ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
13 листопада 2020 року м. Київ № 640/26112/20
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Кармазіна О.А., розглянувши без виклику учасників справи клопотання представника позивача в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1
до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в м. Києві та Київській області (02152, м. Київ, вул. Березняківська, 4-а, код ЄДР: 42552598), в якому просить суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області від 07.10.2020 № 311 про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянці Російської Федерації ОСОБА_1 ;
2) зобов'язати відповідача поновити в дії посвідку серії НОМЕР_2 від 03.08.2017 на постійне проживання в Україні громадянці Російської Федерації ОСОБА_1 , яка була скасована рішенням Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області від 07.10.2020 № 311.
Ухвалою від 03.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
Враховуючи положення п. 10 ч. 6 ст. 12, п. 20 ч. 1 ст. 4; ч. 2 ст. 12, ч. 1 ст. 257, ч. 5 ст. 262 КАС України вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
12.11.2020 канцелярією суду зареєстровано клопотання представника позивача від 09.11.2020 щодо розгляду справи у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Клопотання обґрунтовано важливістю для заявника даної справи, потребою детального з'ясування всіх обставин справи з наданням обґрунтованих доводів по суті справи, що, на думку заявника, є неможливим без проведення розгляду справи з повідомленням та участі сторін. Тому, враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування у справі та значну суспільну значимість вирішення даної справи для позивача, є необхідним проведення судового засідання для повного і всебічного встановлення обставин справи.
У зв'язку з цим, суд звертає увагу заявника на наступне.
Так, форма розгляду справи визначена на підставі п. 10. ч. 6. ст. 12 КАС України, про що зазначено в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідно до якої для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Водночас суд звертає увагу, що відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
У взаємозв'язку з наведеними правилами, суд вважає за доречне також звернути увагу на певні висновки ЄСПЛ в аспекті доводів заявника. Так, у п. 44 Рішенні ЄСПЛ від 13.03.2018 у справі «Mirovni Inљtitut v. Slovenia» зазначено, що внутрішнє законодавство не завжди вимагає провести слухання в Адміністративному суді. Винятковий характер обставин, що можуть бути підставами для відмови в усному розгляді великою мірою залежить від характеру проблеми, що вирішується компетентним національним судом, а не від частоти виникнення таких ситуацій (Miller v. Sweden (Міллер проти Швеції), § 29; Martinie v. France (Мартіньє проти Франції), § 41). Суд також постановив, що відмова у розгляді може бути обґрунтованою у справах, що стосуються лише правових питань обмеженого характеру (Allan Jacobsson v. Sweden (No. 2) (Аллан Якобсон проти Швеції), §§ 48-49; Valovб and Others v. Slovakia (Валова та інші проти Словакії), §§ 65-68) або які не несуть певної складності (Varela Assalino v. Portugal (Варела Ассаліно проти Португалії) (dйc.); Speil v. Austria (Шпайль проти Австрії) (dйc.)).
У даному випадку, в обґрунтування заявленого клопотання представник навів загальні та абстрактні твердження.
Жодних вагомих аргументів, які б свідчили про надзвичайну складність даної справи, значну суспільну значимість, що могло б зумовлювати її розгляд з викликом учасників справи, представник позивача не навів.
Водночас, суд звертає увагу, що розгляд справи у спрощеному позовному провадженні жодним чином не обмежує позивача у виконанні його обов'язку, визначеного ч. 1 ст. 77 КАС України.
Відносно посилання на повне і всебічне встановлення обставин у справі, суд зазначає, що раніше визначення форма розгляду справи жодним чином не обмежує виконання процесуальних обов'язків позивача та правил дослідження доказів. Так, відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Враховуючи вищевикладене, клопотання позивача задоволенню не підлягає як необґрунтоване та безпідставне.
Керуючись вимогами ч. 6 ст. 12, п. 20 ч. 1 ст.4, ч. 2 ст. 12, ч. 5 -7 ст. 262, 241, 243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні клопотання представника позивача від 09.11.2020 про розгляд справи у судовому засіданні з викликом учасників справи (вх. від 12.11.2020) - відмовити.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Кармазін