Рішення від 10.11.2020 по справі 600/960/20-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2020 р. м. Чернівці справа № 600/960/20-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернівецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно - Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати висновок про відмову у поновленні актового запису цивільного стану від 09.01.2020 р. складений Чернівецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ);

- зобов'язати Чернівецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) поновити актовий запис цивільного стану про народження ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , в м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області.

Обґрунтовуючи позовну заяву позивач зазначила, що в 2019 році у неї виникла необхідність отримати повторне свідоцтво про народження, оскільки свідоцтво про народження зразка СРСР було втрачено. При зверненні до Чернівецького міського відділу ДРАЦС їй роз'яснено, що потрібно звернутися із заявою про поновлення актового запису цивільного стану про народження, тому що в електронному реєстрі відсутній актовий запис про народження.

29 жовтня 2019 р. позивач звернулася із письмовою заявою до Чернівецького міського відділу ДРАЦС Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про поновленням актового запису про народження на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 уродженки м. Кривий Ріг Дніпропетровської області.

При зверненні до Чернівецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із питанням про отримання повторного свідоцтва про народження було з'ясовано, що відсутній актовий запис про реєстрацію мого народження на прізвище ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Кривий Ріг Дніпропетровської області. До заяви було подано копію свідоцтва про укладення шлюбу, копія паспорта громадянина України.

Проте, відповідно до висновку про відмову у поновленні актового запису цивільного стану від 09.01.2020 р. відповідачем відмовлено у поновленні актового запису про народження ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Кривий Ріг Дніпропетровської області та роз'яснено, що відмова у поновленні актового запису цивільного стану може бути оскаржена у судовому порядку.

З огляду на викладене, позивач вважає, що наявні підстави для поновлення актового запису про її народження.

Чернівецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно - Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач) на виконання вимог ухвали суду надав матеріали справи № 22/15.1-05.06-76 по заяві ОСОБА_1 про поновлення актового запису про народження з висновком про відмову у поновленні актового запису.

Відповідач правом передбаченим ст. 162 КАС України не скористався, відзиву на адміністративний позов до суду не надав.

З'ясувавши обставини, на позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджуються копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Калинівським РВ УМВСУ у Вінницькій області 14.08.1998 р. (а.с. 6-7).

Згідно свідоцтва про укладення шлюбу, 20.08.1983 р. громадянин ОСОБА_3 та громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 уклали шлюб, про що зроблено запис в книзі реєстрації актів цивільного стану за № 1595 від 20.08.1983 р. Прізвище дружини після укладення шлюбу присвоєно ОСОБА_4 (а.с. 10).

Із змісту атестату про середню освіту виданого 25.06.1978 р. серії НОМЕР_2 видно, що ОСОБА_2 , яка народилася м. Кривий Ріг Дніпропетровської області 13.05.1961 р., у 1978 р. закінчила повний курс середньої школи № 105 Тернівського району м. Кривий ріг Дніпропетровської області (а.с. 10).

ОСОБА_5 постійно приживала та перебувала на реєстраційному обліку за місцем проживання у АДРЕСА_2 з 29.05.2019 р. по 25.06.2019 р. по день її смерті, що підтверджується довідкою Управління житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради ПП "Регіон-Центр" від 25.11.2019 р. (а.с. 6-7).

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що складено актовий запис № 1447 та підтверджується свідоцтвом про смерть № НОМЕР_3 (а.с. 18).

14.09.2019 р. позивач звернулася із заявою до Чернівецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про поновлення актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Кривий Ріг Дніпропетровської області та видання відповідного свідоцтва (а.с. 32).

До заяви додано документи: витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо відсутність актового запису, що поновлюєтьяся; копія паспорта; копія свідоцтва про шлюб; інформація про відсутність а/з про народження ОСОБА_2 виданий Тернівським районним у м. Кривому Рогу відділом ДРАЦС ГТУЮ у Дніпропетровські області.

Вказана заява прийнята відповідачем 14.09.2019 р. та зареєстрована в журналі за № 22/15.1-05.06-76, а також зареєстрована в Реєстрі за № 00012740031 (а.с. 32).

