11 листопада 2020 року справа № 580/4490/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради (вул. Шевченка, 42, м. Корсунь-Шевченківський, Черкаська обл., 19400, далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у наданні позивачу публічної інформації, викладену у його запиті від 29.07.2020;
- зобов'язати відповідача надати позивачу публічну інформацію, викладену у його запиті від 29.07.2020.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку відповідач протиправно не надав запитувану публічну інформацію, оскільки надана відповідачем відповідь від 25.08.2020 №В-899/03-07 не стосується інформації, яку запитував позивачу у своєму запиті від 29.07.2020.
Відповідач позов не визнав, проти його задоволення заперечив, надав до суду письмовий відзив на позов та зазначив, що на запит позивача від 29.07.2020 відповідачем надана відповідь від 25.08.2020 №В-899/03-07, тому вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, згідно якого він вважає, що доводи відповідача, які викладені у відзиві на позов, є необґрунтованими, тому позов підлягає до повного задоволення.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 29.07.2020 позивач надіслав до відповідача запит на публічну інформацію, в якому просив у строк не пізніше п'яти робочих днів з моменту отримання цього запиту, направити на електронну адресу позивача наступну інформацію:
- відскановані копії чинних рішень Корсунь-Шевченківської міської ради про передачу в оренду чи користування земельних ділянок, що знаходяться між вулицею Ярослава Мудрого міста Корсунь-Шевченківський Черкаської області та земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Корсунь-Шевченківський, вул. Ярослава Мудрого (вул. Леніна), 28, загальна площа ділянки становить 0,1170 га, кадастровий номер 7122510100:04:023:0030;
- відскановані копії чинних договорів з усіма невід'ємними частинами таких договорів, предметом яких є передача відповідачем в оренду чи користування земельних ділянок, що знаходяться між вулицею Ярослава Мудрого міста Корсунь-Шевченківський Черкаської області та земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Корсунь-Шевченківський, вул. Ярослава Мудрого (вул. Леніна), 28, загальна площа ділянки становить 0,1170 га, кадастровий номер 7122510100:04:023:0030.
На вказаний запит позивача виконавчим комітетом Корсунь-Шевченківської міської ради надана відповідь від 25.08.2020 №В-899/03-07 про те, що земельна ділянка по вул.Ярослава Мудрого (вул. Леніна), 28, загальна площа ділянки становить 0,1170 га, кадастровий номер 7122510100:04:023:0030, в оренду не надавалась і договір оренди на дану земельну ділянку не укладався.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає, що порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Відповідно до ст. 1 Закону №2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 3 Закону №2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов'язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.
Відповідно до ст. 5 Закону №2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.
Згідно із ст. 12 Закону №2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону № 2939- VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Таким чином, визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона має бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків.
Пунктом 6 частини 1 статті 14 Закону № 2939- VI встановлено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Із матеріалів справи судом встановлено, що 29.07.2020 позивач надіслав до відповідача запит на публічну інформацію, в якому просив надати інформацію про передачу в оренду чи користування земельних ділянок, що знаходяться саме між вулицею Ярослава Мудрого міста Корсунь-Шевченківський Черкаської області та земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Корсунь-Шевченківський, вул. Ярослава Мудрого (вул. Леніна), 28, загальна площа ділянки становить 0,1170 га, кадастровий номер 7122510100:04:023:0030.
Однак, відповідь виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради від 25.08.2020 №В-899/03-07 стосується не інформації про земельні ділянки, що знаходяться саме між вулицею Ярослава Мудрого міста Корсунь-Шевченківський Черкаської області та земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Корсунь-Шевченківський, вул. Ярослава Мудрого (вул. Леніна), 28, загальна площа ділянки становить 0,1170 га, кадастровий номер 7122510100:04:023:0030, а про саме земельну ділянку по АДРЕСА_2 , загальна площа ділянки становить 0,1170 га, кадастровий номер 7122510100:04:023:0030, інформацію про яку позивач не просив йому надати.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем взагалі не надано позивачу запитуваної інформації на його запит від 29.07.2020, тому с позов підлягає до повного задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Щодо вимоги позивача стягнути з відповідача на його користь витрати на правничу допомогу адвоката у сумі 5000 грн., то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Положеннями ч. 4 ст. 134 КАС України встановлено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження розміру витрат на правничу допомогу в розмірі 5000 грн. позивачем до матеріалів справи надано: договір про надання правничої допомоги від 14.09.2020 №14/09/20-2; акт приймання-передачі наданих послуг від 08.10.2020 №б/н; дублікат квитанції від 08.10.2020 №0.0.1862077953.1.
Відповідно до ч. 5 ст. 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу у сумі 5000 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради щодо надання ОСОБА_1 публічної інформації на його запит від 29.07.2020.
Зобов'язати виконавчий комітет Корсунь-Шевченківської міської ради надати ОСОБА_1 повну і всебічну публічну інформацію на його запит від 29.07.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. та витрати на правничу допомогу адвоката в сумі 5000 (п'ять тисяч) грн.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш