Справа № 560/7155/20
іменем України
11 листопада 2020 рокум. Хмельницький
12:50
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Меджибізької селищної територіальної виборчої комісії Хмельницького району Хмельницької області про визнання протиправною, скасування постанови та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (кандидат на посаду селищного голови Меджибізької селищної ради) 10 листопада 2020 року звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати постанови Меджибіжської селищної територіальної виборчої комісії Хмельницького району Хмельницької області №№ 37, 38 від 30 жовтня 2020 року при встановленні підсумків голосування з місцевих виборів 25 жовтня 2020 року на посаду селищного голови Меджибіжської селищної ради на безперервному засіданні з 25.10.2020 по 30.10.2020;
- визнати вибори Меджибіжського селищного голови 25 жовтня 2020 року у єдиному одномандатному селищному виборчому окрузі такими, що не відбулися.
Також позивач просить поновити строк для оскарження рішень Меджибіжської селищної територіальної виборчої комісії як пропущений з поважних причин.
В обґрунтування цього клопотання зазначає, що згідно з ч. 2,6 ст. 268 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія на підставі протоколів дільничних виборчих комісій встановлює результати голосування з відповідних місцевих виборів сільського, селищного, міського голови, депутатів у багатомандатних виборчих округах, про що складає протокол. Другий примірник протоколу невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні ТВК.
Однак ОСОБА_2 лише 5 листопада 2020 року оприлюднила, а також надала йому протоколи про встановлення результатів голосування Меджибіжського селищного голови та постанови №37, №38 про підсумки голосування та визначення результатів голосування з виборів Меджибіжського селищного голови. Документи датовані 30 жовтням 2020 року. Таким чином, оскаржити у встановлений строк до суду зазначені рішення ТВК він не мав можливості.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до постанови Меджибізької селищної територіальної виборчої комісії Хмельницького району Хмельницької області №37 від 30.10.2020 постановлено наступне:
1. Вважати обраним Меджибізьким селищним головою ОСОБА_3 , який набрав найбільшу кількість голосів (965, що складає 30% голосів виборців, що проголосували).
2. Результати голосування Меджибізькій селищній ТВК оприлюднити у газеті “Летичівська газета”, а також на офіційному сайті Меджибізької селищної ради.
3. Протокол з результатами виборів розмістити на стенді ТВК .
Згідно постанови Меджибізької селищної територіальної виборчої комісії Хмельницького району Хмельницької області №38 від 30.10.2020 постановлено таке:
1. Вважати обраними депутатів (згідно переліку).
2. Результати голосування Меджибізькій селищній ТВК оприлюднити у газеті “Летичівська газета”, а також на офіційному сайті Меджибізької селищної ради.
3. Протокол з результатами виборів розмістити на стенді ТВК .
Суд звертає увагу на те, що 01.11.2020 о 10:30 на сайті Меджибізької громади (https://medzhybizka-gromada.gov.ua/news/1604220271/) оприлюднено повідомлення про результати виборів селищного голови Меджибізької селищної ради та депутатів Меджибізької селищної ради.
ОСОБА_1 листом від 05.11.2020 звернувся до голови Меджибізької селищної територіальної виборчої комісії, у якому зазначив, що 04 листопада 2020 року під час судового засідання по справі №560/6917/20 за його позовом до Меджибізької селищної ТВК було встановлено про існування протоколів та постанови результатів виборів, які відбулися 25 жовтня 2020 року. Оскільки офіційного оприлюднення даних документів не було, просив надати йому для ознайомлення.
Вирішуючи питання дотримання позивачем строку звернення до суду, суд зазначає, що статтею 273 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) визначені особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.
Згідно з ч.6 ст.273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Відповідно до ч.1-2 ст.270 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 273 - 277, 280 - 283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.
Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.
Відповідно до ч.5 ст.270 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Суд звертає увагу на те, що важливим елементом вказаних строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. У цьому полягає відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Отже, у виборчих спорах немає необхідності з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 15 лютого 2019 року по справі №855/32/19, 12 липня 2019 року по справі №855/263/19 та від 28 жовтня 2020 року по справі №855/78/20.
Останнім днем подачі позовної заяви щодо оскарження постанов виборчої комісії від 30.10.2020 є 04.11.2020. Однак, відповідно до штампу вхідної кореспонденції суду, позивач звернувся із позовом 10 листопада 2020 року, тобто із пропуском строку, передбаченого частиною 6 статті 273 КАС України, що є наслідком залишення таких позовних вимог без розгляду.
Також, як наслідок, підлягає залишенню без розгляду і похідна позовна вимога - про визнання виборів Меджибізького селищного голови 25 жовтня 2020 року у єдиному одномандатному селищному виборчому окрузі такими, що не відбулися.
Суд вважає безпідставними посилання позивача на те, що про оскаржувані постанови він дізнався лише 04.11.2020, а отримав 05.11.2020, оскільки ч.5 ст.270 та ч.6 ст.273 КАС України не пов'язує процесуальні строки з моментом, коли особа дізналася про порушені права, а пов'язує саме із днем прийняття рішення, дії або допущення бездіяльності.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12 серпня 2019 року по справі №9901/422/19.
Також суд звертає увагу на те, що положеннями ч. 4 ст. 37 Виборчого кодексу України визначено, що постанова, прийнята виборчою комісією, не пізніше 11 години наступного дня після її прийняття, а прийнята напередодні дня голосування, у день голосування та під час підрахунку голосів, встановлення підсумків голосування, - не пізніш як через чотири години після завершення засідання виборчої комісії вивішується для загального ознайомлення на стенді офіційних матеріалів комісії, облаштованому у приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів.
У такі самі строки постанова, прийнята окружною виборчою комісією, надсилається через автоматизовану інформаційно-аналітичну систему до Центральної виборчої комісії, яка оприлюднює її на своєму офіційному веб-сайті невідкладно після надходження.
Копія постанови, прийнятої виборчою комісією, засвідчена головою виборчої комісії чи його заступником і секретарем виборчої комісії та скріплена печаткою виборчої комісії, видається суб'єкту виборчого процесу, якого вона стосується, на його вимогу не пізніше ніж через чотири години після її прийняття, а копія постанови, прийнятої напередодні дня голосування та в день голосування, - невідкладно.
Враховуючи вказану норму, суд дійшов висновку про те, що доводи позивача про оприлюднення оскаржуваних рішень лише 05.11.2020 є такими, що ґрунтуються на припущеннях. Нерозміщення на стенді офіційних рішень комісії у визначені строки, у разі наявності відповідних доказів цього, могло б бути підставою для оскарження такої бездіяльності. Однак позивач із таким позовом до суду не звертався. Крім того, відповідна інформація про результати виборів селищного голови Меджибізької селищної ради та депутатів Меджибізької селищної ради була оприлюднена на сайті Меджибізької громади.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для залишення даної позовної заяви без розгляду.
Керуючись частиною 5 статті 270, статтями 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позовну заяву ОСОБА_1 залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня її підписання.
Головуючий суддя Д.А. Божук