За результатами розгляду вказаної заяви, Чернівецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно - Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції складено висновок про відмову у поновленні актового запису цивільного стану від 09.01.2020 р. (а.с. 51-52).

Не погоджуючись із висновком про відмову, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи Відповідно до статей 2, 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 р. №2398-VI (далі - Закон №2398-VI), актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно частини 1 статті 4, частини 1 статті 6 Закону №2398-VI органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Таким чином, до компетенції відповідача законодавством віднесено вирішення порушеного позивачем питання.

Згідно статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.

Згідно із ст. 23 Закону №2398-VI поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану у разі його відсутності, що підтверджується документально. Право на подання заяви про поновлення актового запису цивільного стану мають особи, зазначені в частині другій статті 22 цього Закону. Заява про поновлення актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Поновлення актового запису цивільного стану проводиться за місцем його первинного складення. У разі якщо витребувати документи про державну реєстрацію актів цивільного стану від компетентних органів іноземної держави неможливо, поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. У разі якщо втрачено актовий запис цивільного стану, складений компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок поновлення, відмінний від передбаченого законодавством України, актовий запис цивільного стану поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Про поновлення актового запису цивільного стану повідомляється компетентному органу іноземної держави. На підставі поновленого актового запису цивільного стану повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Згідно з частиною 5 статті 9 Закону №2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі - Правила №96/5).

За приписами п. 1.2 Правил №96/5 поновлення актових записів цивільного стану, складених органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану в разі втрати цих записів.

Пунктом 1.5 Правил №96/5 передбачено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.

Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

Дослідженням матеріалів справи встановлено, що в матеріалах справи за заявою позивача про поновлення актового запису про її народження відсутні пояснень позивача щодо відношення ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

За наявності поважних причин цей строк продовжується з письмового дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (за місцем їх подання), але не більше ніж на три місяці. У разі якщо актові записи цивільного стану, до яких потрібно внести зміни та на підставі яких вирішується питання щодо внесення змін, поновлення та анулювання, зберігаються в архіві відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, до якого подано відповідну заяву, а також якщо зазначені в заяві відомості або інші подані заявником документи не потребують перевірки, питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує п'ятнадцяти робочих днів. Питання про внесення змін, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану розглядаються дипломатичним представництвом або консульською установою України у шестимісячний строк з дня подання до них відповідної заяви (п.1.10 Правил №96/5).

За приписами п.1.11 Правил №96/5 внесення змін, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану згідно з матеріалами, отриманими від інших відділів державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва або консульської установи України, проводяться у строк, що не перевищує семи робочих днів.

Відповідно до п. 1.12 Правил №96/5 відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який одержав матеріали про внесення змін до актового запису цивільного стану, його поновлення та анулювання, не вправі відмовити в їх виконанні, якщо висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану не відповідає зібраним документам, необхідним для вирішення питання по суті, чинному законодавству чи зазначені в ньому факти не підтверджені повними витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копіями актових записів цивільного стану та іншими документами. У такому випадку отримані матеріали у строк, передбачений пунктом 1.11 цього розділу, надсилаються разом із мотивованим листом керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану до міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (того регіону, до якого вони надійшли). Відділ державної реєстрації актів цивільного стану вищезазначеного управління юстиції після розгляду та вивчення матеріалів справи повертає їх разом із мотивованим висновком до відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (за місцем складення висновку) для його перегляду.

Згідно п. 3.1 Правил №96/5 заява про поновлення втраченого актового запису цивільного стану за встановленою додатком 11 формою подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Реєстрація заяв про поновлення втрачених актових записів цивільного стану, поданих до відділу державної реєстрації актів цивільного стану заявником особисто та отриманих від інших відділів, проводиться у журналі обліку заяв встановленої форми. У цьому журналі реєструються заяви про державну реєстрацію народження з пропуском установленого законодавством строку, а також заяви про державну реєстрацію смерті: після одного року з дня настання смерті; на підставі рішення суду про оголошення особи померлою; на підставі рішення суду про встановлення факту смерті, якщо з дня настання смерті минуло більше року.

