Рішення від 11.11.2020 по справі 560/3776/20

Справа № 560/3776/20

РІШЕННЯ

іменем України

11 листопада 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення суми щорічної додаткової грошової допомоги та індексації, зазначених у довідках Військової частини НОМЕР_1 №350/485/60676 від 16.03.2020 року та Львівського територіального архівного відділу галузевого Державного архіву МОУ від 29.05.2020 року №Т-533/954.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області неправомірно відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, щомісячної додаткової допомоги та індексації, які позивач отримував у період 24 останніх календарних місяців служби перед звільненням.

З метою врегулювання спірного питання позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з включенням до розрахунку матеріальної допомоги відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 16.03.2020 року та довідки Львівського територіального архівного відділу галузевого Державного архіву МОУ від 29.05.2020 року №Т-533/954, однак відповідач відмовив у такому перерахунку.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити.

Покликається на те, що пенсія позивачу призначена відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважає, що бажані позивачем види грошового забезпечення у розумінні ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не є складовими грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія. Отже, грошове забезпечення військовослужбовців при призначенні (обчисленні), перерахунку їм пенсії може включати крім відповідних основних складових ( оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років) лише щомісячні додаткові види грошового забезпечення. Одночасно з цим, включення нерегулярних виплат до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, означатиме, що особа двічі користується соціальною пільгою: у першому випадку - одноразово, у другому - регулярно отримуючи пенсію, що суперечить принципам соціального забезпечення. Крім того, обов'язковою умовою віднесення додаткових виплат до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється), перераховується пенсія військовослужбовців, є регулярність сплати страхових внесків.

Cуд відмовив у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перехід до розгляду справи в судовому засіданні з викликом сторін, про залишення позову без розгляду, зупинення провадження у справі та залучення третіх осіб.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 ( польова пошта НОМЕР_2 ). 30 грудня 2017 року позивача звільнено у запас за закінченням строку контракту.

З 31.12.2017 року позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених, з військової служби, та деяких інших осіб».

При обчислені пенсії позивачу були враховані посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років згідно з грошовим атестатом серії ЗУ № 138568, виданим військовою частиною НОМЕР_1 . Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для призначення пенсії позивачу була обчислена згідно з довідкою від 03.01.2018 року №12 про додаткові види грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 30.11.2017 року для обчислення пенсії, виданою військовою частиною НОМЕР_1 .

16.03.2020 року позивач отримав нову довідку Військової частини НОМЕР_1 (№350/485/60676), у якій були вказані також суми щомісячної додаткової грошової винагороди, яку позивач отримував у період з 01.01.2017 по 31.12.2017 року. Також відповідно до довідки Львівського територіального архівного відділу галузевого Державного архіву МОУ №Т-533/956 від 29.05.2020 р. у 2015-2016 роках до складових грошового забезпечення позивача належали виплачені йому у 2015-2016 роках суми щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації.

17.06.2020 р. позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив включити до розрахунку пенсії суми щомісячної додаткової грошової винагороди, зазначені у вищевказаних довідках, та суму індексації, а також провести перерахунок пенсії.

На звернення позивача Головне управління листом №2200-0302-8/26345 від 23.06.2020 р. повідомило про відмову у проведені перерахунку пенсії, оскільки стаття 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 не містять таких видів грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода та індексація, тому їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Спеціальними законами, які регулюють правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 № 2262-ХІІ та Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст.9 Закону України № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири складові:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону України №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби здійснюється відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій, є однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців.

Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.43 Закону України №2262-ХІІ)

Пунктом 7 Постанови №393 визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Отже, закон № 2262-ХІІ передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячних основних видів грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідну проведену службовцю (працівнику) виплату не є безумовною підставою для включення її до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія. Враховуючи це, визначена у довідках, наданих позивачу, щомісячна додаткова винагорода, з якої сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, належить до видів грошового забезпечення, з яких здійснюється обчислення пенсії ( вказана правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019р. у справі №522/2738/17)

Стосовно включення в перерахунок пенсії сум індексації, суд виходить з того, що статтею 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» встановлено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Індексації підлягає заробітна плата працівників у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

У рішенні Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина України щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Отже, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті ( правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19.07.2019 у справі №240/4911/18, від 07.08.2019 у справі № 825/694/17, від 23.10.2019 у справі №825/1832/17)

Статтею Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення). Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.

Статтею 6 Закону №1282-ХІІ встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Згідно зі статтею 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 р. № 1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Суд звертає увагу на правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 03.04.2020 у справі №638/9697/17 з приводу аналогічних правовідносин, де він вказав на наступне.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Такий висновок не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 6 лютого 2019 року у справі №522/2738/17, оскільки Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10 березня 2015 року (справа №21-70а15) щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сформулювала критерії включення до нього саме тих складових, які передбачені Законом №2262-ХІІ. Разом з тим, питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої індексації грошового забезпечення, не було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі №522/2738/17.

Таким чином, індексація грошового забезпечення має спеціальний статус виплати у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому є невід'ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії військовослужбовцям.

У даному випадку також необхідно врахувати, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 03.04.2019 у справі № 638/9697/17, від 15 квітня 2019 року у справі № 522/9659/16-а.

У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність власних дій та наданої відмови, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправними дії щодо відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення, зазначених у довідках Військової частини НОМЕР_1 №350/485/60676 від 16.03.2020 року та Львівського територіального архівного відділу галузевого Державного архіву МОУ від 29.05.2020 року №Т-533/954.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення, зазначених у довідках Військової частини НОМЕР_1 №350/485/60676 від 16.03.2020 року та Львівського територіального архівного відділу галузевого Державного архіву МОУ від 29.05.2020 року №Т-533/954, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 11 листопада 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок