Іменем України
10 листопада 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3406/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,-
До Луганського окружного адміністративного суду 14 вересня 2020 року надійшов адміністративний позов Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі позивач, Старобільське ОУПФУ Луганської області) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі відповідач, Відділ), в якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу від 31 серпня 2020 року ВП № 62250937, винесену державним виконавцем Відділу.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) знаходиться виконавче провадження № 62250937 щодо виконання виконавчого листа від 27.02.2020 по справі № 426/12414/17 за позовом ОСОБА_1 про визнання права власності на грошові кошти у вигляді недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Виконавчий лист виданий Сватівським районним судом у відповідності до рішення від 30.07.2019 по справі № 426/12414/17, яке набрало законної сили 30.08.2019 року.
Позивачем зазначене рішення суду виконано самостійно, а саме: 05.08.2019 Старобільським ОУПФУ Луганської області отримано рішення Сватівського районного суду від 30.07.2019 у справі № 426/12414/19 та з метою виконання рішення в добровільному порядку проведено нарахування недоотриманої пенсії за померлу ОСОБА_2 за період з 01.02.2015 по 31.05.2016 в сумі 18590,76 грн, яка облікована в управлінні та буде виплачена після отримання фінансування на даний вид виплат.
15.06.2020 позивачем отримано постанову державного виконавця від 04.06.2020 про відкриття виконавчого провадження № 62250937.
09.07.2020 на адресу Старобільського ОУФПУ Луганської області надійшла вимога державного виконавця від 03.07.2020 (вх.. № 85/14) щодо надання інформації про повне та фактичне виконання вищезазначеного рішення суду.
Старобільським ОУПФУ Луганської області 16.07.2020 за вих. № 1240-31-8/1631 на вимогу державного виконавця було надано відповідь про виконання виконавчого листа № 426/12414/17 в добровільному порядку.
Однак незважаючи на вищезазначене, державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), 31.08.2020 винесено постанову про накладення на управління штрафу у розмірі 5100 грн, яка надійшла до управління 01.09.2020 року (вх. № 176/14).
Позивач вважає постанову від 31.08.2020 у ВП № 62250937 необгрунтованою, протиправною, та такою, що винесена з порушенням норм чинного законодавства України.
Ухвалою від 16 вересня 2020 року адміністративний позов залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (а.с. 16-17).
Ухвалою суду від 15 жовтня 2020 року продовжено процесуальний строк на усунення недоліків позовної заяви (а.с. 37).
Після усунення недоліків позовної заяви ухвалою від 02 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі (а.с. 46-48).
Від представника відповідача 09 листопада 2020 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (а.с. 53-56).
03.06.2020 на виконання до Відділу надійшов виконавчий лист Сватівського районного суду Луганської області від 27.02.2020 № 426/12414/17 про зобов'язання Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області виплатити ОСОБА_1 грошові кошти у вигляді недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
04.06.2020 державним виконавцем, керуючись вимогами ст. ст. З, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон), винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 62250937. Копії постанови направлені боржнику для виконання, стягувану - для відома. У постанові про відкриття виконавчого провадження зазначено про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів.
Державним виконавцем, керуючись ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження", направлено вимогу боржнику щодо стану виконання рішення суду з попередженням про наслідки невиконання рішення суду.
Листом від 16.07.2020 № 1240-31-8/1631 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повідомлено, що позивачем на виконання рішення суду проведено нарахування недоотриманої пенсії за померлу ОСОБА_2 за період з 01.02.2015 по 31.05.2016 в сумі 18 590, 16 грн, яку обліковано в управлінні та яка буде виплачена після отримання фінансування на даний вид виплати.
Отже, на думку відповідача позивачем не було надано інформації та копій документів щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Станом на 31.08.2020 щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, інформації та копій підтверджуючих документів також не надходило.
Таким чином, відпоідач вважає, що жодних подальших заходів, направлених на виконання рішення суду не було вжито, внаслідок чого 31.08.2020 державним виконавцем, керуючись ст. ст. 63, 75 Закону, винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5 100 грн, де також було зазначено про обов'язок боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів.
Державним виконавцем, керуючись ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження", направлено вимогу боржнику щодо стану виконання рішення суду з попередженням про наслідки невиконання рішення суду.
Листом від 07.10.2020 № 1240-31-5/4377 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повідомлено, що Управлінням на виконання рішення суду проведено нарахування недоотриманої пенсії за померлу ОСОБА_2 за період з 01.02.2015 по 31.05.2016 в сумі 18 590, 76 грн, яку обліковано в управлінні та яка буде виплачена після отримання фінансування на даний вид виплати.
Отже вважає, що накладаючи штраф постановою від 31.08.2020 на боржника, державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Тому, дії Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) є правомірними та такими, що відповідають нормам Закону України "Про виконавче провадження".
На підставі викладеного просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог Старобільського ОУПФУ Луганської області за необґрунтованістю.
Представники сторін у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. Позивач згідно пред'явленого позову та відповідач у відзиві на позовну заяву просили розгляд справи провести за відсутності їх представників.
Згідно з частиною третьою статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (частина дев'ята статті 205 КАС України).
З огляду на положення статті 205 КАС України, суд ухвалив розглянути адміністративну справу за відсутності представників сторін у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
За заявою про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 426/124114/17, виданого Сватівським районним судом Луганської області 27 лютого 2020 року про зобов'язання Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , грошові кошти у вигляді недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , державнм виконавцем Відділу (далі державний виконавець) винесено постанову від 04 червня 2020 року про відкриття виконавчого провадження № 62250937 (а.с. 59-64).
Постанова про відкриття виконавчого провадження від 04 червня 2020 року ВП № 62250937 отримана позивачем 15 червня 2020 року за вх.№ 30/5, що підтверджується відміткою штампу вхідної кореспонденції на супровідному листі Відділу (а.с. 5).
03 липня 2020 року за № 8945 державним виконавцем у відповідності до статті 18 Закону України "Про виконавче провадження", направлено вимогу боржнику щодо стану виконання рішення суду з попередженням про наслідки невиконання рішення суду, яку отримано Старобільським ОУПФУ Луганської області 09.07.2020 (а.с. 11-12, 69-70).
Листом від 16.07.2020 № 1240-31-8/1631 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повідомило державного виконавця про проведення нарахування недоотриманої пенсії за померлу ОСОБА_2 за період з 01.02.2015 по 31.05.2016 в сумі 18590,76 грн, яку обліковано в управлінні та яка буде виплачена після отримання фінансування на даний вид виплати. До листа додано інформацію з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії (а.с. 7, 10, 71-72).
У зв'язку з невиконанням рішення суду державним виконавцем винесено постанову від 31 серпня 2020 року ВП № 62250937 про накладення штрафу на Старобільське ОУПФУ Луганської області у розмірі 5100,00 грн, яку отримано боржником 01 вересня 2020 року (а.с.8-9, 73-74).
У зв'язку з невиконанням рішення суду, державним виконавцем відповідно до статті 18 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі Закон № 1404-VIII) направлено до Старобільського ОУПФУ Луганської області вимогу від 01 жовтня 2020 року №10971 (а.с. 75-76).
Старобільським ОУПФУ Луганської області 07 жовтня 2020 року направлено державному виконавцю лист №1240-31-5/4377 з інформацією про виконання рішення суду, аналогічною викладеній у листі від 16 липня 2020 року за № 1240-31-8/1631 (а.с. 77).
Не погоджуючись із прийнятою відповідачем постановою від 31 серпня 2020 року ВП № 62250937 про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги позивача, суд виходить з такого.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частинами другою та третьою статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною першою статті 255 КАС України визначено, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (пункт 1).
Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з пунктами 1 та 16 частини третьої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Статтею 26 Закону № 1404-VIII визначено початок примусового виконання рішення, зокрема:
- виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої);
- виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (частина п'ята);
- за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною) (частина шоста).
Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону № 1404-VIII).
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 1404-VIII виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Частинами першою та другою статті 75 Закону № 1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
З вищевикладеного слідує, що правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Згідно з пунктом 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486 (далі - Положення), управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі Фонд).
Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до пункту 4 Положення управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (підпункт 3); призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства (підпункт 7); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 8).
Згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 13.12.2018 № 27-1 «Про невідкладні заходи щодо організації виплати пенсій у 2019 році» фінансування пенсійних виплат здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України.
Судом з вищеописаних письмових доказів встановлено, що Старобільським ОУПФУ Луганської області рішення суду у встановлений державним виконавцем строк повністю не виконано, а саме не виплаено ОСОБА_1 недоотриману пенсію за померлу ОСОБА_2 за період з 01.02.2015 по 31.05.2016 в сумі 18 590,76 грн.
В обґрунтування існування поважних причин, що перешкоджали боржнику у виконанні рішення суду, Старобільським ОУПФУ Луганської області вказано про відсутність фінансування на даний вид виплат.
Проте, Старобільським ОУПФУ Луганської області не надано ані державному виконавцю, ані до суду жодних доказів відсутності у боржника коштів на здійснення виплати стягувачу недоотриманої пенсії в сумі 18 590,76 грн, а також вжиття боржником будь-яких заходів для отримання коштів від ГУПФУ в Луганській області на виконання рішення Сватівського районного суду Луганської області від 30.07.2019 у справі № 426/12414/19.
Відповідно, твердження боржника про відсутність фінансування за умови ненадання суду та державному виконавцю доказів, невжиття будь-яких заходів щодо отримання коштів від ГУПФУ в Луганській області (розпорядника коштів вищого рівня), не відповідають фактичним обставинам, не свідчать про неможливість виконання боржником рішення суду з поважних і незалежних від його волі причин.
Суд вважає також безпідставними доводи позивача щодо виконання рішення суду Старобільським ОУПФУ Луганської області до надходження постанови про відкриття виконавчого провадження, оскільки нарахування недоотриманої пенсії ОСОБА_1 за період з 01.02.2015 по 31.05.2016 в сумі 18590,76 грн не свідчить про фактичне виконання рішення суду. Крім того, з наданого позивачем відповідачу та суду витягу з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, взагалі не вбачається коли саме Старобільським ОУПФУ було нараховано вказану суму недоотриманої пенсії ОСОБА_1 .
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця від 31 серпня 2020 року ВП № 62250937.
Оскільки суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2102,00 грн, понесені позивачем при зверненні до суду з цим адміністративним позовом, не підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,- відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя К.Є. Петросян