Положеннями пунктів 3.2, 3.3 Правил №96/5 передбачено, що відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про поновлення актового запису цивільного стану. Поновлення актових записів цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої було складено актовий запис; одного з батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальника неповнолітнього та опікуна малолітнього; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Згідно п. 3.4 Правил №96/5 відсутність актового запису цивільного стану підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану за формою, наведеною у додатку 24 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382 (зі змінами). Якщо метричні книги або книги державної реєстрації актів цивільного стану передані на зберігання до державного архіву, відсутність актового запису цивільного стану підтверджує архівна довідка, видана державним архівом в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві або Севастополі.

Поновлення втрачених актових записів про шлюб, зміну прізвища, розірвання шлюбу, смерть проводиться тільки за наявності документів, які підтверджують, що відповідний актовий запис був раніше складений в органах державної реєстрації актів цивільного стану України (свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану, його копії, засвідченої нотаріально, відмітки (штампа) про державну реєстрацію акту цивільного стану в паспорті або паспортному документі), або на підставі рішення суду (3.5 Правил №96/5).

У тих випадках, коли внаслідок перевірки заяви про поновлення актового запису про народження з'ясувалось, що народження заявника не реєструвалось, відділ державної реєстрації актів цивільного стану (дипломатичне представництво чи консульська установа України) проводить державну реєстрацію народження з пропуском строку. При цьому від заявника додаткової заяви не вимагається (3.7 Правил №96/5).

Разом із заявою про поновлення втраченого актового запису цивільного стану подаються: архівна довідка, видана державним архівом в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі, якщо метричні книги або книги державної реєстрації актів цивільного стану передані на зберігання до державного архіву; документи (виписки з них), які підтверджують дані, необхідні для поновлення актового запису цивільного стану; свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану (про народження, смерть, шлюб, розірвання шлюбу тощо); інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану, зазначений у пункті 3.4 цього розділу, додається відділом державної реєстрації актів цивільного стану до поданої заявником заяви про поновлення актового запису цивільного стану (п. 3.8 Правил №96/5).

Згідно п.3.9 Правил №96/5 для правильного написання відомостей у поновлених актових записах цивільного стану здійснюється необхідна перевірка, під час якої з'ясовуються число, місяць і рік народження заявника, а також ті відомості про його батьків, які істотно впливають на цивільно-правові відносини.

На підтвердження достовірності поданих заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України до матеріалів справи додаються повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану.

У разі зберігання відповідного актового запису цивільного стану в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дня її отримання, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті.

Перевірка відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану не проводиться, якщо після 01 січня 2009 року актовий запис цивільного стану складено (поновлено) в електронному вигляді в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян, до актового запису цивільного стану внесено зміни чи на підставі актового запису цивільного стану видано повторне свідоцтво, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

У разі якщо неможливо витребувати копії актових записів цивільного стану або підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, державна реєстрація актів цивільного стану підтверджується відповідними свідоцтвами про державну реєстрацію актів цивільного стану, витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, якщо вони не містять незастережених виправлень, дописок чи явних ознак підробки.

За приписами п. 3.10 Правил №96/5 вік особи в поновленому актовому записі про народження зазначається на підставі поданих заявником документів, якщо вони не мають суперечностей.

Якщо відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України не має змоги встановити день і місяць народження, то датою народження у висновку зазначається 1 липня відповідного року, а якщо неможливо встановити лише день народження, зазначається 15-те число відповідного місяця.

Якщо з поданих документів убачається, що заявник народився в першій половині року, то днем його народження зазначається 1 квітня відповідного року, а якщо в другій половині року - 1 жовтня відповідного року.

Якщо заявник не може підтвердити документами місце народження, то в графі "Місце народження" поновленого актового запису про народження вказується той населений пункт, у якому розташований відділ державної реєстрації актів цивільного стану, що складає поновлений запис, про що зазначається у графі "Для відміток".

