Справа № 555/1909/20
Номер провадження 3/555/992/20
11 листопада 2020 року м.Березне
Суддя Березнівського районного суду Рівненської області Собчук А.Ю., розглянувши матеріали, що надійшли від Березнівського ВП Сарненського ВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ФОП мінімаркет «Економ»,
- за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Про права, відповідно до ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повідомлена,-
До Березнівського районного суду Рівненської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія АПР 18 № 750048 від 05 листопада 2020 року, відповідно до якого ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, громадянка ОСОБА_2 є продавцем у її мінімаркеті "Економ", 05 листопада 2020 року о 19 годині 39 хвилин у м.Березне по вул.Дорошенка,2а, Рівненської області громадянка ОСОБА_2 в приміщені мінімаркету «Економ», перебувала без засобів індивідуального захисту, зокрема захисних рукавичок, здійснювала обслуговування відвідувачів, чим порушила вимоги постанови КМУ від 22.07.2020 року, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні суду пояснила, що постійно проводить інструктаж зі своїми працівниками, про правила безпеки та поведінки працівників та відвідувачів магазину під час карантину та постійно наголошує про їх дотримання, засобами захисту вони забезпечені. ЇЇ продавець ОСОБА_2 на момент приходу працівників поліції заповняла службову документацію, а оскількі писати в рукавичках їй було не зручно, вона їх зняла, перебувала у захисній масці. Відвідувачів вона не обслуговувала. Просить суворо не карати, щиро розкаюється у вчиненому, вину визнає.
Вина ОСОБА_1 в скоєнні адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серія АПР 18 № 750048 від 05 листопада 2020 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , рапортом ДОП сектору превенції Березнівського ВП Сарненського ВП ГУНП в Рівненській області лейтенанта поліції Єремейчука В.Л. від 05.11.2020 року, відеозаписом від 05.11.2020р.
Вислухавши особу правопорушника, дослідивши докази, суд приходить до наступного висновку.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші факти, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до диспозиції ст.44-3 КУпАП, адміністративним правопорушенням вважається порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Згідно п.п.2.1,2.7,2.16 постанови КМУ № 211 від 11.03.2020 року «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», зі змінами згідно постанови КМУ № 291 від 22.04.2020 року, заборонено перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно; проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, за умови забезпечення учасників засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, у тому числі виготовленими самостійно, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів; перебувати на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вказані дії ОСОБА_1 особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення кваліфіковані вірно за ст. 44-3 КУпАП.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно вимог ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При вирішенні питання про відповідальність ОСОБА_1 , суддя враховує характер вчиненого правопорушення, а саме те, що своїми діями не завдала збитків державним або суспільним інтересам, правам і свободам громадян, шкідливих наслідків внаслідок його вчинення не настало; дані про особу правопорушника, яка визнала свою вину, щиро розкаялася, до адміністративної відповідальності притягується вперше, враховуючи тяжке матеріальне становище особи, а також те, що вона систематично лікується та проходить лікування в медичних закладах, є добросовісним платником податків, постійно проводить інструктаж правила безпеки та поведінки працівників та відвідувачів магазину під час карантину, постійно наголошує про їх дотримання, веде облік про його дотримання, а розмір штрафу передбачений за вказане порушення поставить її сім'ю у скрутне матеріальне становище.
Такі обставини свідчать про соціальне і майнове становище правопорушника, позитивну характеристику останньої та в своїй сукупності є такими, що суттєво пом'якшують її відповідальність, при цьому будь-яких обставин, що обтяжують відповідальність останній в судовому засіданні не встановлено.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Малозначним є правопорушення, яке не становить великої суспільної шкідливості й не завдало значних збитків державним або суспільним інтересам або безпосередньо громадянам.
Крім того, Європейський суд з прав людини в своєму рішенні "Ісмаїлов проти Росії" від 6 листопада 2008 року зазначив, що згідно з принципом верховенства права однією з підвалин демократичного суспільства, який закріплений в усіх статтях ЄКПЛ, при розгляді справи та призначенні стягнення потрібно досягти справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи, щоб під час відповідного втручання був дотриманий принцип законності і воно не було свавільним, тобто стягнення повинне бути пропорційним, воно має відповідати тяжкості скоєного правопорушення, а також його наслідкам.
Враховуючи вище викладене, раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, дії ОСОБА_1 належить розцінювати як малозначні, тобто, відповідно до ст. 22 КУпАП, такі, що дають достатньо підстав звільнити її від відповідальності за вчинення правопорушення, з проголошенням їй усного зауваження та закрити провадження у справі на підставі ч. 3 ст. 284 КУпАП.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 22, 245, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП, звільнивши її від адміністративної відповідальності і обмежившись щодо неї усним зауваженням.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Березнівський районний суд.
Суддя Березнівського
районного суду А.Ю. Собчук