12 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/6856/20
категорія 113060000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Романченка Є.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області до Корнинської селищної ради про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, а саме заборонити подальшу експлуатацію будівель закладу, кухні, котельні Корнинського ЗДО "Веселка" за адресою: Житомирська область, Попільнянський район, селище Корнинське, вул. Мічуріна, 7.
В обґрунтування позову Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області зазначило, що за результатами позапланової перевірки щодо додержання Корнинським ЗДО "Веселка" вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки в будівлях та приміщеннях закладу встановлено порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, які зафіксовані у акті перевірки від 25.02.2020 № 29. На переконання позивача, виявлені порушення є підставою для застосування до відповідача заходів реагування у відповідності із статтею 70 Кодексу цивільного захисту України.
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 10.06.2020.
10.06.2020 засідання відкладено на 18.06.2020 у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.
18.06.2020 у зв'язку з неприбуттям у судове засідання відповідача належним чином повідомлених про час та місце судового розгляду справи, розгляд справи відкладено на 09.07.2020.
Представник позивача до суду не прибув, подав клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Відповідач до суду не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Від Корнинської селищної ради Житомирської області надійшов лист, у якому повідомлено про виконання відповідачем ряду заходів щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у Корнинському ЗДО "Веселка". У зв'язку з цим відповідач просив позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області залишити без задоволення.
Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом без виходу до нарадчої кімнати, постановлено протокольну ухвалу про подальший розгляд справи в письмовому провадженні.
Під час розгляду справи в порядку письмового провадження від Корнинської селищної ради надійшов лист, у якому вказано, що ними виконано ряд заходів щодо усунення недоліків зазначених у акті, а саме:
- проведено повторне лабораторне дослідження відповідності нормам ПУЕ, зазначених у позиціях 13, 14, 16, 17, 21, 22 протоколу "Вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і устаткування» №22 від 24.01.2020;
- над трубами опалення, які створювали перешкоду на шляхах евакуації перед дверима північного та південного виходу, крім попередньо внесених змін у конструкцію системи опалення приміщення, замінено пороги та влаштовано сходинки висотою 5 см.;
- на території закладу влаштовано зовнішню пожежну водойму у вигляді трьох цистерн закопаних у землю з доступом через каналізаційні люки, заповнені водою;
- замовлено проект на монтаж системи пожежної сигналізації приміщень, кошти за проект перераховані;
- укладено договір вогнезахисного оброблення дерев'яних конструкцій горищних приміщень будівель закладу, виконання робіт заплановано на 08.08.2020.
Перевіривши матеріали справи, усебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Частиною другою статті 19 Основного Закону визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов'язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов'язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 877-V).
Згідно із абз. 2 ст. 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Приписами статті 3 Закону № 877-V закріплено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами: пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; рівності прав і законних інтересів усіх суб'єктів господарювання; гарантування прав та законних інтересів кожного суб'єкта господарювання; об'єктивності та неупередженості здійснення державного нагляду (контролю), неприпустимості проведення перевірок суб'єктів господарювання за анонімними та іншими безпідставними заявами, а також невідворотності відповідальності осіб за подання таких заяв; невтручання органу державного нагляду (контролю) у діяльність суб'єкта господарювання, якщо вона здійснюється в межах закону; презумпції правомірності діяльності суб'єкта господарювання у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків суб'єкта господарювання та/або повноважень органу державного нагляду (контролю); орієнтованості державного нагляду (контролю) на запобігання правопорушенням у сфері господарської діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) на основі принципу оцінки ризиків та доцільності.
Згідно із ст. 4 Кодексу цивільного захисту України, цивільний захист - це функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.
У відповідності до частини першої статті 55 вказаного Кодексу, забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.
Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях. Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання (ч.ч. 2, 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України).
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 60 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення державної пожежної охорони відповідно до повноважень покладається на органи та підрозділи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки.
Положеннями статті 64 Кодексу цивільного захисту України визначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 65 вказаного Кодексу, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) з питань, які визначені частиною першою статті 64 цього Кодексу щодо: центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, інших державних органів та органів місцевого самоврядування; суб'єктів господарювання.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052) визначено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Серед основних завдань ДСНС, зокрема, є: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб (п.3. Положення №1052).
Положенням про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, затвердженим наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 № 661) визначено, що Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Згідно із ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Частиною першою статті 4 Закону № 877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
У відповідності положень частини 6 статті 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Частиною сьомою статті 7 Закону № 877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно із п.п. 11, 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
В силу приписів частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (ч. 2 ст. 70 вказаного Кодексу).
Виходячи з вищевикладеного, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд. При цьому такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і ці порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Матеріалами справи підтверджено, що в період з 19 лютого до 25 лютого 2020 року головним інспектором Попільнянського РС УДСНС України у Житомирській області, майором служби цивільного захисту проведено позаплановий захід державного нагляду щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Корнинського закладу дошкільної освіти "Веселка" Корнинської селищної ради.
За результатами перевірки складено акт № 29 від 25.02.2020, в якому, зокрема, здійснено опис виявлених порушень законодавства.
Так, в акті перевірки зафіксовано порушення Корнинським ЗДО "Веселка" п. 4 р. І , п. 2.5 глави 2 розділу ІІІ, пункту 2.37 глави 2 розділу ІІІ, п. 1.20 глави 1 розділу IV, п. 1.2 глави 1 розділу V, п. 3.10 глава 3 абзац 2 розділу V наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 "Про затвердження правил пожежної безпеки в Україні"
Листом від 01.06.2020 №866/02-33 Корнинська селищна рада повідомила, що вжила ряд заходів з метою усунення виявлених порушень.
Як видно із матеріалів справи, в період з 7 липня до 8 липня 2020 року головним інспектором Попільнянського районного сектору Управління ДСНС України у Житомирській області проведено позапланову перевірку Корнинського закладу дошкільної освіти "Веселка", за результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки складено акт № 51 від 08.07.2020.
Відповідно до опису виявлених порушень вимог законодавства, за результатами проведеного заходу державного нагляду (контролю) встановлено порушення Корнинським закладом дошкільної освіти "Веселка":
- п. 4 розділу І наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 "Про затвердження правил пожежної безпеки в Україні", а саме територія ЗДО не забезпечена зовнішнім пожежними водопостачанням відповідно до ДБН В.2.5-74-2013 "Водопостачання зовнішні мережі та споруди";
- п. 2.5 глави 2 розділу ІІІ наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 "Про затвердження правил пожежної безпеки в Україні" - не проведено оброблення засобами вогнезахисту дерев'яних конструкцій горищних покриттів будівлі ЗДО, які повинні забезпечувати І групу вогнезахисної ефективності;
- п. 2.5 глави 2 розділу ІІІ наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 "Про затвердження правил пожежної безпеки в Україні" - не проведено оброблення засобами вогнезахисту дерев'яних конструкцій горищних покриттів будівлі кухні ЗДО, які повинні забезпечувати І групу вогнезахисної ефективності;
- п. 2.37 глави 2 розділу ІІІ наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 "Про затвердження правил пожежної безпеки в Україні" - зменшено ширину шляхів евакуації безпосередньо перед дверима північного та південного виходу з навчальних груп виступами труб опалення, що утворюють перешкоду висотою 7 см.;
- п. 2.37 глави 2 розділу ІІІ наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 "Про затвердження правил пожежної безпеки в Україні" - зменшено ширину шляхів евакуації на виході з навчальних груп до північного та південного виходу, шафками для верхнього одягу та взуття;
-п. 1.20 глави 1 розділу IV наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 "Про затвердження правил пожежної безпеки в Україні" - при проведенні замірів опору ізоляції і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж від короткого замикання в будівлі ЗДО виявлено невідповідність нормам ПУЄ, що вказані позиціях 13, 14, 16, 17, 21, 22 протоколу "Вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і устаткування" № 22 від 24 січня 2020 року;
- п. 1.2 глави 1 розділу V наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 "Про затвердження правил пожежної безпеки в Україні" - будівлі садочка, кухні, котельні не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".
Акт підписано та отримано т. в. о. директора Корнинського закладу дошкільної освіти "Веселка" Корнинської селищної ради Олійник К. А. 08.07.2020, без зауважень.
Також суд ураховує, що під час розгляду справи Корнинською селищною радою до суду подавалися заяви, в яких відповідач не заперечує виявлених порушень, але вказує на те, що ними виконуються роботи щодо встановлення системи протипожежного захисту, зовнішньої системи водопостачання, вогнезахисному обробленню дерев'яних конструкцій.
Слід вказати, що загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (далі - об'єкт) встановлюють Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року N 1417, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 р. за N 252/26697 (надалі - Правила).
