Постанова від 21.10.2020 по справі 405/5460/20

Справа № 405/5460/20

Провадження №3/405/1272/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2020 року м. Кропивницький

Ленінський районний суд міста Кіровограда у складі:

головуючого - судді Іванової Л.А.,

за участю: особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , механіка-водія 3 відділення 1 взводу механізованої роти військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

До Ленінського районного суду міста Кіровограда з Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку у Збройних Силах України09.09.2020 року надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП від 09.09.2020 року ОДМ 5/139 відносно ОСОБА_1 , згідно якого, військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем за контрактом, проходячи військову службу на посаді механіка-водія 3 відділення 1 взводу механізованої роти військової частини НОМЕР_1 , діючи умисно, всупереч інтересам служби, на порушення ст.ст. 9, 11, 13, 16, 33, 127, 128 Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, в умовах особливого періоду, в період часу з 01.09.2020 року по 03.09.2020 року здійснив самовільне залишення військової частини НОМЕР_1 , яка дислокується за адресою: АДРЕСА_3 , та проводив час на власний розсуд до 08 год. 00 хв. 03.09.202020 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 , якому було роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення, не визнав, та пояснив, що з 29.08.2020 року по 31.08.2020 року він перебував у звільненні за своєю домашньою адресою: АДРЕСА_1 , на підставі поданого рапорта, та планував 01.09.2020 року повернутися до в/ч НОМЕР_1 . Однак, в ніч на 31.08.2020 року в нього різко погіршилось самопочуття (піднявся артеріальний тиск, з'явилися тахікардія, головний біль та слабкість). В період з 31.08.2020 року по 02.09.2020 року він ( ОСОБА_1 ) займався самолікуванням, однак зранку 02.09.2020 року був змушений звернутися до Долинської ЦРЛ за медичною допомогою, де йому було поставлено діагноз: гіпертонічний криз, проведено відповідне лікування та видано направлення до військового шпиталю м. Кропивницький. З поліпшенням стану здоров'я о 07 год. 30 хв. 03.09.2020 року він ( ОСОБА_1 ) прибув до в/ч НОМЕР_1 . При цьому, вказав, що про зазначені обставини він повідомив заступника військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Крім того, з'ясування потребує також мотив і характер вчиненого діяння, повноваження особи, яка його вчинила, наявність причинного зв'язку між діянням і виконанням останньою службових (посадових) повноважень, а у відповідних випадках - мети правопорушення.

Відповідно до положень ст.ст. 251, 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до диспозиції ч. 4 ст. 172-11 КУпАП адміністративна відповідальність настає за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до трьох діб, самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов'язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб, що вчинені в умовах особливого періоду.

При цьому, викладені в протоколі серії ОДМ 5/139 про військове адміністративне правопорушення від 09.09.2020 року обставини справи не відповідають диспозиції вказаної статті, оскільки неприбуття на військову службу та самовільне її залишення не є тотожними поняттями.

Поряд з цим, на підставі досліджених в судовомузасіданні доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 являється військовослужбовцем в/ч НОМЕР_3 , що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_4 , виданим 07.02.2018 року Долинським військовим комісаріатом Кіровоградської області.

Також встановлено, що 28.08.2020 року солдат ОСОБА_1 подав командиру 1 механізованого взводу механізованої роти в/ч НОМЕР_1 А. Алмазову рапорт, в якому просив про надання йому звільнення на вихідні дні в період з 29.08.2020 року по 31.08.2020 року включно із залишенням меж гарнізону, на якій командир механізованої роти А. Поповка поставив резолюцію «дозволяю», а відтак, ОСОБА_1 перебував у звільненні на законних підставах.

Як вбачається з рапорту командира механізованої роти А. Поповки від 01.09.2020 року, доповіді про факт самовільного залишення військової частини НОМЕР_1 військової частини НОМЕР_5 ОК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » Сухопутних військ Збройних Сил України м. Кропивницький т.в.о. командира в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 , письмових пояснень військовослужбовців в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , - 01.09.2020 року о 08 год. 00 хв. солдат ОСОБА_1 був відсутній на ранковому шикуванні, на телефонні дзвінки не відповідає.

Згідно з рапортом командира механізованої роти А. Поповки від 03.09.2020 року, доповіді про подію, що трапилась у в/ч НОМЕР_1 т.в.о. командира в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 солдат ОСОБА_1 03.09.2020 року о 08 год. 00 хв. прибув до місця розташування підрозділу та приступив до виконання службових обов'язків. Свою відсутність пояснив скаргами на стан здоров'я.

03.09.2020 року у ОСОБА_1 були відібрані письмові пояснення, які за своїм змістом аналогічні тим, що він надав у судовому засіданні.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий стан - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової). Відповідно до Указу Президента від 17.03.2014 року за № 303 «Про часткову мобілізацію», затвердженого встановленим порядком, оголошено часткову мобілізацію, у зв'язку з чим в Україні настав особливий період.

Будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст.ст. 9, 11, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. 1, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» солдат ОСОБА_1 зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, військової присяги, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, дорожити честю й гідністю військовослужбовця, не допускати негідних вчинків самому та утримувати від їх вчинення товаришів по службі, бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців, у разі потреби відлучитися в межах розташування військової частини (підрозділу) запитати дозволу в командира відділення, а після повернення доповісти йому про прибуття. Військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України, військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності військовій присязі.

Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника) тощо.

Разом з тим, згідно з довідкою КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Долинської районної ради» від 24.09.2020 року ОСОБА_1 02.09.2020 року звернувся в Долинську амбулаторію до сімейного лікаря та йому було встановлено діагноз: гіпертонічна хвороба І ступеня, гіпертонічний криз, синусова тахікардія, та йому ( ОСОБА_1 ) була надана невідкладна медична допомога.

Крім того, 03.09.2020 року КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Долинської районної ради» було видано електронне направлення для госпіталізації та стаціонарного лікування ОСОБА_1 .

Також, 03.09.2020 року ОСОБА_1 звертався в медпункт в/ч НОМЕР_6 , що підтверджується довідкою в/ч НОМЕР_1 від 19.10.2020 року № 30.

Таким чином, наявні у матеріалах справи докази про різке погіршення стану здоров'я ОСОБА_1 ; перебування його у звільненні в іншому населеному пункті; повідомлення ним працівника ІНФОРМАЦІЯ_3 про зазначені обставини, - в сукупності свідчать про відсутність в діях особи умислу на самовільне залишення військової частини, та про несвоєчасне з'явлення до військової частини зі звільнення з поважних причин.

Отже, у даному випадку відсутність умислу ОСОБА_1 , спрямованого на вчинення правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, та наявність поважних причин - різке погіршення здоров'я, що потребувало надання невідкладної медичної допомоги, свідчать про відсутність складових його елементів, а саме: об'єктивної та суб'єктивної сторони, а отже і складу адміністративного правопорушення в цілому.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, з огляду на викладене вище, суд приходить до висновку, що провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 172-11, 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу вказаного адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги,

якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови, - без змін, чи зміні постанови.

Суддя Ленінського районного суду

м. Кіровограда Лілія Андріївна Іванова