Справа № 458/975/20
3/458/787/2020
12.11.2020 м. Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Кшик О.І., під час підготовчки справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Турківського районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП,
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №7 від 22.09.2020 ОСОБА_1 н6е сплачує аліменти за період з 13.07.2016 по даний час, чим допустив заборгованість по аліментах на загальну суму 39690,39 грн, що перевищує суму платежів за 6 місяців та за що передьачена відповідальність за ч. 1 ст.183-1 КУпАП.
Відповідно до положень п.2 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Під час підготовки до розгляду справи та вирішення питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, встановлено, що такий не відповідає вимогам ч.1 ст.256 КУпАП.
Так, згідно з вимогами ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Диспозиція ч. 1 ст.183-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сімї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
З протоколу про адміністративне правопорушення видно, що ОСОБА_1 несплачує аліментів за період з 13.07.2016 по час складання протоколу, розмір заборгованості 39690,39 грн.
Викладена в протоколі суть адміністративного правопорушення, зокрема в частині визначення сукупного розміру заборгованості, не відповідає диспозиції ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Так, Закон України № 2234-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів" від 07.12.2017 року, на підставі якого Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнений ст.183-1, набув чинності 07 січня 2018 року.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відтак, визначення сукупного розміру заборгованості за шість місяців за несплату аліментів, як того вимагають положення диспозиції ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, необхідно проводити з моменту введення в дію даної норми закону, тобто з 07 січня 2018 року,а не з 13.07.2016, як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення.
Вказані недоліки перешкоджають об'єктивному, повному та всебічному з'ясуванню обставин у справі, а тому матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 необхідно повернути Турківському районному відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) для належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 256 КУпАП.
Керуючись ст. 256, 278 КУпАП,
постановив:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП - повернути Турківському районному відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) для належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 256 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.І. Кшик