Постанова від 12.11.2020 по справі 826/7379/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/7379/18 Прізвище судді (суддів) першої інстанції:

Шрамко Ю.Т.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Костюк Л.О.;

суддів: Бужак Н.П., Кобаля М.І.;

за участю секретаря: Вовк І.Р.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 травня 2020 року (розглянута у письмовому провадженні, м. Київ, дата складання повного тексту рішення - відсутня) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» до Головного управління ДФС у Полтавській області, Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2018 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» (далі - позивач, ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва (далі - суд) з позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Полтавській області) про скасування податкового повідомлення-рішення №0021091211 від 17.04.2018 р.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийняте відповідачем на підставі висновків, зроблених за результатами перевірки позивача, які не відповідають фактичним обставинам.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 травня 2020 року відмовлено повністю у задоволенні позову.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове, яким позов задоволити.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню та погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції, що на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, статті 76 Податкового кодексу України відповідачем проведено камеральну перевірку позивача з питань дотримання граничних строків сплати, визначених чинним податковим законодавством, узгоджених сум податкових зобов'язань по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату за період з 20 лютого 2016 року по 24 січня 2018 року, за результатами якої складено відповідний акт перевірки №2890/16-31-12-11-30/31511844 від 26 березня 2018 року (далі - Акт перевірки).

За результатами перевірки встановлено факти несвоєчасної сплати позивачем рентної плати за користування надрами для видобування природного газу:

- по терміну сплати 19 лютого 2016 року нараховано суми авансових внесків по строку сплати 19 лютого 2016 року в сумі 2 604 247,91 грн. згідно податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2015 року (вх. №9226710205 від 05 листопада 2015 року та відповідно до додатку 2 до нього (вх. №9226710199 від 05 листопада 2015 року), з яких погашено без порушення термінів сплати, а саме: частково в сумі 1 252 834,06 грн. сплачено із затримкою у 6 днів платіжним дорученням №493 від 25 лютого 2016 року. Частково у сумі 1 000 000,00 грн. сплачено із затримкою у 7 днів платіжним дорученням №266 від 26 лютого 2016 року. Залишок в сумі 347 167,80 грн. сплачено 11 березня 2016 року із затримкою у 21 день платіжним дорученням №616 від 11 березня 2016 року на загальну суму 591 928,97 грн.

Крім того, по терміну сплати 19 лютого 2016 року нараховано податкових зобов'язань по декларації з рентної плати за 4-ий квартал 2015 року (вх. №9275173959 від 09 лютого 2016 року) та додаток №2 до неї (розрахунки з рентної плати за користування надрами №9275536670) в сумі 7 465 577,79 грн., які сплачено з порушенням термінів сплати, а саме: частково в сумі 244 761,1 грн. сплачено 11 березня 2016 року із затримкою у 21 день платіжним дорученням №616 від 11 березня 2016 року. Частково в сумі 350 000,00 грн. сплачено 29 березня 2016 року із затримкою у 39 днів платіжним дорученням №856 від 29 березня 2016 року. Залишок в сумі 6 780 816,65 грн. погашено 07 квітня 2016 року із затримкою у 48 днів за рахунок зменшення нарахованих сум податкових зобов'язань по уточнюючій декларації за 4 квартал 2015 року (вх. №9276642800 від 07 квітня 2016 року та додатку №2 до неї (вх. №9276642799), по якому загальна сума зменшення податкових зобов'язань по рентній платі за видобування природного газу - 7 812 743,73 грн.

По строку сплати 03 березня 2016 року нараховано податкових зобов'язань з рентної плати за видобування природного газу в сумі 1 060 265,64 грн. згідно податкової декларації з рентної плати за видобування корисних копалин за січень 2016 року (№9018163242 від 16 лютого 2016 року та відповідно додатку 2 до неї (вх. №9018163110 від 16 лютого 2016 року), які сплачено з порушенням граничних термінів сплати, а саме: частково у сумі 941 927,10 грн. погашено 07 квітня 2016 року із затримкою у 35 днів за рахунок зменшення нарахованих сум податкових зобов'язань по уточнюючій декларації за 4 квартал 2015 року (вх. №9276642800 від 07 квітня 2016 року та додатку №2 до неї (вх. №9276642799); залишок в сумі 118 338,55 грн. погашено 28 квітня 2016 року із затримкою у 56 днів шляхом сплати коштів згідно платіжних доручень №1126 від 28 квітня 2016 року на загальну суму 1 940,35 грн. та №559 від 28 квітня 2016 року на загальну суму 710 265,64 грн., з яких зараховано в погашення недоїмки по строку сплати 03 березня 2016 року 116 398,19 грн.

