Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
11 листопада 2020 року № 520/4335/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) , Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області в особі Слобідського відділу обслуговування громадян у м. Харкові (сервісний центр) (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Слобідського відділу обслуговування громадян у м. Харкові (сервісний центр);
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Слобідський відділ обслуговування громадян у м. Харкові (сервісний центр) призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсійні виплати з дати виникнення права на пенсію за віком.
Відповідач надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлені наступні обставини справи.
01 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Слобідського об'єднаного управління ПФУ ГУ ПФУ в Харківській області для призначення пенсії за віком.
Листом від 21.01.2020р. № 608/03.28-20 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області Слобідський відділ обслуговування громадян у м. Харкові (сервісний центр) надіслало позивачу копію рішення від 16.12.2019р. про відмову в призначенні пенсії№109/1 у зв'язку з відсутністю трудового стажу - 25 років.
Відсутність трудового стажу - 25 років, мотивовано не зарахуванням до страхового стажу періодів роботи з 13.02.1983р. по 15.07.1990р в Кооперативному госпрозрахунковому підприємстві «Експрес» та з 16.07.1990р. по 17.02.1995р. в Концерні «Харбудтранссервіс», оскільки відсутні записи в трудовій книжці та підприємством не надані первинні документи для перевірки достовірності видачі довідок про роботу № 10/1909-5 від 10.09.2019 р. за період з 13.02.1983р. по 15.07.1990р. та №б/н від 26.07.2019 за період з 16.07.1990р. по 17.02.1995р. (а.с.19, 20)
Листом від 06.02.2020р. № 1260/02.18-20 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області Слобідський відділ обслуговування громадян у м. Харкові (сервісний центр) повідомило ОСОБА_1 , що 09.08.2019 р. було проведено розрахунок його пенсії та пенсійну справу направлено на узгодження до відділу контролю за додержанням законодавства з питань пенсійного забезпечення управління застосування пенсійного законодавства головного управління ПФУ в Харківській області. 15.08.2019р. справа була повернута з зауваженнями: для зарахування до страхового стажу періодів роботи з 13.02.1983р. по 15.07.1990р., з 16.07.1990р. по 17.02.1995р. (підтверджені довідками) рекомендовано провести зустрічну перевірку цих періодів робот та долучити копії наказів про зарахування та звільнення.
Службовою запискою від 16.09.2019р. відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 24 до відділу організації та координації контрольно - перевірочної роботи управління контрольно - перевірочної роботи головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перевірки було направлено довідки № 10/1909-5 від 10.09.2019 р. за період з 13.02.1983р. по 15.07.1990р. та №б/н віл 26.07.2019 за період з 16.07.1990р. по 17.02.1995р. Листом від 12.12.2019р. № 1369/10-20 відділ контрольно - перевірочної роботи № 2 управління контрольно - перевірочної роботи головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомив, що провести достовірність довідок про періоди роботи, які надані Кооперативним Госпрозрахунковим Підприємством «Експрес» та Концерном «Харбудтранссервіс» немає можливості, оскільки підприємства на письмові запити щодо надання відповідних документів та узгодження дати і місця проведення перевірки відповіді не надали. (а.с.13-14)
Листом від 28.02.2020р. № 588/К-2000-20 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача, що його звернення розглянуто та в теперішній час провести перевірку достовірності довідок про періоди роботи з 13.02.1983 року по 15.07.1990 року та з 16.07.1990 року по 17.02.1995 року немає можливості, оскільки підприємства, якими видані довідки, на письмові запити щодо надання відповідних документів та узгодження дати і місця проведення перевірки відповіді не надали. (а.с.16)
З урахуванням викладених обставин справи суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
На підставі частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії 01.08.2019 р.
Статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що для призначення пенсії за віком з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року мають право особи після досягнення віку 60 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Згідно ч. 2 та 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" набрав чинності з 1 січня 2004 року, тобто до 01 січня 2004 року періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувались до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зараховуються до стажу в порядку і на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядком підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 12.08.1993 р. № 637 встановлено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
На підтвердження наявності стажу роботи у період з 13.02.1983 р. по 15.07.1990 р. та з 16.07.1990 р. по 17.02.1995 р. до пенсійного органу та до суду позивачем надано:
- наказ Кооперативного госпрозрахункового підприємства «Експрес» від 13.02.1983 р. №5 про прийняття ОСОБА_1 на посаду механіка в ремонтно-будівельний підрозділ з 13.02.1983 року; (а.с.27)
- довідку Кооперативного госпрозрахункового підприємства «Експрес» від 29.07.2019 р., яка видана ОСОБА_1 про те, що останній дійсно працював у Кооперативному госпрозрахунковому підприємстві «Експрес» у період з 13.02.1983 р. (наказ №5 від 13.02.1983 р.) по 15.07.1990 р. (наказ №35 від 15.07.1990 р.) на посаді механіка в ремонтно-будівельному підрозділі; (а.с.29)
- довідку від 26.07.2019 р., яка видана ОСОБА_1 про те, що останній дійсно працював у Концерн «Харбудтранссервіс» у період з 16.07.1990 р. (протокол №33 від 16.07.1990 р.) по 17.02.1995 р. (наказ №327 від 17.02.1995 р.) на посаді водія. Також зазначено, що концерн «Харбудтранссервіс» є правонаступником ГКПО «Харків» від 1990 р. Переведен у «Харбудтранссервіс» інспектором ОСОБА_2 (а.с.28)
В рішенні №24 від 16.12.2019 р. на заяву Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій вирішено період роботи з 13.02.1983 р. по 15.07.1990 р. та з 16.07.1990 р. по 17.02.1995 р. не зараховувати до страхового стажу, оскільки відсутні записи в трудовій книжці та підприємством не надані первинні документи для перевірки достовірності видачі довідок про роботу за вказаний період. (а.с.20)
З аналізу обставин та матеріалів справи встановлено, що позивач у відповідності до вимог частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", звернувся до територіального органу Пенсійного фонду із відповідною заявою про призначення пенсії та пакетом документів на підтвердження свого страхового стажу для призначення пенсії за віком.
Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Судом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що Кооперативне госпрозрахункове підприємство "Експрес" припинено 04.05.2007 р., щодо концерну "Харбудтранссервіс" - відомості відсутні.
З метою прийняття законного та обґрунтованого рішення, суд ухвалою від 14.05.2020 витребував завірені належним чином копії доказів або письмові пояснення щодо неможливості їх подання, а саме:
1.Письмові пояснення щодо отримання копій довідки Кооперативного госпрозрахункового підприємства "Експрес" від 29.07.2019 р. про те, що ОСОБА_1 дійсно працював у Кооперативному госпрозрахунковому підприємстві "Експрес" у період з 13.02.1983 р. по 15.07.1990 р. на посаді механіка в ремонтно-будівельному підрозділі, та довідки від 26.07.2019 р. про те, що ОСОБА_1 дійсно працював у Концерн "Харбудтранссервіс" у період з 16.07.1990 р. по 17.02.1995 р. на посаді водія. Також зазначено, що концерн "Харбудтранссервіс" є правонаступником ГКПО "Харків" від 1990 р.;
2. Відомості щодо роботи та повноважень ОСОБА_3 , ОСОБА_4 у концерні "Харбудтранссервіс" та ОСОБА_5 , ОСОБА_6 в Кооперативному госпрозрахунковому підприємстві "Експрес", якими підписані довідки від 26.07.2019 р. та від 29.07.2019 р., повні дані зазначених осіб.
3. Архівні документи, отримані у відповідному архиві, які належним чином підтверджують стаж роботи позивача.
4. Трудову книжку позивача щодо роботи позивача у вказаних підприємствах у спірний період.
5. Запропоновано позивачу отримати у зазначених осіб звірені належним чином копії трудових книжок з відповідними записами з метою підтвердження роботи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 у концерні "Харбудтранссервіс" та ОСОБА_5 , ОСОБА_6 в Кооперативному госпрозрахунковому підприємстві "Експрес", якими підписані довідки від 26.07.2019 р. та від 29.07.2019 р., та вирішити питання щодо їх допиту в якості свідків.
Позивачем неодноразово (27.05.2020, 30.06.2020, 03.08.2020, 31.08.2020) були подані клопотання про продовження строку для виконання ухвали від 14.05.2020 р. про витребування доказів, посилаючись при цьому на обмежений час та складні умови щодо виконання ухвали суду від 14.05.2020 р., які викликані карантинними заходами. Ухвалами суду від 28.05.2020, 02.07.2020, 10.08.2020, 03.09.2020 було продовжено позивачу процесуальний строк для подання витребуваних ухвалою суду від 14.05.2020 р. доказів. Позивачем на момент розгляду справи не було надано жодних доказів, витребуваних зазначеною ухвалою суду. Трудову книжку не надано. Водночас, позивачем до клопотань про продовження строку на виконання ухвали не додано жодного доказу на підтвердження того, що витребувані докази неможливо отримати та надати до суду з причин запровадження карантину.
Враховуючи те, що подані позивачем разом з позовом докази не є достатніми у розумінні ст.76 КАС України, та не дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин, які входять до предмета доказування, суд доходить висновку про відсутність можливості встановлення достатнього трудового стажу. У зв'язку з чим позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) , Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області в особі Слобідського відділу обслуговування громадян у м. Харкові (сервісний центр) (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії-залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 11 листопада 2020 року.
Суддя Сагайдак В.В.