10 листопада 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2479/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі- позивач) до Державної казначейської служби України (відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кропивницький апеляційний суд, Державна судова адміністрація України, про стягнення матеріальної шкоди, -
Позивач звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить стягнути з Державного бюджету України на її користь матеріальну шкоду, завдану законом, що визнаний неконституційним, у загальній сумі 241164,00 грн..
На обґрунтування позовних вимог зазначила, що у жовтні 2013 року вона звернулась до Вищої ради юстиції із заявою про відставку, маючи необхідний для відставки судді стаж роботи, встановлений Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 року №2453-VI, а саме понад 20 років. Постановою Верховної Ради України №59-VIII від 25.12.2014 року позивача звільнено з посади судді апеляційного суду Кіровоградської області у відставку відповідно до пункту 9 частини 5 статті 126 Конституції України. При цьому, як зазначає позивач, на час подання заяви на відставку у жовтні 2013 року відповідно до статті 136 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 року №2453-VI набула право на отримання вихідної допомоги при виході у відставку у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою. Незважаючи на це, у день звільнення вихідна допомога виплачена не була, оскільки підпунктом 1 пункту 28 розділу II Закону України від 27 березня 2014 року №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" виключено статтю 136 Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України від 15 квітня 2020 року №2-р (II) положення підпункту 1 пункту 28 розділу II Закону №1166-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). Таким чином, згідно з частиною третьою статті 152 Конституції України позивач вважає, що має право на відшкодування матеріальної шкоди, завданої актом, що визнаний неконституційним (а.с.20-25).
Відповідач не скористався своїм правом подати до суду відзив на позовну заяву.
Правом подати до суду свої пояснення (заперечення) не скористалась і третя особа - Кропивницький апеляційний суд.
Представником Державної судової адміністрації України подано до суду письмові пояснення по суті справи, в якій зазначено про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог з огляду на те, що під час звільнення позивача (25.12.2014 р.) їй не було нараховано вихідну допомогу, оскільки така норма була відсутня у Законі №2453-VI. При цьому, Рішення Конституційного Суду України від 15 квітня 2020 року №2-р (II) не є підставою для виплати також допомоги так як воно не поширюється на правовідносини, що виникли до набрання ним чинності. Водночас, визнання закону неконституційним не має наслідком для відшкодування матеріальної шкоди, а недоотриманий позивачем дохід у вигляді вихідної допомоги під час виходу у відставку не може вважатись збитками у розумінні положень ст.22 Цивільного кодексу України (а.с.35-43).
Дослідивши наявні в справі матеріали суд дійшов наступних висновків.
Позивач з червня 1982 р. по лютий 2002 р. працювала на посаді судді Новоархангельського районного суду Кіровоградської області, з червня 1987 р. по лютий 2002 р. - голови цього суду. З 23.03.2000 р. обрана безстроково суддею цього суду.
З березня 2002 р. обіймає посаду судді апеляційного суду Кіровоградської області.
31.10.2013 позивач звернулася із заявою про відставку як така, що має необхідний для відставки судді стаж роботи, встановлений Законом України "Про судоустрій і статус суддів".
Рішенням Вищої ради юстиції від 10.12.2013 р. № 1376/0/15-13 внесено подання до Верховної ради України про звільнення позивача в зв'язку з поданням заяви про відставку.
Постановою Верховної Ради України №59-VIII від 25.12.2014 р. позивача звільнено з посади судді у відставку відповідно до п.9 ч.5 ст.126 Конституції України.
Згідно довідки Апеляційного суду Кіровоградської області №20 від 19.04.2017 на момент звільнення позивача її суддівська винагорода складала 21116,40 грн. ( а.с.13).
При звільненні позивач не отримала вихідної допомоги при виході у відставку у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою, в зв'язку зі внесеними змінами до законодавства України, які було в подальшому визнано неконституційними, що і стало підставою для звернення до суду з даними позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступних висновків.
Згідно зі статтею 109 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 року № 2453-VI (далі - Закон № 2453-VI, у редакції, що діяла станом на час подання позивачем заяви про відставку) суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається статтею 131 цього Закону, має право подати заяву про відставку. Суддя має право у будь-який час перебування на посаді незалежно від мотивів подати заяву про звільнення з посади за власним бажанням. Заява про відставку, заява про звільнення з посади за власним бажанням подається суддею безпосередньо до Вищої ради юстиції, яка протягом одного місяця з дня надходження відповідної заяви вносить до органу, який обрав або призначив суддю, подання про звільнення судді з посади. У разі звільнення судді з посади в результаті внесення такого подання Вища рада юстиції повідомляє про це Вищу кваліфікаційну комісію суддів України. Суддя продовжує здійснювати свої повноваження до прийняття рішення про його звільнення. За суддею, звільненим за його заявою про відставку, зберігається звання судді та гарантії недоторканності, встановлені для судді до його виходу у відставку.