Відповідно до пункту 1 розділу І Правил, ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (далі - об'єкт).
Ці Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах (п. 2 розд. І Правил).
Згідно із п. 1 розд. ІІ Правил, діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств та об'єктів.
Відповідно до п.п. 1.1, 1.2 глави 1 розділу V Правил, усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах. Будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".
Положеннями пункту 2.3 глави 2 розділу ІІІ Правил встановлено, що під час експлуатації об'єкта не допускається знижувати клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах. Протипожежні двері, ворота, вікна, люки, клапани, завіси (екрани) у протипожежних перешкодах повинні утримуватися у справному стані. Не допускається встановлювати будь-які пристрої, предмети тощо, що перешкоджають їх зачиненню.
За приписами пункту 2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують I групу вогнезахисної ефективності. Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев'яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.
В контексті наведеного суд ураховує, що під час перевірки було встановлено, що будівлі садочка, кухні, котельні не обладнано системами протипожежного захисту, дерев'яні конструкції горищних покриттів не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, зменшено ширину шляхів евакуації на виході, що є порушенням п. 1.2 глави 1 розділу V Правил та п.п. 2.3, 2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил, відповідно.
Із матеріалів справи видно, що 15.05.2020 між ЗДО "Веселка" в особі директора Гамоцької Вікторії Михайлівни (надалі - Замовник) та ОСОБА_1 (надалі - Виконавець) укладено договір № 1, за яким виконавець зобов'язується здійснити зварювальні роботи, щодо усунення перешкод шляхів евакуації перед дверима виходу навчальних груп, частково замінити труби та згони у системі водопостачання.
Виконання робіт підтверджується актом про прийняття-передачі виконання робіт від 15.05.2020.
27.05.2020 між Корнинською селищною радою в особі селищного голови Мізерного Анатолія Миколайовича (надалі-Замовник) та ОСОБА_2 (надалі-Підрядник) укладено договір підряду № 1, за умовами якого підрядник зобов'язується виконати електромонтажні роботи в приміщеннях та на територіях Корнинського закладу дошкільної освіти "Веселка".
Виконання електромонтажних робіт підтверджується актом про приймання будівельних робіт форми №КБ-2в.
Відповідно до договору підряду б/н від 29.05.2020 укладеного між Корнинською селищною радою (надалі - Замовник) та ФОП ОСОБА_3 (надалі - Підрядчик), підрядчик зобов'язується виконати роботу по улаштуванню пожежної водойми в Корнинському закладі дошкільної освіти "Веселка" Корнинської селищної ради за адресою: Житомирська область, Попільнянський район, с. Корнинське, вул. Мічуріна, 1.
Також надано до суду, договір №4/07-20, без дати, укладеним між Корнинською селищною радою в особі селищного голови Мізерного Анатолія Миколайовича (надалі-Замовник) та ФОП ОСОБА_4 (далі - Виконавець), відповідно до якого, виконавець повинен виконати повірку електричного обладнання в Корнинському закладі дошкільної освіти "Веселка" Корнинської селищної ради за адресою: Житомирська область, Попільнянський район, с. Корнинське, вул. Мічуріна, 1, а саме: вимірювання опору розтікання контуру заземлення; перевірку ланцюга між заземлювачами та заземлювальними елементами; вимірювання опору ізоляції електрообладнання та електропроводок до 1000В;вимірювання опору петлі "фаза-нуль", струму короткого замикання; оформлення паспортів заземлюючих пристроїв.
Виконання робіт підтверджено актом здачі-приймання виконаних робіт №4/07-20 без дати та протоколом № 80 від 15.07.2020, у якому зроблено висновок, що об'єкти опір розтікання контурів заземлення та перехідні опори яких вище норми відсутні, опір всього іншого устаткування в нормі.
Також відповідачем проведено роботи щодо ремонту і технічного обслуговування пожежних водойм, їх наповнення, відкачування очищення колодязів, що підтверджується актом здавання-приймання робіт №1 від 27.07.2020 за договором № 5 від 27.07.2020. Останній укладено між Корнинською селищною радою та Управлінням ДСНС України у Житомирській області.
27.07.2020 між Корнинською селищною радою в особі селищного голови Мізерного Анатолія Миколайовича (надалі-Замовник) та ТОВ "Вогнеборець 101" (далі - Виконавець) укладено договори, за якими виконавець зобов'язується виконати вогнезахисне оброблення дерев'яних конструкцій горищних приміщень будівлі Корнинської ЗДО "Веселка" та кухні за адресою: Житомирська область, Попільнянський район, с. Корнинське, вул. Мічуріна , 7.
