Рішення від 11.11.2020 по справі 240/9401/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2020 року м. Житомир справа №240/9401/20

категорія 109010000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Майстренко Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Громадської організації "Громадська оборона" до Житомирської міської ради про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Громадська організація "Громадська оборона" звернулась до суду з позовом до Житомирської міської ради, в якому просить:

- визнати дії та бездіяльність Житомирської міської ради щодо нерозгляду пропозицій за результатами громадських слухань від 26.12.2019, проведених відповідно до розпорядження міського голови від 13.12.2019 №1254 "Про проведення громадських слухань", протиправними;

- зобов'язати Житомирську міську раду невідкладно розглянути пропозиції за результатами громадських слухань від 26.12.2019, проведених відповідно до розпорядження міського голови від 13.12.2019 №1254 "Про проведення громадських слухань".

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 10.08.2020 призначено підготовче засідання у справі.

Відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження, не надіслав до суду відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду від 05.10.2020 закрито підготовче провадження і призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті на 20.10.2020.

Протокольною ухвалою суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, дослідивши та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що 13.12.2019 Житомирський міський голова Сухомлин С.І. прийняв розпорядження №1254 "Про проведення громадських слухань", яким доручив Департаменту містобудування та земельних відносин та юридичному департаменту Житомирської міської ради організувати і провести 26.12.2019 в Богунській районній раді м. Житомира за адресою: м. Житомир, вулиця Перемоги, 55, з ініціативи ОСОБА_1 , громадські слухання у місті, у мікрорайоні та будинках, які знаходяться по сусідству та/або поблизу будівництва/розташування об'єкта підвищеної небезпеки - АЗС/АЗК на земельній ділянці, кадастровий номер 1810136300:05:025:017, яка знаходиться за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29. Винести на розгляд громадських слухань питання забудови земельної ділянки, кадастровий номер 1810136300:05:025:017.

Відповідно до цього розпорядження 26.12.2019 у приміщенні Богунської районної ради м. Житомира за адресою: м. Житомир, вул. Перемоги, 55, відбулися громадські слухання, результати яких оформлені протоколом від 26.12.2019.

За наслідками проведених громадських слухань було, зокрема, вирішено "визнати об'єкт будівництва АЗК з пунктом сервісного обслуговування населення, адміністративними приміщеннями, АГЗП та автомийки за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 29, незаконним, нелюдським та таким, що грубо порушує, на, навіть, позбавляє мешканців сусідським з даним об'єктом будинків прав, гарантованих Конституцією України, а саме ст. 3, ст. 13, ст. 27, ст. 50; від імені мешканців звернутися до міської влади - депутатів Житомирської міської ради - з проханням від імені міської ради міста Житомира направити запити до правоохоронних органів, до прокуратури та силових міністерств щодо вжиття будь-яких заходів, спрямованих на заборону цього будівництва та вилучення земельної ділянки на користь територіальної громади міста або на користь Держави України у зв'язку з численними порушеннями законів України інвестором-забудовником; спрямувати запит до міської ради з проханням провести атестацію спеціалістів юридичного відділу міської ради, спеціалістів департаменту містобудування та земельних відносин, спеціалістів по комунальному господарству та встановити відповідність їхніх компетенцій займаним посадам; висловити догану та застосувати інші адміністративні заходи, передбачені за видання дозвільної документації, що суперечить законам України та нормативним актам".

Пропозиції, які були ухвалені за результатами громадських слухань, виносились на розгляд Житомирської міської ради 03.04.2020 та 18.06.2020, однак проект рішення про розгляд пропозицій, викладених у протоколах громадських слухань від 26.12.2019, двічі був знятий з розгляду для його доопрацювання.

На думку позивача, такі дії та бездіяльність Житомирської міської ради є протиправними та такими, що порушують права всіх учасників громадських слухань.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, судом враховується, що приписами ст. 19 Конституції України імперативно встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Основи місцевого самоврядування, зокрема, територіальних громад визначені в Конституції України. Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено в Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (з відповідними змінами та доповненнями).

Конституцією України закріплено основні принципи місцевого самоврядування, до яких відносяться, зокрема: принцип народовладдя (ст. 5 Конституції України), тобто носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, що здійснює її безпосередньо та через органи державної влади і місцевого самоврядування. Це означає, що народ, не поділяючи ні з ким своєї влади, здійснює її самостійно і незалежно, виключно у своїх інтересах. Право народу на встановлення і здійснення влади є його природним правом, а народний суверенітет невідчужуваний і недоторканий; принцип законності, тобто, система місцевого самоврядування функціонує у точній відповідності із законодавством України; принцип гласності, який передбачає відкритий (публічний) характер діяльності органів місцевого самоврядування і систематичне інформування населення про цю діяльність для залучення широких народних мас до активної діяльності територіальних сільських, селищних, міських громад та їх виконавчих органів.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.

З наведеного слідує, що даний закон не визначає порядку проведення громадських слухань і делегує це право представницьким органам місцевого самоврядування, які уповноважені приймати Статути територіальної громади.

Правове регулювання механізму громадських слухань у м. Житомирі здійснюється Статутом Житомирської міської ОТГ (далі - Статут), затвердженого рішенням сорок сьомої сесії сьомого скликання Житомирської міської ради від 23.04.2019 №1387, а також Положенням про громадські слухання в Житомирській міській об'єднаній територіальній громаді.

У преамбулі статуту Житомирської міської ОТГ зазначено, що Житомирська міська як повноважний представник Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, до якої входять населені пункти: місто Житомир та село Вереси Житомирського району Житомирської області, прийняла цей Статут, констатуючи що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визначаються в Україні найвищою соціальною цінністю, а права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статут Житомирської міської об'єднаної територіальної громади є основним локальним: нормативно-правовим актом Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, що приймає Житомирська міська рада від імені та в інтересах територіальної громади на основі Конституції України, Європейської хартії місцевого самоврядування, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", інших актів законодавства України з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей організації та здійснення місцевого самоврядування Житомирською міською об'єднаною територіальною громадою. Статут є обов'язковим для виконання усіма органами місцевого самоврядування, органами виконавчої влади (державними органами) та/або їхніми територіальними підрозділами, іншими юридичними особами та громадськими формуваннями. які розташовані або здійснюють свою діяльність на території громади, їхніми посадовими особами, а також фізичними особами, які постійно або тимчасово проживають чи перебувають на відповідній території. Акти органів і посадових осіб місцевого самоврядування Житомирської міської об'єднаної територіальної громади повинні прийматися з урахуванням положень Статуту та відповідати йому (ст. 1 Статуту).

Статтею 13 Статуту передбачено, що територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами Ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких жителі територіальної громади можуть їх заслуховувати, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 23 Положення пропозиції, викладені в протоколі громадських слухань, розглядають голова, керівники виконавчих органів Ради, надавачі послуг, інші посадові особи, до яких вони скеровані, першочергово, але не більше як 30 календарних днів, та за обов'язкової участі ініціаторів громадських слухань, яким надається слово для виступу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем порушено закріплені вимоги щодо порядку розгляду пропозицій, ухвалених за наслідками громадських слухань, проведених 26.12.2019, оскільки такий розгляд не відбувся у межах встановленого строку та відповідно до процедури, закріпленої у Статуті Житомирської ОТГ та відповідному Положенні.

Під час судового розгляду справи відповідачем не було надано вичерпних пояснень та доказів, які б вказували на те, що фактичний алгоритм розгляду пропозицій, викладених у протоколі від 26.12.2019, був обумовлений об'єктивними обставинами, які робили б неможливими розгляд відповідних пропозицій у строки, встановлені у локальних нормативно-правових актах. Жодних логічних пояснень з приводу необхідності доопрацювання проекту рішення за наслідками розгляду пропозицій громадськості суду також надано не було, а той строк, у межах якого такий розгляд фактично відбувся, призвів до спотворення змісту самого інституту громадських слухань, оскільки він відбувався в умовах зміни обставин, в межах яких доцільним був би розгляд пропозицій громадськості.

