Постанова від 09.11.2020 по справі 640/1532/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/1532/19 Суддя (судді) першої інстанції: Донець В.А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2020 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Аліменка В.О.

суддів: Бєлової Л.В., Кузьмишиної О.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2020 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Голвоного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України (на теперішній час Державна податкова служба України) щодо повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку за всіма видами грошового забезпечення та виплати позивачу пенсії, як ветерану та пенсіонеру податкової міліції, з 01.01.2018 та з 01.01.2019;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України (на теперішній час Державна податкова служба України) надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві письмові довідки про грошове забезпечення про перерахунок та виплату позивачу з 01.03.2018 та з 01.01.2019, у строки, на підставах та умовах, передбачених частинами 2,3 статті 51 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", частини 6 статті 3 Закону України від 24.03.1998 №203/98-ВР "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціального захисту", пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб", пунктами 1,2,3,4,5 наказу Міністерства фінансів України від 17.07.2018 №616 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції", який затверджено Міністерством юстиції України від 16.08.2018 за №928/32380 (набрав чинності з 04.09.2018), за усіма видами грошового забезпечення начальницького складу податкової міліції, не нижче рівня, встановленого розміру усіх видів грошового забезпечення, при звільненні позивача на пенсію;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2018 та з 01.01.2019, як ветерану та пенсіонеру податкової міліції, у строки, на підставах та умовах, передбачених частинами 2, 3 статті 51 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", частини 6 статті 3 Закону України від 24.03.1998 №203/98-ВР "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціального захисту", пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб", пунктами 1,2,3,4,5 наказу Міністерства фінансів України від 17.07.2018 №616 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції", який затверджено Міністерством юстиції України від 16.08.2018 за №928/32380 (набрав чинності з 04.09.2018), за усіма видами грошового забезпечення начальницького складу податкової міліції, не нижче рівня, встановленого розміру усіх видів грошового забезпечення, при звільненні позивача на пенсію.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 липня 2020 р. у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, та було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Перерахунок пенсії здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб" з урахуванням окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу, оскільки вказаною Постановою передбачено включення до довідки для перерахунку пенсії лише тих складових, які виплачувались на момент виникнення права на пенсію.

Згідно копії листа від 18.08.2008 №423/16, станом на 01.02.2008 розмір пенсії позивачу був обчислений, виходячи з видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 1.563,00 грн.;

оклад за військове (спеціальне) звання - 135,00 грн.;

процентна надбавка за вислугу років 40% - 679,20 грн.;

надбавка за роботу з таємними документами 15% - 234,45 грн.;

надбавка особливо важливі завдання 50% - 1.188,60 грн.;

премія 55,15% - 861,99 грн.

Основний розмір пенсії: 71% грошового забезпечення (вислуга років 27).

Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області складено довідку від 03.12.2018 №561/05-99-05-02-2/а про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 про те, що відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 17.07.2018 №616 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції" розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.12.2018 за посадою: заступник начальника зонально-лінійного відділу регіонального управління по боротьбі з корупцією в органах Державної податкової служби ДПА у Донецькій області становить:

посадовий оклад - 7.330,00 грн;

оклад за військовим (спеціальним) званням полковник податкової міліції - 1.480,00 грн.;

надбавка за вислугу років (50 відсотків) 4.405,00 грн.;

надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (0%) - 0,00 грн.;

надбавка за особливості проходження служби (0%) - 0,00 грн.;

премія (10% від посадового окладу) - 733,00 грн.;

інші додаткові види грошового забезпечення - 0,00 грн.,

всього - 13.948,00 грн.

19.11.2018 р. ОСОБА_1 звернувся до в.о. Голови Державної фіскальної служби України з заявою, в якій просив надати йому довідку у повному обсязі про грошове забезпечення за аналогічною посадою структурного підрозділу Головного управління внутрішньої безпеки Державної фіскальної служби України з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове (спеціальне) звання; процентна надбавка за вислугу років; надбавка за роботу з таємними документами; премія; надбавка за особливості проходження служби, порядок та умови її виплати; інші додаткові види грошового забезпечення.