По строку сплати 31 березня 2016 року нараховано податкових зобов'язань з рентної плати за видобування природного газу в сумі 891 940,37 грн. згідно податкової декларації з рентної плати за видобування корисних копалин за лютий 2016 року (№9037928617 від 17 березня 2016 року та відповідно додатку 2 до неї (вх. №9037928645 від 17 березня 2016 року), які сплачено з порушенням граничних термінів сплати, а саме: частково в сумі 1 938,50 грн. погашено 28 квітня 2016 року із затримкою у 28 днів шляхом сплати коштів по платіжному дорученню №559 від 28 квітня 2016 року, частково в сумі 890 000,00 грн. сплачено 29 квітня 2016 року платіжним дорученням №1121 від 29 квітня 2016 року із затримкою у 29 днів; залишок в сумі 1,89 грн. погашено 27 травня 2016 року платіжним дорученням №1443 від 27 травня 2016 року на загальну суму 1623,68 грн. із затримкою у 57 днів.

По строку сплати 30 квітня 2016 року нараховано податкових зобов'язань з рентної плати за видобування природного газу в сумі 991 623,68 грн. згідно податкової декларації з рентної плати за видобування корисних копалин за березень 2016 року (№9060914122 від 20 квітня 2016 року та відповідно додатку 2 до неї (вх. №9060914058 від 20 квітня 2016 року), які сплачено з порушенням граничних термінів сплати, а саме: частково в сумі 181 717,75 грн. погашено 31 травня 2016 року із затримкою у 31 день шляхом сплати коштів по платіжному дорученню №87 від 31 травня 2016 року на загальну суму 199 309,40 грн., частково в сумі 3 760,4 грн. погашено 30 червня 2016 року із затримкою у 61 день шляхом сплати коштів по платіжному дорученню №1785 від 30 червня 2016 року; залишок в сумі 15 454,90 грн. погашено 28 липня 2016 року із затримкою у 89 днів шляхом сплати коштів по платіжному дорученню №2086 від 28 липня 2016 року на загальну суму 67 471,62 грн.

По строку сплати 30 травня 2016 року нараховано податкових зобов'язань з рентної плати за видобування природного газу в сумі 873 760,42 грн. згідно податкової декларації з рентної плати за видобування корисних копалин за квітень 2016 року (№9081127985 від 19 травня 2016 року та відповідно додатку 2 до неї (вх.№9081127771 від 19 травня 2016 року), які сплачено 28 липня 2016 року із затримкою у 59 днів шляхом сплати коштів: частково в сумі 52016,70 грн. по платіжному дорученню №2086 від 28 липня 2016 року та залишок в сумі 821 743,70 грн. - платіжним дорученням №1768 від 28 липня 2016 року на загальну суму 870 000,00 грн.

По строку сплати 01 липня 2016 року нараховано податкових зобов'язань з рентної плати за видобування природного газу в сумі 867 471,62 грн. згідно податкової декларації з рентної плати за видобування корисних копалин за травень 2016 року (№9101264480 від 17 червня 2016 року та відповідно додатку 2 до неї (вх.№9101264463 від 17 червня 2016 року), які сплачено 28 липня 2016 року із затримкою у 27 днів платіжним дорученням №1768 від 28 липня 2016 року, частково в сумі 500 000,00 грн. сплачено платіжним дорученням №2661 від 23 вересня 2016 року із затримкою у 84 дні; частково в сумі 300 000,00 грн. сплачено платіжним дорученням №2087 від 26 вересня 2016 року із затримкою у 87 днів, частково в сумі 3 693,30 грн. сплачено платіжним дорученням №2754 від 29 вересня 2016 року із затримкою у 90 днів; залишок в сумі 15 522,05 грн. сплачено платіжним дорученням №245 від 27 жовтня 2016 року із затримкою у 118 днів.