Така бездіяльність відповідача вочевидь не відповідає матеріально-правовим основам діяльності суб'єкта владних повноважень, закріпленим у ч. 2 ст. 2 КАС України, щодо добросовісності та своєчасності, а тому позовні вимоги про визнання її протиправною підлягають задоволенню.

При цьому, право на оскарження такої бездіяльності суд визнає за позивачем, адже відповідно до статуту Громадської організації "Громадська оборона" метою її створення є захист прав і свобод громадян, задоволення суспільних, зокрема, економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів забезпечення захисту законних прав та інтересів всіх соціальних, вікових, національних верств населення, захист конституційних прав та свобод членів громадської організації та інших громадян, сприяння розбудові правової держави і встановленню громадського суспільства на засадах принципу верховенства права в територіальній громаді, задоволенню та захисту прав і спільних інтересів членів організації та інших громадян.

Представник позивача зазначив, що до Громадської організація "Громадська оборона" за правовою допомогою неодноразово звертались мешканці району, в якому здійснювалося будівництво АЗК по проспекту Незалежності, 29, у м. Житомирі, оскільки вважали, що це будівництво створює небезпеку довкіллю.

Отже, зважаючи на те, що Громадська організація "Громадська оборона" була безпосереднім учасником громадських слухань від 26.12.2019, фактично ініційованих та направлених на захист екологічних прав громадян, суд визнає її суб'єктом порушеного права, за захистом яких відбулось звернення до суду з даним позовом.

Що стосується вимоги про зобов'язання відповідача невідкладно розглянути пропозиції за результатами громадських слухань від 26.12.2019, проведених відповідно до розпорядження міського голови від 13.12.2019 №1254 "Про проведення громадських слухань", то у цій частині вони не підлягають задоволенню, оскільки такий розгляд вже фактично відбувся.

Так, судом встановлено, що рішенням Житомирської міської ради від 09.10.2020 №2060 розглянуто та взято до відома протокол громадських слухань від 26.12.2019. Відхилено пропозиції громадських слухань в частині звернення Житомирської міської ради до суду з позовом про заборону забудови земельної ділянки та направлення звернень до правоохоронних органів щодо заборони забудови земельної ділянки з огляду на завершення будівельних робіт, а також враховуючи введення об'єкта в експлуатацію, наявність судового рішення про скасування дозволу на будівництво, діяльність робочої групи щодо здійснення претензійно-позовної роботи по даному об'єкту; питання проведення атестації посадових осіб Житомирської міської ради та притягнення до відповідальності за результатами атестації передано на розгляд Житомирського міського голови.

У судовому засіданні представник позивача наполягав на тому, що пропозиції громадських слухань від 26.12.2019 мають бути враховані у форматі, викладеному у проекті рішення щодо прийняття таких пропозиції, проте з цього приводу суд зазначає, що позовна вимога про зобов'язання відповідача невідкладно розглянути пропозиції громадськості не охоплює обов'язок відповідача ухвалити конкретне рішення.

Якщо позивач не згоден з рішенням Житомирської міської ради від 09.10.2020 №2060, він не позбавлений права ініціювати його судове оскарження, однак це не змінює того факту, що пропозиції за результатами громадських слухань від 26.12.2019, проведених відповідно до розпорядження міського голови від 13.12.2019 №1254 "Про проведення громадських слухань", розглянуті відповідачем.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що частиною 3 статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Беручи до уваги часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати у сумі 1051,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської міської ради.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295 КАС України,

вирішив:

Позов Громадської організації "Громадська оборона" задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Житомирської міської рада щодо несвоєчасного розгляду пропозицій за результатами проведених громадських слухань від 26.12.2019, проведених відповідно до розпорядження міського голови від 13.12.2019 №1254 "Про проведення громадських слухань".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської міської ради (м. Житомир, м-н імені С.П. Корольова, 6, код ЄДРПОУ 13576954) на користь Громадської організації "Громадська оборона" (м. Житомир, вул. Шевченка, 14, кв. 34) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1051,00 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі: 11.11.2020.

Суддя Н.М. Майстренко