Постанова від 11.11.2020 по справі 133/1800/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 133/1800/20

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Сєчко В.Л.

Суддя-доповідач - Капустинський М.М.

11 листопада 2020 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Капустинського М.М.

суддів: Смілянця Е. С. Граб Л.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 01 жовтня 2020 року (прийняту в м. Козятин) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Козятинського міськрайонного суду Вінницької області з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, поліцейського Козятинського ВП капітана поліції Пазюна Олександра Миколайовича, у якому просив суд:

- витребувати з Козятинського відділення поліції Головного управління національної поліції у Вінницькій області належним чином завірену копію матеріалів про адміністративне правопорушення на підставі яких винесено постанову серії БАА №348953 від 03.07.2020;

- витребувати з Козятинського відділення поліції Головного управління національної поліції у Вінницькій області копію відеозапису з портативної камери капітана поліції ОСОБА_2 в період з 10:30 год. по 11:30 год. 03.07.2020 року

- скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА №348953 від 03.07.2020

- провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності передбаченої ч.1 ст.122 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Ухвалою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області позовну заяву повернуто позивачу у зв'язку з невідповідністю вимогам ст.ст.160,161 КАС України.

Позивач не погоджуючись з прийнятим рішенням звернувся з апеляційною скаргою в якій просить скасувати дану ухвалу суду, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

На підставі положень ч. 2 ст. 312 КАС України справа розглянута без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Ухвалою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 03.09.2020 позовну заяву залишено без руху, в силу недотримання вимог ст.ст.160,161 КАС України, з направленням на адресу позивача.

11.09.2020 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, в якій позивач посилаючись на ч.4 ст.288 КУпАП зазначив, що він звільнений від сплати судового збору.

Ухвалою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 01.10.2020 позовну заяву було повернуто позивачу відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України, що слугувало причиною звернення ОСОБА_1 до апеляційного суду з даним позовом.

Приймаючи рішення про повернення позовної заяви позивачу суд першої інстанції керувався висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 18.03.2020 у справі №543/775/17, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні статей 287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Згідно із ч. 2 ст. 171 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Так, положеннями статей 160 та 161 КАС України визначено форму та зміст позовної заяви, а також визначено документи, що до неї додаються.

Так, відповідно до ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, КАС України, з направленням на адресу позивача.

Відповідно до ч.1,3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи. До позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частинами 1, 2 статті 169 КАС України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, в порушення вищенаведених вимог процесуального закону, позивачем не дотримано форму пред'явленого позову, оскільки не було надано документ про сплату судового збору у відповідності до ст.160 КАС України.

В апеляційній скарзі позивач зазначає, що він звільнений від сплати судового збору за подання апеляційної скарги, в силу того, що розмір судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу суду становить 2102 грн., що перевищує 5 відсотків його річного доходу за попередній рік, який складає 40868,56. Однак, в матеріалах справи відсутні підстави для звільнення позивача за подання позову до суду першої інстанції.

Так, частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Крім того, частиною восьмою статті 160 КАС України визначено, що якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

Статтею 1 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011№3674-VI передбачено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 18.03.2020 у справі №543/775/17, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.

Також, у вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, вказано, що судовий збір за подання позовної заяви складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Постанова Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 по справі № 543/775/17 в силу ч.5 ст.242 КАС України є обов'язковою для врахування.

Відтак, з огляду на висновок Великої Палати Верховного Суду в справі №543/775/17, судовий збір за подання позовної заяви в цій справі підлягає сплаті на загальних підставах.

Розмір судового збору, який підлягає стягненню у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина п'ята статті 4 Закону №3674-VI).

Статтею 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік" визначено, що прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб з 1 січня 2020 року складає 2102 гривні.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що при зверненні до суду з даною позовною заявою позивачем мало бути сплачено судовий збір в розмірі 420 гривень 40 копійок (2102 гривні прожитковий мінімуму * 0,2 ставка судового збору = 420 гривень 40 копійок).

Відповідно до п. 1 ч. 4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

За приписами частин 5 та 6 цієї статті суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення.

Отже, чинним законодавством передбачено повернення позовної заяви, якщо у встановлений судом строк позивачем не виконано вимоги ухвали про залишення позовної заяви без руху. Повернення позовної заяви - це процесуальна дія, яка припиняє розгляд конкретної позовної заяви на стадії відкриття провадження без вирішення спору по суті, у випадку неможливості її розгляду з підстав, які можуть бути усунуті особою, яка звернулася до суду.

Позивач вважається таким, що не усунув недоліки, якщо до закінчення встановленого судом строку не усунув усіх або хоча б одного недоліку, зазначеного в ухвалі суду про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності повернення позовної заяви з причини не усунення недоліків позовної заяви, у відповідності до п.1 ч.4 ст.169 КАС України.

Твердження позивача, з посиланням на ч.7 ст.169 КАС України, щодо неможливості повторного повернення судом першої інстанції позовної заяви, у даному випадку є недоречним так як повернення позову, яке мало місце з підстави, визначеної п.3 ч.4 ст.169 КАС України (позов не підписано особою), є іншою, від підстави повернення (не усунення недоліків позовної заяви), яка є предметом перегляду за даною апеляційною скаргою.

При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що законодавець не позбавляє обов"язку судді, при повторному надходженні позову, перевіряти позовну заяву на відповідність вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України та у разі невідповідності - залишити такий позов без руху.

Таким чином, виходячи з встановлених обставин у справі, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про повернення позовної заяви.

Керуючись ст.ст.160, 169, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 01 жовтня 2020 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 11 листопада 2020 року.

Головуючий Капустинський М.М.

Судді Смілянець Е. С. Граб Л.С.