Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 жовтня 2020 р. Справа№200/8329/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та скасування постанови і зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (далі - відповідач), в якому просив суд:
- визнати бездіяльність відповідача, щодо відмови у перерахунку щомісячних страхових виплат перед позивачем з 25.08.2020 року відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, який він мав до ушкодження, протиправною;
- скасувати постанови відповідача від 10.04.2020 року №0536/1496/1496.1/26 «Про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати (коригуюча)», №0536/1496/1496.1/27 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати», від 21.04.2020 року №0536/1496/1496.1/28 «Про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати відповідно до ч.2 ст.37»;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок належної щомісячної страхової виплати позивача з 25.08.2020 року, відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, який він мав до ушкодження;
- зобов'язати відповідача призначити страхові виплати перед позивачем з 25.08.2020 року, відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, який він мав до ушкодження, а саме до жовтня 2010 року, на підставі довідки про середню заробітну плату від 18.03.2011 року;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити різницю страхових виплат перед позивачем починаючи з 01.05.2020 року, відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, який він мав до ушкодження, а саме до жовтня 2010 року, на підставі довідки про середню заробітну плату від 18.03.2011 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є внутрішньо переміщеною особою та отримувачем страхових виплат.
Вказує, що до 2014 року йому виплачувались страхові виплати у зв'язку з встановленням стійкої втрати працездатності і внаслідок ушкодження здоров'я. Вказані виплати було припинено у зв'язку із закінченням строку дії встановленої втрати професійної працездатності.
15 січня 2020 року йому було встановлено 25 відсотків ступеню втрати професійної працездатності, про що було видано відповідну Довідку МСЕК, ступінь втрати працездатності встановлено з 23.12.2019 року.
27 січня 2020 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення страхових виплат у зв'язку з нещасним випадком на виробництві та з 14 лютого 2020 року відповідачем призначено страхові виплати у розмірі 7713,11 грн. з 23.12.2019 року.
Однак, 10 квітня 2020 року йому було призначено страхові виплати у розмірі у розмірі 525,50 грн. та виплати у розмірі 7713,11 грн. - скасовано і вирішено відрахувати з сум його страхових виплат суму в розмірі 20 відсотків за кожний місяць, починаючи з 01 травня 2020 року до погашення суми зайво виплачених коштів у розмірі 15878,64 грн.
Крім того, позивач зазначив, що 25 серпня 2020 року він звернувся до відповідача із заявою відповідно до якої просив: перерахувати страхові виплати з 583,31 грн на 7713,11 грн.; скасувати постанову про призначення страхових виплат у розмірі 583,31 грн.; скасувати постанову про повернення зайво виплачених сум у розмірі 15878,64 грн.; про прийняття постанови про призначення страхових виплат у розмірі 7723,11 грн.
Проте, листом від 02.09.2020 року позивача було попереджено про те, що з нього будуть вирахувані зайво отримані кошти, відповідно до ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»
Позивач вважає дані дії відповідача протиправними та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого, серед іншого, зазначив, 27.01.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області із заявою про призначення страхових виплат у зв'язку з нещасними випадками на виробництві, що сталися за час роботи на ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу».
Відповідач зазначає, що на підставі наданих ОСОБА_1 документів, була нарахована щомісячна страхова виплата з розрахунку заробітної плати за вересень 2010 року по страховому випадку від 19 жовтня 2010 року в розмірі 7713,11 грн. з 23 грудня 2019 року.
Відповідно до п. 9 ст. Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» середньомісячний заробіток для обчислення суми страхових виплат потерпілому у зв'язку із втраченим ним заробітком (або відповідної його частини) визначається згідно з порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України (Постанова КМУ № 1266 від 26.09.2001р.).
Вказує, що довідка ОК-5, яка надана ОСОБА_1 не містить усіх необхідних відомостей, а саме, відсутня інформація про кількість днів невідпрацьованих з поважних причин які виключаються з розрахункового періоду, тому на виконання п. 33 «Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим Постановою КМУ № 1266 від 26.09.2001 рку у разі коли відомості про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування не містять усіх необхідних даних для обчислення середньої заробітної плати, такі дані за відповідні періоди надаються роботодавцем». Державний реєстр містить уточнену інформацію про застрахованих осіб (кількість днів невідпрацьованих з поважних причин, які виключаються при обчисленні середньої заробітної плати з розрахункового періоду) лише з 2011 року.
Довідку про середню заробітну плату для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за формою згідно Додатку до Постанови КМУ № 1266 від 26.09.2001 року, видану підприємством, ОСОБА_1 до Слов'янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області не надав.
Відповідач зазначив, що на виконання Постанови КМУ № 1266 від 26.09.2001 року Слов'янським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області 29.04.2020 року до ПАТ «ДТЕК Шахта «Комсомолець Донбасу» спрямовано лист про надання довідки про середню заробітну плату. На даний час відповідь не надходила.
Згідно з п. 2.4 розділу II «Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб» затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування від 12.12.2018 року № 27, у разі відсутності довідки про середню заробітну плату (доход) та відомостей в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, щомісячні страхові виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У зв'язку з чим, Слов'янським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, ОСОБА_1 здійснено перерахунок щомісячних страхових виплат з 23.12.2019 року та встановлений новий розмір у сумі 525,50 грн. та після перерахунку з березня 2020 року на коефіцієнт 1,110 становить 583,31 грн.
Посилаючись на п. 9 ст. 47 Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Слов'янським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області прийнято постанову № 0536/1496/1496.1/27 від 10.04.2020 року про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати.
Вважає, що відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», підзаконними нормативними актами, прийнятими постановами Кабінету Міністрів України.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 (а.с. 7-9).
Позивачу, згідно з довідкою МСЕК Серії 12 ААА № 088258 “Про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги”, встановлено ступінь втрати працездатності 25 відсотків з 23.12.2019 року - безстроково (а.с. 11).
ОСОБА_1 був взятий на облік як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується відповідною довідкою управління соціального захисту населення від 04 грудня 2015 року № 1429-42193 (а.с. 10), згідно з якою позивач постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 і перемістився та зареєструвався за адресою: АДРЕСА_2 .
У довідці ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу» № 05-377 від 18.03.2011 року міститься інформація про середню заробітну плату (дохід) ОСОБА_1 за період його роботи з квітня 2010 року по вересень 2010 року (включно) (а.с. 24).
27 січня 20120 року позивач звернувся до Слов'янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області із заявою про призначення страхових виплат у зв'язку нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням), що стався (отримане) за час роботи на ВАТ шахта «Комсомолець Донбасу» (а.с. 16).
Постановою Слов'янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області від 14 лютого 2020 року № 0536/1496/1496.1/25 про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати було призначено потерпілому ОСОБА_1 номер справи 1496, номер випадку 1496.1, щомісячну грошову виплату в розмірі 7713.11 грн. Виплати провадити з 23 грудня 2019 року безстроково (а.с. 19).
Постановою Слов'янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області від 10 квітня 2020 року № 0536/1496/1496.1/26 про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати (коригуюча) було призначено потерпілому ОСОБА_1 номер справи 1496, номер випадку 1496.1, щомісячну грошову виплату в розмірі 525,50 грн. Відкориговану виплату провадити з 23 грудня 2019 року по 29 лютого 2020 року включно. Підстава для проведення коригування: з урахуванням прожиткового мінімуму. Вважати такою, що втратила чинність постанова № 0536/1496/1496.1/25 від 14 лютого 2020 року. Провести відрахування щомісячних виплат за грудень 2019 року в розмірі 2086,73 грн., січень 2020 року в розмірі 7187,61 грн., лютий 2020 року в розмірі 7187,61 грн. (а.с. 20).
Постановою Слов'янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області від 10 квітня 2020 року № 0536/1496/1496.1/27 про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати було призначено відрахувати із суми страхової виплати «щомісячна страхова виплата в разі стійкої втрати професійної працездатності» потерпілому ОСОБА_1 номер справи 1496, номер випадку 1496.1 суму в розмірі 20.00 відсотків за кожний місяць, починаючи з 01 травня 2020 року до погашення суми зайво виплачених коштів в розмірі 15878,64 грн. Підстава для відрахування: перерахування до прожиткового мінімуму (а.с. 21).
Постановою Слов'янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області від 21 квітня 2020 року № 0536/1496/1496.1/28 про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати відповідно до частини другої статті 37 було призначено потерпілому ОСОБА_1 номер справи 1496, номер випадку 1496.1, перераховану щомісячну страхову виплату в розмірі 583,31 грн. Виплати провадити з 01 березня 2020 року безстроково. Підстава для проведення коригування: перерахунок на 2020.03.01. Вважати такою, що втратила чинність постанова № 0536/1496/1496.1/26 від 10 квітня 2020 року. Провести відрахування щомісячних виплат за березень 2020 року в розмірі 7129,80 грн. (а.с. 22).
25 серпня 2020 року позивач звернувся до Слов'янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області із заявою відповідно до якої просив:
- здійснити перерахунок страхових виплат, які отримує на теперішній час з 583,1 грн. (з 21.04.2020 року) на 7713,11 грн. (з 14.02.2020 року) відповідно до матеріалів електронної страви, де зафіксовано його заробіток, відповідно до довідки ОК-5 ПФУ, довідки про середню заробітну плату від 18.03.2011 року ;
- скасувати постанову про призначення страхових виплат у розмірі 583,31 грн. від 21.04.2020 року;
- прийняти постанову про призначення страхових виплат у розмірі 7723,11 грн.;
- скасувати постанову від 10.04.2020 року про проведення зайво виплачених страхових коштів (а.с. 12).
Проте, Слов'янське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області листом № 36.04-24/2902 від 02.09.2020 року повідомило позивача проте, що йому була нарахована щомісячна страхова виплата з розрахунку заробітної плати за вересень 2010 року (8174,86 грн.) по страховому випадку від 19.10.2010 року в розмірі 7713,11 грн. з 23.12.2019 року.
Відповідно до п.9 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зі змінами) «середньомісячний заробіток для обчислення суми страхових виплат потерпілому у зв'язку із втраченим ним заробітком (або відповідної його частини)» визначається згідно з порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України» (Постанова КМУ № 1266 від 26.09.2001 року (зі змінами)).
Зазначено, що довідка ОК-5, яка була надана позивачем не містить усіх необхідних відомостей (відсутня інформація про кількість днів невідпрацьованих з поважних причин які виключаються з розрахункового періоду), тому на виконання п. 33 «Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим Постановою КМУ № 1266 від 26.09.2001 року (зі змінами), «у разі коли відомості про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування не містять усіх необхідних даних для обчислення середньої заробітної плати такі дані за відповідні періоди роботодавцем». Державний реєстр містить уточнену інформацію про застрахованих осіб (кількість днів невідпрацьованих з поважних причин, які виключаються з при обчисленні середньої заробітної плати з розрахункового періоду) лише з 2011 року.
Вказано, що Слов'янським відділенням 29.04.2020 року було зроблено запит до ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» про надання довідки про середню заробітну плату, та відповідь до відділення на сьогоднішній час не надійшла.
Довідку про середню заробітну плату для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за формою згідно Додатку до Постанови КМУ № 1266 від 26.09.2001 року (зі змінами), видану підприємством до відділення позивач не надавав.
Згідно п. 2.4 розділу ІІ «Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням він нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб» затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування від 12.12.2018 року № 27, «у разі відсутності довідки про середню заробітну плату (доход) та відомостей в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомостей щомісячні страхові виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються відповідно до вимог Закону № 1105, виходячи до вимог Закону № 1105, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб».
Тобто, позивачу була перерахована щомісячна страхова виплата з 23.12.2019 року, та встановлений новий розмір 525,50 грн., після перерахунку з березня 2020 року на коефіцієнт 1,110 становить 583,31 грн.
Зазначено, що утримання страхових виплат провадиться згідно ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» п. 9 «Суми, одержані в рахунок страхових виплат потерпілим або особою, яка має право на ці виплати, можуть бути утримані Фондом, якщо рішення про їх виплату прийнято на підставі підроблених документів або подано свідомо неправдиві відомості, а також якщо допущено помилку, яка впливає на суму страхових виплат», та п.п. 1.8. Постанови правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 року № 11 «Повернення зайво виплачених сум проводиться на підставі постанови управління (відділення) Фонду. При кожній виплаті щомісячної страхової суми загальний розмір відрахування не може перевищувати двадцяти відсотків, а у випадках, окремо передбачених законодавством України, - п'ятдесяти відсотків щомісячної страхової виплати, яка належить потерпілому або особі, яка має на це право, відсоток відрахування може бути збільшений за згодою отримувача страхових виплат».
Також вказано, що після надання довідки про середню заробітну плату за формою згідно Додатку до Постанови КМУ № 1266 від 26.09.2001 року (зі змінами) сума страхових виплат підлягає перерахуванню.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що у положеннях ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 173 Кодексу законів про працю України регламентовано, що шкода, заподіяна працівникам каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням трудових обов'язків, відшкодовується у встановленому законодавством порядку.
Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105-XIV в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.
