про залишення позовної заяви без руху
12 листопада 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/4339/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
09.11.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо зменшення розміру пенсії (основної та додаткової) за інвалідністю ОСОБА_1 з 01.11.2011;
зобов'язати Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести з 01.11.2011 перерахунок пенсії (основної та додаткової) за інвалідністю ОСОБА_1 , визнавши розмір пенсії на рівні розміру, сплаченого у жовтні 2011 року, з виплатою донарахованих сум.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.
Відповідно до ч.1, п.п.4,5 ч.5 ст.160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. В позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів та виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
В силу ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.2 ст.5 КАС України).
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 1 та інвалідність по захворюванню, пов'язаному з впливом аварії на ЧАЕС, у зв'язку з чим отримувала пенсію на підставі постанови Новоайдарського районного суду Луганської області від 11.03.2009 у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком (розмір основної пенсії складав 6272,00 грн та 588 грн додаткова пенсія). Проте, з 01.11.2011 розмір пенсії був зменшений, що на думку позивача, суперечить ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно якої зменшення пенсії можливо лише у разі зловживання пенсіонера. 25.08.2020 позивач звернулася по відповідача з вимогою перерахувати розмір основної пенсії з 01.11.2011, визнавши її розмір на рівні розміру, сплаченого у жовтні 2011 року. Листом від 04.09.2020 позивачу було роз'яснено порядок нарахування пенсії, вказано, що розмір пенсії складає 2054,02 грн (1883,20 грн основна пенсія та 170,82 грн додаткова пенсія), однак перерахунку, якого вимагала позивач, зроблено не було, що свідчить про відмову відповідача у вказаному перерахунку.
Отже, з позовної заяви вбачається, що позивач звернулась до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії, проте такий перерахунок відповідачем здійснено не було, тому позивач не згодна з відмовою відповідача, при цьому просить суд визнати протиправними дії щодо зменшення розміру пенсії.
Також, з тексту позовної заяви вбачається, що позивачем взагалі не наведено викладу обставин, якими позивач обґрунтовує вимоги щодо свого права на отримання пенсії саме у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
Отже, позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність ст.ст.160, 161 КАС України та навести обгрунтування позовної заяви відповідні заявленим позовним вимогам та/або уточнити позовні вимоги.
До того ж, суд звертає увагу позивача на те, що позивач оскаржує дії щодо зменшення розміру пенсії з 01.11.2011, тобто поза межами шестимісячного строку, передбаченого ч.2 ст.122 КАС України, при цьому позивачем не надано заяви про поновлення строку на звернення до суду з позовними вимогами щодо зменшення розміру пенсії з 01.11.2011.
У разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку (частина перша статті 123 КАС України).
Таким чином, позивачу необхідно надати обгрунтувану заяву про поновлення строку на звернення до суду з позовними вимогами щодо зменшення позивачу розміру пенсії з 01.11.2011, разом з доказами поважності причин пропуску такого строку.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог статті 161 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом 10-ти (десяти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:
уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням статей 160, 161 КАС України, навевши обгрунтування позовної заяви відповідні заявленим позовним вимогам та/або уточнивши позовні вимоги (для суду та відповідача);
клопотання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду з вимогами щодо зменшення позивачу розміру пенсії з 01.11.2011, разом з відповідними обгрунтуваннями та доказами.
У разі ненадання вищевказаних документів позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяК.Є. Петросян