Рішення від 12.11.2020 по справі 160/14908/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2020 року Справа № 160/14908/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіМаковської О.В.

при секретарі судового засіданняДубовику Г.Е.

за участі:

представника позивача представника відповідача представника третьої особи не з'явився не з'явився не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом кандидата у депутати Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області, включеного до єдиного виборчого списку Кам'янської міської організації Політичної партії «Сила Людей» ОСОБА_1 до Кам'янської міської територіальної виборчої комісії Кам'янського району Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Дніпропетровська обласна територіальна організація політичної партії "БДЖОЛА" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 11.11.2020 о 14:40 год. надійшла позовна заява кандидата у депутати Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області, включеного до єдиного виборчого списку Кам'янської міської організації Політичної партії «Сила Людей» ОСОБА_1 до Кам'янської міської територіальної виборчої комісії Кам'янського району Дніпропетровської області, в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача - Постанову Кам'янської міської територіальної виборчої комісії Кам'янського району Дніпропетровської області №193 від 06.11.2020 року 16 год. 15 хв. "Про встановлення результатів виборів депутатів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області в Єдиному багатомандатної виборчому окрузі та територіальних виборчих округах №1-6".

В обґрунтування позову зазначено, що 06.11.2020 о 16:15 год. Кам'янською міською територіальною виборчою комісією Кам'янського району Дніпропетровської області прийнято постанову №193 «Про встановлення результатів виборів депутатів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області в Єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальних виборчих округах №1-6». Позивач зазначає, що вказане рішення прийняте відповідачем на підставі складеного протоколу про встановлення результатів голосування з виборів депутатів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області в межах Єдиного багатомандатного виборчого округу та територіальних виборчих округах №1-6. За результатами виборчого процесу депутатами Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області, серед інших, були обрані кандидати від Дніпропетровської обласної територіальної організації політичної партії «БДЖОЛА».

Позивач вважає, що Постанова №193 суперечить Конституції України та прийнята з суттєвими відхиленнями від норм Виборчого кодексу України, Закону України "Про політичні партії в Україні", а відтак, є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки, кандидати були висунуті Дніпропетровською обласною територіальною організацією політичної партії «БДЖОЛА», яка, на думку позивача, не є суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів. Як вказує позивач, партія від якої висувались кандидати не зареєстрована в порядку визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», як структурне утворення вказаної політичної партії (місцева організація партії) та не може бути суб'єктом виборчого процесу, що є порушенням норм ч.1 ст.221, ч.3 ст.216 Виборчого кодексу України.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи та реєстру передачі справ судді, адміністративну справу №160/14908/20 передано на розгляд судді Маковській О.В. 11.11.2020.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2020 відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження на 12.11.2020 о 12:20 год. а також зобов'язано відповідача надати до суду належним чином завірену копію Постанови Кам'янської міської територіальної виборчої комісії Кам'янського району Дніпропетровської області №193 від 06.11.2020 "Про встановлення результатів виборів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області в Єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальних виборчих округах № 1-6" та документи, що стали підставою для її винесення.

Вказаною ухвалою також залучено до участі в адміністративній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійник вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Дніпропетровську обласну територіальну організацію політичної партії "БДЖОЛА" (місцезнаходження: місто Дніпро, вул. Чкалова, 44, 49000).

Позивач 12.11.2020 засобами електронного зв'язку повідомив суд про неможливість забезпечення участі в судовому засіданні та просив розглянути справу без його участі.

До суду 12.11.2020 засобами електронного зв'язку від третьої особи надійшли пояснення, в яких зазначається про те, що позивач не оскаржує жодного пункту постанови відповідача, не вказує в чому полягає протиправність вказаного рішення, а фактично оскаржує рішення відповідача №52 від 24.09.2020 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати Кам'янської міської ради Кам'ямського району Дніпропетровської області, висунутих Дніпропетровською обласною територіальною організацією політичної партії «БДЖОЛА».

В поясненнях також вказується, що 18.10.2020 Дніпропетровським окружним адміністративним судом винесено ухвалу у справі №160/13258/20, якою позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішення, в частині оскарження постанови №52 від 24.09.2020 - залишено без розгляду. Вказана ухвала оскаржена не була, набула чинності та має преюдиційне значення для розгляду даної справи. Тобто, позивач не оскаржує встановлені результати підрахунку голосів, а оскаржує рішення про реєстрацію кандидата.

Що стосується тверджень позивача про те, що Дніпропетровська обласна територіальна організація політичної партії «БДЖОЛА» не є суб'єктом виборчого процесу, оскільки не зареєстрована у встановленому законом порядку, представником третьої особи зазначено, що 02.03.2012 зареєстровано структурне утворення політичної партії «НАРОДНИЙ ПАРЛАМЕНТ», а саме: Дніпропетровська обласна територіальна партійна організація політичної партії «НАРОДНИЙ ПАРЛАМЕНТ», що підтверджується свідоцтвом Головного управління юстиції № 396. Відповідно до свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 02 березня 2012 року. Протоколом VII З'їзду політичної Партії «Народний Парламент» від 25 лютого 2019 року перейменовано Політичну партію «Народний Парламент» у політичну партію «БДЖОЛА». Рішенням південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Дніпра від 07.09.2020 року зареєстровано зміни до відомостей про структурне утворення політичної партії без статусу юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а саме про зміну найменування на Дніпропетровська обласна територіальна організація політичної партії «БДЖОЛА». Згідно з відомостями щодо зареєстрованих у встановленому законом порядку обласних організацій політичних партій у межах Дніпропетровської області, які містяться у відкритому доступі. Дніпропетровська обласна територіальна організація політичної партії «БДЖОЛА» зареєстрована 02.03.2012 року, порядковий номер 153. Враховуючи викладені обставини, представник третьої особи зазначає, що доводи позивача щодо неналежної реєстрації Дніпропетровської ОТО ПП «БДЖОЛА» є безпідставними, а тому просить в задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву, витребувані судом документи не надав.

У судове засідання, призначене на 12.11.2020 р., сторони не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Зважаючи на викладене та, відповідно до ст. 229 КАС України, враховуючи не явку сторін у судове засідання, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписуваного технічного засобу судом не здійснювалось.

В судовому засіданні, призначеному на 12.11.2020 судом вирішено перейти до розгляду справи по суті за доказами, які наявні у матеріалах справи.

Суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду справи по суті, застосувавши принцип процесуальної економії та у відповідності до ст.ст.192 - 211, 217, 224 - 228 КАС України безпосередньо 12.11.2020.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути дану справу без участі сторін за наявними у справі доказами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є кандидатом в депутати, включеним до єдиного виборчого та територіального виборчого списку територіального виборчого округу від ПП «Сила Людей» з виборів депутатів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області на перших виборах депутатів міської ради 25 жовтня 2020 року, що підтверджується копією Посвідчення від 24.09.2020 №288, яке наявне в матеріалах справи (а.с.18).

Як вбачається з матеріалів справи, Кам'янською міською територіальною виборчою комісією Кам'янського району Дніпропетровської області 06.11.2020 о 16 год. 15 хв. прийнято постанову №193 «Про встановлення результатів виборів депутатів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області в Єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальних виборчих округах №1-6».

Зі змісту даної постанови вбачається, що на підставі протоколів про підсумки голосування з виборів депутатів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області в межах територіального виборчого округу №1 та №2, складених Південною районною в місті Кам'янське територіальною виборчою комісією Дніпропетровської області від 31.10.2020; Протоколів про підсумки голосування з виборів депутатів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області в межах територіального виборчого округу №3 та №4, складених Дніпровською районною в місті Кам'янське територіальною виборчою комісією Дніпропетровської області від 30.10.2020; Протоколів про підсумки голосування з виборів депутатів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області в межах територіального виборчого округу №5 та №6, складених Заводською районною в місті Кам'янське територіальною виборчою комісією Дніпропетровської області від 31.10.2020 та 02.11.2020 відповідно, Кам'янська міська територіальна виборча комісія Кам'янського району Дніпропетровської області склала та підписала Протокол про встановлення результатів голосування з виборів депутатів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області в межах Єдиного багатомандатного виборчого округу та територіальних виборчих округах №1-6.

Постановою №193 Кам'янська міська територіальна виборча комісія Кам'янського району Дніпропетровської області (а.с.27) постановила:

- вважати обраними на місцевих виборах, що відбулися 25 жовтня 2020 року, депутатами Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області наступних осіб згідно з додатком;

- офіційно оприлюднити встановлені результати виборів депутатів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області у Єдиному багатомандатному виборчому окрузі на сайті Кам'янської міської ради та в друкованих засобах інформації - газеті «Любиме місто ДЗ».

Відповідно до додатку до Постанови №193 від 06.11.2020 депутатами Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області, серед інших, були обрані кандидати, яких було висунуто Дніпропетровською обласною територіальною організацією політичної партії «БДЖОЛА», а саме: ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 .

Вважаючи Постанову від 06.11.2020 №193 «Про встановлення результатів виборів депутатів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області в Єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальних виборчих округах №1-6» протиправною та такою, що підлягає скасуванню позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25.10.2020.

Постановою ЦВК від 08.08.2020 №160 призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020.

Виборчий кодекс України відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Відповідно до ч. 1 ст. 273 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Згідно зі ст.1 Виборчого кодексу України вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом. Вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Відповідно до ст.11 Виборчого кодексу України громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії (далі - партії) та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.

Частиною 3 ст.12 Виборчого кодексу України передбачено, що усі кандидати, зареєстровані у порядку, встановленому цим Кодексом, мають у виборчому процесі виборів, на яких вони висунуті, рівні права та беруть участь у цьому процесі на умовах, рівних для відповідних виборів.

Згідно зі ст. 32 Виборчого кодексу України, в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів. До виборчих комісій належать, зокрема, територіальні виборчі комісії. Виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України.

Відповідно до вимог ч.1 ст.63 Виборчого кодексу України рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії.

Згідно з ч. 1, п. 4 ч. 2 ст. 206 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.

Відповідно до частини 1 ст.269 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), встановлюючи результати голосування з виборів у відповідному багатомандатному окрузі, приймає одне з таких рішень:

1) про визнання депутатів обраними у відповідному багатомандатному окрузі;

2) про призначення повторного голосування у відповідному багатомандатному окрузі;

3) про визнання виборів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися, та призначення у зв'язку з цим повторних виборів;

4) про призначення повторних виборів у багатомандатному виборчому окрузі щодо тієї кількості депутатських мандатів, які залишилися вакантними.

Згідно з частинами 2 та 4 ст. 269 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія з відповідних виборів визнає обраними депутатами у багатомандатному окрузі кандидатів у депутати (у кількості, що дорівнює кількості мандатів у багатомандатному окрузі), які за результатами голосування виборців у відповідному багатомандатному окрузі отримали найбільшу порівняно з іншими кандидатами, зареєстрованими у тому самому окрузі, кількість голосів виборців.

Якщо за результатами голосування у відповідному багатомандатному окрузі на останній мандат у цьому окрузі претендують два або більше кандидатів у депутати, які отримали однакову кількість голосів виборців, територіальна виборча комісія приймає рішення про призначення повторного голосування щодо цих кандидатів.

У разі якщо за результатами голосування у відповідному багатомандатному окрузі обрано депутатів у кількості, меншій за кількість мандатів у цьому окрузі, територіальна виборча комісія приймає рішення про призначення повторних виборів у цьому окрузі щодо тієї кількості мандатів, які залишилися вакантними.

Якщо голосування проводилося по одному кандидату в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидат вважається обраним депутатом, якщо за нього подано більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.

Відповідно до ч.1 ст.280 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів приймає рішення про визнання виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, якщо:

1) до виборчого бюлетеня для голосування в день виборів або в день повторного голосування на виборах депутатів в багатомандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови було включено лише одного кандидата, і кількість голосів виборців, поданих на його підтримку, становить не більше 50 відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні;

2) до виборчого бюлетеня для голосування на виборах міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) в день виборів було включено два кандидати на посаду міського голови, і за результатами голосування жоден із кандидатів не отримав на свою підтримку більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні;

3) до виборчого бюлетеня для голосування в день повторного голосування було включено два або більше кандидати, і за результатами повторного голосування найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців подано за двох або більше кандидатів;

4) за результатами виборів депутатів в багатомандатному виборчому окрузі залишилися вакантні депутатські мандати (кількість осіб, обраних депутатами в багатомандатному окрузі, є меншою, ніж кількість мандатів, які розподілялися в цьому окрузі). Повторні вибори у такому окрузі призначаються з кількістю мандатів, які залишилися вакантними;

5) станом на день голосування у виборчому бюлетені не залишилося жодного кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;

6) голосування у день голосування (день повторного голосування) було визнано недійсним або не було організовано і проведено відповідно до цього Кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу;

7) особа після її обрання не набула депутатського мандата, повноважень сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом, з підстав, зазначених у пунктах 3-6 частини першої та частині четвертій статті 231 цього Кодексу;

8) особа, обрана сільським, селищним, міським головою, визнана такою, що відмовилася від депутатського мандата, посади сільського, селищного, міського голови;

9) виборчий процес місцевих виборів був зупинений в зв'язку з введенням в Україні чи в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану.

Суд зазначає, що предметом доказування в даній адміністративній справі є наявність чи відсутність порушень в діях Кам'янської міської територіальної виборчої комісії Кам'янського району Дніпропетровської області при винесенні постанови №193 від 06.11.2020 "Про встановлення результатів виборів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області в Єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальних виборчих округах №1-6".

Тобто, предметом розгляду даної справи є оцінка, того чи прийняте відповідне рішення відповідачем у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України, зокрема Виборчим кодексом України.

Матеріали справи не містять жодного доказу стосовно наявності порушень щодо порядку, способу та підстав прийняття оскаржуваної постанови.

Крім того, матеріали справи не містять жодного доказу щодо оскарження протоколів чи відповідних дій щодо протоколів про підсумки голосування, що стали підставою для винесення оскаржуваної постанови.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач фактично посилається на порушення Кам'янською міською територіальною виборчою комісією Кам'янського району Дніпропетровської області порядку реєстрації кандидатів у депутати Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області від Дніпропетровської обласної територіальної організації політичної партії «БДЖОЛА» з огляду на те, що територіальна організація партії не зареєстрована в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», як структурне утворення, місцева організація партії та не може бути суб'єктом виборчого процесу.

Проте, суд критично ставиться до таких доводів позивача, оскільки предметом розгляду даної справи є постанова Кам'янської міської територіальної виборчої комісії Кам'янського району Дніпропетровської області №193 від 06.11.2020 року "Про встановлення результатів виборів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області в Єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальних виборчих округах № 1-6", яка за змістом по подіям фіксує інші обставини.

При цьому суд зазначає, що дії та/або рішення, що стосуються реєстрації кандидатів в депутати від Дніпропетровської обласної територіальної організації політичної партії «БДЖОЛА» в межах даної справи позивачем не оскаржуються.

Суд вважає також необґрунтованими посилання позивача на неналежну реєстрацію кандидатів в депутати від Дніпропетровської обласної територіальної організації політичної партії «БДЖОЛА», як на підставу задоволення позовних вимог, оскільки вказані позивачем обставини не стосуються предмету доказування в рамках даної адміністративної справи та не відповідають вимогам критерію щодо належності доказів.

Відповідно до частини 1 статті 196 Виборчого кодексу України виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Розділом XXXVII Виборчого кодексу України передбачено чіткі умови та правила висування, реєстрації кандидатів на місцевих виборах, в тому числі кандидатів на посади депутатів сільських, селищних, міських рад.

Також у цьому розділі визначені підстави для відмови та скасування реєстрації кандидатів на місцевих виборах (ст. ст.230-231 ВК України).

Суд вважає, що посилання позивача щодо неналежної реєстрації кандидатів у депутати Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області, у разі наявності відповідних порушень, мало бути вирішено на етапі висування та реєстрації кандидатів, оскільки етап підрахунку голосів виборців, установлення голосування і результатів місцевих виборів не передбачає перевірку відповідачем реєстрації кандидатів у депутати.

Таким чином, суд доходить висновку, що надання правової оцінки правовідносинам, які виникли в результаті прийняття рішення щодо реєстрації кандидатів у депутати Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області від Дніпропетровської обласної територіальної організації політичної партії «БДЖОЛА», з урахуванням особливого характеру виборчих спорів, доцільно розглядати під час процедури реєстрації кандидатів та заздалегідь, до початку проведення кампанії, з метою забезпечення для всіх потенційних учасників перегонів рівних можливостей для балотування.

З урахуванням викладених обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправною та скасування Постанови Кам'янської міської територіальної виборчої комісії Кам'янського району Дніпропетровської області №193 від 06.11.2020 "Про встановлення результатів виборів депутатів Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області в Єдиному багатомандатної виборчому окрузі та територіальних виборчих округах №1-6".

Враховуючи практику Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України», «Проніна проти України» та «Серявін та інші проти України», наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі повинні оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваної постанови діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Таким чином, доводи позивача про те, що оскаржувана постанова відповідача суперечить Конституції України, прийнята з суттєвими відхиленнями від норм Виборчого кодексу України, Закону України "Про політичні партії в Україні" не знайшли свого підтвердження у ході судового розгляду справи, а тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Частиною 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Суд зазначає, що станом на момент прийняття рішення у справі, судовий збір позивачем не сплачено, а тому питання стягнення судового збору вирішується судом відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при відмові у задоволенні позову судові витрати покладаються на позивача.

Згідно з нормами Закону України "Про судовий збір" за звернення з даним позовом до суду позивач повинен був сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Таким чином, з огляду на положення ч. 9 ст. 273 та ч.3 ст.139 КАС України, суд доходить висновку, про необхідність стягнення з позивача на користь Державного бюджету України судового збору у розмірі 840,80 грн.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 241-246, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову кандидата у депутати Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області, включеного до єдиного виборчого списку Кам'янської міської організації Політичної партії «Сила Людей» Іванченка Андрія Григоровича до Кам'янської міської територіальної виборчої комісії Кам'янського району Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Дніпропетровська обласна територіальна організація політичної партії "БДЖОЛА" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Стягнути з кандидата у депутати Кам'янської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області, включеного до єдиного виборчого списку Кам'янської міської організації Політичної партії «Сила Людей» Іванченка Андрія Григоровича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України (реквізити: отримувач: УК у Чечелівському районі міста Дніпра/Чечел.р./22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989253; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача: UA238999980313131206084004008; за кодом бюджетної класифікації доходів: 22030101) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двох днів з дня його проголошення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 12 листопада 2020 року.

Суддя О.В. Маковська