вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"04" вересня 2020 р. м. Київ Справа № 911/74/20
Господарський суд Київської області у складі судді Мальованої Л.Я. за участю секретаря судового засідання Майбороди В.М. розглянувши справу
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз", Київська обл., м. Боярка
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАРІЛІТ", Київська обл.,
с. Демидівка
про стягнення 155 680 грн. 06 коп. боргу
Представники сторін:
Позивача - Дмитренко О.О.;
Відповідача - Маковій В.М.
Обставини справи:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача вартості необлікованого об'єму та обсягу природного газу у розмірі 155 680 грн. 06 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем на об'єкті відповідача було виявлено несанкціоноване підключення газових приладів, про що свідчить акт про порушення № 4066 від 21.11.2017 року.
В судовому засіданні оголошувалась перерва з 21.08.2020 року по 04.09.2020 року.
Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача заперечив проти позову посилаючись на те, що акт про порушення № 225 від 02.10.2017 року складений з порушеннями порядку встановленими Кодексом газорозподільних систем є незаконним, в акті № 4066 від 21.11.2017 року та № 50371 від 21.11.2017 року не зазначено жодної інформації щодо розпломбування вхідної засувки на ГРП, а також немає інформації щодо пошкодження пломби або її відсутність.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
01.06.2016 р. Товариством з обмеженою відповідальністю «Гаріліт» підписано заяву-приєднання № 094211HTJZDP066 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим). У Відповідача відповідно до додатків до договору за місцем здійснення ним господарської діяльності (Київська обл., с. Демидівська, ур. Берізки, буд. 2) встановлені наступні газові пристрої та обладнання: лічильник газу G400 РГК-1 /30-01 -r-Ех; асфальтозмішувач ДС-117Е, бітумний котел БК-15.
Відповідно до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 року позивач зобов'язується надати відповідачу послугу з розподілу природного газу, а відповідач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість. Даний договір укладений на невизначений строк.
02.10.2017 року ТОВ«ГАРІЛІТ» припинено газопостачання шляхом опломбування вхідної засувки у зв'язку із відсутністю підтвердженого обсягу природного газу на жовтень 2017 року, про що було складено Акт про припинення (обмеження) газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за його наявності) №225.
Відповідно до п. 3.1. Типового договору за відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.
Згідно з п. 9.1 Типового договору Оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу Споживачу у порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі відсутності Споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у розрахунковому періоді.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 21.11.2017 року представниками АТ "ОГС "Київоблгаз" виявлено порушення пп. 5 п. 1 гл. 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015, а саме: несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку), полягало у самовільному підключені газоспоживаючого обладнання, мінімальну витрату якого встановлений лічильник газу обрахувати невзмозі, несанкціонованому підключенні газових приладів, про що складений акт про порушення № 4066 від 21.11.2017.
Згідно з ч. 3 та 4 п. 7.2. вказаного Типового договору Позивач має право безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством та цим Договором та перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом ГРС.
Відповідно до ч. 4 п. 7.4. вказаного Типового договору та п. 5 гл. 5 розділу III Кодексу ГРС Споживач зобов'язаний забезпечувати безперешкодний та безкоштовний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо.
Відповідно до п. 1 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акту про порушення свої зауваження та заперечення (п. 2 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС).
Згідно з п. 5 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС до акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Акт про порушення від 21.11.2017 №4066 складений у присутності уповноваженого представника споживача - директора ТОВ «ГАРІЛІТ» Амбарцумяна Г.Р., який підписав акт без будь-яких зауважень.
Згідно з п. 7 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.
В пункті 4 акту про порушення від 21.11.2017 №4066 зазначено, що порушення усунуто шляхом демонтажу гнучкого шлангу о 11-00.
