Рішення від 10.11.2020 по справі 540/2788/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2788/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо нарахування ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язати ГУ ПФУ здійснювати з 01.01.2018 року виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 89% без обмеження максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він з 12.10.2005 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та одержує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На думку позивача, відповідач з 01.01.2018 протиправно здійснив обмеження максимального розміру пенсії при її перерахунку в розмірі десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Позивач вважає зазначені дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на пенсію в належному розмірі. З огляду на викладене, просить позов задовольнити.

Ухвалою від 05.10.2020 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

20.10.2020 року ГУ ПФУ подано відзив на позов, згідно якого відповідач заперечує проти позову. Зазначає, що за правилами ст. 2 Закону України №3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, в тому числі, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Відповідач вважає, що дії ГУ ПФУ є правомірними, тому просить позов не задовольняти.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Таким чином, суд розглядає справу у письмовому провадженні без повідомлення її учасників.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 07.10.2005 звільнений з військової служби у запас за п. 67 підпункту "Б" (за станом здоров'я) Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.200 № 1053/2001, з вислугою років у календарному обрахунку - 3 роки 11 місяців у званні полковник.

Згідно із заявою про призначення пенсії за вислугою років, з 12.10.2005 року перебуває на пенсійному обліку.

Відповідно до розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію від 24.11.2011, загальна вислуга років ОСОБА_1 складає 33 роки 00 місяців 18 днів.

Згідно з довідкою-розрахунком про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, позивач отримує пенсію у розмірі 89% грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років (50%).

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 у справі №320/4304/19 задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 до Херсонського окружного військового комісаріату про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_2 у видачі ОСОБА_1 довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 видати ОСОБА_1 оновлену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад (37 тарифний розряд) - 6 910,00 грн, оклад за військовим званням - 1480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (40%) - 3356,00 грн, додаткова 100% надбавка - 11746,00 грн, надбавка за таємність (15%) - 1036,50 грн, премія (33,3%) - 2301,03 грн, надбавка за безперервну службу в Збройних Силах України (90%) - 6219,00 грн, надбавка за кваліфікацію (5%) - 345,50 грн., рішення набрало законної сили.

13.02.2020 ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 виготовив довідку №6/2/518 про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії, відповідно до якої грошове забезпечення за посадою начальник соціально-психологічної служби - заступник командира 28 механізованої дивізії, яку займав на день звільнення зі служби полковник ОСОБА_1 за нормами чинними на 01.03.2018 року, становить: 33394,03 грн (посадовий оклад 37 т.р. - 6910,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - полковник - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років (НВР) (40%) від ПО, ОВЗ - 3356,00 грн, надбавка за таємність (15%) - 1036,50 грн, надбавка за класну кваліфікацію (5 %) - 345,50 грн, надбавка за виконання завдань (100%) - 11746,00 грн, надбавка за безперервну службу в ЗСУ (90%) - 6219,00 грн, премія (33,3%) - 2301,03 грн).

13.02.2020 супровідним листом № 6/2/518 вказана довідка направлена начальнику ГУ ПФУ в Херсонській області.

Листом ГУ ПФУ № 563-730/Р-03/8-2100/20 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії згідно довідки від 13.02.2020, оскільки відсутні підстави для перерахунку пенсії згідно з п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", у зв'язку з визнанням їх нечинними. Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян", виключено пункти 1-3 постанови № 103 та встановлено, що з 01.01.2020, з врахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, здійснюється виплата пенсій, призначених згідно із Законом до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Не погодившись з відмовою ГУ ПФУ, ОСОБА_1 звернувся до суду. Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду по справі 540/569/20 позов задоволено. Визнано протиправною відмову ГУ ПФУ в перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки від 13.02.2020 №6/2/518. Зобов'язано ГУ ПФУ перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13.02.2020 № 6/2/518 з 01.01.2018. Рішення набрало законної сили.

Після набрання рішенням по справі №540/569/20 законної сили, позивач звернувся до ГУ ПФУ для перерахунку пенсії без обмеження її максимального розміру.

Листом від 07.09.2020 року №3334-3448/Р-03/8/2100/20 позивачу було відмовлено, зазначено, що загальний розмір пенсії після перерахунку складає 29720,69 грн, але розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії станом на 01.07.2020 складає 17120,00грн.

Вважаючи дії відповідача протиправними та такими, що порушують права позивача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 01.01.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються форми і види пенсійного забезпечення.

Відповідно до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" викладено частину п'яту статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".

Водночас пунктом другим "Прикінцевих та перехідних положень" вказаного Закону встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Законом України від 24.12.2015 № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину п'яту статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Пунктом другим "Прикінцевих положень" цього Закону передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 "У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, зокрема: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Свої висновки Конституційний Суд України обґрунтував тим, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного Рішення, тобто з 20.12.2016.

Відтак, враховуючи наведене, дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача з 01.01.18 не ґрунтуються на вимогах закону, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Крім того, суд зауважує, що передбачені статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" обмеження пенсій максимальним розміром, що не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, введені в дію Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI (далі також - Закон №3668-VI), який набрав чинності в даній частині з 01.10.2011.

В той же час, пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та з 2005 року отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а відтак обмеження, передбачені вказаною нормою Закону №3668-VI, не поширюються на позивача, оскільки пенсія йому призначена до набрання ним чинності.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі №620/1285/19 від 16.04.2020 року, №522/16882/17 від 06.11.2018 у справі № 522/3093/17, від 31.01.2019 у справі №638/6363/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 10.10.2019 у справі №522/22798/17.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору в даній адміністративній справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення судового збору з відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) щодо нарахування ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.01.2018 пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) здійснювати з 01.01.2018 року виплату ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсію без обмеження максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Ковбій

кат. 112010201