465/6305/20
2-а/465/693/20
Іменем України
10.11.2020 року м. Львів
Франківський районний суд міста Львова
у складі: головуючого - судді Мигаль Г.П.,
секретаря судового засідання Максимович М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову інспектора патрульної поліції Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції Харатіна Сергія Володимировича від 22 вересня 2020 року серії ЕАМ №3173800 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
В обґрунтування позову покликається на те, що оскаржуваною постановою його було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 122 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 510 гривень за те, що 22.09.2020 року об 08.37 год. у м.Львові, по вул. ПідДубом,2а позивач здійснив рух по смузі для маршрутних транспортних засобів чим, порушив п.17.1 ПДР. Позивач вважає, що ця постанова є необґрунтованою та неправомірною, такою, що винесена з порушенням чинного законодавства. На думку позивача, посадовою особою, якою вирішувалось питання про притягнення його до відповідальності, не враховано всіх обставин справи, а тому просить оскаржувану постанову скасувати.
Позивач подав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій просить задоволити позовні вимоги.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ст.205 КАС України, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності сторін, оскільки у матеріалах справи є достатньо необхідних доказів про права та обов'язки сторін, їх взаємовідносини для постановлення судом законного та об'єктивного рішення.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З матеріалів справи вбачається, що постановою лейтенанта поліції 2 батальйону 4 роти Управління патрульної поліції у Львівській області Харітона Сергія Володимировича серії ЕАМ №317800 від 22.09.2020, накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн. Відповідно до постанови , позивач 22.09.2020 року о 08.51 у м.Львові, по вул. Під Дубом, 2а позивач здійснив рух по смузі для маршрутних транспортних засобів чим, порушив п.17.1 ПДР.
Згідно з ч. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 283 КУпАП України, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, зокрема, відсутність події і складу адміністративного правопорушення. Тобто наявність події адміністративного правопорушення є обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності, яка доводиться шляхом надання доказів.
Статтею 251 КУпАП України передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Аналіз положень вказаних статей КУпАП дозволяє дійти висновку, що зміст постанови у справі про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам, передбаченим статтям283 і 284 КУпАП.
У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п.п.17.1 Правил дорожнього руху передбачено, що на дорозі із смугою для маршрутних транспортних засобів, позначеній дорожнім знаком 5.8 Знак 5.8 "Дорога із смугою для руху маршрутних транспортних засобів" або 5.11 Знак 5.11 "Смуга для руху маршрутних транспортних засобів" забороняються рух і зупинка інших транспортних засобів, крім таксі на цій смузі.
Між тим, всупереч вищевказаного, відповідач в судове засідання не з'явився та не довів правомірність винесеної ним постанови відносно позивача за ч. 3 ст. 122 КУпАП та наявність події адміністративного правопорушення, та не надав жодного доказу.
Зазначена постанова є саме предметом спору між сторонами та не може розглядатись як доказ за відсутності інших доказів на підтвердження обставин вказаних в оскаржуваній постанові.
Згідно п. 3.ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право зокрема скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи наведене та приймаючи до уваги, що відсутні належні докази щодо вчинення позивачем адміністративного правопорушення за ч.3 ст.122 КУпАП, суд вважає, що вина позивача не доведена, отже постанову у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 необхідно скасувати та закрити справу про адміністративне правопорушення. Що стосується позовної вимоги в частині визнання вказаної постанови протиправною, то ч. 3 ст. 286 КАС України не передбачено такого способу захисту прав позивача як визнаня постанови протиправною, а отже в чій частині позову слід відмовити.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
25 вересня 2020 року між ОСОБА_1 та адвокатом ОСОБА_2 був укладений договір про надання професійної правничої допомоги. Згідно з актом №25-09/20 від 25.09.2020 року про надання та приймання юридичних послуг сторони підтверджують, що адвокат виконав юридичні послуги, а саме: формування правової позиції, консультація клієнта, аналіз судової практики (1 година - 500 гривень), підготовка позовної заяви для подачі до суду (1 година -1000 гривень).
Позивачем надано довідку, що адвокат ОСОБА_2 підтверджує факт отримання від клієнта ОСОБА_1 готівкових коштів на оплату послуг за надану професійну правничу допомогу щодо підготовки позовної заяви відповідно до договору №25-09/20 від 25.09.2020 року у розмірі 1500,00 грн.
З відповідача на користь позивача слід стягнути витрати на правову допомогу у розмірі 1000,00 гривень, у зв'язку з частковим задоволенням позову.
Керуючись ст. ст. 6, 10, 19, 90, 241-246, 286 КАС України,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАМ №3173800 від 22 вересня 2020 року, винесену відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст.122 КУпАП скасувати.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 420 ( чотириста двадцять) грн. 40 коп..
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1000 (одну тисячу) гривень.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Франківський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , 80200, Львівська область, Радехівський район, м.Радехів, вул. Березевий Гай, 2
Відповідач: Управління патрульної поліції у Львівській області, м.Львів, вул. Перфецького, 19, ЄДРПОУ 38008294.
Рішення виготовлено та підписано 10 листопада 2020 року.
Суддя Г.П.Мигаль