Листом від 12.12.2018 №/К/99-99-05-04-01-14 Державна фіскальна служба України направила на адресу позивача зазначену довідку від 03.12.2018№561/05-99-05-02-2/а.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою, в якій просив направити до Державної фіскальної служби України письмовий запит з метою отримання довідки про розмір його грошового забезпечення та провести відповідний перерахунок пенсії на її підставі.

В свою чергу, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, листом від 09.01.2018 №3805/03 повідомило позивача про те, що перерахунок його пенсії здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з 01.01.2018 на підставі наданої уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу, а також повідомлено, що іншого чинним законодавством не передбачено.

Позивач звернувся до Державної фіскальної служби України з інформаційним запитом, в якому просив повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії з 01.01.2018, підготувати та надати довідку про грошове забезпечення, з урахуванням всіх його видів, а у разі відмови - надати вмотивовану письмову відповідь.

Листом від 18.01.2019 №/К/99-99-05-04-01-14 Державна фіскальна служба України повідомила позивача, що довідка про розмір грошового забезпечення, з якого слід провести перерахунок пенсії позивачу, була видана з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018№103.

Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, вважаючи їх необґрунтованими та протиправними, позивач звернувся до суду першої інстанції з даним адміністративним позовом.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив з правомірності дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивача, оскільки пенсійний фонд діяв у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону №2262-ХІІ, Постанови №103, Порядку №45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою №103).

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що оскаржуване рішення прийнято судом першої інстанції з ненаданням належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення, судом порушено правильність застосування норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.

Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

У частині 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII (далі - Закон № 2011-ХІІ) зазначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення; грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (абзац перший пункту 4).

Згідно частини 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до вимог частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, саме Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

13.02.2008 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45)

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У пункті 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 зазначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У додатку №2 до вказаного Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (набрала чинності з 01.03.2018) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 встановлювалось: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6); надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпунктом 2 пункту 5).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (набрала чинності 24.02.2018) постановлялось перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

З матеріалів справи вбачається, що позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018, пенсія позивача перерахована з грошового забезпечення:

посадовий оклад;

оклад за військове звання;

надбавка за вислугу років 45%,

премія (10 %).

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що зазначені складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідали правовому регулювання станом на час видання довідки Державною фіскальною службою України від 03.12.2018 №561/05-99-05-02-2/а.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Постановою шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.02.2018 залишено без змін.

З урахуванням наведеного правого регулювання та рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, з 05.03.2019 позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (постанова Верховного Суду в зразковій справі від 17.12.2019 №160/8324/19).

Проте, оскільки позивачем заявлено вимоги про видання оновлених довідок з 01.01.2018 та 01.01.2019 такі вимоги задоволенню не підлягають.

Крім того, позивачем заявлено вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Однак, колегія суддів звертає увагу, що перерахунок пенсії здійснено позивачу на підставі відповідної довідки та згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановами Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, від 30.08.2017 №704, від 21.02.2018 №103.

Згідно з пунктом 24 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статті 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Таким чином, органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії саме на підставі довідки відповідного органу. Оскільки оновлена довідка відповідачем 1 не надсилалась до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, вимоги позивача зобов'язання перерахувати позивачу пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення є передчасними.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог.

При цьому, аргументи апеляційної скарги позивача є безпідставними та необґрунтованими, носять формальний характер і не ґрунтуються ні на фактичних обставинах, ні на вимогах закону та спростовуються матеріалами справи. Крім того, апеляційна скарга не містить посилань на обставини, передбачені статтями 317-319 КАС України, за яких рішення суду підлягає скасуванню.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним, підстави для його скасування відсутні, оскільки суд всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2020 року- без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач В.О. Аліменко

Судді Л.В. Бєлова

О. М. Кузьмишина

Повний текст постанови складено 09 листопада 2020 року.