Відповідно до п. 3.11 Правил №96/5 на підставі поданих заявником та затребуваних відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України документів та їх аналізу складається висновок про поновлення або відмову в поновленні актового запису цивільного стану (додаток 12).

Згідно п. 3.12 Правил №96/5 у разі відмови в поновленні актового запису цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України вказуються: коли і ким подана заява про поновлення актового запису; який конкретно актовий запис необхідно поновити; які документи були подані заявником та зібрані відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України (перелічити документи); що встановлено за результатами перевірки; причини відмови в поновленні актового запису; роз'яснення про можливість оскарження відмови в судовому порядку.

Судом встановлено, що позивач у порядку, встановленому Правилами №96/5 звернулась до відповідача із заявою про поновлення актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Кривий Ріг Дніпропетровської області та видати відповідне свідоцтво. До заяви були додані копії необхідних документів.

Відповідачем при розгляді заяви було сформовано повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян та отримано копії актових записів й відповідних свідоцтв.

За результатами опрацювання поданої позивачем заяви Чернівецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно - Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції складено висновок про відмову у поновленні актового запису цивільного стану від 09.01.2020 р.

Дослідженням висновку про відмову у поновленні актового запису цивільного стану від 09.01.2020 р. встановлено, що в ньому міститься, між іншим, наступні відомості:

- актовий запис про народження № 164 від 23.06.1961 р. по Тернавському району у місті Кривому Розі відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області складено на ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мати - ОСОБА_7 , відомості про батька - відсутні;

- з Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, реєстраційний номер 224288257 від 19 жовтня 2019 р. відсутній актовий запис про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженки м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, а існує актовий запис про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мати ОСОБА_7 , дані про батька відсутні, реєстрація народження дитини відбулася на підставі заяви матері (а.с. 51-52).

Як видно із висновку від 09.01.2020 р., підтвердити особу матері заявниці, як ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 неможливо, оскільки на момент народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 вказана особа мала прізвище ОСОБА_11 та перебувала у шлюбі із ОСОБА_12 .

Судом встановлено, що відповідачем не перевірено та не зібрано всі документи щодо ОСОБА_6 , не з'ясовано обставину щодо відношення ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Докази, які спростовували б дану обставину, відповідачем до суду не надані.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що приймаючи оскаржуваний висновок від 09.01.2020 р., відповідач недотримався наведених вище критеріїв, не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття відмовив позивачу у поновленні актового запису цивільного стану, тому оскаржуваний висновок є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність оскаржуваного висновку.

Частиною 2 ст. 245 КАС України наведено перелік рішень, які суд може прийняти у разі задоволення позову.

У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч. 3-4 ст. 245 КАС України).

Враховуючи те, що відповідачем не було здійснено в повному обсязі перевірку документів під час розгляду заяви позивача та приймаючи до уваги те, що повноваженнями щодо перевірки таких документів наділений саме відповідач, а не суд, суд дійшов висновку про те, що належним способом захисту порушеного права є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 14.09.2019 р.

При цьому суд звертає увагу відповідача, що під час повторного розгляду заяви позивача про поновлення актового запису про народження та видання відповідного свідоцтва, він зобов'язаний розглянути вказану заяву, враховуючи правовий висновок суду наведений в даній справі.

Беручи до уваги наведене, позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача поновити актовий запис цивільного стану про народження є передчасною, відтак не підлягає задоволенню.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що позивач у даній справі звільнений від сплати судового збору, суд не вирішує питання щодо стягнення судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 139, 243, 245, 246 та 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати висновок Чернівецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно - Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про відмову у поновленні актового запису цивільного стану від 09.01.2020 р. щодо відмови у поновленні актового запису про народження громадянки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки міста Кривий Ріг Дніпропетровської області.

3. Зобов'язати Чернівецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно - Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.09.2019 р. про поновлення актового запису про народження.

4. В решті позову відмовити.

Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.

Повне найменування учасників процесу:

позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 );

відповідач - Чернівецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно - Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (вул. О. Кобилянська, 7, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 26036107).

Суддя В.К. Левицький