Також в акті про порушення зазначено, що до нього додається акт №50371, який складено у присутності уповноваженого представника споживача - директора ТОВ «ГАРІЛІТ» Амбарцумяна Г.Р. та підписано без будь-яких зауважень, про наступне: «Виконано виїзд представників ПАТ «Київоблгаз» для обстеження ВОГ та ГСО. Під час перевірки газоспоживаючого обладнання (ГСО) виявлено, що споживачем самовільно несанкціоновано відновлено газопостачання до діючого котла, якому проведено модернізацію та замінено пальник без погодження з ПАТ «Київоблгаз», внаслідок чого наявний лічильник газу (ЛГ) РГК-Ех G400 з Qmin =2Ом3/год не взмозі обліковувати пальник RIELLO R5 34MZ. Зроблено відеофіксацію, складено акт про порушення № 4066 (XI. 2.1.5.). Споживання відбулося шляхом перекидання гнучкого шлангу від діючого газопроводу до біт.котла. Шланг демонтовано. Споживачу забезпечити повний демонтаж газопроводу до біт.котла з видимим розривом та відсутність патрубків для підключення.
У відповідності до вимог п.Х.6.7 Кодексу ГРС споживач забез. відповідність встановленого ГСО запроектовану та з внесенням змін у проект і погодженні з ПАТ «Київоблгаз» при зміні. На момент перевірки споживач не отримав ТУ та не розробив проектну документацію, не провів реконструкцію за гарант. листом від 20.03.2017 в термін до 20.09.2017.
Проаналізовано інструментальний звіт за жовтень - в звіті наявна значна кількість аварій Q2 Q мін.
Забезпечити наявність проекту та паспортів на ЗВТ безпосередньо на підприємстві.».
Відповідно до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, несанкціоноване підключення газових приладів - самовільне під'єднання споживачем газових приладів чи пристроїв (устаткування) на об'єкті, який обліковується за нормами споживання, або внаслідок під'єднання яких перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» технічні умови - це комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (з урахуванням потреб забезпечення пожежогасіння), тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікації.
Згідно з пп. 2 та 5 п. 7.4 Типового договору споживач зобов'язаний своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) та не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Враховуючи специфіку використання газу та особливості газорозподільної системи, як джерела підвищеної небезпеки, з метою належного виконання Оператором ГРМ функцій щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску газу в системі, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, встановлена чітка процедура проведення реконструкції об'єктів, підключених до ГРМ.
Відповідно до п.5 гл.1 P.V Кодексу ГРС, за необхідності реконструкції чи технічного переоснащення вже підключеного до ГРМ об'єкта, у тому числі в результаті зміни форми власності чи власника цього об'єкта, за умови, що це не призведе до необхідності збільшення технічної (пропускної) потужності ГРМ в точці приєднання (не потребуватиме збільшення типорозміру комерційного лічильника газу), новий договір на приєднання з новим чи діючим власником об'єкта не укладається. При цьому у випадку перенесення вузла обліку та/або зменшення його типорозміру (номінальної потужності) або зміни місця розташування газових приладів (пристроїв) в установленому законодавством порядку вносяться відповідні зміни до проектної документації, а у разі її відсутності розробляється нова проектна документація, що забезпечується за рахунок сторони, яка ініціювала реконструкцію чи технічне переоснащення вже підключеного до ГРМ об'єкта, крім випадку, передбаченого пунктом 2 глави 6 розділу VІ цього Кодексу. Внесення змін до проектної документації в частині комерційного вузла обліку газу здійснюється на підставі оформлених (виданих) Оператором ГРМ технічних умов на реконструкцію комерційного вузла обліку.
Відповідно до п. 6 гл. 3 P.VI Кодексу ГРС, якщо в результаті реконструкції чи технічного переоснащення вже підключеного до ГРМ об'єкта та/або зміни форми власності чи власника цього об'єкта є необхідність внесення змін до персоніфікованих даних споживача або укладання договору розподілу природного газу з новим власником, споживач (замовник) повинен самостійно звернутися до Оператора ГРМ з відповідною заявою про внесення змін до персоніфікованих даних або укладання договору розподілу природного газу.
Відповідно до п.7 гл.7 P.VI Кодексу ГРС, якщо за ініціативою споживача необхідно припинити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача чи його окремі газові прилади для проведення ремонтних робіт, реконструкції чи технічного переоснащення або з інших причин, споживач не пізніше ніж за сім днів повинен письмово повідомити пре це Оператора ГРМ та узгодити з ним дату припинення газопостачання (розподілу природного газу), а Оператор ГРМ в узгоджену із споживачем дату зобов'язаний припинити газопостачання (розподіл природного газу) споживачеві.
