Рішення від 11.11.2020 по справі 360/2352/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

11 листопада 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2352/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до комунального некомерційного підприємства «Станично-Луганське районне територіальне медичне об'єднання» про вжиття заходів у сфері державного нагляду (контролю),-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - ГУ ДСНС у Луганській області) до комунального некомерційного підприємства «Станично-Луганське районне територіальне медичне об'єднання» (далі - відповідач, КНП «Станично-Луганське РТМО»), в якому позивач після уточнення позовних вимог просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до комунального некомерційного підприємства «Станично-Луганське районне територіальне медичне об'єднання» у вигляді зупинення експлуатації будівель та приміщень харчоблоку, пральної та основної будівлі Станично-Луганського районного територіального медичного об'єднання, розташованих за адресою: Луганська обл., Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул.5- лінія, буд.39 до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначеній будівлі, вказаних в Акті перевірки від 21.02.2020 № 24. В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.

У період з 17.02.2020 по 21.02.2020 відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», доручення Прем'єр-міністра України від 11.12.2019 № 44205/1/1-19, протокольного рішення засідання Кабінету Міністрів України від 06.12.2019, наказу Головного управління № 405-НО від 13.12.2019 «Про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю)», на підставі посвідчення па проведення перевірки № 85 від 06.02.2020, здійснено позапланову перевірку відповідача з метою перевірки виконання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

За результатами перевірки складено Акт проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 24 від 21.02.2020.

Актом перевірки виявлені порушення Кодексу цивільного захисту України № 5403-VI, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 та інших діючих нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.

Позивач зазначив, що подальша експлуатація будівель та приміщень КНП «Станично-Луганське РТМО», розташованих за адресою: 93600, Луганська обл., Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. 5 лінія, буд.39 з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей. Їх невиконання та не усунення прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей.

На підставі викладеного, позивач просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача правом на подання відзиву не скористався.

Судом по справі вчинено наступні процесуальні дії:

- ухвалою суду від 06.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі (арк.спр.68-69);

- ухвалою суду від 17.07.2020 у задоволенні клопотання представника відповідача про проведення судового засідання в режимі відеоконференції відмовлено (арк.спр.136);

- ухвалою суду від 17.08.2020 відзив на позовну заяву повернуто заявнику без розгляду (арк.спр.155-156);

- ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2020 відмовлено у відкритті апеляційного провадження (арк.спр.206);

- ухвалою суду від 05.10.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк.спр.214);

- ухвалою суду від 11.11.2020 заяву про відкладення розгляду справи повернуто заявнику без розгляду (арк.спр.244);

- ухвалою суду від 11.11.2020 відзив на позовну заяву повернуто представнику відповідача без розгляду (арк.спр.245-246).

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на положення статті 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути адміністративну справу за відсутності представників сторін у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79,90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Комунальне некомерційне підприємство «Станично-Луганське районне територіальне медичне об'єднання», зареєстроване як комунальне підприємство, код ЄДРПОУ: 01983602, місцезнаходження: 93600, Луганська обл., Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. 5 лінія, буд. 39, з 03.07.2019, запис № 13761450000000960, керівником з 02.03.2020 є Бабічев Валерій Вікторович (арк.спр.65-67).

Рішенням Станично-Луганської районної ради сьомого скликання № 37/3 від 27.06.2019 було затверджено Статут комунального некомерційного підприємства «Станично-Луганського районного територіального медичне об'єднання» (далі - Статут) (арк.спр.112-125).

Так, згідно пункту 1.3. Статуту, підприємство створено на базі відокремленої частини майна комунальної власності територіальної громади сіл, селищ Станично-Луганського району Луганської області.

Засновником та власником підприємства є Станично-Луганська районна рада (пункт 1.4. Статуту).

На підставі наказу ГУ ДСНС України у Луганській області від 13.12.2019 № 405-НО «Про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) наказано провести позапланові заходи державного нагляду контролю стосовно об'єктів, установ, організацій, щодо дотримання вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту згідно з графіком проведення позапланових перевірок (арк.спр.10).

Відповідно до графіку проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) об'єктів з масовим перебуванням людей на території Луганської області з 17.02.2020 по 21.02.2020 буде проведено перевірку КНП «Станично-Луганське РТМО» (арк.спр.11-13).

06.02.2020 ГУ ДСНС України у Луганській області видано посвідчення №85 про проведення заходу державного на нагляду (контролю) комунального некомерційного підприємства «Станично-Луганське районне територіальне медичне об'єднання» для перевірки стану дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на підставі доручення Прем'єр-міністра України від 11.12.2019 №44205/1/1-19 (арк.спр.14).

Заступником начальника Станично-Луганського міськрайонного відділу Головного управління ДСНС України у Луганській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки комунального некомерційного підприємства «Станично-Луганське районне територіальне медичне об'єднання», який знаходиться за адресою: 93600, Луганська обл., Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. 5-та Лінія, буд. 39 (арк.спр.15-24).

За результатами проведення перевірки було складено Акт від 21.02.2020 № 24 (арк.спр.15-24).

Вищезазначеним актом встановлені наступні порушення:

1) Керівники об'єкта не забезпечив утримання засобів протипожежного захисту у працездатному стані та їх технічне обслуговування (пожежа).

2) Дерев'яні елементи горищних покриттів лікарні, харчоблоку, пральні та моргу не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (пожежа).

3) Огорожі на покритті лікарні утримуються не справними та не пофарбованими (пожежа).