Розділом V Закону № 1105-XIV врегульовані питання загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 35 Закону № 1105-XIV страхуванню від нещасного випадку підлягають:
1)особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту);
2)учні та студенти навчальних закладів, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти, залучені до будь-яких робіт під час, перед або після занять; під час занять, коли вони набувають професійних навичок; у період проходження виробничої практики (стажування), виконання робіт на підприємствах;
3)особи, які утримуються у виправних закладах та залучаються до трудової діяльності на виробництві цих установ або на інших підприємствах за спеціальними договорами.
Усі особи, перелічені у частині першій цієї статті, вважаються застрахованими з моменту набрання чинності цим Законом незалежно від фактичного виконання страхувальниками своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків.
Відповідно до статті 36 Закону № 1105-XIV передбачено, що страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Відповідно до частини сьомої статті 36 Закону № 1105-XIV страхові виплати складаються із: 1) страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата); 2) страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого); 3) страхової виплати дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; 4) страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.
Відповідно до частини другої статті 37 Закону № 1105-XIV перерахування сум щомісячних страхових виплат провадиться також у разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати. Таке перерахування провадиться з 1 березня наступного року відповідно до коефіцієнта, затвердженого Кабінетом Міністрів України на підставі даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики. Визначена раніше сума щомісячної страхової виплати зменшенню не підлягає.
Частиною першою статті 42 Закону № 1105-XIV визначено, що сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я.
Максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Середньомісячний заробіток для обчислення суми страхових виплат потерпілому у зв'язку із втраченим ним заробітком (або відповідної його частини) визначається згідно з порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України (частина дев'ята статті 42 Закону № 1105-XIV).
Під час обчислення середньомісячного заробітку враховуються всі види виплат, на які нараховувалися страхові внески (частина десята статті 42 Закону № 1105-XIV).
Відповідно до частини одинадцятої статті 42 Закону № 1105-XIV у разі повторного ушкодження здоров'я середньомісячний заробіток, за бажанням потерпілого, обчислюється за відповідні періоди, що передували першому або повторному ушкодженню здоров'я. Сума страхової виплати в цьому разі визначається згідно із ступенем (у відсотках) втрати професійної працездатності, що встановлюється МСЕК за сукупністю випадків ушкодження здоров'я.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 43 Закону № 1105-XIV для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються: акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть.
Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів (частина перша статті 44 Закону № 1105-XIV).
Пунктом 1 частини першої статті 47 Закону№ 1105-XIV визначено, що страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду: потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання.
Страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них (частина п'ята статті 47 Закону № 1105-XIV).
Механізм обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (далі - страхові виплати), у разі настання страхового випадку, а також оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації або фізичної особи, яка використовує працю найманих працівників (далі - роботодавці) визначає Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі - Порядок № 1266).
Пунктом 3 Порядку № 1266 визначено, що середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - єдиний внесок та/або страхові внески), на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов'язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (далі - поважні причини).
Відповідно до пункту 11 Порядку № 1266 розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, починаючи з місяця, що передує місяцю настання страхового випадку.
Згідно з пунктом 14 Порядку № 1266 у разі коли на дату встановлення медико-соціальною експертною комісією ступеня втрати застрахованою особою професійної працездатності або коли з дня смерті потерпілого до настання права на страхові виплати минуло більше року з дня настання страхового випадку, середня заробітна плата обчислюється виходячи з розміру заробітної плати застрахованої особи перед настанням нещасного випадку на виробництві або перед звільненням з роботи (переходом на іншу роботу), з якою пов'язане професійне захворювання, з урахуванням її коригування, що проводиться робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування, за формулою.
Пунктом 31 Порядку № 1266 визначено, що середня заробітна плата (дохід) для призначення допомоги по безробіттю, для страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності), та для призначення страхових виплат для добровільно застрахованих осіб обчислюється робочими органами фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування з використанням даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 9 статті 47 Закону № 1105-XIV встановлено, що суми, одержані в рахунок страхових виплат потерпілим або особою, яка має право на ці виплати, можуть бути утримані Фондом, якщо рішення про їх виплату прийнято на підставі підроблених документів або подано свідомо неправдиві відомості, а також якщо допущено помилку, яка впливає на суму страхових виплат.