По строку сплати 30 липня 2016 року нараховано податкових зобов'язань з рентної плати за видобування природного газу в сумі 843 693,28 грн. згідно податкової декларації з рентної плати за видобування корисних копалин за червень 2016 року (№9124010464 від 19 липня 2016 року та відповідно додатку 2 до неї (вх. №9124010072 від 19 липня 2016 року), які сплачено 27 жовтня 2016 року із затримкою у 89 днів шляхом сплати коштів: частково в сумі 824 477,95 грн. - платіжним дорученням №245 від 27 жовтня 2016 року та залишок в сумі 19 215,30 грн. по платіжному дорученню №249 від 27 жовтня 2016 року на загальну суму 97 079,37 грн.

По строку сплати 01 вересня 2016 року нараховано податкових зобов'язань з рентної плати за видобування природного газу в сумі 997 079,37 грн. згідно податкової декларації з рентної плати за видобування корисних копалин за липень 2016 року (№9143048037 від 11 серпня 2016 року та відповідно додатку 2 до неї (вх. №9143048086 від 11 серпня 2016 року), які сплачено з порушенням термінів сплати, а саме: частково в сумі 77 864,05 грн. із затримкою у 56 днів шляхом сплати коштів платіжним дорученням №249 від 27 жовтня 2016 року; частково в сумі 900 000, 00 грн. сплачено 29 грудня 2016 року по платіжному дорученню №3419 від 29 грудня 2016 року із затримкою у 119 днів; залишок в сумі 19 215,32 грн. сплачено платіжним дорученням №190 від 30 січня 2017 року на загальну суму 938 686,45 грн. із затримкою у 151 день.

По строку сплати 30 вересня 2016 року нараховано податкових зобов'язань з рентної плати за видобування природного газу в сумі 938 686,45 грн. згідно податкової декларації з рентної плати за видобування корисних копалин за серпень 2016 року (№9170219738 від 16 вересня 2016 року та відповідно додатку 2 до неї (вх. №9170219656 від 16 вересня 2016 року), які сплачено з порушенням термінів сплати, а саме: частково в сумі 919 471,15 грн. сплачено 30 січня 2017 року із затримкою у 122 дні шляхом сплати коштів платіжним дорученням №190 від 30 січня 2017 року, залишок в сумі 19 215,32 грн. сплачено 31 січня 2017 року із затримкою у 182 дні платіжним дорученням №698 від 31 березня 2017 року на загальну суму 288 592,45 грн.

По строку сплати 30 жовтня 2016 року нараховано податкових зобов'язань з рентної плати за видобування природного газу в сумі 947 427,99 грн. згідно податкової декларації з рентної плати за видобування корисних копалин за вересень 2016 року (№919687947 від 19 жовтня 2016 року та відповідно додатку 2 до неї (вх. №9196877935 від 19 жовтня 2016 року, які сплачено з порушенням термінів сплати, а саме : частково в сумі 269 171,00 грн. сплачено 31 березня 2017 року платіжним дорученням №698 від 31 березня 2017 року із затримкою у 152 днів, частково в сумі 288 592,45 грн. сплачено 24 квітня 2017 року із затримкою у 176 днів, частково в сумі 288 592,45 грн. сплачено 29 травня 2017 року із затримкою у 211 днів з платіжним дорученням №1216 від 29 травня 2017 року; залишок у сумі 101 072,05 грн. сплачено 27 червня 2017 року із затримкою у 240 днів платіжним дорученням №1442 від 27 червня 2017 року на загальну суму 288 592,45 грн.

По строку сплати 01 грудня 2016 року нараховано податкових зобов'язань з рентної плати за видобування природного газу в сумі 854 966,17 грн. згідно податкової декларації з рентної плати за видобування корисних копалин за жовтень 2016 року (№9220668966 від 17 листопада 2016 року та відповідно додатку 2 до неї (вх. №9220669086 від 17 листопада 2016 року), які сплачено з порушенням термінів сплати, а саме: частково в сумі 187 520,40 грн. сплачено 27 червня 2017 року із затримкою у днів платіжним дорученням №1442 від 27 червня 2017 року; частково в сумі 286 260,38 грн. сплачено 14 липня 2017 року платіжним дорученням №489 від 14 липня 2017 року із затримкою у 225 днів; частково в сумі 288 592,45 грн. сплачено 31 липня 2017 року; частково в сумі 34 858,70 грн. сплачено 31 липня 2017 року із затримкою у 242 дні платіжним дорученням №496 від 31 липня 2017 року, частково в сумі 22 480,30 грн. сплачено 30 серпня 2017 року із затримкою у 272 дні платіжним дорученням №525 від 30 серпня 2017 року; залишок в сумі 35 253,95 грн. сплачено 30 серпня 2017 року із затримкою у 272 днів платіжним дорученням №524 від 30 серпня 2017 року на загальну суму 288 592,45 грн.

