Рішення від 13.11.2020 по справі 640/13211/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

13 листопада 2020 року справа №640/13211/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Державної служби геології та надр України (далі по тексту - позивач, Держгеонадра)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Альфа» (далі по тексту - відповідач, ТОВ «Нафтогазова компанія «Альфа»)

про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 03 жовтня 2013 року №4443 наданого ТОВ «Нафтогазова компанія «Альфа»

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач допустив численні порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та у встановлений строк не усунув порушення, зазначені у приписах від 30 вересня 2016 року №74/4443 та від 16 січня 2019 року. Вказаними діями відповідач порушує вимоги, передбачені спеціальним дозволом, що є підставою для припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 03 жовтня 2013 року №4443.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/13211/19 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому вказав про безпідставність вимог Держгеонадра, ТОВ «Нафтогазова компанія «Альфа» не здійснює роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами від 03 жовтня 2013 року №4443, з огляду на його зупинення відповідно до наказу Держгеонадра від 16 листопада 2016 року №429. Крім того відповідач звертає увагу на протиправність приписів про усунення порушень та оскарження їх у судовому порядку.

Крім того, відповідач заявив клопотання про зупинення провадження у справі №640/13211/19 до вирішення інших справ, що розглядаються в порядку адміністративного судочинства №826/20185/16, №826/12469/17, №640/2313/19, №640/9941/19.

Разом із тим, суд звертає увагу, що на момент вирішення даного спору рішення у справах №826/20185/16 та №640/2313/19 набрали законної сили, а зупиняти провадження до набрання законної сили рішеннями у справах №826/12469/17 та №640/9941/19 не має об'єктивних причин.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Нафтогазова компанія «Альфа» отримало спеціальний дозвіл на користування надрами від 03 жовтня 2013 року №4443 з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, затвердження запасів ДКЗ України з подальшим видобуванням нафти, газу природного на Давидівсько-Лелюхівській площі на території Полтавської області, Решетилівський, Новосансажрський район, строком на 20 (двадцять) років.

22 грудня 2015 року між Держгеонадра та ТОВ «Нафтогазова компанія «Альфа» укладено Угоду №4443 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу.

За результатами перевірки дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення (горючі газоподібні та рідкі корисні копалини) Держгеонадра видало ТОВ «Нафтогазова компанія «Альфа» припис від 30 вересня 2016 року №74/4443, згідно з яким виявлено наступні порушення вимог законодавства у сфері надрокористування:

« 1. Темпи проведення робіт з геологічного вивчення Давидівсько-Лелюхівської площі є низькими: за 3 роки після отримання спеціального дозволу, через недостатній обсяг проведених геолого-фізичних робіт площа не підготовлена для проектування і проведення пошуково-розвідувального буріння, не забезпечується повнота геологічного вивчення надр. Порушення ст. 20 КУ 132/94, ст. 20, 28 ЗУ 2665.

2. Не виконується особлива умова - рішення Полтавської облради від 28.02.2013 р. щодо щорічного протягом терміну дії спеціального дозволу, укладання з місцевими органами влади угоди на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання на пайових засадах об'єктів соціальної інфраструктури, шляхів місцевого значення та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища. Порушення ПКМУ 615.

3. Роботи моніторингового, організаційного та геологорозвідувального супроводу за договором від 17 березня 2013 р. №17/10-13-с виконуються ТОВ «Нафтогазова компанія «Кумран» при повному припиненні робіт з боку ТОВ «Нафтогазова компанія «Альфа» на площі (сейсмічні дослідження 2D завершені на початку 2014 року). Досягнуті на сьогодні результати робіт важко оцінити враховуючи, що за період 2015-2016 р.р. будь-яких рекомендацій відносно подальших напрямків пошуково-розвідувальних робіт на Давидівсько-Лелюхівської площі не було надано. Порушення ст. 24 КУ 132/94, ПКМУ 615».

За результатами перевірки та на підставі подання Східного міжрегіонального відділу Департаменту Державного геологічного контролю на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 03 жовтня 2013 року №4443, відповідач прийняв наказ від 16 листопада 2016 року №429 «Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень».

Згідно з пунктом 15 додатку №2 до цього наказу зупинено дію дозволу від 03 жовтня 2013 року №4443, раніше виданого ТОВ «Нафтогазова компанія «Альфа», у зв'язку із порушенням статті 24 Кодексу України про надра, статей 20, 28 Закону України «Про нафту і газ», статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень.

За результатами чергової перевірки Держгеонадра видала ТОВ «Нафтогазова компанія «Альфа» припис від 16 січня 2019 року №01/4443, згідно з яким виявлено наступні порушення вимог законодавства у сфері надрокористування:

« 1. Не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами, а саме на підприємстві з листопада 216 року Геологічне вивчення, а тому числі дослідно-промислова розробка на Давидівсько-Лелюхівської площі не проводиться. Порушення статей 24, 26 Кодексу України про надра, статті 20 Закону України «Про нафту і газ», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» №615.

2. Невиконання спеціальних умов спеціального дозволу №4443 від 03.10.2013 р. - п.5. Обов'язкове виконання обсягів та термінів, викладених у Програмі робіт. Відповідно до пункту 3 Програми робіт, недотримані строки проведення сейсмічних досліджень 3Д їх обробка та інтерпретація. Строк проведення робіт - 1 кв. 2017 р. - 2 кв. 2018 р. Порушення статті 24 Кодексу України про надра, статей 20, 28 Закону України «Про нафту і газ», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» №615.

3. Недотримання угоди №4443 від 31 березня 2016 року про умови користування надрами; стаття 5. Пункт 5.3 при виконанні робіт відповідно до умов цієї Угоди надрокористувач зобов'язаний: проводити та фінансувати роботи у терміни та у межах, зазначених у Програмі робіт: відповідно до пункту 3 Програми робіт, не дотримані строки проведення сейсмічних досліджень 3Д їх обробка та інтерпретація. Строк проведення робіт - 1 кв. 2017 р. - 2 кв. 2018 р.; п. 4 Складання проекту на будівництво пошукових та розвідувальних свердловин. Строк проведення робіт - 3 кв. 2018р. - 4 кв. 2018 р.; дотримуватися вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами, а саме на підставі частини першої статті 8 та статті 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не надана відповідь на запит від 16.01.2019 №02 Північного міжрегіонального відділу департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України в частині порушення підприємством особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №4443 від 03 жовтня 2013 р., як що це не пов'язане з отриманням доходу у великих розмірах. Стаття 57 Кодексу України про адміністративні правопорушення (частина 4). Порушення статті 24 Кодексу України про надра, статей 20, 28 Закону України «Про нафту і газ», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» №615.

4. Припис від 30.09.2016 р. № 74/4443 виконано не в повному обсязі, а саме за 3 роки після отримання спеціального дозволу, через недостатній обсяг проведених геолого-геофізичних робіт площа не підготовлена для проектування і проведення пошуково-розвідувального буріння. Порушення пункту 8 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

На підставі подання Північного міжрегіонального відділу Департаменту Державного геологічного контролю на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 03 жовтня 2013 року №4443, позивач прийняв наказ від 23 квітня 2019 року №125 «Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень». Згідно з пунктом 12 додатку №4 до цього наказу зупинено дію дозволу від 03 жовтня 2013 року №4443, раніше виданого позивачу, у зв'язку з порушенням статті 24 Кодексу України про надра, статей 20, 28 Закону України «Про нафту і газ», абзацу третього статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та надано надрокористувачу надано 10 календарних днів для усунення порушень.

З огляду на не усунення відповідачем вищезазначених порушень, начальник Північного міжрегіонального відділу Департаменту Державного геологічного контролю подав до Держгеонадра подання від 17 травня 2019 року №25 на анулювання дій спеціального дозволу на користування надрами від 03 жовтня 2013 року №4443.

Позивач у листі від 30 травня 2019 року №9862/03-14-19 повідомив відповідача про необхідність надати у 15-ти денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами від 03 жовтня 2013 року №4443.

ТОВ «Нафтогазова компанія «Альфа» листом від 18 червня 2019 року №25/2 повідомило позивача про незгоду припинення права користування надрами.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з такого.

Держгеонадра є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та який діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174 (далі по тексту - Положення №1174).

Згідно з підпунктом 12 пункту 4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.

Питання, щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначення процедури продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулюються Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин (далі по тексту - Порядок №615).

Відповідно до пункту 10 Порядку №615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування. що передбачають:

- вимоги до ефективності робіт;

- сучасні технології видобування та переробки корисних копалин;

- порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій;

- види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр;

- підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані:

1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

2)забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр:

3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;

4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;

4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати геологічне вивчення корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган, державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видасться та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Відповідно до пункту 22 Порядок №615 дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;

4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища;

5) наявності підстав, передбачених Законом України "Про санкції";

6) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи;

7) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин, геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим

Дія дозволу також зупиняється органом з питань надання дозволу за поданням Мінприроди за зверненням до Мінприроди Держекоінспекції та/або її територіальних органів щодо невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи, відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин, геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.

Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

У разі визнання за рішенням суду, що набрало законної сили, незаконним (безпідставним) зупинення та/або анулювання дозволу строк дії дозволу та відповідно строк користування надрами продовжується органом з питань надання дозволу на строк такого зупинення та/або анулювання.

Пункт 23 Порядку №615 встановлює, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Відповідно до частини третьої статті 26 Кодексу України про надра законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Тобто, в судовому порядку право користування надрами припиняється лише у таких випадках:

- користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

- використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

- користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами - у разі незгоди користувачів.

Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто, у разі наявності спору з цього приводу.

Слід також зазначити, що відповідно до частини сьомої статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

Аналіз зазначених норм свідчить що законодавство розділяє підстави для припинення права користування надрами та підстави, згідно із яким дозвільний орган може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру.

Як зазначає позивач, підставою для звернення до суду про припинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення відповідачем умов та порядку користування надрами встановлених законодавством України, зокрема невиконання обов'язків, визначених статтею 24 Кодексу України про надра, спеціальним дозволом на користування надрами до Угодою до нього, встановлених під час проведення планових перевірок згідно актів від 30 вересня 2016 року №74/4443 та від 16 січня 2019 року №01/4443 та приписів від 30 вересня 2016 року №74/4443 та від 16 січня 2019 року №01/4443.

При цьому, саме невиконання виявлених порушень вимог законодавства у сфері надрокористування призвело до зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 03 жовтня 2013 року №4443 згідно з наказами від 16 листопада 2016 року №429 та від 23 квітня 2019 року №125.

Разом із тим, суд звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 травня 2018 року у справі №826/20289/19, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року, визнано протиправним та скасовано припис Держгеонадра від 30 вересня 2016 року №74/4443, виданий ТОВ «Нафтогазова компанія «Альфа».

Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 листопада 2019 року у справі №640/2313/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2020 року, визнано протиправним та скасовано припис Держгеонадра від 16 січня 2019 року №01/4443.

Зокрема, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 листопада 2019 року у справі №640/2313/19 встановлено, що не проведення відповідних робіт зумовлено зупиненням дії спеціального дозволу на користування надрами від 03 жовтня 2013 року №4443, виданого ТОВ «Нафтогазова компанія «Альфа», згідно наказу Держгеонадра від 16 листопада 2016 року, у зв'язку із чим позивач згідно пунктом 22 Порядку №615 позбавлений права на проведення робіт, передбачених спеціальним дозволом.

У свою чергу згідно з частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Наведене свідчить, що порушення відповідачем вимог законодавства у сфері надрокористування спростовані у судовому порядку та не підтверджуються належними доказами.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку про відсутність підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 03 жовтня 2013 року №4443 наданого ТОВ «Нафтогазова компанія «Альфа».

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, виходячи із системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Державної служби геології та надр України задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державній службі геології та надр України відмовити повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Державна служба геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16; ідентифікаційний код 37536031);

Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогазова компанія «Альфа» (04071, м. Київ, вул. Хорива, 55-А; ідентифікаційний код 37334018);

Суддя В.А. Кузьменко