задоволенню частково - за період з 05.03.2019 до 04.09.2019.
Щодо вимог до ГУ ПФУ відносно зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки наданої Службою безпеки України з урахуванням всіх діючих додаткових складових грошового забезпечення, слід зазначити, що вказаний перерахунок здійснюється на підставі відповідної довідки, виданої СБУ, тобто вимоги до ГУ ПФУ в цій частині є передчасними та, відповідно, не підлягають задоволенню. Заявлені у позові вимоги мають відображати стан порушення прав заявника станом на час звернення до суду та таке порушення у даному випадку відсутнє, оскільки, повторюючись, суд звертає увагу, що врахування певних складових здійснюється на підставі довідки про складові грошового забезпечення, яка на час звернення до суду була відсутня та, відповідно, ГУ ПФУ навіть теоретично не могло порушити права позивача станом на час звернення до суду.
Щодо зобов'язання ГУ ПФУ виплатити перерахунок однією сумою, слід зазначити, що вказані вимоги заявлені на майбутнє, по суті стосуються порядку виконання рішення суду та позивач не довів, що виплати будуть здійснюватися не однією сумою, тобто не довів наявного порушення прав у цьому аспекті станом на час звернення до суду, а відтак в цій частині вимоги позивача не можуть бути задоволені.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню - як зазначено вище.
Враховуючи часткове задоволення позову, судовий збір підлягає відшкодуванню частково - у розмірі 50% - пропорційно розміру задоволених вимог до одного з двох, початково заявлених, відповідачів.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо зменшення виплат ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) у період з 05.03.2019 до 04.09.2019 до 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) пенсії за період з 05.03.2019 до 04.09.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя О.А. Кармазін