Справа № 571/1147/20
Провадження № 3/571/587/2020
10 листопада 2020 року смт. Рокитне
Рокитнівський районний суд Рівненської області в особі судді Комзюк А.Ф., при секретарі Богданець О.М., за участю особи, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 , захисника Дідошак В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , фізичної особи-підприємця, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП,
20 серпня 2020 року о 00 год. 30 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи у кафе «Привокзальне», яке знаходиться в смт. Рокитне по вул. Шевченка,1б, Рівненської області, порушила п.п.1 п.10 заходів карантинних обмежень встановлених постановою КМУ №641 від 22.07.2020 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19», знаходилась у приміщенні кафе без захисної маски чи распіратора.
Таким чином ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.44-3 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що зареєстрована фізичною особою-підприємцем та є власницею кафе «Привокзальне». 20 серпня 2020 року знаходилась на робочому місці у кафе разом зі стажисткою. Приблизно о 00 год. особисто зачинила центральні вхідні двері до кафе, здійснювала прибирання приміщення. В цей час на вулиці біля вікна видачі товарів знаходилось декілька клієнтів. До кафе підійшли працівники поліції та зробили зауваження, чому вона не в масці, а покупці не дотримуються дистанції. В подальшому, на неї склали протокол про адміністративне правопорушення. Згідно рішення Рокитнівської селищної ради, графік роботи для кафе встановлено «цілодобово». У зв'язку з карантинними обмеженнями, після 24 години вони здійснюють обслуговування клієнтів на винос. Щиро розкаюється у вчиненому, визнає свою провину та запевняє, що більше такого не повториться.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Дідошак В.І. в судовому засіданні зазначив, що постановою КМУ №641 від 22.07.2020 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19» чітко не визначено заходи, які необхідно вжити з метою дотримання заходів карантину. ОСОБА_1 не заперечує, що 20.08.2020 після 00 години вона знаходилася у своєму кафе без захисної маски чи респіратора. В той час, коли приїхали працівники поліції, здійснювала торгівлю на виніс через вікно видачі. Прямого контакту з клієнтами не було. З урахуванням вказаних обставин просить застосувати відносно ОСОБА_1 ст.22 КУпАП.
В судовому засіданні начальник СРПП №1 Рокитнівського ВП Троцюк Л.В. показала суду, що 20 серпня 2020 року о 00 год. 30 хв. під час патрулювання в смт. Рокитне по вул. Шевченка,1б, Рівненської області у кафе «Привокзальне» було встановлено, що ОСОБА_1 перебуваючи у кафе, порушила заходи карантинних обмежень встановлених постановою КМУ №641 від 22.07.2020 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19», а саме п.п.1 п.10, була у приміщенні без захисної маски. Також у протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 вона помилково зазначила, що ОСОБА_1 порушила п.п.3 п.14 вказаної постанови. Проте, станом на 20.08.2020 в Рокитнівському районі Рівненської області було установлено жовтий рівень епідемічної небезпеки, а не помаранчевий, як вказано п.п.3 п.14 Постанови КМУ №641 від 22.07.2020.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , адвоката Дідошак В.І. та начальника СРПП №1 Троцюк Л.В., дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.
Положеннями ст.44-3 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Вказана норма закону є бланкетною, тобто не встановлює певних правил поведінки, а передбачає існування інших норм, розміщених навіть в інших нормативних актах, у яких сформульовані конкретні правила поведінки, тому серед ознак, які мають бути відображені при викладенні суті даного правопорушення, обов'язковим є наведення конкретного нормативно-правового акту, яким встановлюються відповідні правила та яких така особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не дотрималася, порушивши тим самим законодавчі приписи.
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби.
Згідно вимог підпункту 1 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 22 липня 2020 року N 641, на території України на період дії карантину забороняється перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Як встановлено судом, що 20 серпня 2020 року о 00 годині 30 хвилин ОСОБА_1 в приміщенні кафе "Привокзальне" перебувала без вдягнутого засобу індивідуально захисту, що закриває ніс та рот.
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 20.08.2020 перебуваючи в кафе «Привокзальне» також здійснила порушення режиму роботи, а саме п.п.3 п.14 Постанови КМУ №641 від 22.07.2020, оскільки здійснювала обслуговування клієнтів після 24 години.
Водночас слід зазначити, що відповідно до вимог підпункту 3 пункту 14 Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 22 липня 2020 року N 641, на території регіону на якій установлено «помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки, додатково до протиепідемічних обмежень, передбачених для «зеленого» та «жовтого» рівня епідемічної небезпеки забороняється роботу після 24-ї та до 7-ї години розважальних закладів (нічних) клубів, а також суб'єктів господарювання з надання послуг громадського харчування з організацією дозвілля або без нього (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв,буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.
В судовому засіданні ОСОБА_1 дала пояснення, що 20.08.2020 після 23 години в кафе «Привокзальне» був закритий вхід у приміщення, обслуговування клієнтів проводилося через вікно видачі, тобто на винос, що не заперечувалося у судовому засіданні поліцейським.
Крім того, в судовому засіданні начальником СРПП №1 Рокитнівського ВП Троцюк Л.В. повідомлено, що станом на час вчинення ОСОБА_1 в Рокитнівському районі Рівненської області було установлено «жовтий» рівень епідемічної небезпеки.
Рішенням виконавчого комітету Рокитнівської селищної ради №59 від 28 квітня 2020 року погоджено ФОП ОСОБА_1 режим роботи кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 » по АДРЕСА_2 : цілодобово; без обідньої перерви та вихідних.
Крім визнання ОСОБА_1 своєї вини у порушенні вимог п.п.1 п.10 Постанови КМУ №641 від 22.07.2020, підтверджується також зібраними та дослідженими по справі доказами, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення АПР18 429156 від 20 серпня 2020 року, рапорті чергового ОВС, письмових поясненнях, та інших матеріалах справи.
Водночас, вирішуючи питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, суд керується вимогами ст. ст. 23, 33 КУпАП, в силу яких адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами, а також враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Згідно ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Згідно з принципом верховенства права однією з підвалин демократичного суспільства, який закріплений в усіх статтях Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, при розгляді справи та призначенні стягнення потрібно досягти справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи, щоб під час відповідного втручання був дотриманий принцип законності і воно не було свавільним, тобто стягнення повинне бути пропорційним, воно має відповідати тяжкості скоєного правопорушення, а також його наслідкам.
Враховуючи вказане, беручи до уваги особу порушниці, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, а також те, що даним правопорушенням не завдано шкоди державним або суспільним інтересам або безпосередньо громадянам, а з матеріалів справи не вбачається, що на момент перебування в кафе без засобів індивідуального захисту ОСОБА_1 створювала дійсну небезпеку для життя та здоров'я оточуючих, суд дійшов висновку про звільнення її від адміністративної відповідальності за малозначністю, що буде достатнім для забезпечення виховного впливу та запобігання вчиненню нових правопорушень.
Оскільки суд закриває провадження по справі та не накладає адміністративного стягнення, судовий збір не стягується.
Керуючись ст. ст. 22, 44-3, 283, 284 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП та на підставі ст.22 КУпАП звільнити її від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП закрити.
Постанова може бути оскаржена через Рокитнівський районний суд Рівненської області до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Повний текст постанови складено 12.11.2020.
Суддя А.Ф.Комзюк