По строку сплати 30 грудня 2016 року нараховано податкових зобов'язань з рентної плати за видобування природного газу в сумі 795 208,96 грн. згідно податкової декларації з рентної плати за видобування корисних копалин за листопад 2016 року (№9246051090 від 19 грудня 2016 року та відповідно додатку 2 до неї (вх. №9246050920 від 19 грудня 2016 року), які сплачено з порушенням термінів сплати, а саме: частково в сумі 241 771,30 грн. сплачено 30 серпня 2017 року із затримкою у 243 дні платіжним дорученням №524 від 30 серпня 2017 року; частково в сумі 288 592,45 грн. сплачено 26 вересня 2017 року із затримкою у 270 днів платіжним дорученням №2108 від 26 вересня 2017 року; частково в сумі 21 724,53 грн. 28 вересня 2017 року із затримкою у 272 дні платіжним дорученням №570 від 28 вересня 2017 року, залишок в сумі 243 120,68 грн. сплачено 24 жовтня 2017 року із затримкою у 298 днів платіжним дорученням №2265 від 24 жовтня 2017 року.

Так згідно з висновками Акту перевірки, встановлено порушення позивачем, зокрема, пункту 257.4 та пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України в частині сплати узгоджених податкових зобов'язань по платі за користування надрами для видобування корисних копалин та рентній платі за видобутий природний газ, нарахованих:

- по податкових розрахунках з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 4 квартал 2015 року по строку сплати 19 лютого 2016 року: 350000,00 грн. кількість днів затримки сплати 39 днів; 6 870 816,65 грн. кількість днів затримки сплати 48 днів;

- по податковій декларації з рентної плати за січень 2016 року по строку сплати 03 березня 2016 року: 941 927,10 грн. кількість днів затримки сплати 35 днів; 118 338,55 грн. кількість днів затримки сплати 56 днів;

- по податковій декларації з рентної плати за лютий 2016 року по строку сплати 31 березня 2016 року: 1,89 кількість днів затримки 57 днів;

- по податковій декларації з рентної плати за березень 2016 року строку сплати 30 квітня 2016 року: 181 717,75 грн. кількість днів затримки сплати 31 день; 790 690,60 грн. кількість днів затримки сплати 60 днів, 3 760,40 грн. кількість днів затримки сплати 61 день; 15 454,90 грн. кількість днів затримки сплати 89 днів;

- по податковій декларації з рентної сплати за квітень 2016 року строку сплати 30 травня 2016 року: 52 016,70 грн. кількість днів затримки сплати 59 днів; 821 743,70 грн. кількість днів затримки сплати 59 днів;

- по податковій декларації з рентної плати за травень 2016 року строку сплати 01 липня 2016 року: 500 000,00 грн. кількість днів затримки сплати 84 дні; 300 000,00 грн. кількість днів затримки сплати 87 днів; 3 693,30 грн. кількість днів затримки сплати 90 днів; 15 522,05 грн. кількість днів затримки сплати 118 днів;

- по податковій декларації з рентної плати за червень 2016 року строку сплати 30 липня 2016 року: 824 477, 95 грн. кількість днів затримки сплати 89 днів; 19 215,30 грн. кількість днів затримки сплати 89 днів;

- по податковій декларації з рентної плати за липень 2016 року строку сплати 01 вересня 2016 року: 77 864,05 грн. кількість днів затримки сплати 56 днів; 900 000,00 грн. кількість днів затримки сплати 119 днів; 19 215,32 грн. кількість днів затримки сплати 151 день;

- по податковій декларації з рентної плати за серпень 2016 року строку сплати 30 вересня 2016 року: 919 471,15 грн. кількість днів затримки сплати 122 дні; 19 215,32 грн. кількість днів затримки сплати 182 дні;