Припинення газопостачання за ініціативою споживача здійснюється, зокрема, шляхом перекриття та опломбування запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та її опломбування, або в інший спосіб, визначений споживачем відповідно до ПБСГ.
Постачання/розподіл природного газу вважається припиненим за умови наявності пломб Оператора ГРМ на запірних пристроях, інвентарних заглушках тощо, що зафіксовано відповідним актом.
Відповідно до п. 3 гл. 2 Р.Х Кодексу ГРС на підставі технічних умов приєднання чи на реконструкцію вузла обліку (об'єкта споживача) розробляється проектна документація в частині організації комерційного вузла обліку (комерційного ВОГ) в порядку, встановленому законодавством у сфері містобудування, та з урахуванням вимог цієї глави.
Відповідно до п.8 гл.2 Р.Х Кодексу ГРС проектна документація на реконструкцію комерційного ВОГ має бути погоджена Оператором ГРМ; один її екземпляр залишається у Оператора ГРМ.
Оператор ГРМ погоджує проектну документацію на реконструкцію комерційного ВОГ впродовж 15 днів з дня її отримання або у цей самий строк (у разі наявності) надає вичерпний перелік зауважень.
Якщо протягом року після погодження Оператором ГРМ проекту комерційний ВОГ не було введено в експлуатацію, проект на комерційний ВОГ підлягає перепогодженню з урахуванням діючих на дату перепогодження вимог нормативних документів.
Внесення змін до проектної документації (коригування) за необхідності здійснюється до введення об'єкта будівництва в експлуатацію, коли спорудження об'єкта за цією документацією не завершено. Кожна зміна в проекті повинна бути погоджена з Оператором ГРМ.
Відповідно до п.9 гл.2 Р.Х Кодексу ГРС, будівництво, монтаж та налагодження комерційного ВОГ та його складових здійснюються відповідно до погодженої Оператором ГРМ проектної документації та вимог цього Кодексу. Усі роботи виконуються спеціалізованими монтажними організаціями, які мають на це відповідний дозвіл, з дотриманням діючих норм та інструкцій та відповідно до вимог, зазначених у паспортах з експлуатації заводів-виробників елементів, які входять до складу комерційного ВОГ.
При виконанні монтажу комерційного ВОГ та його складових необхідно передбачити можливість пломбування місць, через які можливе несанкціоноване втручання чи поза обліковий відбір природного газу, зокрема місць з'єднання газопроводів, вимикаючі пристрої, лічильник, коректор чи обчислювач об'єму газу, термоперетворювач.
Відповідно до п.1 гл.4 Р.Х Кодексу ГРС, первинне обстеження вузла обліку на можливість його використання як комерційного здійснюється представниками Оператора ГРМ перед пуском природного газу (що здійснюється в рамках заходів з приєднання до ГРМ, або реконструкції комерційного вузла обліку, або переукладання договору) у точці вимірювання з новим споживачем в присутності безпосереднього споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу).
Відповідно до п. 2 гл. 4 Р.Х Кодексу ГРС, первинне обстеження на можливість використання вузла обліку як комерційного включає такі етапи: перевірку проектної та виконавчої документації на вузол обліку; перевірку стану вузла обліку перед введенням його в експлуатацію; пробний пуск газу через комерційний ВОГ; пломбування складових частин комерційного ВОГ та іншого сукупного обладнання.
Відповідно до п. 3 гл. 4 Р.Х Кодексу ГРС, для проведення первинного обстеження змонтованого (реконструйованого) вузла обліку, який має бути введений в експлуатацію, його власник за 10 робочих днів до дня проведення обстеження направляє іншій стороні (суміжному суб'єкту ринку газу) відповідне письмове повідомлення про необхідність її присутності при обстеженні. Передумовою направлення повідомлення має бути погоджена Оператором ГРМ проектна документація в частині організації (реконструкції) комерційного ВОГ у відповідній точці вимірювання.
Відповідно до п.5 гл.4 Р.Х Кодексу ГРС, перевірка стану вузла обліку перед введенням його в експлуатацію включає такі операції: перевірку відповідності вузла обліку проектній документації; перевірку стану підвідного газопроводу (зокрема спосіб прокладання та відсутність можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуальне обстеження способів монтажу і обов'язки газового та газорегулюючого обладнання); перевірку відповідності ЗВТ та елементів конструкції вузла обліку паспортним даним і специфікації в погодженому проекті; ознайомлення з аксонометричною схемою та перевірку її відповідності проекту; перевірку наявності та цілісності пломб, встановлених відповідними органами, уповноваженими на проведення метрологічних робіт, та заводу-виробника ЗВТ; перевірку відповідності оригіналів паспортів (сертифікатів) заводу-виробника та маркування елементів вузла обліку; перевірку правильності встановлення складових ВОГ (ЗВТ) відповідно до вимог проекту та паспорта заводу-виробника, перевірку співвісності фланців газопроводу, контроль геометричних характеристик вимірювального трубопроводу з прямими ділянками та місцевими опорами; контрольні вимірювання розмірів внутрішнього діаметра вимірювального трубопроводу та звужуючого пристрою (за його наявності), у тому числі перевірку порожнини прямих ділянок на предмет відсутності сторонніх приладів, накипу; контроль параметрів імпульсних ліній та їх складових; перевірку зусиль затягування гвинтів та гайок, глибини занурення перетворювача температури тощо; перевірку герметичності запірної арматури на вузлі обліку та обвідних лініях, наявності та стану заглушок (блінд); перевірку вимірювальних перетворювачів за допомогою контрольних та/або еталонних ЗВТ; перевірку працездатності автоматизованих пристроїв і допоміжних засобів передачі результатів вимірювання вузла обліку, лінії зв'язку (за їх наявності); перевірку на герметичність вузла обліку, імпульсних ліній тощо; продувку газопроводів, імпульсних ліній тощо; перевірку програмованих параметрів та налаштувань коректора або обчислювача об'єму газу (за їх наявності); перевірку реагування вузла обліку на малі витрати за допомогою компресорів тощо.
Приймання в експлуатацію ЗВТ у складі комерційного ВОГ з будь-яким механічним пошкодженням ЗВТ та/або пошкодженням пломб органів, уповноважених на проведення метрологічних робіт, та заводу-виробника відповідно до паспорта заводу-виробника чи протоколу повірки забороняється.
Відповідно до п.6 гл.4 Р.Х Кодексу ГРС, за відсутності зауважень під час перевірки вузла обліку перед введенням його в експлуатацію здійснюється пробний пуск природного газу через вузол обліку для оцінки можливих витоків газу та перевірки коректності роботи ЗВТ та їх показників, зокрема витрати газу через лічильник газу (звужуючий пристрій).
Акт приймання комерційного вузла обліку в експлуатацію (акт про пломбування, якщо він оформлюється окремо) підписується представниками Оператора ГРМ і споживачем (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та їх уповноваженими особами, які також брали участь в обстеженні вузла обліку та його опломбуванні (за їх наявності).
Отже, відповідно до вимог Кодексу ГРС, споживач зобов'язаний для проведення реконструкції чи технічного переоснащення вже підключеного до ГРМ об'єкта вчинити наступні дії: у встановленому законодавством порядку внести відповідні зміни до проектної документації у разі її відсутності розробляється нова проектна документація; внесення змін до проектної документації в частині комерційного вузла обліку газу здійснюється на підставі оформлених (виданих) Оператором ГРМ технічних умов на реконструкцію комерційного вузла обліку; на підставі технічних умов на реконструкцію вузла обліку розробити проектну документацію; погодити проектну документацію у Оператора ГРМ; укласти договір з монтажною організацією для проведення реконструкції; не пізніше ніж за сім днів повинен письмово повідомити про початок робіт Оператора ГРМ та узгодити з ним дату припинення газопостачання; припинити газопостачання шляхом встановлення заглушки та пломби; після проведення робіт по реконструкції звернутися з заявою до Оператора ГРМ про прийняття та введення в експлуатацію вузла обліку газу; за відсутності зауважень під час перевірки вузла обліку перед введенням його в експлуатацію Оператор ГРМ здійснює пробний пуск; підписати Акт приймання комерційного вузла обліку в експлуатацію (акт про пломбування, якщо він оформлюється окремо).
Відповідно до п. 8 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно з п. 10 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
В акті про порушення №4066 від 21.11.2017 року зазначено дату, час та місце проведення комісії Оператора ГРМ з розгляду, а саме: 12.12.2017 року об 11-45 за адресою: м. Вишгород, вул. Набережна, 7а. Також, було надіслано запрошення від 11.12.2017 № KV14-2B-12606-1217, в якому повторно зазначено про дату, час та місце проведення комісії.
12.12.2017 відбулось засідання комісії з розгляду Акту про порушення №4066 від 21.11.2017 за участю представника Відповідача - директора ТОВ «ГАРІЛІТ» Амбарцумяна Г.Р., на якому комісія вирішила визнати порушення, донарахувати споживання природного газу в кількості 15 314 м3 на суму 155 680,06 грн. споживачу ТОВ «ГАРІЛІТ», акт про порушення « 4066 від 21.11.2017 задовольнити. Представник споживача директор ТОВ «ГАРІЛІТ» Амбарцумян Г.Р. ознайомився та підписав протокол від 12.12.2017 року.
Цього ж дня комісією ПАТ «Київоблгаз» складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, а також Технічний розрахунок спожитого газу за період з 09-00 02.10.2017 по 11-00 21.11.2017 на суму 155 680,06 грн.
Відповідно до п. 3 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС, яким визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення комерційного ВОГ (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку), розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Так, розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості проведений з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) - 02.10.2017, а саме: відповідно до акту від 02.10.2017 №225.
Кінцевим періодом проведеного розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості є дата складання акту про порушення від 21.11.2017 № 4066.
Згідно з п. 12 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Позивачем складено рахунок від 12.12.2018 на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу згідно розділу XI Кодексу ГРС на суму 155 680,06 грн., який отримано відповідачем директором ТОВ «ГАРІЛІТ» Амбарцумян Г.Р. при підписанні протоколу від 12.12.2017.
Статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ст. 20 Господарського кодексу України (далі - ГК України) кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав і законних інтересів, а одним із способів судового захисту є відшкодування збитків.
Ст. 193 ГК України встановлено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог зазначених кодексів. Одностороння відмова від зобов'язання не допускається.
Ст. 224 ГК України визначено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЦК України та ч. 2 ст. 20 ГК України особа (суб'єкт господарювання), якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права (прав та законних інтересів), має право на їх відшкодування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідач заперечив проти позову посилаючись на те, що 02.10.2017 року ТОВ “ГАРІЛІТ” було припинено газопостачання шляхом опломбування вхідної засувки у зв'язку з відсутністю підтвердженого обсягу природного газу на жовтень 2017 року, як на доказ Позивач посилається на Акт про припинення (обмеження) газопостачання та опломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за його наявності) від 02.10.2017 року №225.
Відповідно до пункту 4 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем пломбування та розпломбування газового обладнання на об'єктах споживачів, що пов'язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу X цього Кодексу.
При припиненні (відновленні) газопостачання (розподілу природного газу) складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача.
У разі відмови споживача від підписання акта про припинення газопостачання (розподілу природного газу) фіксація припинення газопостачання (розподілу природного газу) (крім випадків відключень при аварійних ситуаціях) повинна підтверджуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про припинення газопостачання (розподілу природного газу), та/або підписом акта про припинення газопостачання (розподілу природного газу) однією незаінтересованою особою (представник жиглово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування тощо) за умови посвідчення такої особи. Акт про припинення газопостачання (розподілу природного газу) у цьому випадку надсилається споживачу рекомендованим поштовим відправленням.
Згідно пункту 5 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
Акт №225 від 02.10.2017 року було підписано лише представниками Позивача натомість в ньому відсутній підпис уповноваженого представника ТОВ “ГАРІЛІТ”, також в ньому відсутня відмітка про відмову споживача від підписання акта з підтвердженням відеозйомкою, в тому числі даний акт не було підписано незаінтересованою особою з зазначенням персоніфікуючих даних такої особи.
Також необхідно зазначити, що в Акті №225 від 02.10.2017 року пломбу (тавро) №R20804065 не було взагалі нікому передано на зберігання, що додатково свідчить про відсутність фактичних дій Позивача з опломбування на вхідної засувки на ГРП, що перебуває на балансі Відповідача.
Таким чином акт №225 від 02.10.2017 року складений з порушеннями порядку встановленому Кодексом газорозподільних систем, є незаконним, а отже він не може вважатись належним доказом обставин на яких грунтується позиція Позивача.
Відповідно до інформації яка міститься в Акті про порушення №4066 від 21.11.2017 року на об'єкті ТОВ “ГАРІЛІТ” за адресою: с. Демидів, урочище Берізки було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: XI. 2.1.5 (споживачем самовільно підключено ГСО, мінімальну витрату якого встановлений ЛГ обрахувати невзмозі) несанкціоноване підключення газових приладів.
В якості підтвердження викладених в Акті про порушення №4066 від 21.11.2017 року відомостей до нього було додано Акт перевірки стану обліку природного газу №50371 від 21.11.2017 року.
В Акті перевірки стану обліку природного газу №50371 від 21.11.2017 року зазначено наступний опис обставин: “... Під час перевірки газоспоживаючого обладнання (ГСО) виявлено, що споживачем самовільно несанкціоновано відновлено газопостачання до бітумного котла (якому проведено модернізацію та замінено пальник без погодження з ПАТ “Київоблгаз"), внаслідок чого наявний лічильник газу (ЛГ) РГК-Ех G400 з Qmin=20 м3/год не взмозі обліковувати пальник R1ELLO RS 34MZ... ”
Відповідач зазначає, що у вказаних актах не міститься інформації щодо розпломбування вхідної засувки на ГРП, яке ніби то було опломбовано 02.10.2017 року за Актом №225 (тавро №R20804065), а також немає жодної інформації щодо пошкодження даної пломби або її відсутність.
Відповідно до пункту 4 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем пломбування та розпломбування газового обладнання на об'єктах споживачів, що пов'язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу X цього Кодексу.
Згідно пункту 6 глави 5 розділу X Кодексу газорозподільних систем розпломбування та перепломбування елементів та складових комерційного ВОГ чи запірних пристроїв оформлюється відповідним актом, підписаним Оператором ГРМ.
Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем визначено поняття терміну несанкціоноване відновлення газоспоживання - виявлений після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об'єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком.
З огляду на вищевикладені обставини відповідач зазначає, що Акт перевірки стану обліку природного газу №50371 від 21.11.2017 року та Акт про порушення №4066 від 21.11.2017 року, які пов'язані між собою, є незаконними та такими, що складені з порушенням вимог Кодексу газорозподільних систем та не відображають фактичних обставин справи.
Відсутність в Актах №50371 та №4066 від 21.11.2017 року будь-якої інформації про розпломбування, пошкодження або відсутність пломби №R20804065, яка була нібито встановлена на вхідну засувку на ГРП згідно Акту №225 від 02.10.2017 року, підтверджує той факт що фактичного та санкціонованого відключення ТОВ “ГАРІЛІТ” від газопостачання 02.10.2017 не було, а Акт №225 від 02.10.2017 року викликає сумнів, щодо реальності його існування на дату яка в ньому значиться, як дата складання.
Крім того, 04 липня 2017 року між Товариством з обмеженою відповідальністю “Газконтракт” та ТОВ “ГАРІЛІТ” було укладено Договір №5-К про постачання природного газу, відповідно до умов якого постачальник зобов'язується постачати Споживачу природний газ, а Споживач зобов'язується своєчасно сплачувати Постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим Договором.
Відповідно до п. 3.5. Договору №5-К від 04.07.2017 року приймання-передача природного газу, поставленого Постачальником та прийнятим Споживачем в звітному місяці оформляється актом. Уповноважені представники не пізніш 05 (п'ятого) числа місяця наступного за звітним, складають та підписують акт приймання-передачі Газу, який являється належним підтвердженням кількості Газу, що була передана Постачальником Споживачу згідно цього Договору у певному місяці споживання. Щомісячні акти реалізації є підставою для розрахунків.
На виконання умов Договору №5-К від 04.07.2017 року було укладено наступні акти прийому-передачі природного газу за жовтень та листопад 2017 року, а саме: акт прийому-передачі природного газу від 31.10.2017 року згідно якого ТОВ “ГАЗКОНТРАКТ” передало, а Товариство з обмеженою відповідальністю “Гаріліт” прийняло у жовтні 2017 року: природний газ у кількості 54,569 тис. м3 на суму 483 511,90 грн., у тому числі ПДВ 80 585,32 грн.; акт прийому-передачі природного газу від 30.11.2017 року згідно якого ТОВ “ГАЗКОНТРАКТ” передало, а Товариство з обмеженою відповідальністю “Гаріліт” прийняло у листопаді 2017 року: природний газ у кількості 27,999 тис. м3 на суму 253 166,96 грн., у тому числі ПДВ 42 194,49 грн.
Відповідно до вищезазначених Актів ТОВ “ГАЗКОНТРАКТ” передало, а ТОВ “Гаріліт” прийняло за Договором №5-К від 04.07.2017 року природного газу в жовтні та листопаді 2017 року у загальній кількості 82,568 тис. м3 на загальну суму 736 678,86 грн.
Відповідно до Актів, укладених між ТОВ “ГАРІЛІТ” та ПАТ “КИЇВОБЛГАЗ”, сторони підтвердили об'єм розподіленого природного газу та виробничо-технологічні втрати по договору від 01.01.2016 укладеному шляхом підписання заяви-приєднання № 094211HTJZDP066 за жовтень і листопад 2017 року у загальній кількості 82,568 тис. м3, за який відповідач розрахувався в повному обсязі.
З огляду на вищевикладене вбачається, що ТОВ “ГАРІЛІТ” в період від 02.10.2017 по 21.11.2017 року не припинялось постачання природного газу, напрочуд між Відповідачем, постачальником природного газу та Оператором ГРМ укладались акти в яких сторонами зафіксована кількість природного газу, яку отримало ТОВ “ГАРІЛІТ” за зазначений період. До того ж ТОВ “ГАРІЛІТ” повністю розрахувалось за отриманий та фактично спожитий природний газ за весь період дії договору, в тому числі за період щодо якого було здійснено донарахування.
Вищевикладене повністю спростовує доводи Позивача з приводу припинення газопостачання у період з 02.10.2017 по 21.11.2017 року, що в подальшому призвело до порушень у вигляді його “несанкціонованого самовільного” відновлення.
Відповідно пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване відновлення газоспоживання; несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Саме на пп.5 п. 1 гл. 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем і посилається Позивач при складанні Акту про порушення №4066 від 21.11.2017 року, та в подальшому і на всі наступні документи, які були створені на його основі.
Водночас, як зазначалось вище в Акті про порушення №4066 від 21.11.2017 року йдеться про наступне: “виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: XI. 2.1.5. (споживачем самовільно підключено ГСО, мінімальну витрату якого встановлений ЛГ обрахувати невзмозі) несанкціоноване підключення газових приладів ”.
Проте Кодекс газорозподільних систем не містить жодних згадувань про такий вид порушення як зазначається Позивачем в Акті про порушення №4066 від 21.11.2017 року, а саме про самовільне підключення ГСО, мінімальну втрату якого встановлений ЛГ обрахувати невзмозі.
В Кодексі газорозподільних систем мова йде саме про несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку, що фактично і є логічною причиною для застосування, щодо даного споживача відповідних фінансових санкцій.
Окрім цього важливим є і той факт, що проведений технічний розрахунок від 12.12.2017 року є також неправомірним та незаконним з огляду на відсутність в ньому технічної документації, щодо пальника RIELLO RS 34 т, а відтак і достатньої аргументації того, що внаслідок підключення даного пристрою відбувався некоректний облік природного газу, що призвело до понесення Позивачем заявлених ним збитків.
Згідно ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Виходячи з викладеного, суд не вбачає підстав для задоволення позову у даній справі.
В силу ч. 1 ст.129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, таким чином, враховуючи відмову у задоволені позовних вимог, витрати по оплаті позову судовим збором підлягають покладенню на позивача.
Керуючись ст. ст. 129, 232-233, 237-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
В позові відмовити повністю.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України .
Повний текст рішення підписано 10.11.2020 року.
Суддя Л.Я. Мальована