Виконання робіт підтверджено актами надання послуг №636, 691 від 27.07.2020.
Також між Корнинською селищною радою в особі селищного голови Мізерного Анатолія Миколайовича (надалі-Замовник) та ТОВ "Вогнеборець 101" (далі - Виконавець) укладено договір від 27.07.2020 № 13-п/20, за яким виконавець зобов'язується виготовити проект проведення робіт по монтажу системи пожежної сигналізації за адресою: Житомирська область, Попільнянський район, с. Корнинське, вул. Мічуріна , 7.
Виконання робіт підтверджено актом надання послуг №630 від 27.07.2020.
Наведене свідчить на користь висновку, що відповідачем вжито ряд заходів для усунення виявлених порушень.
Разом з цим, суд наголошує, що у матеріалах справи відсутні докази фактичного усунення всіх виявлених порушень, зокрема, обладнання відповідачем системи протипожежного захисту.
Суд ураховує, що відповідно до приписів п. 1.2 гл. 1 розд. V Правил будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" (у редакції Правил з 03.10.2017).
Під час розгляду справи в порядку письмового провадження відповідачем подано заяву, в якій вказано на те, що встановлення системи протипожежного захисту знаходиться в процесі виконання. Однак, у матеріалах справи відсутні докази встановлення системи протипожежного захисту в будівлі садочку, кухні та котельні Корнинського ЗДО "Веселка".
Суд зауважує, що встановлені та описані вище порушення не є формальними, а стосуються наявності у відповідача порушень, які можуть призвести до займання і відсутності необхідної системи заходів для уникнення пожежі, забезпечення своєчасного її виявлення та гасіння, попередження людей про небезпеку та є недотриманням Корнинським закладом дошкільної освіти "Веселка" Правил пожежної безпеки в Україні. Недодержання суб'єктом господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.
Проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що виявленні порушення у Корнинському закладі дошкільної освіти "Веселка", з урахуванням часткового їх усунення, залишаються такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Суд акцентує увагу на тому, що існування хоча б одного із виявлених під час перевірки відповідача порушень створює загрозу життю та/або здоров'ю людей є самостійною підставою для застосування заходів реагування. Кожне із виявлених порушень створює загрозу життю та/або здоров'ю людей, які перебувають у приміщенні та будівлях Корнинського закладу дошкільної освіти "Веселка", перешкоджають швидкому виявленню та гасінню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виникнення пожежі.
На думку суду, не усунення кожного із виявлених порушень може призвести до незворотних наслідків, що є неприпустимим, оскільки порушує конституційно закріплені права, зокрема, на життя й здоров'я працівників, вихованців та осіб, задіяних в гасінні пожежі на безпечні умови для життя та праці.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, внаслідок недотримання Корнинським закладом дошкільної освіти "Веселка" вимог законодавства у сфері пожежної безпеки та ступінь небезпечності, слід застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді подальшої заборони експлуатації будівель закладу, кухні, котельні Корнинського ЗДО "Веселка", за адресою: Житомирська область, Попільнянський район, с. Корнинське, вул. Мічуріна, 7, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, викладених у акті № 29 від 25.02.2020.
Суд наголошує, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень. Такий захід реагування не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.
Більш того, застосований захід реагування має спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на підприємстві.
Згідно зі ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 72 вказаного Кодексу).
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 73 вказаного Кодексу).
За змістом статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Суд також звертає увагу відповідача, що згідно із абз. 2 частини п'ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V, відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
В силу приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати понесені позивачем у вигляді сплати судового збору стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (вул. Героїв Пожежних,67-Б, м. Житомир, 10006, код ЄДРПОУ: 38624322) до Корнинської селищної ради (вул. Соборна, 19, смт Корнин, Попільнянський район, Житомирська область, 13514, код ЄДРПОУ: 04345865) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді заборонити подальшої експлуатації будівель закладу, кухні, котельні Корнинського закладу дошкільної освіти "Веселка" Корнинської селищної ради, за адресою: Житомирська область, Попільнянський район, с. Корнинське, вул. Мічуріна, 7, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, викладених у акті № 29 від 25.02.2020.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Ю. Романченко