- по податковій декларації з рентної плати за вересень 2016 року строку сплати 30 жовтня 2016 року: 269 171,00 грн. кількість днів затримки сплати 152 дні; 288 592,45 грн. кількість днів затримки сплати 176 днів; 288 592,45 грн. кількість днів затримки сплати 211 днів; 101 072,05 грн. кількість днів затримки сплати 240 днів;

- по податковій декларації з рентної плати за жовтень 2016 року строку сплати 01 грудня 2016 року: 187 520,40 грн. кількість днів затримки сплати 208 днів; 286 260,38 грн. кількість днів затримки сплати 225 днів; 288 592,45 грн. кількість днів затримки сплати 242 грн.; 22 480,30 грн. кількість днів затримки сплати 272 грн.; 35 253,95 грн. кількість днів затримки сплати 272 дні; 34 858,70 грн. кількість днів затримки сплати 242 дні;

- по податковій декларації з рентної плати за листопад 2016 року строку сплати 30 грудня 2016 року: 241 771, 30 грн. кількість днів затримки сплати 243 дні; 288 592,45 грн. кількість днів затримки сплати 270 днів; 21 724,53 грн. кількість днів затримки сплати 272 дні; 243 120,68 грн. кількість днів затримки сплати 298 днів.

На підставі встановлених в Акті перевірки порушень позивачем вимог чинного законодавства, відповідачем прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0021091211 від 17.04.2018 p., яким до позивача за вказану вище затримку сплати грошового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу у розмірі 16342745,80 грн. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 3268549,16 грн.

Незгода позивача із вказаним податковим повідомленням-рішенням зумовила його звернення до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку матеріалам, обставинам справи, а також наданим поясненням та запереченням сторін колегія суддів звертає увагу на наступне.

За приписами норм частини 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний, зокрема: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

В розумінні норми статті 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Зокрема, підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Пунктами 257.1 статті 257 Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.

За загальним правилом нарахування та сплати податків, визначеним в абзаці 1 пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом;

Відповідно до пункту 257.3 статті 257 Податкового кодексу України, платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить відповідні додатки.

Пунктом 257.5 статті 257 Податкового кодексу України визначено, що сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Аналіз наведених норм свідчить, що платники зобов'язані сплатити рентну плату до 30 числа кожного місяця (у лютому - до 28 або 29 числа), у розмірі третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у попередній податковий (звітний) період в податковій декларації, а відтак податок, який не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Положеннями підпункту 258.1.1 пункту 258.1 статті 258 Податкового кодексу України визначено, що на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Згідно з підпунктом 258.1.2 пунктом 258.1 статті 258 Податкового кодексу України, на суму податкових зобов'язань з рентної плати, що нарахована платником рентної плати за податковий (звітний) період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання податкової декларації, нараховується пеня в порядку, встановленому розділом II цього Кодексу.

Статтею 126 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Щодо правомірності висновків, зазначених відповідачем в акті перевірки, стосовно несвоєчасності сплати позивачем рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з пунктом 46.5 статті 46 Податкового кодексу України, форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Державні органи, які встановлюють відповідно до цього пункту форми податкових декларацій, зобов'язані оприлюднити такі форми для використання їх платниками податків.

Згідно з пунктом 46.6 статті 46 Податкового кодексу України, якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, який затвердив такі форми, зобов'язаний оприлюднити нові форми звітності.

Пунктом 9 розділу II Перехідних положень Закону від 28 грудня 2014 року №71-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом:

- прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону;

- привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

- забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно - правових актів у відповідність із цим Законом.

Разом з тим, встановлено, що податкова декларація з рентної плати була затверджена без дотримання наведених норм лише 17 серпня 2015 року на підставі наказу Міністерства фінансів України №719 «Про затвердження форми податкової декларації з рентної плати» (який набрав чинності з дня його офіційного опублікування - 29 вересня 2015 року).

Наказ Міністерства фінансів України від 17 серпня 2015 року №719, яким затверджена нова форма Податкової декларації з рентної плати набрав чинності 29 вересня 2015 року.

Тобто, дана форма використовується для складання звітності за IV квартал 2015 року та наступні звітні періоди, у тому числі і для самостійного виправлення помилок, допущених у податковій звітності за попередні звітні і податкові) періоди.