За правилами частин другої та шостої статті 111 Закону № 2453-VI, питання про звільнення з посади судді, обраного безстроково, розглядається на пленарному засіданні Верховної Ради України без висновку комітетів Верховної Ради України та будь-яких перевірок. Повноваження судді припиняються з дня набрання чинності постановою Верховної Ради України.
Статтею 136 Закону № 2453-VI було передбачено, що судді, який вийшов у відставку, виплачується вихідна допомога у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою.
Водночас, підпунктом 1 пункту 28 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 р. № 1166-VІІ, який набрав чинності 01.04.2014 р., внесено зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", а саме виключено статтю 136 вказаного Закону.
Однак, Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 15.04.2020 року № 2-р(11) 2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення підпункту 1 пункту 28 розділу II Закону №1166-VІІ.
Відповідно до статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України в Рішенні від 15.04.2020 року №2-р(11)2020 вказав про втрату чинності положеннями Закону саме з дня ухвалення цього Рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідно до ч.3 ст.152 Конституції України, матеріальна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Згідно з ч. 2 ст. 22 ЦК України, збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, висловленої у постанові №6-237цс16 від 18.05.2016, поняття "збитки" передбачає й упущену вигоду, під якою розуміються доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено.
Внаслідок застосування до позивача положень підпункту 1 пункту 28 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 р. №1166-VІІ позивач недоотримала дохід у вигляді вихідної допомоги при виході у відставку у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою у розмірі 241164,00 грн..
Відповідно до ч. 4 ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно зі статтею 1 протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Діями держави у вигляді прийняття неконституційного закону та його подальшої реалізації третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, було порушено право власності позивача, гарантоване ст. 41 Конституції України, ч. 1 ст. 321 ЦК України, ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідачем у даній справі є держава Україна, та завдана фізичній особі шкода, в розумінні вимог чинного законодавства України, відшкодовується за рахунок державного бюджету.
Частиною 1 статті 25 Бюджетного кодексу України визначено, що Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Відповідно до ч.1 ст.43 Бюджетного кодексу України при виконанні Державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає:
1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства;
2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, реєстрації взятих бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями;
3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України;
4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами.
Згідно ч.1, п.1 ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України за обсягом наданих повноважень розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.
Частиною 1 статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 р. №4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. №845, затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників (далі за текстом - Порядок №845), який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами).
Відповідно до вимог п.п.3 п.35 Порядку №845, Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації): шкоди, заподіяної органом державної влади у сфері нормотворчої діяльності.
Згідно із п. 38 Порядку №845, для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.
Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету.
З огляду на п.25 Порядку №845 у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019№294-IX затверджено бюджетну програму "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" за кодом 0501150.
Отже, Державна казначейська служба України не є розпорядником бюджетних коштів, а здійснює списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за відповідним рішенням та є належним відповідачем у справі щодо стягнення матеріальної шкоди.
Посилання представника ДСА на те, що рішення Конституційного Суду України не має зворотної дії у часі будь-яким чином не впливає на вирішення спору, оскільки даним рішенням не встановлюватися будь- які права чи обов'язки осіб та на підставі цього рішення не виникли нові правовідносини. Навпаки, цим рішенням констатовано, невідповідність Конституції України, положення підпункту 1 пункту 28 розділу II Закону від 27.03.2014 р. №1166-VІІ. При цьому, він суперечить Конституції України не з часу прийняття рішення Конституційним Судом України, а з часу прийняття закону, який визнано неконституційним.
Водночас, суд погоджується з твердженням представника ДСА, що положення ст. 1175 ЦК України не застосовуються до спірних правовідносин, оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню з підстав визнання закону неконституційним, а не з підстав визнання незаконним нормативно-правового акта, прийнятого органом державної влади та його скасування.
Виходячи з наведеного та враховуючи те, що шкода була завдана позивачу в результаті прийняття закону, який був визнаний неконституційним і втратив чинність, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Судових витрат, які б підлягали стягненню на користь сторін, судом не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) матеріальну шкоду, завдану законом, що визнаний неконституційним, у сумі 241 164,00 грн. (двісті сорок одна тисяча сто шістдесят чотири гривні).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 КАС України. Відповідно до підпункту 15.5 п.15 Розділ VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько