Справа № 615/1261/20
Провадження № 3/615/410/20
13 листопада 2020 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Логвінов А.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Валківського відділу поліції ГУ НП в Харківській області, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП,
До Валківського районного суду Харківської області з Валківського відділу поліції ГУ НП в Харківській області надійшов адміністративний матеріал, складений відносно ОСОБА_1 , який містить протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 295215 від 23.10.2020 року.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 295215 від 23.10.2020 року, 23.10.2020 року о 08 год. 20 хв. по вул. Центральній у смт. Старий Мерчик Валківського району Харківської області виявлено ОСОБА_1 , який перебував на зупинці громадського транспорту без засобів індивідуального захисту та не мав при собі документи, що посвідчують особу, чим порушив п. 10.2 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року, за що передбачена відповідальність за ст. 44-3 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився. Про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши адміністративний матеріал, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
За змістом статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 44-3 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Таким чином, з аналізу диспозиції статті 44-3 КУпАП вбачається, що вказана норма права є бланкетною, яка для розкриття її змісту відсилає до інших нормативно-правових актів, інструкцій, правил, положень тощо, які регламентують відповідні правила, недотримання яких призведе до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 44-3 КУпАП.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 23.10.2020 року о 08 год. 20 хв. по вул. Центральній у смт. Старий Мерчик Валківського району Харківської області виявлено ОСОБА_1 , який перебував на зупинці громадського транспорту без засобів індивідуального захисту та не мав при собі документи, що посвідчують особу, чим порушив п. 10.2 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року, за що передбачена відповідальність за ст. 44-3 КУпАП.
Тобто, відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за фактом перебування на зупинці громадського транспорту без засобів індивідуального захисту та за фактом відсутності при собі документів, що посвідчують особу.
У свою чергу, пп. 2 п. 10 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року регламентовано, що на території України на період дії карантину забороняється перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи, довідки про звернення за захистом в Україні.
Таким чином, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, в ньому зазначено суть правопорушення, а саме перебування на зупинці громадського транспорту без засобів індивідуального захисту, при цьому не вказано пункт нормативно-правового акту, що регламентує заборону перебування на зупинці громадського транспорту без засобів індивідуального захисту.
Окремо суд зазначає, що пп. 1 п. 10 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року забороняється перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Тобто, зазначеним підпунктом встановлюється перелік місць, перебування в яких заборонено без вдягнутих засобів індивідуального захисту.
При цьому, вказаний підпункт не містить заборони перебування без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно на зупинках громадського транспорту.
Також, надані до суду матеріали взагалі не містять копії паспорту або іншого документа, який засвідчує особу, що притягається до адміністративної відповідальності, та на підставі якого було складено протокол про адміністративне правопорушення.
Крім того, статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Разом з цим, адміністративний матеріал, складений відносно ОСОБА_1 , містить лише протокол про адміністративне правопорушення, довідку АРМОР та рапорт працівника поліції.
З урахуванням зазначених недоліків в оформленні матеріалу, у суду відсутні можливості усунення виявленої неповноти оформлення матеріалів безпосередньо у судовому засіданні, у зв'язку з чим даний матеріал слід повернути до Валківського відділу поліції ГУ НП в Харківській області для належного оформлення.
В ході дооформлення матеріалів уповноваженому органу слід звернути увагу на вищевикладені недоліки, однак їх перелік не є вичерпним і може бути розширений в залежності від відомостей, отриманих в результаті додаткової перевірки.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 278, 280, 283 КУпАП, суддя,
Адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, повернути до Валківського відділу поліції ГУ НП в Харківській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.О. Логвінов