Окрім зазначеного, колегія суддів вказує, що форма звітності, а саме податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України №1000 від 17 вересня 2012 року, не передбачала графи - «сплата авансових платежів».

Отже, декларувати авансові платежі позивач зобов'язаний з IV звітного кварталу 2015 року, як це передбачено Розрахунком з рентної плати за користування надрами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 17 серпня 2015 року №719.

Системний аналіз норм чинного законодавства, зокрема норм Податкового кодексу України, свідчить про необхідність сплати авансових внесків з рентної плати, однак, декларування таких авансових внесків передбачено лише з IV кварталу 2015 р. (після заповнення відповідної форми звітності).

Суд звертає увагу, що позивачем, в порушення вимог ч. 1 ст. 77 КАС України, не зазначено, а також не надано належних доказів, на підтвердження відсутності порушень з боку позивача строку сплати узгоджених податкових зобов'язань по податковій декларації з рентної плати за січень - листопад 2016 року.

При цьому, з матеріалів справи не вбачається, що виявлені порушення позивачем строку сплати податкових зобов'язань за 3 та 4 квартали 2015 року пов'язані з поданими позивачем уточнюючими деклараціями з рентної плати за 4 квартал 2015 року.

Крім того, як вже зазначалось вище, відповідно до пункту 46.1 статті 46 ПК України, податкова декларація документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Таким чином, самостійно задекларовані ТОВ «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» в розрахунках з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини, суми грошових зобов'язань вважаються узгодженими, а тому, підлягають сплаті у строки, встановлені податковим законодавством.

З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку про те, що дії відповідача щодо нарахування платнику податків штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати є правомірними, оскільки встановлено несвоєчасну сплату за відповідні періоди.

Окрім того, вирішуючи дану справу, суд приймає до уваги положення п. 5 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України, відповідно до яких штрафні санкції, які можуть бути накладені на платників податків за порушення нормативних актів Кабінету Міністрів України, центрального контролюючого органу, положень, прямо передбачених цим Кодексом, починають застосовуватися до таких платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти були введені в дію.

Таким чином, оскільки «рентна плата» була введена в дію як новий податок лише з 01 січня 2015 року, відповідно нарахування штрафних санкцій платнику податків за порушення правил оподаткування за підсумками IV кварталу 2015 р. є правомірним, а підстави для скасування податкового повідомлення-рішення - відсутні.

Щодо доданого позивачем до матеріалів висновку експерта від 19.12.2018 року №15, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 6 статті 104 КАС України встановлено, що у висновку експерта зазначається, що висновок підготовлено для подання до суду та експерт обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок.

При цьому, у поданому позивачем висновку експерта від 19.12.2018 року №15 не зазначено, що останній підготовлено для подання до суду, а тому він не може бути прийнятий як належний та допустимий доказ, відповідно до норм КАС України.

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів приходить до висновку про скасування податкового повідомлення-рішення є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню повністю.

Щодо повернення надміру сплачених грошових коштів позивачем у справі на вимогу суду апеляційної інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Так, відповідно до ч. 7 ст. 139 КАС України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Відповідно до п.3 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (чинного на момент звернення з апеляційною скаргою) ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою , ставка судового збору складає - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить та не більше 350 прожиткового мінімуму для працездатних осіб та за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду - 150% ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на 01.01.2018 року становить 1 762, 00 грн.).

Так, за подання апеляційної скарги позивачем сплачено 32 955, 00 грн. (платіжне доручення №2868 від 04.08.2020 року.)

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про повернення сплаченого судового збору, у розмірі 40 587, 36 грн. (сплаченого відповідно до платіжного доручення №2690 від 09.09.2020 року) та стягнення означених коштів з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ».

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Зі змісту частин 1-4 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Згідно з п.1 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 139, 241, 242, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 травня 2020 року - без змін.

Повернути сплачену суму судового збору, шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Арабський Енергетичний Альянс ЮЕЙ» (адреса: 04655, м. Київ, вул. Полярна, 20, ЄДРПОУ 31511844, р/р НОМЕР_1 ), у розмірі 40 587 (сорока тисяч п'ятсот восьми десяти семи) гривень 36 копійок.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду в порядку та строки, передбачені ст. 329 КАС України.

Головуючий суддя: Л.О. Костюк

Судді: Н.П. Бужак,

М.І. Кобаль