Відповідно до п. 9 ст. 42 Закону № 1105-XIV середньомісячний заробіток для обчислення суми страхових виплат потерпілому у зв'язку із втраченим ним заробітком (або відповідної його частини) визначається згідно з порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1.8 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 11 повернення зайво виплачених сум проводиться на підставі постанови управління (відділення) Фонду. При кожній виплаті щомісячної страхової суми загальний розмір відрахування не може перевищувати двадцяти відсотків. Відсоток відрахування може бути збільшений за згодою отримувача страхових виплат.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону № 1105-XIV сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я.
Як видно із зазначених норм законодавства, Фонд соціального страхування при призначенні щомісячних страхових виплат зобов'язаний був не тільки надати запит роботодавцю про розмір середньої заробітної плати потерпілого на виробництві на момент ушкодження його здоров'я (отримання травми), а і за результатами отриманої на вказаний запит відповіді запросити у роботодавця довідку про розмір середньої заробітної плати або довідку про підтвердження відсутності документів про заробітну плату.
Законом № 1105-XIV та Порядком № 1266 від 26 вересня 2001 року “Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням” (надалі - Порядок № 1266) не встановлюється будь-яких обмежень стосовно призначення щомісячних страхових виплат із розрахунку середньої заробітної плати за професією (посадою) на підприємстві, на якому працював потерпілий, а навпаки, зобов'язано Фонд соціального страхування дотриматися цього необхідного кроку.
Розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід) для розрахунку страхових виплат, є період роботи за останнім основним місцем роботи перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески (п.3 Порядку № 1266).
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що Довідка ОК-5, яка надана ОСОБА_1 не містить усіх необхідних відомостей, а саме, відсутня інформація про кількість днів невідпрацьованих з поважних причин які виключаються з розрахункового періоду, тому на виконання п. 33 «Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим Постановою КМУ № 1266 від 26.09.2001 року у разі коли відомості про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування не містять усіх необхідних даних для обчислення середньої заробітної плати, такі дані за відповідні періоди надаються роботодавцем». Державний реєстр містить уточнену інформацію про застрахованих осіб (кількість днів невідпрацьованих з поважних причин, які виключаються при обчисленні середньої заробітної плати з розрахункового періоду) лише з 2011року.
Як видно із заяви про призначення страхових виплат у зв'язку з нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням) від 27 січня 2020 року позивачем 06 лютого 2020 року було надано довідку про середню заробітну плату (дохід) у разі відсутності інформації в Державному реєстрі застрахованих осіб, про що уповноважена особа - головний спеціаліст ОСОБА_2 поставив свій підпис.
Суд зазначає, що в матеріалах справи міститься довідка ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу» про середню заробітну плату № 05-377 від 18.03.2011 року з якої видно, що позивачу нарахована за розрахунковий період заробітна плата (оподатковуваний дохід) з якої сплачено страхові внески до Фонду за квітень 2010 року в сумі 4033,99 грн., за травень 2010 року в сумі 3518,89 грн., за червень 2010 року в сумі 4077,81 грн., за липень 2010 року в сумі 7054,88 грн., за серпень 2010 року в сумі 7303,25 грн., за вересень 2010 року в сумі 8174,86 грн. (а.с. 24).
Крім того, суд зазначає, що позивач 25 серпня 2020 року, разом із заявою про перерахунок страхових виплат та скасування постанов надав копію довідки про середній заробіток та копію довідки ОК-5 ПФУ.
Як видно із п. 4.2.1 “Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат”, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 31.01.2002 року № 7 (у редакції, чинній на час призначення позивачеві страхових виплат), для призначення одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати до робочого органу виконавчої дирекції Фонду подається зокрема довідка про середню заробітну плату (доход).
В силу приписів пункту 4.2.2 цього ж Порядку, якщо потерпілий за станом здоров'я чи з інших причин не може одержати зазначені у підпункті 4.21 цього Порядку документи, їх одержує та подає відповідний страховий експерт робочого органу виконавчої дирекції Фонду.
Отже, з аналізу вищезазначених правових норм слідує, що застрахована особа, яка є потерпілою від нещасного випадку на виробництві, має право на своєчасне та повне відшкодуванню шкоди, заподіяної їй внаслідок ушкодження здоров'я робочим органом, який забезпечує здійснення таких виплат, якою є Виконавча дирекція Фонду соціального страхування, на який окрім того, законом покладено обов'язок, звертатись до підприємства, на якому до настання страхового випадку працювала застрахована особа, а уразі їх відсутності до інших з метою отримання документів, для розрахунку середньої заробітної плати, який необхідний для визначення розміру страхових виплат.
