415/5455/20
2/415/1348/20
10 листопада 2020 року м. Лисичанськ
Суддя Лисичанського міського суду Луганської області розглянувши клопотання позивача та Військово-цивільної адміністрації м. Лисичанськ Луганської області поданих в межах розгляду цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Лисичанської міської ради Луганської області в особі першого заступника міського голови Шальнєва Андрія Леонідовича та Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
В провадженні суду знаходиться вищевказана справа.
09 листопада 2020 року від Військово-цивільної адміністрації м. Лисичанськ Луганської області надійшло клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача.
10 листопада 2020 року позивачка надала клопотання в яких просила залучити до участі у справі співвідповідача Військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанська та витребувати у Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» довідку про середньогодинну, середньоденну та середньомісячну заробітну плату позивача на час звільнення.
Суд, дослідивши матеріали справи та заявлені клопотання виходить з наступного.
Указом Президента України від 27 липня 2020 року № 293/2020 утворено військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації. Військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об'єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.
Відповідно до п. 3 ч. 1, ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації». Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» військово-цивільні адміністрації утворюються у разі потреби за рішенням Президента України. У день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження: сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, їх виконавчих органів, сільських, селищних, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації відповідного населеного пункту (населених пунктів). Повноваження військово-цивільних адміністрацій району, області починаються у день набрання чинності актом Президента України про їх утворення і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної відповідної ради.
Повноваження військово-цивільних адміністрацій населених пунктів починаються з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної відповідної ради (ч. 11 ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації»).
Частиною 4 статті 87 ЦК України передбачено, що юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
03 серпня 2020 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію юридичної особи - військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області.
Статтею 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» визначено повноваження військово-цивільної адміністрації, серед яких це управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання; організації їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Організаційні та процедурні питання діяльності військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ регулюються Регламентом, затвердженим розпорядженням керівника військово-цивільної адміністрації «Про внесення змін до Регламенту військово-цивільної адміністрації та затвердження його у новій редакції» № 266 від 04 вересня 2020 року.
Частиною 2 Регламенту передбачено, що військово-цивільна адміністрації міста Лисичанськ - це тимчасовий державний орган, що здійснює на території міста Лисичанськ повноваження Лисичанської міської ради, її виконавчих органів, голови та інші повноваження, які визначені Законом України «Про військово-цивільні адміністрації», та забезпечує, зокрема і здійснення повноважень міської ради, її виконавчих органів та делегованих повноважень.
Таким чином, з часу утворення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області повноваження Лисичанської міської ради Луганської області припинено, та перейшли до військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Сторони, посилаючись на ч. 1 ст. 51 ЦПК України, якою передбачено, що суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача, просять залучити Військово-цивільну адміністрацію м. Лисичанськ, Луганської області співвідповідачем.
Однак, оскільки повноваження Лисичанської міської ради Луганської області припинені з часу утворення Військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області, беручи до уваги, що Лисичанська міська рада Луганської області в особі уповноважених представників не зможе брати участь у судових засіданнях, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості правонаступника Лисичанської міської ради Луганської області - Військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області.
Щодо клопотання позивача про витребування доказів суд зазначає наступне.
Клопотання обґрунтоване неможливістю самостійно отримати довідку через пряму заінтересованість в результаті розгляду позову та інтерес відповідача в затягуванні розгляду справи.
Відповідно до ст. 84 ЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Розглянувши клопотання позивача про витребування доказів, суд вважає, що останнє підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 55, 83-84 ЦПК України, суд,
У задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі співвідповідача - відмовити.
У задоволенні клопотання Військово-цивільної адміністрації міста Лисичнаськ Луганської області про залучення до участі у справі в якості співвідповідача - відмовити.
Залучити Військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області до участі у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Лисичанської міської ради Луганської області в особі першого заступника міського голови Шальнєва Андрія Леонідовича та Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, як правонаступника прав та обов'язків Лисичанської міської ради Луганської області.
Витребувати у Лисичанського комунального підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» довідку про середньогодинну, середньоденну та середньомісячну заробітну плату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на час звільнення 28 серпня 2020 року.
Відкласти розгляд справи на 09 грудня 2020 року на 10 годину 45 хвилин.
Копію ухвали направити до Лисичанського комунального підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» (місцезнаходження: вул. ім.. В. Сосюри, буд. № 168, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100), для виконання.
Витребувані докази слід надати до канцелярії Лисичанського міського суду Луганської області до 10 години 45 хвилин 09 грудня 2020 року.
Одночасно суд роз'яснює, що, відповідно до чинного законодавства, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені Розділом 1 Главою 9 ЦПК України.
Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов'язку подати витребувані судом докази.
У разі неподання учасником справи з неповажних причин або без повідомлення причин доказів, витребуваних судом, суд залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання, а також яке значення мають ці докази, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у його визнанні, або може здійснити розгляд справи за наявними в ній доказами, або, у разі неподання таких доказів позивачем, - також залишити позовну заяву без розгляду.
Згідно ст. 146 ЦПК України, у разі неподання письмових, речових чи електронних доказів, що витребувані судом, без поважних причин або без повідомлення причин їх неподання суд може постановити ухвалу про тимчасове вилучення цих доказів державним виконавцем для дослідження судом.
Ухвала про тимчасове вилучення доказів для дослідження судом є виконавчим документом, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ст. 148 ЦПК України, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі до від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин.
У випадку повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення, суд з урахуванням конкретних обставин стягує у дохід державного бюджету з відповідного учасника судового процесу або відповідної іншої особи штраф у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Д.Ю. Луньова