11 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/10763/20
категорія 113070200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Шимоновича Р.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру №1841 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність начальника Територіального сервісного центру №1841 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області Юрія Опанащука, що виразилась у безпідставній відмові у державній реєстрації придбаного автомобіля марки "WOLKSWAGEN TOUAREG", номер кузова НОМЕР_1 , 2004 року випуску, чорного кольору, державний (республіка Литва) номерний знак НОМЕР_2 , транзитний номерний знак НОМЕР_3 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 ;
- зобов'язати начальника Територіального сервісного центру №1841 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області Юрія Опанащука, здійснити державну реєстрацію автомобіля марки "WOLKSWAGEN TOUAREG", номер кузова НОМЕР_1 , 2004 року випуску, чорного кольору, державний (республіка Литва) номерний знак НОМЕР_2 , транзитний номерний знак НОМЕР_3 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області відмовлено в державній реєстрації придбаного 15.02.2019 року легкового автомобіля марки "WOLKSWAGEN TOUAREG", номер кузова НОМЕР_1 , 2004 року випуску, чорного кольору, державний (республіка Литва) номерний знак НОМЕР_2 , транзитний номерний знак НОМЕР_3 , через пошкодження номера на двигуні, хоч в технічному паспорті автомобіля відомості про номер двигуна відсутні. На переконання позивача, рішення про відмову у реєстрації автомобіля є незаконним, оскільки суперечить нормативно-правовим актам України.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено відкрите судове засідання на 16.09.2020 року.
Відповідач, не погоджуючись із позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється. Крім того, зауважив, що не допускається державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх в цілому, номери двигунів, яких мають ознаки навмисного знищення або підробки (крім випадків повернення транспортного засобу законному власнику із знищенням або підробленням ідентифікаційним номером двигуна після незаконного заволодіння таким засобом).
У судове засідання, призначене на 16.09.2020 року, з'явився представник позивача та представник відповідача.
У судовому засіданні оголошено перерву до 09 год. 30 хв. 30.09.2020.
У судовому засіданні, 30.09.2020 року, представник позивача просив долучити до матеріалів справи адвокатський запит та відповідь Територіального сервісного центру №1841 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області.
Представник відповідача зауважив, що докази надані представником позивача не впливають на розгляд справи.
У судовому засіданні оголошено перерву до 10 год. 00 хв. 13.10.2020 для здійснення перекладу окремих документів.
13.10.2020 року на адресу суду надійшло клопотання про долучення до справи окремих матеріалів.
У судовому засіданні, 13.10.2020 року, представник позивача просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, з підстав наведених у відзиві.
Протокольною ухвалою суду від 13.10.2020 року подальший розгляд справи вирішено здійснювати у порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
15.02.2019 року чоловік позивача придбав легковий автомобіль марки "WOLKSWAGEN TOUAREG", номер кузова НОМЕР_1 , 2004 року випуску, чорного кольору, державний (республіка Литва) номерний знак НОМЕР_2 .
Рішенням начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області відмовлено в державній реєстрації придбаного 15.02.2019 року легкового автомобіля марки "WOLKSWAGEN TOUAREG", номер кузова НОМЕР_1 , 2004 року випуску, чорного кольору, державний (республіка Литва) номерний знак НОМЕР_2 , транзитний номерний знак НОМЕР_3 , через пошкодження номера на двигуні.
Позивач стверджує, що вказаний автомобіль в розшуку не перебуває, доказом чому є зняття його з обліку і видача транзитного номерного знака компетентним органом республіки Литва. Доказом про ввезення автомобіля на митну територію України і перебування на території України на законних підставах є митна декларація, сплата мита в повному обсязі, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 .
Також доказом про законність перебування автомобіля на території України, відповідно, і про відсутність підстав для його реєстрації є постанова слідчого СВ Житомирського РВП ГУНП у Житомирській області лейтенанта поліції Никончука В. Д. від 13.03.2020 р. про закриття кримінального провадження №12010060170000210 від 06.03.2019 р. за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 290 КК України в зв'язку з відсутністю ознак кримінального правопорушення.
Вказане кримінальне провадження було порушене на підставі заяви експерта про відсутність на двигуні автомобіля номера, тоді як в технічному паспорті автомобіля про номер двигуна не згадується, боу паспорті відсутня відповідна графа.
Позивач переконаний, що оскільки у технічному паспорті на придбаний автомобіль марки "WOLKSWAGEN TOUAREG", номер кузова НОМЕР_1 , 2004 року випуску, чорного кольору, державний (республіка Литва) номерний знак НОМЕР_2 , транзитний номерний знак НОМЕР_3 графи про номер двигуна немає, а тому вказане не може бути перешкодою його реєстрації і знятті з обліку в країні його придбання.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу держаної реєстрації транспортного засобу та регламентуються Законом України від 30.06.1993 року № 3353-ХІІ «Про дорожній рух» (далі Закон України № 3353-ХІІ) та Порядком №1388.
Статтею 34 вказаного Закону визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Згідно частини другої статті 34 Закону № 3353-XII державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється
Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 (далі - Порядок № 1388).
Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
Пунктом 3 Порядку № 1388 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС.
Згідно з пунктами 7, 8 Порядку № 1388 власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, зокрема, укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб.
З аналізу наведених вище норм чинного законодавства слідує, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків та проводиться з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів.
Відповідно до пункту 15 Порядку № 1388 під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах.
За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду. Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів. Експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України «Про судову експертизу» ( 4038-12 ) порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями. За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації. Установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром МВС, автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, банком даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірка відомостей про обмеження відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також про реєстрацію місця проживання за Єдиним державним демографічним реєстром проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС.
Судом з'ясовано, що 5 березня 2019 року, під час експертного дослідження транспортного засобу марки "WOLKSWAGEN TOUAREG", номер кузова НОМЕР_1 , 2004 року випуску, державний номерний знак республіки Литва НОМЕР_2 , транзитний номерний знак НОМЕР_5 , який належить ОСОБА_1 , що відбувався на майданчику Територіального сервісного центру № 1841 (на правах відділу, м. Житомир) Регіонального сервісного центру МВС в Житомирській області, за адресою: вул. Богунська, 1а, с.Довжик, Житомирського району Житомирської області, експертом Житомирського науково - дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України було виявлено відсутність номеру на двигуні, який було знищено механічним способом (спилюванням), згідно висновку експертного дослідження від 05.03.2019 р. № 06/1841/8Д. Про дану подію експертом ЖНДЕКЦ було повідомлено органи поліції.
06 березня 2019 відомості про вчинений злочин внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019060170000210 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України.
Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 07.03.2019 по справі №295/3602/19 залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного суду від 01.04.2019 накладено арешт на зазначене в клопотанні майно, а саме: автомобіль марки "WOLKSWAGEN TOUAREG" д.н.з. НОМЕР_6 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 , який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 від 10.08.2004 року, зареєстровано на ім'я ОСОБА_1 , вилучений на території сервісного центру, по вул. Богунській, 1, в с. Довжик, Житомирського району, ключ від автомобіля, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 від 10.08.2004 року та тимчасово позбавлено власника майна можливості відчуження, розпорядження та користування вказаним майном.
2 червня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Територіального сервісного центру № 1841 (на правах відділу, с. Довжик) РСЦ ГСЦ МВС із заявою.
У вказаному зверненні ОСОБА_1 просила надати письмову відповідь щодо можливості реєстрації її транспортного засобу марки "WOLKSWAGEN TOUAREG" д.н.з. НОМЕР_6 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 , 2004 року випуску, «ДВС» пошкоджено, який було затримано працівниками Житомирського РВП та по постанові слідчого СВ Житомирського РВП кримінальне провадження 13.03.2020 закрито.
До вказаного звернення ОСОБА_1 долучила ухвалу Богунського районного суду від 17.03.2019 та постанову про закриття кримінального провадження від 13.03.2020.
Відповідач повідомив, що вказана заява ОСОБА_1 не може розглядатись як звернення до Територіального сервісного центру за отриманням послуги з державної реєстрації транспортного засобу, бездіяльність у вирішення якої оскаржується, оскільки ОСОБА_1 не було подано до Територіального сервісного центру визначений Порядком перелік документів та транспортний засіб і по своїй суті є лише зверненням громадянина з проханням надати роз'яснення.
5 червня 2020 року, Територіальний сервісний центр № 1841, листом, за підписом начальника цього центру, з посиланням на норми діючого законодавства роз'яснив вимоги законодавства та повідомив заявницю про відсутність правових підстав, щодо реєстрації транспортного засобу.
Суд погоджується з твердженням відповідача, що посилання позивачки на постанову Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2000 року № 1276 «Про внесення змін і доповнень до постанов Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 та від 31 грудня 1993 року № 1094 безпідставні, оскільки зміни внесені вказаним нормативно - правовим актом стосуються питання щодо невнесення до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ідентифікаційного номеру двигуна.
Жоден нормативно-правовий акт України, будь - яких дозволів щодо можливості реєстрації транспортного засобу номери двигунів яких мають ознаки навмисного знищення або підробки (крім випадків повернення транспортного засобу законному власнику із знищеним або підробленим ідентифікаційним номером двигуна після незаконного заволодіння таким засобом) не надано.
Слід звернути увагу на те, що державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться.
У разі пошкодження ідентифікаційного номера перша державна реєстрація транспортних засобів проводиться тільки після експертного підтвердження справжності ідентифікаційного номера.
Не допускається державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, номери двигунів яких мають ознаки навмисного знищення або підробки (крім випадків повернення транспортного засобу законному власнику із знищеним або підробленим ідентифікаційним номером двигуна після незаконного заволодіння таким засобом).
Враховуючи те, що за результатами експертного дослідження № 06/1841/8Д від 05.03.2019 р. встановлено, що номер двигуна легкового автомобіля "WOLKSWAGEN TOUAREG", який належить ОСОБА_1 знищений механічним способом (спилюванням), тобто візуально не визначається, відповідач правомірно та у відповідності до вимог Порядку №1388 відмовив в реєстрації транспортного засобу.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність прийнятого рішення, а тому позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.77, 90, 143, 243-246, 255, 295, КАС України, суд -
вирішив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Територіального сервісного центру №1841 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області (вул. Богунська, 1-а, с. Довжик, Житомирська р-н, Житомирська обл., 10004) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 11 листопада 2020 року.
Суддя Р.М.Шимонович