Справа № 826/4387/17
12 листопада 2020 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Кучми А.Ю.,
суддів Аліменка В.О., Бєлової Л.В.
за участю секретаря Островської О.В.,
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 229 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційні скарги Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, Міністерства юстиції України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та зобов'язання скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства внутрішніх справ України від 26 січня 2015 року №98-ос «По особовому складу» про звільнення полковника міліції ОСОБА_1 (С-433026) заступника начальника Управління МВС України в Полтавській області - начальника міліції громадської безпеки з органів внутрішніх справ згідно з пунктом 1 частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про очищення влади» та пунктом 62 «а» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, у запас Збройних сил (з постановкою на військовий облік);
- визнати протиправними та скасувати наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області від 28 січня 2015 року №37-ос «По особовому складу» про звільнення позивача з органів внутрішніх справ згідно з пунктом 1 частини другої Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про очищення влади» та пунктом 62 «а» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, у запас Збройних сил (з постановкою на військовий облік) з 28 січня 2015 року;
- поновити позивача в органах внутрішніх справ України на займаній посаді заступника начальника Управління МВС України в Полтавській області - начальника міліції громадської безпеки з 29 січня 2015 року;
- зобов'язати Міністерство юстиції України видалити відомості щодо позивача з Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади».
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 грудня 2017 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідачі подали апеляційні скаргу, в яких просять скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
11.11.2020 позивачем подано заяву про закриття провадження у справі, яка обґрунтована тим, що станом на теперішній час оскаржувані рішення та дії були виправлені суб'єктами владних повноважень, що вказує на наявність підстав для закриття провадження передбачених п.8 ч.1 ст.238 КАС України.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково.
Частиною 1 статті 319 передбачено, що судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю або частково в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно статтями 238, 240 цього Кодексу.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
З аналізу наведеної норми вбачається, що вона підлягає застосуванню у випадку, коли суб'єкт владних повноважень погодився з допущеними ним порушеннями та такі порушення були виправлені ним самостійно за власною ініціативою, що призвело до повного відновлення законних прав та інтересів позивача без необхідності визнавати протиправними рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
При встановленні під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання можливості закриття провадження у справі. При цьому, вирішуючи зазначене питання, суд має з'ясувати чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень.
Як вбачається з поданої позивачем заяви, ним зазначено, що станом на теперішній час оскаржувані рішення та дії були виправлені суб'єктами владних повноважень, та зазначено про розуміння наслідків закриття провадження у справі.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу МВС України №94 о/с від 30.01.2018 скасовано наказ МВС від 26.01.2015 №98 о/с (т.3 а.с.88), відповідно до наказу МВС України в Полтавській області від 01.02.2018 №701 о/с скасовано наказ УМВС України в Полтавській області від 28 січня 2015 року №37-ос (т.3 а.с.100), та відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади» інформація щодо ОСОБА_1 відсутня (т.3 а.с.103).
З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, за наслідком перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховуючи подання позивачем заяви про закриття провадження у справі, колегія суддів доходить висновку щодо наявності підстав для закриття провадження у даній справі, передбачених п.8 ч.1 ст.238 КАС України, оскільки оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень.
Керуючись ст. ст. 238, 308, 311, 315, 317, 319, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Заяву ОСОБА_1 про закриття провадження у справі - задовольнити.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 грудня 2017 року - скасувати.
Провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій та зобов'язання скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії - закрити.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 12.11.2020.
Головуючий суддя: А.Ю. Кучма
В.О. Аліменко
Л.В. Бєлова
Головуючий суддя Кучма Андрій Юрійович
Судді: Аліменко Володимир Олександрович