4) Допускається влаштування в приміщеннях де перебувають люди не розкриваємих та не з'ємних грат (пожежа).

5) В приміщенні харчоблоку, приймальному відділенні, хірургії та холі першого поверху облицювання стін виконано з матеріалів пожежна небезпека яких нижча ніж: Г2, В2, Д2, Т2 (пожежа).

6) Коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням (пожежа).

7) З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснюватися не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (пожежа).

8) В електропроводках пожежонебезпечних зон відгалужувальні та з'єднувальні коробки повинні не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів (пожежа).

9) Допускається улаштування та експлуатація тимчасових мереж в підвальному приміщенні (пожежа);

10) Електрощити, групові електрощити не забезпечені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами (пожежа);

11) В коридорі до лабораторії допускається використання пошкодженого електроперемикача (пожежа).

12) Допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровід в підвальному приміщенні (пожежа).

13) Будівлі харчоблоку, пральної, моргу та лікарні не забезпечені захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (пожежа).

14) Система протипожежного захисту лікарні утримуються в неробочому стані (пожежа).

15) Будівлі харчоблоку, пральної та моргу не обладнані системами протипожежного захисту (пожежа).

16) Підтримання експлуатації системи протипожежного захисту не проводиться (пожежа).

17) Пожежні гідранти № 3 та № 1 знаходиться у несправному стані (пожежа);

18) До пожежного гідранту № 4 відсутній твердий під'їзд (пожежа).

19) Біля місць розташування пожежних гідрантів не встановлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них: для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева) (пожежа);

20) Кожен пожежний кран-комплект не укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом (пожежа).

21) Пожежні кран-комплекти розміщуються у вбудованих шафках, які не мають отвори для провітрювання і не пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання(пожежа).

22) Територія об'єкту будівель та приміщень не забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку в достатній кількості (пожежа).

23) Місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не забезпечені вказівними знаками згідно з ДСТУ ІБО 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (пожежа);

24) Пожежні щити не укомплектовані згідно до вимог Правил пожежної безпеки України(пожежа).

25) Будівля харчоблоку, пральної та моргу не забезпечені бочками з водою (пожежа).

26) Допускається розміщення у підвальному приміщенні майстерні (пожежа).

27) Працівників об'єкта не забезпечено засобами колективного та індивідуального захисту (аварія).

Акт підписано та отримано 21.02.2020 генеральним директором комунального некомерційного підприємства «Станично-Луганське районне територіальне медичне об'єднання» (арк.спр.15-24).

При цьому, доказів щодо повного усунення вищевказаних порушень відповідачем до матеріалів справи не надано.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України від 05.04.2007 № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

В силу статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Приписами статті 4 Закону України від 05.04.2007 № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Відповідно до частин першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Підстави для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів передбачені частиною першою статті 70 Кодексу цивільного захисту України та полягають у:

1) недотриманні вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушенні вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуску і реалізації вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійсненні заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутності на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідності кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушенні правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутності або непридатності до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутності на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовності до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовності до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведенні робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Визначення небезпечного чинника міститься у пункті 26 статті 2 Кодексу цивільного захисту України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.

Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).

Настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі пов'язане з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами.

Частиною першою статті 72 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Станом на дату та час розгляду справи відповідачем не надано доказів, які б свідчили про повне усунення порушень, встановлених за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки та відображених в Акті перевірки від 21.02.2020 № 24.

Враховуючи викладене, на даний час виявлені позивачем порушення залишаються не усунутими та становлять загрозу життю та здоров'ю людей.

Разом з тим, суд звертає увагу, що абзацом 1 частини першої статті 6 Закону №877-V встановлено, що підставою для здійснення позапланових заходів є подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.

Отже, належним доказом усунення суб'єктом господарювання порушень, виявлених під час перевірки та які слугували підставою для звернення до суду з позовом про застосування заходів реагування, є відповідний акт перевірки, в якому буде вказано про повне усунення обставин (порушень), що слугували підставою для вжиття заходів реагування.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Зважаючи на те, що відповідачем не усунуті порушення вимог пожежної безпеки, де перебувають люди, суд вважає недопустимою експлуатацію будівель та приміщень харчоблоку, пральної та основної будівлі Станично-Луганського районного територіального медичного об'єднання, розташованих за адресою: Луганська обл., Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул.5- лінія, буд.39 до повного усунення виявлених перевіркою порушень.

Таким чином, оскільки на час розгляду справи доказів, які б свідчили про повне усунення відповідачем порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, не було надано, та порушення продовжують створювати загрозу життю та здоров'ю людей, суд вважає, що наявність наведених порушень вимог протипожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.

Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 у справі № 803/209/16.

Аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що існуючі порушення у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що зафіксовані в акті перевірки, в їх сукупності можуть кваліфікуватись як такі, що створюють реальну загрозу життю і здоров'ю людей, що є підставою для задоволення позову та застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації будівель та приміщень до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, вказаних в Акті перевірки від 28.12.2019 № 43.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до комунального некомерційного підприємства «Станично-Луганське районне територіальне медичне об'єднання» про вжиття заходів у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до комунального некомерційного підприємства «Станично-Луганське районне територіальне медичне об'єднання» (код ЄДРПОУ: 01983602, місцезнаходження: 93600, Луганська обл., Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. 5 Лінія, буд.39) у вигляді зупинення експлуатації будівель та приміщень харчоблоку, пральної та основної будівлі до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, вказаних в Акті перевірки від 21 лютого 2020 року № 24.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.О. Кисельова