На підставі зазначених правових норм суд доходить висновку щодо протиправності бездіяльності відповідача, щодо відмови у перерахунку щомісячних страхових виплат з 25 серпня 2020 року відповідно до ступіня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, а отже позовна вимога ОСОБА_1 в цій частині підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 40 Закону N 1105 страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них.
Страхові виплати провадяться протягом строку, встановленого МСЕК або ЛКК. Строк проведення страхових виплат продовжується з дня їх припинення і до часу, встановленого при наступному огляді МСЕК або ЛКК, незалежно від часу звернення потерпілого або заінтересованих осіб до Фонду. При цьому сума страхових виплат за минулий час виплачується за умови підтвердження МСЕК втрати працездатності та причинного зв'язку між настанням непрацездатності та ушкодженням здоров'я.
За приписами ст. 40 Закону № 1105, якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду соціального страхування від нещасних випадків своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці".
Водночас, під час розгляду даної справи судом встановлено, що страхові виплати ОСОБА_1 за період з 10.04.2020 року по час звернення до суду із даним позовом, на які він претендує, а саме, із розрахунку його заробітної плати, не були йому нараховані та сплачені в належному розмірі, з підстав заперечення відповідачем наявності у позивача права на отримання таких виплат, із розрахунку його заробітної плати, яка була станом на момент отримання позивачем виробничої травми.
Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з нормами частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про недоведення відповідачем правомірності перерахунку (коригування) його щомісячної страхової виплати з 10.04.2020 року, з урахуванням довідки про середню заробітну плату № 05-377 від 18.03.2011 року.
Отже, враховуючи встановлену протиправну бездіяльність, суд вважає за необхідне скасувати постанови відповідача від 10.04.2020 року №0536/1496/1496.1/26 «Про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати (коригуюча)», №0536/1496/1496.1/27 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати», від 21.04.2020 року №0536/1496/1496.1/28 «Про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати відповідно до ч.2 ст.37».
Судом встановлено, що спірні постанови були прийняті Слов'янським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.
Суд зазначає, що Слов'янське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області є структурним підрозділом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області та не має статусу юридичної особи.
Тобто, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області є головним територіальним органом надання адміністративних послуг, є юридичною особою, та відповідно тільки управління має адміністративну процесуальну дієздатність у відповідності до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи те, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області є юридичною особою та розпорядником коштів, суд вважає що саме Управління є належним відповідачем по справі.
Згідно з п.4 ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В силу вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що заявлений позов належить задовольнити повністю.
Крім цього, у позовній заяві позивач просить встановити судовий контроль за виконанням рішення, встановити строк для подання звіту про виконання судового рішення по справі та зобов'язати відповідача подати у встановлений строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у вигляді подання суду відповідного звіту є правом, а не обов'язком суду.
Крім цього, відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
З огляду на викладене, суд відмовляє у задоволенні клопотання позивача про зобов'язання відповідача подати у місячний строк звіт про виконання судового рішення, відповідно до ст. 382 КАС України.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 840,80 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та скасування постанови і зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, щодо відмови у перерахунку щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 25.08.2020 року відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, який він мав до ушкодження, протиправною.
Скасувати постанову Слов'янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 10.04.2020 року №0536/1496/1496.1/26 «Про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати (коригуюча)».
Скасувати постанову Слов'янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 10.04.2020 року №0536/1496/1496.1/27 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати».
Скасувати постанову Слов'янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 21.04.2020 року №0536/1496/1496.1/28 «Про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати відповідно до ч.2 ст.37».
Зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 41325231, місцезнаходження: вул. Свободи, 5, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) здійснити перерахунок належної щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) з 25.08.2020 року, відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, який він мав до ушкодження.
Зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 41325231, місцезнаходження: вул. Свободи, 5, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) призначити страхові виплати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) з 25.08.2020 року, відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, який він мав до ушкодження, а саме до жовтня 2010 року, на підставі довідки про середню заробітну плату від 18.03.2011 року.
Зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 41325231, місцезнаходження: вул. Свободи, 5, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) нарахувати та виплатити різницю страхових виплат перед ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) починаючи з 01.05.2020 року, відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, який він мав до ушкодження, а саме до жовтня 2010 року, на підставі довідки про середню заробітну плату від 18.03.2011 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 41325231, місцезнаходження: вул. Свободи, 5, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122).
Рішення складено у повному обсязі 12 жовтня 2020 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч