29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"10" листопада 2020 р. Справа № 924/717/20
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., при секретарі Сарело Р.О., розглянувши матеріали справи
за позовом заступника керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури, м. Кам'янець-Подільський
в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький
в особі Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації, м. Кам'янець-Подільський
до фермерського господарства "Крушанівське", с. Крушанівка, Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
представники учасників справи:
від Хмельницької ОДА - Ницько Д.В.
від Кам'янець-Подільської РДА - не з'явився
від відповідача - не з'явився
від прокуратури - Гончар І.О. прокурор відділу
встановив:
Прокурор у позові просить суд внести зміни до договору оренди землі від 03.07.07, укладеного між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією Хмельницької області та ФГ "Крушанівське", виклавши положення п. 4 договору у такій редакції: "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати відповідає розміру земельного податку та становить 23 917, 60 грн. (двадцять три тисячі дев'ятсот сімнадцять грн. 60 коп.) у рік, що становить 5 відсотків від вартості земельної ділянки, яка відповідно до середньої вартості одного гектара ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.20 становить 30 477 грн., а в цілому вся площа 478 351, 75 грн.".
Обгрунтовуючи позов, прокурор зазначає, що на підставі розпорядження Кам'янець-Подільської РДА від 03.07.07 № 431/2007 між Кам'янець-Подільською РДА та ФГ „Крушанівське” укладено договір оренди земельної ділянки, за яким відповідачу, строком на 40 років, надано в оренду земельну ділянку водного фонду загальною площею 15, 6955 га,, що розташована на території Грушківської сільської ради за межами населених пунктів Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, для рибогосподарських потреб.
Всупереч Закону „Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка переданої в оренду відповідачу земельної ділянки не проведена. Згідно розділу 4 договору грошова плата вноситься на розрахунковий рахунок Грушківської сільської ради в розмірі 1 278, 32 грн. на рік за всю площу з послідуючою індексацією.
Згідно діючого законодавства України орендна плата за оренду землі із зазначенням її розміру є істотною умовою договору оренди. Підставою нарахування орендної плати за землю є договір оренди, платником оренди є орендар земельної ділянки, об'єкт оренди - земельна ділянка. Згідно Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем та орендарем.
Згідно Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку: для земельних ділянок, нормативно грошову оцінку яких не проведено - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по відповідній області. При цьому, розмір земельного податку визначається органами місцевого самоврядування.
Пунктом 1 Рішення 29 сесії Староушицької селищної ради 7 скликання № 1 від 26.06.19 „Про встановлення ставок і пільг зі сплати земельного податку на 2020 рік” затверджено Положення про плату за землю, згідно якого базою оподаткування земельним податком, земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено є їх площа. Згідно додатку № 3 до зазначеного рішення ставка податку за земельні ділянки водного фонду, нормативно грошову оцінку яких не проведено для юридичних осіб становить 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.
Згідно офіційних даних середня вартість одного гектара ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.20 складає 30 477 грн. Тому, враховуючи, що площа орендованої відповідачем земельної ділянки становить 15, 6955 га., загальна вартість орендованої відповідачем землі дорівнює 438 351, 75 грн. Тому, розмір орендної плати, яку відповідач мав би сплачувати становить 23 917, 60 грн. на рік (30 477 грн. х 15,6955 га. х 5%), що дорівнює розміру земельного податку за вказану земельну ділянку.
Таким чином, розмір орендної плати передбачений в договорі оренди від 03.07.07 є значно менший, ніж той, що визначений законом, а відтак, він підлягає приведенню у відповідність з вимогами закону.
Листами, копії яких додано в справу, позивач повідомляв відповідача про необхідність внесення відповідних змін до договору, однак, станом на час подання позову відповідних змін не внесено. Вказане стало підставою звернення до суду.
Представники прокуратури та Хмельницької ОДА в судовому засіданні позов підтримали, наполягали на його задоволенні.
Представник Кам'янець-Подільської РДА до суду не з'явився, будь-яких клопотань не подав. Належність повідомлення даного учасника справи про дату, час і місце судового засідання підтверджується наявним у справі поштовим повідомленням про вручення йому відповідної ухвали суду.
Відповідач свого представника до суду не направив, письмового відзиву не подав. Належність повідомлення даного учасника справи про дату, час і місце судового засідання підтверджується наявним у справі поштовим повідомленням про вручення йому відповідної ухвали суду.
Таким чином, суд, в порядку ч. 9 ст. 165 ГПКУ розглядає справу за наявними матеріалами.
Матеріалами справи встановлено.
Розпорядженням Кам'янець-Подільської РДА від 20.06.07 № 431/2007р. „Про затвердження проекту відведення земельної ділянки та надання в оренду фермерському господарству „Крушанівське” затверджено проект відведення земельної ділянки фермерському господарству „Крушанівське” для рибогосподарських потреб загальною площею 15, 6955 га., яка розташована на території Грушківської сільської ради за межами населеного пункту. В силу даного розпорядження Фермерському господарству „Крушанівське”:
- надати в оренду строком на 40 років земельну ділянку водного фонду (ставок), що розташована на території Грушківської сільської ради за межами населених пунктів загальною площею 15, 6955 га для рибогосподарських потреб, врахувавши, що на земельну ділянку під прибережними захисними смугами встановлено обмеження у їх використанні;
- встановити орендну плату за земельну ділянку під прибережними захисними смугами площею 11, 6299 га - 40 грн. в рік за 1, 00 га, під водою та гідротехнічними спорудами (греблями) площею 4, 0656 га - 200, 00 грн. в рік за 1, 00 га, яку вносити в рівних частинах щомісячно, до 30 числа наступного за звітним періодом на розрахунковий рахунок Грушківської сільської ради.
03.07.07 між Кам'янець-Подільською РДА (орендодавець) та ФГ „Крушанівське” (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за яким орендодавець на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 20.06.07 № 431/07р. передає, а орендар приймає у платне користування земельну ділянку водного фонду (ставок) (надалі земельна ділянка), що розташована на території Грушківської сільської ради для рибогосподарських потреб. Згідно п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 15, 6955 га, в тому числі 3, 6838 га під водою, 11, 6299 га під прибережними захисними смугами, 0, 3818 га під гідротехнічними спорудами (греблями). Договір укладається в силу п. 3 договору на строк 40 років починаючи з дати його реєстрації.
Згідно пункту 4 договору „Орендна плата” орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі. Грошова плата вноситься на розрахунковий рахунок Грушківської сільської ради в розмірі 1 278, 32 грн. на рік за всю площу з послідуючою індексацією. Загальна сума оренди становить 51 132, 80 грн. Періодичність внесення орендної плати - щомісячно до 30 числа наступного за звітний період на розрахунковий рахунок Грушківської сільської ради. Розмір орендної плати переглядається щороку у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Договір підписано обома сторонами та скріплено їх печатками. Також, він зареєстрований в Кам'янець-Подільському районному відділі регіональної філії ДП „Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України” про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 01.08.07 № 0407755150005.
Листом від 18.03.19 № 90-1628 вих-19, адресованим Хмельницькій обласній державній адміністрації прокуратура повідомляє, що попереднє вивчення засвідчило, що на території Кам'янець-Подільського району значною є кількість договорів оренди земельних ділянок водних об'єктів без проведення у встановленому порядку їх нормативної грошової оцінки. Як наслідок, місцевим бюджетам завдаються збитки у зв'язку з заниженою орендною платою за використання цієї землі. У зв'язку з цим, при проведенні подальшої роботи по раніше укладеним договорам на значні терміни, належить вказувати орендарям на можливість усунення порушень вимог земельного і податкового законодавства, шляхом укладення додаткових угод до відповідних договорів в частині збільшення розміру нормативної грошової оцінки та орендної плати.
08.04.19 за № 370 Департамент природних ресурсів та екології Хмельницької ОДА надіслав прокуратурі лист, де вказав, що Департаментом направлено лист ФГ „Крушанівське” щодо необхідності приведення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою водного фонду, загальною площею 15, 6955 га, яка знаходиться на території Грушківської сільської ради, у відповідність до вимог ст. 288 ПКУ.
Також додано лист Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької ОДА від 08.04.19 № 272, адресований ФГ „Крушанівське”, де вказано - з метою зміни розміру орендної плати та приведення у відповідність до вимог чинного законодавства договірних відносин, пов'язаних з орендою водного об'єкта, Департамент повідомляє про необхідність укладення договору оренди водного об'єкта шляхом переукладення договору оренди земель водного фонду.
Листом від 18.06.19 № 90-3955 вих-19, адресованим Хмельницькій ОДА, прокуратура вказує на необхідність спрямувати листи щодо розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель водного фонду та проінформувати про необхідність звернення до Хмельницької ОДА щодо укладення додаткової угоди до відповідного договору оренди землі в частині збільшення розміру нормативної грошової оцінки та орендної плати з урахуванням ставок податку за земельну ділянку, розташовану за межами населених пунктів, у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області наступним орендарям, зокрема ФГ „Крушанівське”, що є орендарем земельної ділянки водного фонду (ставок), загальною площею 15, 6955 га. для рибогосподарських потреб, розмір орендної плати на 2019 рік складає 3 658, 74 грн., що не відповідає вимогам законодавства.
26.06.19 Староушицькою селищною радою Кам'янець-Подільського району Хмельницької області прийнято рішення № 01, яким встановлено на території Староушицької селищної об'єднаної територіальної громади: ставки земельного податку; пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до п. 284.1. ст. 284 ПКУ; затверджено положення про плату за землю. Додатком № 3 до рішення є ставки земельного податку у с. Грушка. Додатком № 4 до рішення є ставки земельного податку у с. Каштанівка. Додаток № 10 - перелік пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих згідно п. 284.1 ст. 284 ПКУ. Додаток № 11 - положення про плату за землю.
29.07.19 під номером 2212 Департамент природних ресурсів та екології Хмельницької ОДА направив лист на адресу прокуратури, де повідомив, що Департаментом направлялись листи орендарям. В тому числі ФГ „Крушанівське” щодо необхідності приведення розміру орендної плати за користування земельними ділянками водного фонду у відповідність до вимог ст. 288 ПКУ. На даний час вказані орендарі не звертались до Хмельницької ОДА щодо внесення змін до договору оренди землі.
26.11.19 під № 90-1462 вих-19 прокуратура надіслала лист, адресований Хмельницькій ОДА де вказано, що станом на 22.11.19 інформації щодо внесення змін до договорів оренди та збільшення розміру орендної плати на адресу місцевої прокуратури не надходило.
Цього ж 26.11.19 за № 90-1461 вих-19 прокуратура надіслала лист Кам'янець-Подільській РДА з проханням надати належним чином завірені копії договорів оренди землі, в тому числі, укладеного з ФГ „Крушанівське”.
11.12.19 за № 90/1870 вих-19 прокуратура направила Хмельницькій ОДА лист, де вказано, що необхідно при проведенні подальшої роботи по раніше укладеним договорам оренди землі (до набрання чинності Закону „Про аквакультуру”) вказати орендарям на можливість усунення порушень вимог земельного та податкового законодавства шляхом укладення угоди до відповідних договорів оренди землі в частинах збільшення розміру нормативної грошової оцінки та орендної плати.
26.12.19 Хмельницькою ОДА видано розпорядження № 908/2019-р, яким Департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації до 01.04.20 зобов'язано:
- проаналізувати на відповідність вимогам чинного законодавства розміру орендної плати у договорах оренди земельних ділянок водного фонду, укладених районними державними адміністраціями;
- за результатами проведеної роботи підготувати належно завірені копії договорів оренди земельних ділянок водного фонду, укладених РДА та передати їх до відповідних райдержадміністрацій;
- уповноважити РДА на вжиття заходів щодо приведення у відповідність до вимог чинного законодавства орендної плати у договорах оренди земельних ділянок водного фонду, стороною яких є відповідні РДА.
26.12.19 під № 04.2.1/4821 Депертамент природних ресурсів та екології Хмельницької ОДА направив прокуратурі лист, де зазначив, що в кошторисі витрат на утримання установи, кошти по КЕКВ 2800 не передбачені. Департамент не може вжити заходи щодо заявлення позову.
Листом від 05.01.20 № 04.2.1/28 Департамент природних ресурсів та екології Хмельницької ОДА повідомив прокуратуру про те, що розпорядженням голови Хмельницької ОДА № 908/2019-р від 26.12.19 районні державні адміністрації уповноважено на вжиття заходів щодо приведення у відповідність до вимог чинного законодавства орендної плати у договорах оренди земельних ділянок водного фонду, стороною яких є відповідні райдержадміністрації.
Листом від 21.01.20 № 33-663 вих-20, адресованим Кам'янець-Подільській РДА прокурор повідомляє про необхідність спрямування листів щодо розроблення технічних документацій з нормативної грошової оцінки земель водного фонду та проінформувати про необхідність звернення до РДА щодо укладення додаткової угоди до відповідного договору оренди землі в частині збільшення розміру нормативної грошової оцінки та орендної плати з урахуванням ставок податку за земельну ділянку, розташовану за межами населених пунктів у розмірі не більше 5 % від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області орендарям, в тому числі ФГ „Крушанівське”.
23.01.20 за № 156/01-19 Кам'янець-Подільська РДА направила прокуратурі супровідний лист, до якого надаються копії листів надісланих орендарям. Цього ж 23.01.20 за № 160/01-19 Кам'янець-Подільська РДА направила лист ФГ „Крушанівське” з пропозицією звернутися до РДА щодо укладення додаткової угоди до відповідного договору оренди землі в частині орендної плати з урахуванням ставок податку на землю, розробивши технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 15, 6955 га.
Листом від 17.03.20 за № 33-2697 вих-20, адресованим Кам'янець-Подільській РДА прокуратура повідомила, що на території Кам'янець-Подільського району значною є кількість договорів оренди земель водного фонду з орендною платою, яка не відповідає нормативній грошовій оцінці землі. Як наслідок місцевим бюджетам завдаються збитки у зв'язку з заниженою орендною платою за використання цих земель. За результатами розгляду листа місцевої прокуратури від 21.01.20 № 33-663 вих-20 та делегованих РДА повноважень, відповідно до розпорядження голови Хмельницької ОДА від 26.12.19 № 908/2019-р щодо приведення у відповідність до вимог чинного законодавства орендної плати у договорах оренди земельних ділянок водного фонду, стороною яких є відповідні РДА установою надіслані листи, однак заходи щодо приведення договорів оренди у відповідність орендарями не вживалися.
Листом від 19.03.20 за № 528/01-19 Кам'янець-Подільська РДА повідомила прокуратуру про те, що у зв'язку з неможливістю сплати судового збору через відсутність в бюджеті відповідних коштів, РДА просить вжити заходи представницького характеру щодо зобов'язання внесення змін до договорів оренди земель водного фонду, які передані в оренду, в тому числі ФГ „Крушанівське”.
Згідно листа від 22.04.20 № 33-3932 вих-20, адресованого Кам'янець-Подільському управлінню ГУ ДФС у Хмельницькій області прокуратура просить надати інформацію щодо поданих податкових декларацій на 2019 рік, в якій обраховано суми орендної плати орендарів земельних ділянок, в тому числі ФГ „Крушанівське”.
24.04.20 за № 14150/2201-53-04-11 ГУ ДПС у Хмельницькій області направило прокуратурі лист, де повідомлено про встановлення факту декларування суми орендної плати за землі водного фонду, що розташовані за межами населених пунктів без зазначення нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати у відсотках відносно ФГ „Крушанівське”.
Також ГУ ДПС у Хмельницькій області направило прокуратурі лист від 24.04.20 № 14151/22-01-53-04-11, де зазначено, що згідно національної Всеукраїнської нормативно-грошової оцінки землі с/г призначення по кадастровому номеру 6822481500:05:002:0004 площею 15, 6955 га відсутня нормативно грошова оцінка землі. Нормативно-грошова оцінка одиниці площі ріллі по Хмельницькій області на 2019 рік становить 30477 грн., відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 18.02.18 № 605.
Також наявний лист Кам'янець-Подільської РДА від 04.05.20 № 406/01-05, адресований відповідачу з проханням звернутися з додатковою угодою в РДА для внесення змін до відповідного договору оренди в частині орендної плати з урахуванням ставок податку на земельну ділянку, розробивши технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 15, 6955 га., що розташована на території Грушківської сільської ради кадастровий номер 6822481500:05:002:0004.
Листами від 06.05.20 №, № 33-4414 вих-20 та 33-4413 вих-20, адресованими Кам'янець-Подільській РДА та Хмельницькій ОДА прокуратура попередньо повідомила про намір здійснення прокурором представництва в суді законних інтересів держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Хмельницька ОДА про внесення змін до договорів оренди, в тому числі відносно ФГ „Крушанівське”.
Також, у справу додано таблицю з довідника показників нормативної грошової оцінки с/г угідь в Україні станом на 01.01.20 за даними офіційного вебсайту Держгеокадастру України (Хмельницька обл. - нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі 30 477).
Заслухавши пояснення присутніх представників учасників справи, дослідивши наявні у справі письмові пояснення та докази, давши їм оцінку в сукупності, при аналізі норм чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, суд враховує таке.
Як вбачається з матеріалів справи, між Кам'янець-Подільською РДА (орендодавець) та ФГ „Крушанівське” (орендар) виникли правовідносини відносно оренди земельної ділянки водного фонду загальною площею 15, 6955 га., яка розташована на території Грушкіської сільської ради. Вказані правовідносини виникли на підставі договору оренди від 03.07.07. строком на 40 років починаючи з дати реєстрації договору - 01.08.07.
Згідно ст. 626 ЦКУ договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. За ч. 1 ст. 628 ЦКУ зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Згідно ст. 631 ЦКУ строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.
Підстави та порядок внесення змін до договору передбачені главою 53 ЦКУ. Згідно ст. 651 ЦКУ зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Крім того, згідно ст. 30 Закону „Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Прокурор, звертаючись з даним позовом, просить внести зміни у договір оренди землі з метою приведення розміру орендної плати, який передбачений даним договором у відповідність до вимог чинного законодавства.
Згідно ст. 13 Закону „Про оренду землі” договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, згідно ст. 15 вищевказаного Закону є істотної умовою договору оренди землі.
В силу ст. 21 даного Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно ст. 632 ЦКУ ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно абз. 7 п. 4 договору „Орендна плата” сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається щороку у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України. Також, відповідно абз. 5 пдп. „орендодавець має право” пункту 9 договору орендодавець має право вимагати від орендаря збільшення розмірів орендної плати відповідно до законодавства України та з інших мотивів, визначених в п. 4 цього договору.
Враховуючи вищевказане, діюче законодавство передбачає можливість зміни ціни договору, після його укладення, у випадках, коли це передбачено договором. При цьому. Укладений між сторонами договір передбачає таку можливість/надає таке право орендодавцю в разі зміни умов господарювання та збільшення розмірів ставки земельного податку.
Згідно ст. 288 Податкового кодексу України: (п. 288.1.) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки; (п. 288.2.) платником орендної плати є орендар земельної ділянки; (п. 288.3.) об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду; (п. 288.4.) розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Як вбачається з листа ГУ ДПС у Хмельницькій області від 24.04.20 № 14151/22-01-53-04-11 згідно національної Всеукраїнської нормативно-грошової оцінки землі с/г призначення по кадастровому номеру 6822481500:05:002:0004 (даний номер присвоєно земельній ділянці, що є об'єктом оренди за договором оренди від 03.07.07, про що зазначено в самому договорі - останній напис перед підписом реєстратора) відсутня нормативна грошова оцінка землі.
Згідно пдп. 288.5.1 п. 288. 5 ст. 288 ПКУ розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку:
- для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;
- для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (що має місце в даному випадку), - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Земельна ділянка, яку орендує відповідач за договором оренди від 03.07.07 перебуває на території Грушківської сільської ради (п. 1 договору). Рішенням Старокостянтинівської селищної ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області від 26.06.19 № 01 встановлено ставки земельного податку (відсотків нормативної грошової оцінки) в с. Грушка, зокрема для земель водного фонду (саме така категорія землі, яку орендує відповідач - п. 1 договору) для всіх видів використання, за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, для юридичних осіб на рівні 5, 0.
При цьому, згідно довідника показників нормативної грошової оцінки с/г угідь в Україні, станом на 01.01.20 за даними Держгеокадастру та згідно листа ГУ ДПС у Хмельницькій області від 24.04.20 № 14151/22-01-53-04-11 нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Хмельницькій області складає 30 477 грн.
Таким чином, враховуючи імперативну вказівку Податкового кодексу України про те, що річна сума платежу за оренду землі не може бути меншою за розмір земельного податку та те, що для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено такий розмір встановлено на рівні - не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, з урахуванням відповідних величин по Хмельницькій області, розмір річної орендної плати за користування землею відповідачем має становити (30 477 грн. - нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Хмельницькій області х 15, 6955 га. - площа орендованої землі х 5% - ставка земельного податку) 23 917, 6 грн.
В той же час, згідно п. 4 договору грошова плата визначена у розмірі 1 278, 32 грн. на рік. При цьому, згідно вищевказаного пункту договору розмір орендної плати переглядається щороку у випадках зміни умов господарювання та збільшення розмірів ставки земельного податку. Тому, враховуючи, що розмір річної орендної плати станом на час розгляду справи визначено на рівні 23 917, 60 грн., що випливає з більшої, а ніж передбачено договором ставки земельного податку, дана обставина є підставою для застосування умов договору щодо перегляду розміру орендної плати та встановлення її на відповідному рівні.
Тому, позов обґрунтований, має документальне підтвердження, а тому підлягає задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача згідно ст. 129 ГПКУ в розмірі 2 102 грн. судового збору, який належав до сплати за подання позову у даній справі. Решта сплаченої прокурором суми судового збору (ще 2 102 грн., оскільки всього сплачено 4 204 грн.) підлягає поверненню платнику на підставі п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону „Про судовий збір”, оскільки є переплатою.
Керуючись ст. ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 03.07.07, укладеного між Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією Хмельницької області (вул. Троїцька, 4, м. Кам'янець-Подільський, 32301) та фермерським господарством "Крушанівське" (ЄДРПОУ 33651310, 32300, Хмельницька область, Кам'янець-Полільський район, с. Крушанівка), виклавши положення пункту 4 договору в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати відповідає розміру земельного податку та становить 23 917, 60 грн. (двадцять три тисячі дев'ятсот сімнадцять грн. 60 коп.) у рік, що становить 5 (п'ять) відсотків від вартості земельної ділянки, яка відповідно до середньої вартості одного гектара ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.20 становить 30 477 грн., а в цілому вся площа 478 351, 75 грн.".
Стягнути з фермерського господарства "Крушанівське" (32300, с. Крушанівка, Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 33651310) на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911102, ДКСУ м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок UА 188201720343120002000002814, код класифікації видатків бюджету 2800) 2 102 (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.) судового збору.
Судовий збір, сплачений згідно платіжного доручення від 13.05.20 № 1009 (платник - прокуратура Хмельницької області, код 02911102, банк платника - Держказначейська служба України, м. Київ, отримувач - УК у м. Хмельн/м. Хмельн/ 22030101, код 38045529, банк отримувача - Казначейство України, рах. UА 238999980313181206083022002) у розмірі 2 102 грн. (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.) повернути на користь Хмельницької обласної прокуратури (код 02911102) з державного бюджету України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).
Повний текст рішення складено 12.11.20.
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук 5 прим:
1 - до справи
2 - Кам'янець-Подільській місцевій прокуратурі (32300, Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Драгоманова, 11)
3 - Хмельницькій ОДА (29005, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, Будинок Рад)
4 - Кам'янець-Подільській РДА (32301, м. Кам'янець-Подільський, вул. Троїцька, 4)
5 - ФГ "Крушанівське" (32300, с. Крушанівка, Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область).
Всім рек. з пов.